Страхування вкладів — 3 корисних ради як застрахувати внесок фізичної особи + рейтинг ТОП-5 банків, що входять в систему страхування вкладів

Як виглядає список банків, що входять в систему страхування вкладів? В чому особливості страхування вкладів фізичних та юридичних осіб? Чим займається агентство по страхуванню внесків?

Доброго часу доби, шановні читачі! Вас вітає Денис Кудерин, експерт зі страхування.

Продовжуємо цикл статей, присвячених страховий захист майна, фінансів і здоров'я громадян. Тема цієї статті – страхування вкладів.

Матеріал буде цікавий і корисний усім, хто зберігає гроші в банках або тільки збирається відкрити депозит. Безпека вкладень – найважливіша умова для фінансового благополуччя.

Отже, почнемо!

Страхування вкладів

1. Що таке страхування вкладів?

Банківські депозити – самий затребуваний і популярний в і країнах СНД спосіб заощадження коштів. Вклади захищають кошти від інфляції і розкрадання і навіть дозволяють отримати невеликий прибуток.

З розвитком банківської справи сам процес управління фінансовими активами став простіше і зручніше: на особисті рахунки перераховуються зарплати і пенсії, а інтернет-технології дозволяють оперувати грошима, не виходячи з дому.

Щоб підвищити довіру громадян до фінансовим організаціям і стимулювати їх до відкриття нових рахунків, держава розробила і запровадила в практику систему страхування приватних вкладів.

Завдання цієї системи – гарантувати повернення коштів при виникненні страхового випадку, тобто при руйнуванні банку або відкликання у компанії ліцензії на проведення фінансових операцій.

У всі фізичні особи та індивідуальні підприємці потрапляють під дію закону про страхування депозитів. Згідно з цим нормативним актом, банкам дозволено відкривати приватні вклади тільки в тому випадку, якщо компанія бере участь в обов'язковій страховій програмі.

Для пересічних громадян це гарантує компенсацію вкладів, які банк з якихось причин не може повернути. При цьому самим клієнтам ніяких додаткових паперів при відкритті депозиту підписувати не потрібно: гроші страхуються банками автоматично.

Важливий нюанс – страхуванню підлягають вклади до 1,4 млн. руб. Депозити понад цієї суми теж можна застрахувати, але вже в добровільному режимі. При цьому неважливо, чи зберігаєте ви гроші в одному або декількох банках – кожен депозит страхується окремо. До 2015 року сума підлягають страховому захисту коштів була вдвічі менше.

Зараз в РФ налічується близько 900 банків – офіційних учасників єдиної системи страхування внесків (ССВ). Так що, відкриваючи депозит у незнайомій вам фінансової організації, перше, що слід зробити – це поцікавитися, чи є банк в цей список.

Обов'язковому страхуванню підлягають не всі види банківських депозитів.

В список рахунків, які не страхуються по єдиній системі, входять:

 • знеособлені металеві рахунки;
 • вклади в електронній валюті;
 • вклади у філіях іноземних банків;
 • вклади на пред'явника;
 • активи, передані в довірче управління;
 • депозити понад суми, що підлягає обов'язковій захисту.

В теорії повернути такі вклади після банкрутства фінансової компанії цілком можливо. Все залежить від вдалої реалізації активів банку, що розорився. Такими процедурами, а також безпосередньо страховою компенсацією займається державна структура – Агентство по страхуванню внесків (АСВ).

В першу чергу агентство повертає вклади приватних осіб, потім ІП, після цього – тих, чиї вклади перевищили суму 1,4 млн. В останню чергу обслуговуються юридичні особи та ті, хто відкривав металеві рахунки та інші депозити, що не увійшли в перелік обов'язкового страхування.

Детальніше про те, що таке страхування – в оглядовій статті нашого блогу.

2. Як працює система страхування вкладів?

ССВ – федеральний механізм захисту грошових вкладів приватних осіб. Програма діє в з 2004 року: її запуск був зумовлений нагальною потребою взяти під контроль діяльність комерційних фінансових структур.

В кінці 90-х банкрутство недержавних фінансових установ набуло мало не масовий характер. Виникла необхідність захистити активи населення. З цією метою і була створена система обов'язкового страхування.

Банки, які беруть участь у ССВ, стали відраховувати частину своїх доходів у Фонд обов'язкового страхування.

З моменту запуску програми:

 • зафіксовано більше сотні страхових випадків;
 • понад 400 тисяч осіб звернулося за отриманням компенсації;
 • громадянам виплачено понад 80 млрд. рублів.

Структури, аналогічні ССВ, діють у всіх цивілізованих країнах. Їх завдання – забезпечувати стабільну роботу банківської системи, запобігати паніку серед клієнтів, підвищувати довіру населення до фінансових організацій.

