СОУТ   порядок проведення спецоценки робочих місць: 7 основних етапів + 3 корисних ради при проведенні СОУТ

Ким і з якою періодичністю проводиться СОУТ? Коли має проводитися позапланова оцінка умов праці? Де замовити проведення спецоценки робочих місць і від чого залежить вартість процедури?

Вітаю читачів сайту . З вами Марія Даровська, одна з постійних авторів матеріалів сайту.

На вашому підприємстві вже 5 років не проводилася оцінка умов праці? Або ваша компанія існує всього кілька років і ви ще не разу не стикалися з спецоценкой? Тоді цей матеріал для вас.

Сьогодні ми поговоримо про те, що таке СОУТ.

Отже, почнемо!

СОУТ - огляд поняття

Зміст
  1. Що таке спеціальна оцінка умов праці та для чого вона проводиться
  2. В яких випадках проводиться СОУТ — 3 основних випадку
  3. Від чого залежить вартість проведення СОУТ — 3 фактори, що впливають на вартість
  4. Як проводиться СОУТ — 7 основних етапів
  5. Де замовити проведення спеціальної оцінки умов праці   огляд ТОП-3 компаній
  6. 3 корисних ради при проведенні спеціальної оцінки умов праці
  7. Висновок

1. Що таке спеціальна оцінка умов праці та для чого вона проводиться

Спеціальна оцінка умов праці (скорочено її називають СОУТ) проводиться для того, щоб пересвідчитись у відповідності умов праці прийнятим нормам, переконатися, що тарифікація для пенсійних внесків та внесків за травматизм відповідає поточному стану справ на робочих місцях.

По своїй суті, це механізм для держконтролю і контролю самими працівниками та їх профспілками за реальним станом справ на робочих місцях. Адже забезпечення безпеки роботи   обов'язок роботодавця.

Раніше замість СОУТ проводили атестацію робочих місць, так тривало аж до 2014 року, але потім вийшов новий закон, який змінив назву процедури та особливості її проведення. Однак, суть процедури залишилася тією ж, як і її завдання. Просто вимоги до спецоценке кілька більш жорсткі, ніж ті, що висувалися до атестації.

Приклад

Василь провів планову атестацію для своєї компанії з виробництва цегли в 2013 році і з тих пір не міняв умов праці і не стикався з нещасними випадками. Тому планову спецоцінку йому знадобиться провести тільки в 2018 році.

Федір також провів планову атестацію для своєї фірми по виробництву паперу в 2013 році, але кілька місяців тому він змінив технологію, а також розширив штат і ввів кілька нових, не аналогічних тим самим, робочих місць, і тому йому потрібно провести СОУТ раніше терміну.

Врахуйте, що роботодавець не може провести спецоцінку самостійно, спираючись лише на власні ресурси і зусилля. Закон говорить, що це спільний захід, для якого в обов'язковому порядку залучають спеціалізовану компанію.

Проводити СОУТ можна лише спільно, причому на залучену компанію лягає сама процедура оцінювання та надсилання звіту в державну контрольну інстанцію.

А на роботодавця   написання наказу про проведення спецоценки і скликанні для цієї мети комісії, складання переліку робочих місць, які належить перевірити, пошук виконавчої компанії і підписання з нею договору, оплата та організація оцінки.

СОУТ буває планової та позапланової. Планову спецоцінку проводять раз на п'ять років, а іноді й рідше: якщо під час минулого спецоценки умови на робочих місцях визнали оптимальними або допустимими, а яких-небудь подій за ці п'ять років не було, то результати продовжать ще на 5 років.

Позапланову процедуру проводять:

  • коли з'явилися нові робочі місця;
  • змінився технологічний процес;
  • за приписом ГІТ;
  • за ініціативою профспілки.

Якщо вас цікавить атестація працівників або атестація персоналу, то ми підготували для вас окремі матеріали на ці теми.

2. В яких випадках проводиться СОУТ — 3 основних випадку

Як ми вже говорили, СОУТ буває плановою і непланової.

Але ми зараз поговоримо про ситуації, коли вам варто зайнятися цим питанням.

