Ласкаво просимо на чорний ринок: інструкції новачкам

Prosto продавати долари на чорному ринку – ми перевірили за допомогою журналістського експерименту. Отриманим досвідом і висновками з нього, а також технікою безпеки на чорному валютному ринку України Prostobank.ua ділиться з читачами.

Prostobank.ua вирішив на власному прикладі перевірити, як функціонує чорний ринок. Для проведення експерименту була виділена сума в 1000 доларів, яку потрібно було обміняти на гривні. І ось що ми з'ясували в процесі обміну валют.

Коли це може знадобитися

Чорний ринок купівлі-продажу долара виглядає привабливо, насамперед, тому, що там набагато простіше знайти долари для купівлі. Незважаючи на те, що пристрасті навколо інвалюти дещо вщухли після останніх дій НБУ, долари в банках все одно майже неможливо придбати. Так, за дослідженням компанії «Простобанк Консалтинг» на 25.09.2014 р. долари для продажу були у столичних відділеннях лише двох банків з 15-ти найбільших за розміром активів: в Ощадбанку за адресою Спортивна площа 1-А, а також в UniCredit Bank за адресою просп. героїв Сталінграда, 25-Б («Простобанк Консалтинг» дзвонив в одне відділення від кожного банку з 15-ти). На чорному ринку долари є.

Крім цього, після останніх обмежень НБУ, згідно з яким в межах одного банку можна придбати не більше 3 000 гривень в день (за курсом 12,95 гривень за долар виходить трохи більше 230 доларів), чорний ринок – єдиний спосіб придбати великі суми доларів, без організації групової скупки доларів кількома людьми. Це єдиний вихід, наприклад, для людей, які хочуть купити квартиру за долари.

Якщо ж говорити про продаж доларів, то чорний ринок привабливий ціною інвалюти: як правило, вона перевищує ціну в комерційних банках на одну гривню з долара і більше. Ця різниця є ключовою не тільки для українців, які хочуть отримати якнайбільше гривень за свої заощадження. Ряд магазинів побутової техніки, ряд туристичних фірм і т. д. використовують при підрахунку цін на свої послуги саме курс, який ближче до чорного, ніж до комерційного. Тому при гнучкому курсі правило «зберігай гроші у валюті, в якій збираєшся їх витратити» не рятує від покупців витрати зайвих незапланованих сотень-тисяч гривень понад накопиченої суми.

Ось і виходить, що якщо раніше до чорного ринку вдавалися лише деякі люди і в рідкісних випадках, то зараз звернутися до нього є потреба у дуже багатьох.

Отже, чорний ринок долара став буденним явищем, а українці стали масово не тільки звертатися до нього для обміну, але й торгувати на ньому. Зокрема, під час журналістського експерименту, Prostobank.ua познайомився з переселенцем із зони АТО, який вирішив торгувати на чорному ринку, щоб заробити собі на прожиття.

Вибираємо «оператора»

Стикнутися з чорним ринком можна чотирма способами. Перший, поступово йде в минуле, - це «міняйли», які стоять на вулиці біля черг в обмінний пункт або на ринку. Prostobank.ua відразу відкинув такий спосіб, так як операції в цьому випадку найменш безпечні з усіх можливих сьогодні на чорному ринку, так і черг біля обмінників вже немає, і знайти прямо на вулиці продавця валюти набагато складніше, ніж раніше.

Другий спосіб – для особливо великих сум, измеряющихся десятками доларів США – це підпільний обмін у відділеннях банків, тепер широко поширений, за інформацією авторитетних ЗМІ. Цей спосіб нам теж не підійшов – сума в 1000 доларів банкам нецікава.

Третя можливість поміняти долари – через людину, яка багато років цим займається, і відшукати якого можна в телефонному режимі через знайомих. Prostobank.ua зв'язався з такою людиною, і отримав пропозицію поміняти 1000 доларів США за 14,3 грн. Такий курс нас не влаштував, бо був на 20 копійок нижче, ніж «комерційний курс» українських підприємств – магазинів техніки і турфірм. Тому ми вирішили перевірити четвертий варіант.