Механізм страхування гранично простий:

 • клієнт оформляє депозит у банку за встановленими правилами;
 • спеціальний договір страхування підписувати не потрібно – всі технічні моменти бере на себе сам банк і АСВ;
 • фінансова організація регулярно (раз в квартал) відраховує внески в розмірі 0,1% від суми всіх депозитів.

тобто страхові внески сплачують не клієнти банку, а самі установи. При настанні страхової ситуації в справу вступає АСВ. Ця організація зобов'язується виплатити відшкодування в розмірі 100% від суми вкладу.

Механізм страхування вкладів

Страхові випадки – це відкликання та анулювання ліцензії фінансової установи Центробанком. Така ситуація виникає, коли банк не здатний виконувати свої зобов'язання перед вкладниками внаслідок тимчасових економічних труднощів або повного банкрутства.

Читайте близьку за тематикою статтю – «Страхування кредитів».

3. Які банки входять в систему страхування вкладів – огляд ТОП-5 компаній

Як уже говорилося, в ССВ беруть участь сотні російських банків.

Представляємо п'ятірки найбільш надійних фінансових установ в плані збереження депозитів.

1) ВТБ + Банк Москви

ВТБ Банк МосквиБанківська група ВТБ об'єднує понад 20 фінансових організацій. Компанія являє собою холдинг і веде свою діяльність на внутрішньому російському ринку і на міжнародній арені. ВТБ впевнено тримає курс на підвищення клієнтського довіри, надійність і відкритість.

Організації, об'єднані під брендом ВТБ, займаються кредитуванням, страхуванням, зберіганням і множенням вкладів приватних осіб та юридичних суб'єктів. Акціонером банку є, зокрема Уряд РФ.

2) Альфа-Банк

Альфа-банкКомпанія незмінно входить до ТОП фінансових організацій . Має кілька дочірніх підрозділів, сотні філій і тисячі банкоматів на всій території країни. Один з найпопулярніших банків у приватних вкладників.

«Альфа Банк»   постійний учасник ССВ, володар національних та міжнародних нагород і премій, що присуджуються кращим фінансовим організаціям. Має найвищий рейтинг А++ від незалежного агентства «Експерт».

3) БІНБАНК

БінбанкПриватне фінансова установа. Позиціонує себе як одна з найбільш надійних організацій в , що підтверджується оцінками національних і міжнародних рейтингових агентств. Працює з 1996 року, має понад 500 філій в містах РФ.

Тримає курс на гармонійне поєднання досвіду міжнародних фінансових компаній з реаліями місцевого ринку. Кожен внесок фізичних осіб в обов'язковому порядку страхується за єдиною системою страхування депозитів.

4) Газпромбанк

ГазпромбанкНайбільший фінансовий інститут в РФ. Слоган: «У масштабах держави, в інтересах кожного!» Входить в ТОП-3 найбільш впливових російських банків. Займає провідні позиції за обсягом капіталу, надійності та прибутковості вкладів.

Обслуговує ключові галузі російської економіки, має дочірні підрозділи в Казахстані, Білорусі, Вірменії, Китаї та Швейцарії. Нараховує більше 4 млн. приватних вкладників.

5) ДельтаКредит

ДельтаКредитБанк, що спеціалізується на видачі іпотечних кредитів. Будь-які операції приватних осіб в обов'язковому порядку захищені страховками. Надійний помічник у вирішенні житлових і кредитних питань. Швидкодія при винесенні рішення про видачу позик, оперативне оформлення документів, вигідні програми і пропозиції.

4. Як вигідно застрахувати вклади для фізичних та юридичних осіб – 3 корисних ради

Незважаючи на те, що страхування вкладів у банках-учасниках програми ССВ – обов'язкова процедура, у багатьох клієнтів виникають питання щодо механізмів і принципів захисту їх заощаджень.

Більше того, величезна кількість вкладників взагалі не в курсі, що їх депозит надійно застрахований від втрати у разі банкрутства і відкликання у компанії ліцензії.

Кілька порад банківським клієнтам, що бажають убезпечити свої гроші на 100%.

Порада 1. Переконайтеся, що банк є учасником ССВ

Як переконатися, що фінансова організація входить у програму ССВ? Дуже просто – зайдіть на офіційний сайт АСВ і знайдіть ваш банк в списку учасників.

Якщо установа відсутній в переліку або більше того, входить до списку виключених з системи компаній, то довіряти свої активи такій установі не варто.

Порада 2. Не допускайте помилок при заповненні документів

Оформляючи депозит, завжди перевіряйте правильність написання своїх особистих даних – ПІБ, номери паспорта, адреси проживання.

Якщо ви змінюєте прізвище, адресу або паспорт, завжди повідомляйте про такі зміни ваш банк. Це допоможе без зусиль відшукати свій договір при виплаті страховки.

