Що таке атестація робочих місць або спеціальна оцінка умов праці   повний огляд поняття та вартості процедури + професійна допомога у проведенні атестації робочих місць

На скільки років дійсні результати атестації робочих місць? Від чого залежить ціна проведення атестації робочих місць? Що таке карта атестації робочого місця?

Вітаю читачів сайту ! З вами Марія Даровська, постійний автор сайту.

Вашої компанії належить процедура атестації робочих місць, і ви хочете знати, як правильно її провести? В мережі повно інформації, але кажуть, що процедура зазнала зміни в 2014 році? Як бути, кому вірити?

Не поспішайте панікувати. Ми допоможемо розібратися з усім цим шквалом інформації і детально вивчимо особливості процедури. Гарантуємо повну ясність у питанні атестації робочих місць після прочитання матеріалу.

Давайте почнемо!

Атестація робочих місць

Зміст
 1. Що таке атестація робочих місць і для чого вона проводиться?
 2. Які зміни внесені до атестацію робочих місць після 1 січня 2014 року?
 3. У скільки обійдеться атестація робочих місць   ТОП-4 факторів, що впливають на вартість процедури
 4. Як провести атестацію робочих місць   покрокова інструкція
 5. Де замовити проведення атестації робочих місць   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
 6. Що вважається порушенням при проведенні атестації робочих місць   огляд основних ситуацій
 7. Висновок

1. Що таке атестація робочих місць і для чого вона проводиться?

Закон чітко визначає, що роботодавець зобов'язаний забезпечувати адекватні умови праці своїм співробітникам. Про це йдеться в Трудовому кодексі. Щоб контролювати виконання цього обов'язку і потрібна атестація.

Врахуйте, що з 2014 року процедура атестації зазнала змін і стала спеціальною оцінкою умов праці, про що докладно розказано в окремій публікації нашого журналу.

СОУТ контролює умови праці на робочих місцях, стежить за забезпеченням та захистом службовців, контролює наявність компенсацій, гарантованих законом.

Також СОУТ допомагає:

 • відстежувати регулярність медоглядів;
 • регулювати додаткову тарифікацію внесків у Пенсійний Фонд;
 • коригувати тарифи страхових виплат за травматизм;
 • контролювати підготовку звітів у сфері охорони праці.

Організовує та оплачує СОУТ роботодавець, а проводиться вона завжди спільно з акредитованою організацією. Умови праці оцінюють мінімум один раз у п'ять років з дня закінчення останньої атестації.

Що таке атестація робочих місць

Але якщо попередня оцінка підтвердила оптимальність або допустимість умов, і за п'ять років з останньої перевірки на виробництві не відбулося ні нещасних випадків, ні профзахворювань, то результати продовжують ще на п'ятиріччя.

Ситуації, коли необхідна позапланова СОУТ:

 • з'явилося нове робоче місце;
 • припис ГІТ;
 • змінили технологію виробництва;
 • замінили обладнання;
 • змінили матеріали або сировина;
 • стався нещасний випадок на виробництві;
 • виявили профзахворювання;
 • профорганізація висунула ініціативу про проведення (обґрунтовану).

Проводять позапланову процедуру за півроку. Перевіряють 20% робочих місць, але це число не повинно бути менше двох місць. А результати перевірки застосовують до всіх місцях цього типу.

Якщо перевіряюча комісія виявила фактори, які можуть заподіяти шкоду або стати джерелом небезпеки, вона їх аналізує. Після аналізу складають звіт, куди виносять висновки. Звіт підписують всі члени комісії, а затверджує його голова.

До форми звіту прикладають карти атестації кожного перевіреного місця. Картка складається з шести розділів і декількох підрозділів підрозділів. В картці позначають місце проведення, ставлять оцінки гігієни у виробничому середовищі, а також гігієни важкості, напруженості, обстановки праці. В кінці кожного розділу вказують, хто проводив оцінку, ставить дату і підпис.

Карта СОУТ дійсна до наступної оцінки.

2. Які зміни внесені до атестацію робочих місць після 1 січня 2014 року?

Як ми вже говорили, з січня 2014 в процедуру атестації робочих місць внесли певні зміни. Крім усього іншого, вона змінила і назву і зветься тепер спеціальною оцінкою умов праці   скорочено СОУТ.

