Хто може оскаржити заповіт на квартиру   список осіб і покрокова інструкція з оскарження дарчим + поради як анулювати заповіт на квартиру

Я розповім можна оскаржити дарчу на квартиру, хто може анулювати заповіт на квартиру, а також як оскаржити заповіт на квартиру?

Уявімо життєву ситуацію. Після смерті старого родича ви ніяк не можете зрозуміти, чому не включені в заповіт на квартиру. Виникають правомірні питання   хто має право оспорити цей документ і яким чином це зробити?

Мене звати Валерій Чемакин. Як консультант з правових питань, я допоможу розібратися в цій темі.

Крім того, рекомендую ознайомитися з оглядом деяких юридичних компаній, що працюють в даній сфері.

Хто може оскаржити заповіт на квартиру

1. Чи можна оскаржити заповіт і дарчу на квартиру

Більшість конфліктів між родичами виникає на тлі розділу того чи іншого цінного майна. Спадкові справи не виняток.

Найчастіше виникає невдоволення змістом заповіту або дарчої. Завжди знайдеться людина, яка вважає себе обділеним. Давайте спочатку розберемося, хто має право оскаржити заповіт на квартиру.

Право на оскарження волі покійного мають лише ті спадкоємці, які в першу чергу претендували б на житло, не будь воно заповідано.

Приклад

Після смерті Сергія Петровича з'ясувалося, що він написав заповіт на свого правнука, а внучці нічого не залишив, хоча вона доглядала за ним останні два роки. Жінка знала, що дідусь хворів і навряд чи міг тверезо міркувати, коли писав заповіт.

Зі своїми підозрами вона звернулася в суд, але в позові їй було відмовлено. Виявляється у Сергія Петровича був син Олег Сергійович. За законом, позов має право писати тільки він як спадкоємець першої черги.

Ще таке право надане одному із власників квартири, якщо покійний заповідав весь об'єкт цілком у порушенні законодавства.

Приклад

Ганна Іванівна спільно володіла квартирою зі своєю сестрою Поліною Іванівною. Однак у своєму заповіті побажала, щоб після її смерті вся квартира дісталася синові Андрію.

Цілком справедливо сестра оскаржила таке завідомо неправомірне заповіт. Адже людина по спадку може передавати тільки свою частку в майні.

Крім того, оскаржити заповіт на квартиру має право абсолютно стороння людина, якщо були порушені його права як власника. Наприклад, при незавершеної операції купівлі-продажу, коли покупець не встиг розрахуватися за квартиру і помер, але вже заповів її комусь.

Тепер давайте з'ясуємо, чи можна оскаржити договір дарування квартири або її частки. Сам дарувальник в деяких випадках має право відкликати дарчу на квартиру. Про це документі читайте в нашому спеціальному матеріалі.

Ось ці випадки:

  • смерть особи, якій він подарував житло;
  • вчинення злочину обдаровуваним щодо дарувальника;
  • приведення в непридатність квартири обдаровуваним в результаті поганого догляду за нею.

Все це треба доводити в суді. Родичі або інші особи мають право оскаржити договір дарування тільки після смерті дарувальника. Їм доведеться довести його неадекватність або хворобливий стан у момент підписання дарчої.

2. Коли можна оскаржити заповіт на квартиру — 3 важливі умови

На питання, чи можна оскаржити заповіт на квартиру, ми відповіли ствердно. При цьому обмовилися, що повинні дотримуватися певні умови.

Що це за умови, читайте нижче.

Умова 1. Загальні підстави для оскарження

За загальними правилами оскаржити заповіт можна на підставі того, що воно було написано недієздатною особою. До таких осіб належать: неповнолітні, а також повністю або частково позбавлені дієздатності за рішенням суду.

Якщо в суді буде встановлено, що в момент написання документа чоловік був у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, не віддавав звіт своїм діям зважаючи хворобливого стану, заповіт визнають недійсним.

Приклад

В одному з судів Тюмені розглядалася справа про визнання заповіту на квартиру недійсним. Позивач стверджував, що в момент написання документа заповідач перебував під дією сильнодіючих препаратів і не міг нормально сприймати те, що відбувається.

На підтвердження своїх слів він долучив до позовом рецепти, виписані в поліклініці і відеозапис, на якій був зображений заповідач за годину до підписання заповіту.

Спадкодавець на ній дійсно виглядав хворим і погано соображающим. У суд був викликаний терапевт місцевої поліклініки, який підтвердив, що у вказаний період часу її пацієнт приймав сильне наркотичне знеболювальне засіб, так як страждав на онкологічне захворювання.

В результаті позов був задоволений у повному обсязі, заповіт визнано недійсним, а квартира була поділена між спадкоємцями за законом.

