Що таке фондовий ринок   повний огляд поняття та основних етапів торгівлі на фондовому ринку + рейтинг брокерів фондового ринку

Як виглядає рейтинг брокерів фондового ринку? Що таке блакитні фішки на фондовому ринку? Де пройти навчання трейдингу і як відкрити демо рахунок при торгівлі?

Шановні відвідувачі сайту «BigEnergy», здрастуйте! Я   Олексій Морозов, експерт і один з авторів. Тема сьогоднішнього матеріалу – торгівля на фондовій біржі.

Тут діють трохи інші закони в порівнянні з ринком Форекс, тому необхідно бути уважним.

Отже, приступаємо!

Фондовий ринок

Зміст
 1. Що таке фондовий ринок і як він працює?
 2. Що можна купити на фондовому ринку   огляд ТОП-4 інструментів торгівлі
 3. Як можна заробити на фондовому ринку — 3 перевірених способу
 4. Торгівля на фондовому ринку — 5 основних етапів
 5. Рейтинг брокерів фондового ринку    огляд ТОП-5 компаній
 6. Як НЕ треба торгувати на фондовому ринку — 5 головних помилок починаючого трейдера
 7. Як успішно торгувати на фондовому ринку   професійна допомога у навчанні трейдингу
 8. Висновок

1. Що таке фондовий ринок і як він працює?

Фінансовий ринок можна умовно поділити на три сегмента: товарно-сировинний ринок, фондовий і валютний (Форекс).

На товарно-сировинному та валютному ринках продаються, відповідно, товари/сировина і валюта, а ось на фондовому – цінні папери. Ними можуть бути акції, облігації, чеки, векселі, ф'ючерсні і форвардні контракти, а також опціони.

Нижче ми детально охарактеризуємо основні категорії паперів, що котируються на фондовій біржі, а поки познайомимося з учасниками торгів.

Всіх людей, що мають відношення до фондового ринку, можна поділити на три групи:

 1. Емітенти – компанії, що випускають цінні папери (наприклад, Газпром – емітент акцій).
 2. Інвестори – люди, які купують цінні папери для отримання від них доходу.
 3. Трейдери – ті, хто хоче заробити на зміні курсу цінного паперу, а не на безпосередньому дохід від неї.

Різницю між трейдерами та інвесторами легко пояснити на прикладі.

Приклад

Якщо ми купуємо акцію Газпрому, щоб отримувати з неї щорічні дивіденди – ми виступаємо як інвестори. Якщо ж ми купили акцію за ціною 130 рублів і продали через годину за 135 рублів, забравши 5 руб. прибутку – ми повели себе як трейдери.

Дуже важливо знати визначення поняття «блакитні фішки». У казино фішка блакитного кольору – найдорожча, на біржі цим виразом нарекли цінні папери найбільших і надійних компаній.

Акції «блакитних фішок» гарантовано приносять дивіденди. Крім цього, вони дуже ліквідні, тому дозволяють добре заробляти на спекуляціях. Щодо зміни ціни «блакитних фішок» можна судити про загальний стан ринку.

2. Що можна купити на фондовому ринку   огляд ТОП-4 інструментів торгівлі

Давайте коротко охарактеризуємо чотири основні інструменти, якими можна успішно торгувати на фондовій біржі.

Інструмент 1. Акції

Акція – цінний папір, купуючи яку, ми вносимо капітал (рівний вартості акції) у загальний капітал компанії і отримуємо право на частину її доходу. Наприклад, при купівлі половини всіх акцій ми будемо забирати собі 50% доходу компанії.

Частина заробітку фірми, яку власник акції забирає собі, називається дивідендом. Як правило, дивіденди виплачуються щорічно.

Іноді Рада директорів може приймати рішення не ділитися прибутком з власниками акцій: вона будуть переинвестирована для отримання ще більшого доходу в майбутньому.

Інструмент 2. Облігації

Облігація – зобов'язання, за яким одна сторона (емітент) зобов'язується видати певну суму грошей пред'явникові облігації в призначений термін.

Емітентом зазначених цінних паперів можуть виступати окремі фірми або держава. У першому випадку випущені цінні папери будуть називатися корпоративними, у другому – державними. Перші обкладаються податком, другі – ні.

Облігації не схильні до таких різких коливань у ціні, як акції, тому починати трейдинг бажано саме з них.

Інструмент 3. Параметри

Принцип опціону в наступному: ми будуємо припущення, як зміниться ціна фінансового інструменту (ним може бути все що завгодно) через певний час, наприклад, через день.

