Прогноз курсу валют в Україні: євро, долар, гривні тощо

прогноз курсу валют українаПрогноз курсу валют в Україні слід робити, враховуючи не тільки (а можливо, й не стільки) економічні фактори. Ніхто не замислювався, чому індекс Біг Маку дає для України економічно виправданий курс гривні в 4,17 за один долар США? Чому МВФ йде на відкрите втручання у внутрішні справи держави, вимагаючи підвищення тарифів на газ для населення? Чому реекспортний з Європи газ виявляється дешевше поставляється безпосередньо? Один лише перелік такого роду дивацтв склав би об'ємистий працю.

Третій повинен піти

З моменту свого утворення Україна набула геополітичне значення, явно непорівнянне з її можливостями: по українській ГТС йшов транзит енергоносіїв до Європи. Це стало непереборною спокусою для США: затвердивши свій вплив на Україну, Америка, образно кажучи, поклала б руку на життєво важливий зв'язок між сіамськими близнюками.

Рішення, м'яко кажучи, недалекоглядне. Розумні політики домовляються з тими, хто реально може вирішити питання. На жаль, в адміністрації Буша з IQ були явні проблеми.

В результаті утворився жорсткий трикутник сил, а політичні угрупування України опинилися в якомусь затишшя в його центрі і отримали деяку свободу самовираження, чим не забарилися скористатися. Без скільки-небудь зрозумілої стратегічної доктрини і навіть без обліку миттєвих інтересів загальнодержавного масштабу.

Нині США, обтяжені внутрішніми економічними проблемами, явно вирішили зменшити свій запал і встати з-за європейського грального столу, хоча б не втрачаючи гідності. Про це ясно говорить хоча б млява реакція Америки на справу Сноудена в поєднанні з урізанням бюджету Пентагону і спецслужб і заборона на в'їзд в США таких затятих націоналістів, як Тягнибок і Мірошниченко.

Росія з ЄС також явно розташовані допомогти заокеанського партнера зберегти обличчя. У Путіна навіть вирвалося відкритим текстом: «Міждержавні відносини важливіші, ніж чвари спецслужб». Також показовим є приклад з Кіпром: не йти на відкриту конфронтацію між собою, РФ і ЄС фактично порівну покрили кіпрські борги.

Що буде з гривнею

Україна не лежить в стороні від геополітичних магістралей, як курортний острів в Середземному морі. І трикутник сил перетворився в жорстку міцну вісь, до кожного з кінців якої Києву не дотягнутися. Але тут є і сприятливе для України обставину.

Фінансово-політична машина глобального масштабу не може перебудуватися миттєво. І це дає шанс Україні домогтися хоча б відносної економічної автаркії, а гривню забезпечувати внутрішнім оборотом і власними запасами ресурсів. Саме з такого розрахунку і виходить парадоксальний на перший погляд індекс Біг Мака.

Forbes, Fitch і UniCredit дають оцінки 9,0 – 9,2 гривні за долар США на кінець 2013 р. Інші, наприклад Goldman Sachs, передрікають колапс і називають цифри в 11 і навіть 22 грн./дол. Між тим глава НБУ Сергій Арбузов заявляє про стабільність гривні і не допускає падіння її нижче 8,6/дол. Чому такий різнобій?

Уряд, треба віддати йому належне, пускається на відчайдушні заходи, аж до скорочення таких галузей, як металургія, щоб позбавити країну від експортної залежності і зробити гривню все-таки національною валютою, а не засобом політичного впливу ззовні. Однак від нього не все залежить. І справа тут не тільки в спадщину «вольності», незалежної навіть від здорового глузду.

Українська економіка в цейтноті. Прогноз валютного курсу залежить від майбутньої зими. Буде вона сувора й українською ГТС потрібно буде качати багато палива в ЄС – гривня отримає перепочинок, і до літа дефолту можна не побоюватися, а за 9 місяців можна встигнути зробити багато.

Видасться зима м'якою і ЄС зможе протягнути до весни на Північному Потоці і власних резервах – долю України разом з гривнею будуть вирішувати великі гравці, і навряд чи вони дуже вже затурбуються реакцією Києва на їхній вердикт. Але в будь-якому випадку прогноз долара понад 9 грн./дол. навряд чи реальний. Ліквідність України досить висока, і навіть анархісти, якби вони опинились у влади, не зможуть зруйнувати те, що створено самою природою.

Але гривня все ж буде дешевшати, і це не залежить ні від Києва, ні від Вашингтона, ні від Москви з Брюсселем. Йде перебудова всієї світової економіки, і всім доводиться вчитися жити на свої і по кишені. Україна ж в неоплатному боргу, який не можна погасити інакше, як своєю працею, а це значить – менше витрачати на себе. Standard & Poor's’s висловилися цілком виразно: маючи борг у 75,3% ВВП і витрачаючи 7% річного доходу на його обслуговування, очікувати зміцнення гривні в найближчому майбутньому неможливо.