найпоширеніший восени-2014 спосіб обміну доларів на чорному ринку – через дошки оголошень – валютні аукціони – в інтернеті: наприклад, на сайтах minfin.com.ua і finance.ua. І хоча, за інформацією ЗМІ, серед таких оголошень можна зустріти і пропозиції обміну від банків, але вони стосуються сум понад 3 000 доларів. Менші суми пропонують до обміну приватні особи-посередники, які збирають декілька заявок на купівлю, а потім дають в мережі оголошення і викуповують долари для замовників. Знайти покупця для доларів через такий валютний аукціон не становить праці: заявки на купівлю з'являються на сайті, в середньому, по чотири в хвилину. Географія пропозицій різноманітна: на одній з дощок оголошень за станом на 15:30 26.09.2014 було 314 пропозицій для Києва, 22 пропозицій для Дніпропетровська, 15 пропозицій для Одеси, 17 – для Харкова, 7 – для Запоріжжя і поменше для інших міст.    

Обмін через віртуальну дошку оголошень – найбільш вигідний для продавця. По-перше, він може вибрати речення з найвищою ціною з усіх поданих для його суми. По-друге, як переконався Prostobank.ua курс в онлайн-оголошеннях на 30-40 копійок вище, ніж у телефонних «мінял». Тільки сума для такого обміну повинна бути не менше 1000-2000 доларів, - правда, в часи особливо гострого дефіциту інвалюти можна було поміняти і 500. 

Для малих сум, як правило, курс фіксується навіть якщо обмін відкладається з вечора на наступний день – така можливість досягається за рахунок того, що обмін відбувається між приватними особами. Так і вийшло в нашому випадку.

В цілому, ціна залежить від суми, яка у вас до обміну, і від терміновості необхідного обміну у покупця доларів: наприклад, 2 000 доларів куплять по 14 гривень, 3000 – 14,3 грн., 10 000 і терміново – з 14,7 грн.

Окремий бонус чорного ринку – виняткова ввічливість його учасників: з п'яти «операторів», з якими поспілкувався Prostobank.ua всі були дуже приємні. Підсумок спілкування – ми підібрали пропозицію для 1000 доларів за курсом за 14,52 грн.

Боїмося пограбувань і фальшивок

Перша можлива небезпека, яка лякає новачків на чорному ринку – це бути пограбованими. Від такого повороту подій захиститися не дуже складно. Більшість подали оголошення мають власну машину, на якій готові під'їхати прямо до вас додому в будь-який час, навіть вночі, але згодні і на інші варіанти. Оскільки оголошень про купівлю дуже багато, то ви цілком можете розраховувати на те, що покупець прийме ваші умови і приїде в бажане для вас місце обміну. «Оператор», з яким спілкувався Prostobank.ua, спочатку запропонував під'їхати до нас, після нашої відмови – зустрітися в Макдональдс в центрі міста, а потім погодився на обмін у відділенні банку.

Друге, про що подумає новий учасник чорного ринку – це небезпека отримати фальшиві гроші. Самі «міняйли» стверджують, що обманювати людей або підсовувати їм фальшивки їм невигідно – мовляв, занадто суворе покарання передбачено за це законом. Проте певний ризик обману все-таки є: адже не всі «оператори ринку націлені на тривалу роботу на ньому. Крім того, шахраї присутні у всіх сферах діяльності людини – немає причин, чому чорний ринок повинен стати винятком.

Якщо ви боїтеся, що вам підсунуть фальшиві гроші, то зверніть увагу на наступне. Збут підробленої гривні карається позбавленням волі на строк від трьох до 12 років (докладніше див. думка нижче). На щастя, якщо ви отримаєте фальшиві гроші і, не знаючи про це, розрахуєтеся ними в магазині, то практично нічим не ризикуєте. Справа в тому, що за законом, кримінальної відповідальності підлягає тільки особа, винна у вчиненні злочину. «Суб'єктивна сторона даного злочину характеризується наявністю прямого умислу. Тобто особа може бути визнано винним у збуті підробленої національної валюти, тільки якщо буде доведено, що особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачала суспільно небезпечні наслідки і прагнуло до їх настання (знало про те, що гроші фальшиві, мало пряму мету збути підробки). Якщо людина не знав про те, що у нього в руках підроблені гроші і не мав умислу збути підробку, правових підстав для притягнення до кримінальної відповідальності не виникає. Проте останнє слово у кваліфікації таких дій має поставити суд», - пояснює Юрій Філь, керуючий партнер ЮФ «Величко Філь». Тому покупець фальшивої гривні ризикує лише залишитися без грошей.