Потім ми купуємо опціон, сплачуючи за нього певну суму, скажімо, десять доларів. Сплачена вартість називається премією опціону. Коли проходить день (або інший строк), результати аналізуються.

Якщо припущення виявилося вірним – ми отримуємо назад вкладену суму і ще прибуток. Якщо немає – просто залишаємося без раніше виплачених за опціон грошей.

Інструмент 4. Ф'ючерси

Ф'ючерс – це обов'язок однієї сторони надати іншій певний товар в зазначеній кількості обговореної за ціною в майбутньому.

Приклад

Припустимо, Роснефть хоче купити у Газпрому десять барелів нафти через рік. Для цього оформляється ф'ючерс: через рік Газпром поставить Роснефти десять барелів за тією ціною, яка була зафіксована на момент підписання сторонами контракту.

Оскільки ціна на нафту змінюється, ф'ючерсами можна вільно торгувати на біржі.

На замітку

Якщо на Форексі можна торгувати як на зростанні ринку, так і на пониження, то на фондовій біржі вийде заробити тільки при подорожчанні фінансового інструменту.

Отже, основні об'єкти торгів ми перерахували, переходимо до трьох способів заробітку на біржі цінних паперів.

3. Як можна заробити на фондовому ринку — 3 перевірених способу

Стратегій ведення торгівлі на фондовій біржі (про це на сайті є окрема стаття) дуже багато, а ось напрямів заробітку всього три. Давайте проаналізуємо їх.

Спосіб 1. Продаж акцій і облігацій

Це напрямок заробітку підходить тільки власникам компаній, що оперують цінними паперами, або акціонерним товариствам, які випускають акції.

Як можна заробити на фондовому ринку

Безумовно, фондовий ринок спочатку був створений якраз для отримання капіталів через продаж цінних паперів. Якщо ви створили акціонерне товариство і випустили акції, їх розміщення на біржі дозволить швидко знайти інвесторів.

Крім заробітку грошей, можна використовувати фондовий ринок як засіб мінімізації ризиків. Висновок опціонних або форвардних контрактів дає можливість не упустити прибуток в майбутньому, «закріпити» за собою хороші фінансові можливості.

Спосіб 2. Інвестування в цінні папери

У статті «Що таке Форекс – ринок форекс» ми говорили, що заробляти на валютному ринку можна тільки через спекуляції, торгуючи на змінах курсів валют.

Ринок цінних паперів надає можливість перетворити торгові інструменти джерела постійного прибутку і забезпечити собі спокійне життя зі стабільним доходом.

Якщо, наприклад, ми купуємо акції не для спекуляцій, а для отримання дивідендів, то збір великого портфеля цінних паперів різних компаній буде постійно давати нам хороші гроші.

Багато інвестори рекомендують поєднувати інвестиції з трейдингом. Зокрема, можна купити скільки-небудь акцій, які за прогнозами повинні рости, а коли ціна підвищиться – продати велику частину паперів та повернути вкладені гроші.

Решту акцій ми використовуємо тільки як джерело пасивного доходу. Коливання їх курсу нас вже мало турбують, оскільки вкладені кошти ми отримали назад.

Спосіб 3. Спекуляції на цінні папери

Спекуляції на цінних паперах – основною і, напевно, самий прибутковий спосіб заробітку на фондовому ринку, щодня привертає все більше і більше охочих освоїти трейдинг.

На відміну від інвесторів, спекулянти не цікавляться дивідендами та довгостроковими перспективами тієї чи іншого цінного паперу. Їх ключова мета – купити дешевше і продати дорожче, забравши прибуток.

Про те, скільки часу трейдер може тримати операції відкритими, ми писали в статті «Форекс навчання з нуля». Більша частина гравців ринку – краткосрочники або среднесрочники, однак і без прихильників тривалих торгів теж не обходиться.

Методи аналітики на фондовому ринку аналогічні тим, що ми описували в «Форекс для початківців». Різниця лише в тому, що фундаментальні фактори, що впливають на динаміку валюти держави, зазвичай не впливають на ціни акцій.

4. Торгівля на фондовому ринку — 5 основних етапів

Нижче ми перерахуємо послідовність етапів, які потрібно пройти для успішної торгівлі на фондовому ринку. Якщо ви читали попередні статті про Форекс, то напевно помітите, що дуже багато спільного.

Етап 1. Вибір брокера

При виборі брокера – посередника в торгівлі – ми повинні спиратися на ряд важливих моментів. Найголовніше – прозорість і простота виведення грошей, умови торгівлі, доступність навчання та аналітики.