Порада 3. Переконайтеся, що ваш внесок потрапляє під дію ССВ

Існують вклади, які не підлягають обов'язковому страхуванню. Їх список ми вже наводили вище.

Пам'ятайте також, що під дію страховки потрапляє не тільки тіло вкладу, але і накопичені відсотки.

Якщо у вас виникнуть питання як застрахувати ваші вклади і не зробити помилок при цьому, ви можете звернутися за допомогою до досвідчених юристів онлайн-сервісу Правознавець.ру.

Дивіться цікавий ролик по темі страхування вкладів.

5. Агентство по страхуванню внесків – що це таке і які його функції?

АСВ – державна структура, яка відповідає за стабільність банківської системи в країні.

Фонди цієї організації формуються з систематичних відрахувань банків. АСВ має право не тільки накопичувати кошти і виплачувати їх в якості компенсації, але й інвестувати їх з метою множення. Це дозволяє створювати резерв на випадок, якщо звернень до організації буде занадто багато.

АСВ займається також реалізацією активів ліквідованих і оголошених банкрутами банків. Виручені в результаті таких операцій кошти йдуть на задоволення претензій кредиторів.

Агентство не тільки захищає вклади громадян, але і створює більш сприятливі умови для роботи банків. Діяльність цієї структури контролюється урядом РФ і представниками ЦБ .

6. Як повернути гроші вкладу, якщо у банку відкликали ліцензію – 4 простих кроки

Щоб повернути свій депозит при руйнуванні або закриття банку, потрібно діяти за певною схемою.

Крок 1. Заходимо на сайт агентства по страхуванню вкладів

Вже через день після відкликання у банку дозволу (ліцензії) на сайті АСВ з'являється офіційна інформація про це. Ці ж відомості розміщуються на ресурсі Банку .

На порталі Агентства публікується також інформація про банки-агенти, які зобов'язуються провести виплати за вкладами.

Агентство по страхуванню внесків

Звернутися за страховою компенсацією вкладники мають право з дня настання страхового випадку до повної ліквідації банку.

Якщо з поважних причин особа не встиг зробити цього в установлений строк, АСВ і в цьому випадку розгляне його заяву і, швидше за все, теж виплатить компенсацію.

Крок 2. Звертаємося в банк-агент

протягом 72 годин з моменту оголошення про страховий ситуації АСВ вибирає банк-агент, який буде займатися виплатами.

Після цього протягом тижня Агентство розміщає інформацію про точне місце і час виплат. Складаються списки вкладників, кожен з яких оповіщається про страхової компенсації в письмовому вигляді.

Вкладники звертаються до банку-агента з наміром отримати свої гроші по страховці. Реалізувати своє право на компенсацію людина може протягом 2 років. У деяких випадках вдається забрати гроші після цього терміну.

Крок 3. Складаємо заяву

Банк-агент видасть вам бланк, який потрібно заповнити відповідно до встановленої формі. Від страхувальника потрібно підтвердження своєї особистості або завірена нотаріусом довіреність (якщо він отримує гроші як представник вкладника).

Форму заяви можна також завантажити на порталі АСВ.

Крок 4. Отримуємо виплати

Сума страховки повинна бути виплачена протягом 72 годин з моменту подачі заяви, але не раніше, ніж через 2 тижні з моменту визнання страхового випадку.

Компенсація виплачується або готівкою, або перераховується безготівково на банківський рахунок, вказаний клієнтом. У деяких випадках АСВ проводить виплати без залучення банків-агентів.

Якщо у вас виникнуть проблеми з поверненням вашого вкладу ви можете скористатися послугами кваліфікованих юристів.

Для наочності ми відобразили інструкцію для вкладників у вигляді таблиці:

Етапи Важливі нюанси
1 Заходимо на сайт АСВ Інформація про відкликання або анулювання ліцензії з'являється відразу після події
2 Звертаємося в банк-агент Час вибору банку-агента – 3 доби з моменту визнання страхового випадку
3 Пишемо заяву Форму завантажуємо на ресурсі АСВ або отримуємо у банку
4 Отримуємо гроші Страхову суму можна отримати готівкою або на банківський рахунок

Корисну інформацію ви знайдете у статті «Іпотечне страхування».

7. Висновок

Отже, страхування особистих вкладів – корисна і доступна кожному практика, яка вбереже ваші гроші у разі руйнування або банкрутства фінансової організації.

Важливо вчасно відслідковувати статус власного банку і знати про свої права.

Колектив журналу бажає читачам фінансового благополуччя і спокою. Чекаємо оцінок прочитаного і коментарів по темі статті. До нових зустрічей!


» » » Страхування вкладів — 3 корисних ради як застрахувати внесок фізичної особи + рейтинг ТОП-5 банків, що входять в систему страхування вкладів