Рубль в Україні

Як би не ставилися до різноманітні українські політичні фігуранти, в геополітичному сенсі Україна і РФ не здатні розірвати стягує їх пуповину. Тому курс гривні до рубля відносно слабко залежить від валютної інтервенції НБУ та адміністративних заходів по стабілізації гривні. Набагато важливіше для прогнозу взяти до уваги становище у світовій економіці.

У забезпеченні валюти в умовах кризи все більшого значення набувають запаси ресурсів. РФ в цьому відношенні поза конкуренцією. Але таке положення справ таїть у собі небезпеку для : якщо серйозно піде мова про те, щоб рублю стати резервною валютою, це означає, що доведеться прямо або побічно сплачувати зовнішній борг США. Тому, незважаючи на високі ціни на нафту, уряд РФ не має наміру відмовлятися від монетарної політики, і при наявності профіциту бюджету планує здешевити рубль до початку 2014 р. до 35 і навіть до 39 за долар.

Разом з тим скорочення поставок газу в Україну зменшує відтік золотовалютних резервів РФ. Тому рубль відносно гривні буде трохи дешевшати, і купувати його навряд чи є сенс. Нинішній сезонний курс в 2,48 – 2,55 руб./грн., швидше за все, до листопада збережеться з несуттєвими коливаннями. CommerzBank і Меррілл Лінч (Merrill Lynch) з Bank of America цілком резонно вважають, що резерв зниження вартості рубля обмежений і в 2014 р. рублю доведеться піти вгору. Але більш-менш точних цифр і термінів поки немає.

Чого чекати від євро?

Прогноз курсу євро ускладнюється тим, що євро забезпечується в значній мірі активами ЄС, а запасів сировини в Європі недостатньо для власного споживання. Разом з тим китайська товарна експансія в ЄС позначається відносно слабко. Однозначної ж залежності від російських енергоносіїв теж немає: Росія по газу і нафти так само залежна від європейських фінансових надходжень, як і ЄС – від поставок російського палива.

Тим не менш здешевлення рубля не може не позначитися на євро: більшість аналітиків дають зростання пари євро/долар до 1,4. Виходячи з цього, до листопада можна очікувати зростання євро щодо гривні до 11,2 – 11,8. Альтернативні прогнози від 9,8 до 12,4 явно не мають під собою достатніх підстав.

Що буде з доларом?

Економічні проблеми США загальновідомі. Тим не менш курс долара прогноз досить стабільний: долар буде дешевшати, але повільніше інших і поступово. Причина очевидна: доларів у світі ходить дуже багато, і будь-який різкий ривок інший економіки загрожує тим, що їх доведеться так чи інакше викуповувати. Вже краще таємно або явно допомогти старіючому гігантові вижити, поки в світі все не налагодиться відповідно до нових часів.

Чого чекати гривні після виборів?

Розхожі чутки про стан української економіки після виборів загальновідомі: дефолт, колапс, девальвація. Але насправді підстав для песимізму не так вже багато.

Великі гравці зараз більше поглинені власними негараздами. Моніторинг території, на якій знаходиться газовий вентиль, їм полегшує те обставина, що український політикум, що б його провідники не проголошували з трибун, дуже легко і самими простими способами лобіюється.

Справжня загроза для гривні – небувало м'яка зима. Це дасть зв'язці ЄС-РФ велика спокуса по-своєму вирішити українську проблему раз і назавжди. У такому разі дефолт і обвал гривні легко можуть бути спровоковані. Аналітики дають прогноз дефолту після виборів 50 на 50, а це рівнозначно: «Хто його знає...»

Але останні дослідження японських океанологів в Гренландському морі кажуть, що температурний максимум кінчається, а на зміну йому в середні широти йде похолодання. Підтвердження – не виправдалися «гарячі» прогнози метеорологів на літо. Так що особливих підстав для паніки немає. Тим більше що у випадку дефолту величезний український борг піде під реструктуризацію і пропаде ефективний важіль тиску. Тут в деякому роді ситуація, аналогічна з США, тільки в мікромасштабі.

Яку валюту купувати?

Однозначно – долар США. До нього прив'язаний весь світ, і відносна стабільність долара в інтересах усього світу. Прогноз курсу долара для накопичень у валюті на поточний і наступний рік все ще сприятливий. Що ж стосується євро, то, швидше за все, євро буде падати плавно, але все ж дещо швидше долара.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Банки » Прогноз курсу валют в Україні: євро, долар, гривні тощо