Бажано, щоб навчання проходило у форматі вебінарів. Це дає можливість задавати питання викладачеві та в рази підвищує якість знань.

більше аналітичних матеріалів надає брокер – тим краще. Якщо компанія аналізує ринок різними підходами (і графічний, і хвильовий аналіз, наприклад) – це просто відмінно.

Етап 2. Установка терміналу на комп'ютері трейдера

Оскільки йти на біржу ми не плануємо, нам потрібно встановити спеціальну програму – термінал для торгівлі. Установка проводиться після вибору брокера, оскільки термінал потрібно скачувати з сайту обраної компанії.

Коли термінал встановлено, дуже важливо його правильно налаштувати. В основному налаштування зачіпають відображення графіків і індикаторів, перелік інструментів та інші елементи.

Етап 3. Відкриття демо-рахунку

Починати торгувати необхідно завжди з навчальних рахунків, а не з реальних. Навіть якщо ви маєте досвід спекуляцій на Форексі, вкладати реальні гроші в ринок цінних паперів в перший же день не слід.

Демо-рахунок допомагає новачкам відчути себе «у своїй тарілці», випробувати стратегії, перевірити свою психологічну готовність до здійснення торговельних операцій.

Етап 4. Відкриття реального рахунку

До трейдингу на справжні гроші можна перейти тільки після постійного профіту на демо-рахунку. Якщо навчальна торгівля була збитковою – внесення реальних коштів положення справ не змінить.

Досвідчені трейдери радять спочатку подвоїти стартовий депозит на демо, а потім вже починати реальні торги.

Успішні спекуляції протягом двох-трьох днів не гарантує прибутковості у майбутньому: ринок любить підносити сюрпризи. Якщо ж ви подвоїли початковий капітал, не торгуючи на підвищені ризики – це свідчення вашої достатньою «зрілості».

Етап 5. Купівля та продаж акцій у відповідності з обраною стратегією

Коли завершена тренування на демо-рахунку і внесені реальні кошти, залишається тільки отримувати прибуток з обраної стратегії. Ризик справжніми грошима – зовсім не те, що страх перед втратою «фантиків» навчального режиму, так що будьте готові до стресів.

незабаром ви зрозумієте, як важлива в біржовій грі дисципліна. По суті, саме в дисциплінованості трейдера, а не в шикарному вміння розбиратися в ринках або «везіння», полягає основний секрет успіху.

5. Рейтинг брокерів фондового ринку    огляд ТОП-5 компаній

Компаній, які пропонують себе в ролі посередника на фондовому ринку, багато. Дуже важливо зуміти вибрати надійного партнера, який не обдурить і підтримає добрим навчанням і розумною аналітикою.

Ми підготували список найбільш популярних брокерських фірм, які дозволяють успішно торгувати цінними паперами десяткам тисяч людей.

1) Альпарі

АльпаріЗ компанією Альпарі ми детально знайомилися при вивченні Форекса. Крім валюти, Альпарі дає можливість торгувати кількома ф'ючерсними контрактами. Скоро інструментів фондового ринку, найімовірніше, стане більше.

Напевно, більш якісної програми навчання, ніж у Альпарі, немає більше ніде: щоденно проводиться величезна кількість безкоштовних вебінарів, їх можуть переглядати навіть незареєстровані в компанії люди.

2) БКС Брокер

БКС БрокерКомпанія вважається кращим брокером на фондовому ринку РФ. Торгувати тут можна акціями, ф'ючерсами, облігаціями, опціонами і навіть валютою. Після реєстрації зручніше відкривати рахунок за тарифом «Start».

У перші тридцять днів з моменту відкриття комісія брокера складе 0,0177% від вкладених коштів. Після закінчення цього терміну сума комісійних буде залежати від обороту.

Залежність комісії в БКС від обсягу торгів:

Оборот (в рублях) Комісія, %
1 До 1 000 000 0,0354
2 Від 1 000 000 до 5 000 000 0,0295
3 Від 5 000 000 до 15 000 000 0,0236
4 Понад 15 000 000 0,0177

Доступна відмінна аналітика, якісне навчання у форматі вебінарів та семінарів. При бажанні можна замовити індивідуальну програму занять.

3) Відкриття-Брокер

Відкриття брокерУ розглянутого брокера є три основних тарифу: для самостійної торгівлі, для відкриття угод по професійній аналітиці, для інвестицій на індивідуальних умовах.