Сама процедура практично не змінилася, але стала суворіше. Оцінку проводять ті ж самі компанії, що раніше проводили атестацію, за умови, що у них не скінчилася акредитація.

Якщо до вступу в силу нового закону атестацію вже проводили, нову процедуру дозволяється не проводити ще п'ять років від дня проведення. Звичайно, якщо для цього немає додаткових підстав.

У відео вам розкажуть про відмінності між СОУТ і атестацією.

Новий закон не тільки надав можливість знижувати підкласи умов праці, але і змінив терміни ознайомлення працівників з результатами. Тепер вони чітко визначені і рівні тридцяти робочих днях.

Обов'язкове розміщення інформації про підсумки оцінки на сайті підприємства теж із серії нововведень. Розширили і тарифікацію страхових платежів у Пенсійний фонд   тепер їх цілих шість замість двох, залежно від класу шкідливості.

Також у новому законі чітко прописано, за яким факторам оцінюють місця кожного типу. Раніше для будь-якого типу місця вимірювали всі фактори.

Приклад

До прийняття нового закону віброакустичні фактори вимірювали на всіх видах робочих місць. Тепер це роблять тільки на місцях у виробничих приміщеннях з обладнанням, що випромінює ці фактори.

Такий підхід спрощує процедуру за рахунок усунення зайвих елементів.

Якщо вам потрібно перевірити профпридатність робочого колективу, то рекомендуємо прочитати статті «Атестація персоналу» і «Атестація працівників».

3. У скільки обійдеться атестація робочих місць   ТОП-4 факторів, що впливають на вартість процедури

Як уже говорилося, проводити СОУТ має право тільки акредитована організація, з якою компанія, що потребує оцінки, укладає договір.

Вартість послуги залежить від ряду факторів.

Фактор 1. Рівень складності і різноманітності робіт

Чим більше підприємство і складніше умови роботи на місцях, тим складніша процедура оцінки належить. Відповідно, оцінка робочого місця в «гарячому» цеху коштує дорожче, ніж оцінка робочого місця в офісі. Це відбувається в силу збільшення спектру критеріїв оцінки та ускладнення самої процедури.

Фактор 2. Терміновість проведення атестації

Тут варто згадати популярну ілюстрацію про швидко-якісно-дешево   вибирай будь-які два.

Терміновість проведення атестації

Якщо ви не провели оцінку заздалегідь і час вже піджимає, вартість проведення значно зросте. Комусь доведеться працювати понаднормово, фірма залучить додаткові ресурси — все це не може не позначитися на ціні.

Фактор 3. Віддаленість об'єкта оцінки від аттестующей компанії

Тут все очевидно   чим далі підприємство від аттестующей компанії, тим більше часу і грошей фірма витратить на дорогу.

Вихід є   можна взяти транспортні витрати або виділити транспорт для забезпечення «доїзду» оцінювачів на місце. Це дозволить частково знизити витрати.

Ну і, звичайно ж, по можливості вибирайте компанію, яка знаходиться ближче до місця проведення робіт.

Фактор 4. Кількість робочих місць

Врахуйте, що ціну встановлюють за оцінку одного робочого місця, а за додаткові дослідження беруть окрему плату.

Зрозуміло, що чим більше робочих місць потрібно оцінити, тим більше доведеться заплатити. Якщо врахувати, що для СОУТ оцінювати потрібно 20% робочих місць одного типу, але не менше 2 штук, то розрахувати суму легко можна самостійно. Треба тільки заздалегідь дізнатися вартість оцінки робочого місця потрібного вам типу.

Якщо робочих місць оцінити чекає багато, поцікавтеся знижками і спеціальними програмами.

4. Як провести атестацію робочих місць   покрокова інструкція

У цьому розділі ви дізнаєтеся, як проходить атестація.

Читайте покрокову інструкцію з докладним описом кожного етапу.

Крок 1. Видаємо наказ про проведення атестації робочих місць

Спочатку видається наказ про проведення процедури і створюється спецкомісія. До її складу включають співробітників і компанії-замовника, і компанії-виконавця. В склад комісії обов'язково входить людина від профспілки. Всього в комісії повинно бути непарне число осіб.

Обов'язок цього органу   скласти та затвердити графік та перелік робіт.