Існує надійний спосіб перевірити гроші на справжність: звернутися за цим банк. Перерахунок купюр з перевіркою проводять практично в кожній установі – як правило, в рамках будь-яких операцій із цими сумами, але можна звернутися і за такою послугою окремо. За даними компанії «Простобанк Консалтинг»25.09.2014 р., три банки з 15-ти найбільших за розміром активів не надають такої послуги – Промінвестбанк, Ощадбанк, Дельта Банк.

Найбільш поширена вартість такої послуги – 50 копійок за купюру або 0,5% від суми. У деяких банках можна домовитися про перерахунок суми «за шоколадку». Нарешті, деякі касири можуть відмовитися надавати таку послугу, і їх доведеться переконувати - як і сталося в нашому випадку. В цілому ж, наш журналістський експеримент пройшов успішно і навіть приніс прибуток в 1000 гривень - якщо порівнювати з сумою, яку ми виручили б, якби експериментальний обмін відбувався в банківській касі.

На закінчення, Prostobank.ua змушений попередити: відповідно до Кодексу адміністративних правопорушень, незаконний обмін валюти загрожує порушникові попередженням або штрафом від 30 до 44 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією "валютних цінностей". А незаконним вважається будь-яка операція, яка проходить без участі офіційних пунктів обміну.

Вартість послуги перевірки на справжність купюр з перерахунком суми в банках з 15-ти найбільших за розміром активів за даними компанії «Простобанк Консалтинг» на 25.09.2014 р.

Банк

Вартість послуги

ПриватБанк

Безкоштовно

ВТБ Банк  

0,5 грн. за банкноту, хв. 10 грн. за операцію

УкрСиббанк

0,5 грн. за банкноту, хв. 50 грн. за операцію

Сбербанк

0,5% від суми, мін. 10 грн.

Надра Банк

1% від суми

Фінанси та Кредит

1 грн за 1 купюру

VAB Банк

0,25% від суми

Укрексімбанк

1%, хв. 100 грн.

Перший Український Міжнародний Банк

0,6 грн. за банкноту

Укргазбанк

до 10 000 грн. - 100 грн., до 50 000 грн. - 150 грн., понад - 250 000 грн.  + 0,6 грн. за 1 купюру при будь-якій сумі

ОТП Банк

перерахунок: 0,3 грн. за банкноту; перевірка достовірності: від 1 до 50 банкнот: 1 грн. за банкноту; 51-100 банкнот: 0,7 грн. за банкноту, хв. 50 грн.; від 101 банкноти: 0.35 грн. за банкноту, хв. 70 грн.

UniCredit Bank

0,5% від суми, мін. 10 грн.

Credit Agricole

0,5% від суми

Думка

Юрій Філь, керуючий партнер ЮФ «Величко Філь»

Відповідальність за операції з фальшивими грошима передбачена ст. 199 Кримінального кодексу України. Так, виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збут підробленої національної валюти України тягне позбавлення волі від 3 до 12 років, а у великому і особливо великому розмірі – з конфіскацією майна. Великим розміром вважається сума у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а особливо великим  - у чотириста і більше разів.  

Як правило, злочини, пов'язані з фальшивими грошовими знаками (ст. 199 ККУ), зазвичай входять до переліку виключень в законах про амністію. Тобто закон про амністію на осіб, які вчинили такі злочини, не поширюється. Наприклад, закони з амністію від 2007, 2008, 2011 рр ..

Що цікаво, підробка електронних грошей, платіжних карток та інших інструментів доступу до банківських рахунків не тягне за собою позбавлення волі і конфіскації майна. Санкція за такі злочини залежно від ступеня тяжкості встановлює лише штраф у розмірі від трьох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


» » » Ласкаво просимо на чорний ринок: інструкції новачкам