Не визнають законним заповіт, якщо воно написано під тиском або після введення в оману спадкодавця шляхом обіцянки всіляких благ. У ньому не повинно бути незаконних умов, які зобов'язаний був виконати спадкоємець.

Підроблене заповіт підлягає скасуванню, а особи вчинили підробку піддаються кримінальному переслідуванню. Все це загальні підстави для оспорювання заповіту, але крім них існують ще і спеціальні.

Умова 2. Спеціальні підстави для оскарження

Спеціальні підстави зводяться до порушень порядку складання заповіту, який передбачений цивільним законом. Їх багато, тому перераховувати немає сенсу.

Обмежимося найпоширенішими:

  1. Порушені формальності. Немає дати, місця складання або підпису заповідача, або воно підписане представником спадкодавця, що неприпустимо.
  2. Немає підписів свідків. Вони повинні бути у разі закритого заповіту або при його складанні в надзвичайних обставинах. Не допускається в якості свідків запрошувати родичів, неписьменних або незнаючих російську мову людей.
  3. Неправочинність. Заповідається майно, право на яке нічим не підтверджено.

Якщо є ці або інші подібні підстави, то можна подавати в суд. Кожну підставу треба довести. Якщо не виділені обов'язкові частки, то заповіт визнають недійсним частково.

Умова 3. Визнання спадкоємця негідним

Це одне з найбільш поширених умов. За законом негідні спадкоємці не можуть претендувати на спадщину. Щоб скористатися цим, в суді потрібно довести, що спадкоємець був позбавлений батьківських прав щодо заповідача, не дбав про нього, хоча зобов'язаний був або вчинив проти спадкодавця злочин.

3. Як оскаржити заповіт на квартиру   покрокова інструкція

Розглянута вище теорія допоможе нам впоратися з практичними кроками, які я пропоную розглянути нижче.

Давайте на прикладі розберемо, як оскаржити заповіт на квартиру після смерті заповідача.

Крок 1. Намагаємося вирішити спір мирним шляхом

Як відомо, добра та битва, яку вдалося уникнути. Тому спочатку потрібно спробувати домовитися з людьми, які отримали спадщину за заповітом, яке ви вважаєте неправильним. Підготуйте аргументи і докази своєї правоти. Ніхто не захоче зв'язуватися з судом, якщо явно неправий і розуміє, що справа буде програна.

Як вирішити спір мирним шляхом

Якщо проблему вдасться вирішити мирним шляхом, то займіться оформленням спадщини разом. Про цю процедуру читайте спеціальний матеріал. Позасудове врегулювання спору завжди обходиться дешевше.

Крок 2. Подаємо позов до суду

Якщо домовитися не вдається, пишіть позовну заяву в суд. Про те, як правильно оскаржити заповіт на квартиру розповість досвідчений у цих справах юрист. Я перерахую основні правила.

Як писати позов:

  • візьміть зразок в суді або знайдіть в інтернеті;
  • пишіть грамотно за правилами ділового листування;
  • всі твердження підкріплюйте доказами;
  • виберіть свідків, яких потрібно викликати на засідання.

подавайте Позовну заяву в канцелярію суду з обов'язковою реєстрацією в журналі.

Мій професійний порада: не думайте, що оскаржити заповіт на квартиру буде легко. Готуйтеся до труднощів.

Крок 3. Збираємо документи і докази

Разом з позовом в пакеті документів повинні бути присутніми папери, що доводять факти, які ви виклали. Добре, якщо є відеозаписи процесу написання заповіту, на яких видно порушення.

Свідки повинні бути корисними і готовими дати свідчення в вашу користь. По можливості обзаводитеся різними довідками та виписками. Важливо, щоб всі документи були справжні або завірені як годиться.

Крок 4. Беремо участь у судовому засіданні

Якщо ви не дали на відкуп адвокату весь процес захисту своїх інтересів, доведеться взяти особисту участь у судовому засіданні. Це дозволить висловити свою позицію і стежити за зміною обставин справи. Говоріть чітко і по темі. Не згадуйте того, чого не можете довести. По ходу засідання не соромтеся вносити клопотання, якщо є необхідність.

Крок 5. Отримуємо рішення суду

Після закінчення судового засідання дочекайтеся рішення судді. Якщо воно вас не влаштує, то оскаржуйте у вищий судовий орган у встановлений термін. Пам'ятайте, що друга сторона теж має право на оскарження рішення.

Судові процеси, що випливають з спадкування за заповітом, непередбачувані і складні. Немає ніякої гарантії успіху. Ваші шанси будуть набагато вище, якщо звернетеся до фахівців.

4. Допомога в оспорювання заповіту на квартиру   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Так як спадкові спори поширені практично в будь-якому місті є юристи, які мають багатий досвід у таких справах.

Ось кілька компаній, куди я рекомендую звернутися.