Випадок 1. Зміни у виробництві

Якщо на виробництві змінилися технологія: ви замінили обладнання, стали використовувати нову сировину, змінили сам метод виробництва, то вам потрібно провести СОУТ. Логіка тут зрозуміла, адже результати минулої атестації актуальні для старого робочого місця, до внесення змін у виробничий процес.

Після того, як ви змінили процес виробництва, змінилися і умови робочого місця, а значить, результати минулого СОУТ (або атестації, якщо оцінку місць ви проводили ще до 2014 року) для цього робочого місця більше не дійсні.

Дізнайтеся більше про спеціальною оцінкою умов праці в нашому матеріалі.

Випадок 2. Закінчення строку декларації СОУТ

Декларація про проведення СОУТ актуальна протягом п'яти років. Видають цей документ після того, як звіт про проведення оцінки затвердять. Видають декларацію для тих місць, на яких при оцінці не виявили шкідливих або небезпечних факторів, а умови праці оцінили, як оптимальні або допустимі, тобто зарахували їх до першого або другого класу умов.

Про те, коли потрібна декларація СОУТ ви дізнаєтеся в таблиці:

Ідентифікація шкідливих факторів
Фактори не виявили Фактори виявили
Декларацію відповідності заповнюють Проводять вимірювання, визначають клас умов праці, складають звіт

Якщо п'ять років, протягом яких діє декларація, минули, то і термін її дії закінчився. А значить, вам пора провести нову оцінку.

Випадок 3. Пропозиція представницьких органів працівників

На кожному підприємстві існують профспілки, які займаються захистом прав трудящих на підприємстві. Якщо така організація висунула мотивовану пропозицію з вимогою провести СОУТ достроково, то роботодавець зобов'язаний підкоритися цим вимогам.

На те, щоб провести позапланову оцінку, у роботодавця є в розпорядженні шість місяців з дня пред'явлення вимоги.

3. Від чого залежить вартість проведення СОУТ — 3 фактори, що впливають на вартість

Вартість проведення СОУТ продиктована умовами, які панують на ринку цих послуг. Адже ціну диктує наявність попиту і наявність аналогічних пропозицій, тобто конкуренції. Ринок тут підкоряється законам економіки, як і ринок інших послуг або товарів.

Але все-таки існує ряд факторів, які відчутно впливають на те, скільки в кінцевому результаті обійдеться послуга оцінки. Давайте розберемо детальніше фактори, здатні вплинути на ціну.

Фактор 1. Кількість робочих місць

Головним чинником, що впливає на ціну, мабуть, буде число робочих місць, які організації належить оцінити. Але тут є один цікавий нюанс: з одного боку, чим більше робочих місць належить оцінити, тим більше буде ціна, що логічно, а з іншого, чим менше число оцінюваних робочих місць, тим дорожче вийде оцінка одного місця.

це Пояснюється легко. Адже трудові і тимчасові витрати на проїзд до місця проведення і на організацію самої оцінки однакові, хоч два місця належить оцінити, хоч двадцять. І компаніям набагато вигідніше оцінити відразу більше, ніж відправляти фахівців для оцінки декількох місць. Так що оптовикам   знижка.

Врахуйте, що оцінюють зазвичай 20% аналогічних місць, тобто місць з однаковими вимогами до працівників, однаковими обов'язками, посадами, спеціальностями.

Приклад

У Василя в компанії по виробництву цегли працює 40 осіб, з них 10 займаються заливанням розчину форми і випіканням готових виробів. У всіх десяти однакові обов'язки, обладнання, всі вони виробляють цеглу по одній і тій же технології, а тому з десяти місць оцінити потрібно тільки два.

Фактор 2. місце Розташування організації

Величезну роль при визначенні вартості спецоценки грає логістика. Адже чим далі знаходиться підприємство і чим більше витрат часу і грошей знадобиться компанії, щоб забезпечити «доїзд» своїх експертів на місце, тим дорожче обійдеться сама оцінка.

Логістика в проведенні СОУТ

Але тут є вихід   домовитися з компанією індивідуально про те, що транспортування фахівців ви візьмете на себе, так ви частково знизите ціну на послугу. Такий варіант актуальний, якщо ви володієте потрібними ресурсами, щоб забезпечити доставку працівників найнятої вами фірми і якщо понесені на цей захід витрати не виявляться дорожче, ніж просто доплата компанії.