Крок 2. Визначаємо перелік робочих місць, що підлягають атестації

Складається список місць, які належить перевірити, а також небезпечних факторів місця.

На цьому етапі вже можна порахувати приблизну вартість проведення СОУТ. Просто помножте вартість оцінки одного місця на кількість всіх робочих місць, які потрібно оцінити.

Крок 3. Вибираємо компанію для проведення атестації

Вибираємо виконавця. Для цього розгляньте компанії, зручні вам логістично, мають хороші рекомендації і відгуки.

Логістична віддаленість   безумовний фактор подорожчання, але якщо доведеться вибирати між якістю і логістикою, то ключовий аргумент   якість. Проблему віддаленості можна вирішити, взявши на себе доставку на місце співробітників компанії.

Краще всього, якщо компанію вам порадить хтось із знайомих, хто вже користувався їх послугами.

Обов'язково погляньте на сайт компанії — у гарній компанії пристойний сайт. Пошукайте відгуки про її послуги в пошукових системах — якщо хтось постраждав від їх дій, то ви про це, швидше за все, дізнаєтеся.

Крок 4. Укладаємо договір і вносимо передоплату за проведення робіт

Коли компанія обрана, настав час обговорити умови договору, строки виконання замовлення і підписати договір.

Після підписання внесіть на рахунок компанії передоплату за проведення робіт. Розмір передоплати обговорюють заздалегідь, ще до укладення договору.

Крок 5. Контролюємо оцінку ступеня травмонебезпечності робочих місць

Оцінка травпоопасности визначає безпеку використання інструментів, матеріалів та обладнання в роботі і показує, наскільки рівень забезпечення працівників відповідає нормам класу праці.

Оцінка ступеня травмонебезпечності робочих місць

Процес оцінки травмонебезпечності робочих місць краще проконтролювати особисто. Адже від цього залежать результати СОУТ.

Характеристику класів ви дізнаєтеся в таблиці:

Клас Підклас Умови праці Характеристика класу
1   Оптимальні Шкідливі або небезпечні фактори не перевищують норми
2   Допустимі Шкідливі або небезпечні фактори не перевищують норми, а працівник встигає відновитися за час відпочинку між змінами
3 3.1 Шкідливість першого ступеня Ризик для здоров'я збільшено з-за недостатності відпочинку між змінами для відновлення
3.2 Шкідливість другого ступеня Шкідливі або небезпечні фактори здатні викликати початкові форми профзахворювань та профзахворювання легкого ступеня після 15 років роботи
3.3 Шкідливі третього ступеня Шкідливі і небезпечні фактори здатні викликати початкові форми профзахворювань та профзахворювання легкого ступеня під час роботи
3.4 Шкідливі четвертого ступеня Шкідливі і небезпечні фактори можуть викликати важкі форми профзахворювань з втратою загальної працездатності під час роботи
4   Небезпечні Шкідливі і небезпечні фактори впливають на працівника протягом всієї зміни або її частини, створюють загрозу для життя, високий ризик гострого профзахворювання під час роботи.

Крок 6. Оформляємо результати атестації

Звіт з результатами нададуть не раніше, ніж через 30 днів з початку СОУТ.

За 30 днів з дати отримання звіту роботодавець обов'язково оголошує результати працівникам, а вони підписують папери, що ознайомилися (відпустка, відрядження, лікарняний в цей період не включають).

Якщо компанія має свій сайт, то результати публікують і там. Треба перелічити, які класи встановили для умов праці і які заходи плануються, щоб їх поліпшити.

Крок 7. Відправляємо результати атестації у державну інспекцію праці

Організація-оцінювач має проінформувати відповідну Федеральну службу про результати. Раніше відправляти результати міг замовник. Але з 2014 року ця функція лежить на виконавця.

Рекомендуємо вивчити тему атестація робочих місць за умовами праці, для цього ми підготували матеріал.

5. Де замовити проведення атестації робочих місць   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг

Ми підібрали для вас кілька надійних компаній-контрагентів.

У цьому розділі ви дізнаєтеся про них більше.

1) Главпромэкспертиза

Главпромэкспертиза«Главпромэкспертиза» надає послуги в області охорони праці в вже п'ятнадцять років. Компанія акредитована у федеральній службі. Лабораторія «Главпромэкспертизы» відповідає міжнародним стандартам.