1) Правознавець

ПравознавецьЯкщо ви звикли самі вирішувати свої проблеми, але не володієте достатніми знаннями, пропоную вашій увазі інтернет-портал Правознавець. Це майданчик для взаємодії між юристами та громадянами. Фахівці в режимі онлайн і по телефону консультують людей за будь-яких правових питань, включаючи спадкове право. Вартість консультації менше 1 тис. рублів, що помітно нижче, ніж у інших.

Щоб проконсультуватися, зайдіть на сайт Правознавець і впишіть своє питання у форму зворотнього зв'язку. Юрист, до якого ближче всього ця тема, вам відповість. Після оплати отримаєте детальну консультацію з алгоритмом вирішення своєї проблеми. Крім того, на сайті є можливість прочитати поширені ситуації і знайти серед них аналогічний своєму випадок.

2) Дмитрієв і партнери

Дмитрієв і партнериЦя компанія займається тільки спадковими справами, тому в місцевих юристів великий досвід у цій сфері. Вони знають всі підводні камені і виграють більшість процесів.

Послуги компанії Дмитрієв та партнери:

Заповіт Закон і спадщину Судові спори
1 Заповідальне спадкування Оформлення законного спадкування Судове оформлення спадщини
2 Допомога у складанні Спадкування за кордоном і в інших регіонах Відновлення строків та визнання права
3 Скасування та оскарження Трансмісійне спадкування Скасування договору ренти
4 Робота із закордонними активами Допомога в реєстрації успадкованого майна Встановлення різних фактів

3) Легіс Груп

Легіс ГрупЦя адвокатська контора займається будь-якими юридичними питаннями. З частини спадщини немає такої справи, з якою б не впоралися адвокати цієї компанії. Вони проконсультують, складуть документи та захистять ваші інтереси в суді будь-якої інстанції. На сайті є безліч бланків позовних заяв, доступних для скачування. Крім того, є чат, через який відвідувачі ставлять запитання безкоштовно в режимі реального часу.

На головній сторінці представлені «клікабельні» фото штатних адвокатів. Розкривається повне портфоліо спеціаліста. Ця функція дозволяє вибрати юриста, який вам найбільш симпатичний. Адже ви бачите не тільки фото людини, але і його успіхи, а також досвід.

Щоб закріпити пройдене, пропоную подивитися відеоролик.

5. Як привести вагомі докази для анулювання заповіту   корисні рекомендації

Судова практика показує, що успішно оскаржити заповіт на квартиру здатний той, хто ґрунтовно підготувався до цього процесу.

Ось кілька рекомендацій, які допоможуть у цьому.

Рекомендація 1. Замовляйте експертизу

Якщо сумніваєтеся в достовірності самого заповіту або підписів в ньому, замовляйте почеркознавчу експертизу. Тільки її результати прийме суд як докази фальсифікації. Жодні слова і показання свідків тут не допоможуть. Замовляють експертизу в експертних бюро.

Рекомендація 2. Звертайтеся за допомогою юристів

Не намагайтеся самі розібратися в хитросплетіннях спадкового права, якщо на кону стоїть нерухомість. Адже програне в першому суді справа майже напевно буде провальним і в більш високих інстанціях. Тому краще відразу наймайте юриста, який все зробить від початку і до кінця. Витрати на нього можна буде стягнути з опонента.

Рекомендація 3. Фіксуйте момент написання заповіту

Якщо ваш родич зібрався писати заповіт, попросіть його про можливість робити фото та відеозйомку цього моменту. Не виключено, що ці записи стануть залізним аргументом на вашу користь. Не забувайте, що термін оскарження заповіту на квартиру, якщо є підстава для цього, не повинен перевищувати 3 років.

Рекомендація 4. Знайдіть свідків

У визначених законом випадках при написання заповіту зобов'язані бути присутні свідки.

Їх установчі дані та адреси є в самому документі або на конверті. Знайдіть їх. Так як ці люди були присутні при самому процесі, вони можуть бути викликані в суд для дачі показань. Якщо вони не будуть пам'ятати, що і де підписували, то це допоможе вам оскаржити документ.

Як привести вагомі докази для анулювання заповіту

Успішне рішення проблеми допоможе вам вступити у спадок на законних підставах і добитися справедливості.

6. Висновок

Сподіваюся, після прочитання цієї статті ви зможете успішно оскаржити заповіт на квартиру, якщо виникне така необхідність, оскільки головні аспекти цього процесу я роз'яснив у всіх подробицях.

Питання до читачів

Що ще ви б хотіли дізнатися про спадкування за заповітом? Наскільки представлений матеріал був вам корисний?

Бажаю вам всіх благ і справджених бажань. Пропоную залишати коментарі, ставити оцінки і лайки в соцмережах.


» » » Хто може оскаржити заповіт на квартиру   список осіб і покрокова інструкція з оскарження дарчим + поради як анулювати заповіт на квартиру