Фактор 3. Специфіка виробництва

Чим специфичнее виробництво і чим більше факторів належить перевірити, тим дорожче вам обійдеться оцінка.

найдорожчі дослідження   хімічні або біохімічні, але уникнути цих витрат не вийде. Адже список факторів, які належить перевірити, залежить від специфіки робочого місця, а не від побажань замовника.

4. Як проводиться СОУТ — 7 основних етапів

А тепер давайте розглянемо 7 основних етапів проведення оцінки.

Ви дізнаєтесь, що саме потрібно зробити, щоб успішно впоратися зі спецоценкой на вашому підприємстві.

Етап 1. Вибір компанії

Для початку визначтеся з компанією, якій ви доручите оцінити робочі місця вашого підприємства. Переконайтеся, що обрана організація має право проводити оцінку. Для цього перевірити її документи, в тому числі статутних, і переконайтеся, що це реальна компанія, а потім переконайтеся в її наявності в держреєстрі і на сайті Мінпраці.

Перевірити на достовірність реєстраційний та ідентифікаційний номери. Переконайтеся, що в штаті є потрібні фахівці, що у них є необхідна акредитація, освіта.

Уточніть наявність лабораторії і список досліджень, які компанія проводить з її допомогою. Переконайтеся, що у лабораторії є акредитація. Тільки так ви гарантовано отримати законні результати досліджень. Якщо лабораторія не акредитована, то і результати її досліджень недійсні, а значить, і вся спецоценка в цілому.

Не зайвим буде поцікавитися у знайомих підприємців, у яких компаніях вони замовляли спецоцінку, а також заглянути на форуми, знайти інформацію в Яндексі і Гуглі.

Етап 2. Затвердження списку робочих місць для оцінки

Відразу після того, як керівник видає наказ про проведення спецоценки та створення комісії, затверджують список місць, які збираються оцінити.

Тут потрібно врахувати вже озвучений вище нюанс з аналогічними робочими місцями, адже їх потрібно оцінювати не в повному складі, а тільки 20%. Зверніть увагу на ті робочі місця, які з'явилися недавно або в яких щось змінилося. Можливо, їх теж доведеться включити в перелік.

Подивіться відео про аналогічних робочих місцях

Етап 3. Ідентифікація шкідливих і небезпечних факторів

Заздалегідь обговоріть з експертною компанією, які саме чинники вам потрібно досліджувати на робочих місцях (на різних типах місць вони будуть відрізнятися).

Переконайтеся, що обрана вами компанія в змозі перевірити всі необхідні фактори, що у неї є для цього потрібні фахівці, обладнання та умови.

Етап 4. Вимірювання та оцінка шкідливих факторів

Для вимірювань і оцінки шкідливих факторів на робочому місці потрібно створити певні умови.

Заздалегідь обговорити це з експертами і подбайте про реалізацію необхідного.

Етап 5. Оформлення результатів СОУТ

Результати СОУТ потрібно оформити у відповідності з встановленими правилами.

Члени комісії і її голова повинні підписати звіт.

Етап 6. Затвердження звіту

Компанія, яка проводила оцінку спільно з вами, повинна відправити звіт в державні органи. Там його повинні затвердити.

Якщо в результаті перевірки умови виявляться оптимальними або допустимими, то вам видадуть декларацію про проведення СОУТ.

Етап 7. Ознайомлення працівників з результатами СОУТ

Роботодавець зобов'язаний ознайомити працюючих на нього людей з результатами оцінки їх робочих місць. Це обов'язкова практика, причому працівники повинні підтвердити свою інформованість про умови підписом.

Якщо у підприємства є свій сайт, то результати публікують і там.

5. Де замовити проведення спеціальної оцінки умов праці   огляд ТОП-3 компаній

Шукати самостійно надійну компанію   заняття втомлює і не завжди успішне.

Щоб полегшити читачам життя, експерти журналу підготували огляд 3 найбільш компетентних компаній цього профілю з найбільш вигідними умовами співпраці.

1) Главпромэкспертиза

ГлавпромэкспертизаКомпанія «Главпромэкспертиза» акредитована, в чому ви можете переконатися, заглянувши до реєстру. Працює вона вже п'ятнадцять років і не тільки в і МО, але і по всій Російській Федерації. Бере участь в оцінці комерційних проектів, і в держтендерах.