Перевірте акредитацію компанії самостійно   в офіційному реєстрі їй присвоєно номер 3166.

Компетенція компанії дозволяє їй вимірювати фактори робочого середовища, житлових і громадських будівель, а також приміщень різного призначення. Організація перевіряє хімічні фактори, повітря, фізичні та біологічні чинники, проводить радіаційний контроль і багато інші вимірювання.

Гарантія на надані послуги   п'ять років.

2) МЕРЦИС

МерцисКомпанія «Мерцис» займається СОУТ, виробничим контролем і мікробіологічними випробуваннями.

Залишіть заявку на сайті і отримаєте повний розрахунок вартості послуги. На послуги діє система знижок. Лабораторії компанії акредитовані, а звіт «Мерцис» відправить прямо в Держінспекцію.

Провести процедуру компанія здатна навіть у стислі терміни. Пакет документів для проведення оцінки потрібен мінімальний.

3) Ecostandart Group

Ecostandard«Екостандарт Груп» займається послугами в сфері охорони праці вже двадцять років. За ці роки компанія займалася об'єктами федерального значення, проектами російських і іноземних компаній, замовленнями малого і середнього бізнесу.

Акредитовані лабораторії компанії знаходяться в Санкт-Петербурзі, і Хабаровську. Переваги організації   низькі ціни, оперативність (терміни проведення — 20 днів), експертна підтримка.

Компанія також акредитована в міжнародному співтоваристві по зеленому будівництву і, крім охорони праці, займається екологічним проектуванням, екологічними експертизами і мониторингами, энергоаудитом, изыскательными роботами.

6. Що вважається порушенням при проведенні атестації робочих місць   огляд основних ситуацій

Якщо порушують порядок, це загрожує адміністративною відповідальністю як для організацій, так і для посадових осіб. Форми покарання варіативні   штрафи, призупинення діяльності, дискваліфікації. Ступінь відповідальності залежить від виду порушення.

Давайте розберемо детальніше, якими ці порушення бувають.

Ситуація 1. Недотримання термінів проведення атестації

У Трудовому кодексі для атестації заявлені чіткі терміни і їх потрібно дотримуватися. Чергову атестацію проводять раз в 5 років, а вона триває 30 днів. Ці тимчасові параметри потрібно врахувати і замовляти послугу завчасно.

Ситуація 2. Проведення атестації не на всіх робочих місцях

Атестація проводиться для місць всіх типів.

Оцінити один тип і проігнорувати інші   помилка, яка зведе нанівець законність і достовірність всієї процедури.

Ситуація 3. Приховування від співробітників результатів атестації робочих місць

Ваша обов'язок   ознайомити співробітників підприємства з результатами атестації протягом місяця. Кожен співробітник повинен офіційно підтвердити, що ознайомився з результатами, поставивши свій підпис.

Ситуація 4. Порушення порядку оформлення результатів атестації

Існують правила оформлення результатів. Ми вже писали, що це звіт, який надають через 30 днів після проведення СОУТ. Звіт оформлюють у відповідності з прийнятими стандартами, а комісія його підписує і завіряє.

Ситуація 5. Проведення атестації без залучення спеціалізованої компанії

Проводити атестацію вправі тільки спеціалізована компанія з акредитацією. Робити це власними силами або силами неакредитованій компанії не можна. Така атестація буде недійсною. Перевірте акредитацію компанії перед тим, як підписувати з нею договір про проведення робіт.

Якщо ви хочете дізнатися більше про сучасні нормативи СОУТ, прочитайте матеріал про це.

7. Висновок

Сподіваємося, що ви почерпнули з цієї статті важливу інформацію про оцінку робочих місць. Ми постаралися пояснити, що нового сталося з цією процедурою в 2014 році і розповіли, як проходить атестація робочих місць у сучасних організаціях.

Питання до читачів

А у вас в компанії проводилася чи планується проведення атестації робочих місць? Пишіть в коментарях.

Бажаємо вам безпечних умов праці та успішного проходження всіх перевірок. Ставте оцінки статті, лайки в соцмережах і пишіть відгуки. До нових зустрічей!


» » » Що таке атестація робочих місць або спеціальна оцінка умов праці   повний огляд поняття та вартості процедури + професійна допомога у проведенні атестації робочих місць