Лабораторія компанії не тільки оснащена за останнім словом техніки, але і акредитована. Штатні експерти «Главпромэкспертизы» мають дипломи про відповідному профілю роботи вищу освіту та досвід роботи більше п'ятнадцяти років.

На свої послуги фірма надає п'ятирічну гарантію, тобто на весь термін дії результатів звіту.

2) АЦ СОУТ

АЦ СоутАЦ СОУТ входить у пул компаній, що професійно займаються охороною праці. Компанія акредитована, в її штаті фахівці з серйозним і тривалим досвідом роботи в цій сфері.

У компанії є акредитована лабораторія, обладнана новітньою технікою. Замовити розрахунок вартості послуг можна заздалегідь, прямо на сайті компанії.

На сайті можна ознайомитися з відгуками клієнтів і переліком компаній-клієнтів, замовити безкоштовну консультацію з допомогою послуги зворотного дзвінка.

3) СЕРКОНС

Серконс«Сернокс» — акредитована компанія з двадцятирічним досвідом роботи в сфері оцінки умов праці та інших сфер охорони праці. За період свого довгого існування «Сернокс» виконала більше ста тисяч замовлень.

Ви можете замовити як саму процедуру спецоценки, так і складання декларації СОУТ.

Дізнайтеся вартість надання послуги з допомогою заявки прямо на сайті — це зручно і швидко.

6. 3 корисні ради при проведенні спеціальної оцінки умов праці

Щоб СОУТ пройшла без сучка і задирочки, ми підготували для вас кілька порад про те, як уникнути проблем з цією процедурою.

Рекомендуємо ознайомитися з ними, щоб не мати проблем після проведення.

Порада 1. Вибирайте компанії з досвідченими експертами

Щоб не прогадати з якістю проведення спецоценки, звертайтесь до компанії з досвідченими експертами. Так ви уникнете помилок і переробок документів для перевіряючих органів та можливої відповідальності.

Термін діяльності експертів легко перевірити онлайн в реєстрі експертів з СОУТ. Така перевірка займе всього кілька хвилин, але допоможе уникнути багатьох проблем в майбутньому.

Порада 2. Проводите спецоцінку робочих місць заздалегідь

Спецоцінку робочих місць потрібно проводити завчасно, а не в останній момент. Найкраще робити це за два місяці до дати закінчення дії попереднього звіту.

Так, багато компаній говорять, що зможуть провести оцінку за три дні, але це строк для оцінки одного робочого місця. Крім того, маються на увазі виміри, а зовсім не весь обсяг заходів з скликанням комісії, затвердженням результатів, підготовкою звіту і так далі.

Якщо не провести спецоцінку вчасно, можна наразитися на штраф, примусові роботи на термін.

Порада 3. Користуйтеся послугами компаній, які дають гарантії

Запам'ятайте: компанії, які після підготовки звіту про СОУТ умивають руки, вам не підходять. Вам потрібна компанія, яка відповідає за результати своєї роботи і дає гарантії на оперативне усунення помилок у випадку зауважень перевіряючих органів.

В іншому випадку ви ризикуєте отримати на руки звіт із зауваженнями, який вам відправлять на доопрацювання. А виправити помилки самостійно навряд чи вийде.

Якщо вас цікавить тема атестації робочих місць за умовами праці, то ми підготували для вас про це окрему статтю.

7. Висновок

Ну от ми і закінчили об'ємну тему спецоценки. Дізналися, як вибрати компанію, як провести процедуру СОУТ, від чого залежить вартість. Тепер ви зможете вибрати надійну компанію для перевірки і знаєте, яких результатів слід очікувати.

Питання до читачів

ви Отримали відповіді на свої запитання щодо СОУТ після прочитання статті? Що ще ви б хотіли дізнатися з цієї теми?

Бажаємо вам відсутність проблем з перевірками та органами, які їх проводять! Ставте оцінки, лайки в соцмережах, пишіть свої коментарі і зауваження. До нових зустрічей!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » СОУТ   порядок проведення спецоценки робочих місць: 7 основних етапів + 3 корисних ради при проведенні СОУТ