Кожен тип тарифу ділиться на безліч різновидів, так що підібрати для себе найбільш підходящий варіант зовсім не складно.

На наш погляд, найкраще рішення для новачків – торгівля по аналітичних сигналів. Комісія складає 0,24% від обороту – не особливо багато. Можна відкривати угоди, просто зателефонувавши брокеру і передавши наказ «голосом».

4) Фінам

ФінамФінам більше підходить для професійних трейдерів. Тут відмінні навчальні програми, але не зовсім підходять для новачків торгові умови. Зокрема, мінімальний депозит – 30 000 рублів, кредитне плече – всього лише 1:50.

Що Фінам пропонує в якості альтернативи неперспективним умов? Надійність. У Брокера має ліцензію Центрального Банку РФ, яка забезпечує найвищий рівень якості наданих послуг.

Такої ліцензії немає навіть у брокера Альпарі, який входить в число компаній-лідерів СНД.

5) Церіх

ЦеріхКомпанія Церіх, як і Фінам, пишається ліцензією Центробанку. Новачки можуть пройти тут безкоштовне навчання азам технічного аналізу   безкоштовний курс складається з 11 уроків. Крім цього, доступна постійно оновлюється аналітика.

Досвідчені трейдери щодня ведуть як платні, так і безкоштовні вебінари, де можна дізнатися все необхідне про стратегії трейдингу і стан ринків. У брокера є представництва у всіх великих містах, так що можна навчатися в «офлайні».

Торгових умов і переваг Цериха присвячений відеоролик нижче.

 

6. Як НЕ треба торгувати на фондовому ринку — 5 головних помилок починаючого трейдера

Вище ми визначили правильну послідовність етапів, якому потрібно слідувати для успішної торгівлі. Тепер виділимо п'ять основних помилок початківців трейдерів і проаналізуємо їх.

Помилка 1. Довге знаходження в збиткової позиції

«На ринку все повторюється» — говорить новачок і не закриває угоду, хоча ціна йде проти нього. Насправді – так, все повторюється. Питання тільки в тому, скільки часу мине до чергового «повтору».

циклічність ринку

 

Припустимо, ми відкрили операцію на підвищення, коли ціна була на рівні 1,4165. Ринок пішов проти нас, закриватися ми не стали, розраховуючи на те, що всі «повториться».

Повтор стався? Так. Через 12 років. Розумно було чекати?

Помилка 2. Рання фіксація прибутку

Найімовірніше, в перші дні торгівлі ви будете закривати угоди при появі мінімального прибутку. «Раптом ціна впаде і я втрачу гроші?!» — не перестане шепотіти вам ваше раціональне свідомість.

З часом ви зрозумієте, що закрити операцію раніше покладеного терміну з невеликим прибутком – нітрохи не краще, ніж вилетіти з Стоп Лосс зі збитками. Якщо ми не даємо прибутку зростати, збиткові угоди (яких не уникнути) з'їдять весь депозит.

Ваша стратегія повинна чітко сигналізувати, коли треба забирати прибуток. Не дійте на підставі «інтуїції», як би ринок себе не вів.

Приклад

Коли ми торгували в рівновіддаленій каналі, ми закривали угоди при досягненні ціною верхньої межі каналу. В іншому випадку, навіть якщо ринок йшов проти нас, нічого не робили, Стоп Лосс і Тейк Профіт не рухали.

Ілюстрація нашої торгової системи:

наша торгова система

 

Якщо б ми закрилися при уявній повороті ціни, прибуток склав би всього лише кілька центів. Торгова дисципліна дозволила відпрацювати стратегію і отримати запланований дохід.

Коли випадала можливість, ми закривали частину позиції, виставляли безубиток і відпускали ціну у «вільне плавання», забираючи потім хороші прибутки.

Хочете дізнатися про нашу стратегії більш докладно від особи професіоналів? Тоді переходите на сайт брокера Alpari, вибирайте розділ «Навчання» і шукайте в переліку курс «Торгова стратегія. Базовий принцип».

Його викладає професійний трейдер – Марат Газізов. Методика надзвичайно популярна, реально працює. До речі, на своїй офіційній сторінці у ВК Марат щоденно веде огляди ринків для ефективної торгівлі. Заглянути не завадить.

Помилка 3. Відсутність реєстру угод і щоденника трейдера

Всі угоди необхідно аналізувати в щоденнику, щоб виносити уроки зі своїх помилок. По кожній операції необхідно писати, по стратегії вона була відкрита і закрита, прибуток була отримана або збиток, який урок можна винести.

Помилка 4. Торгівля на відкритті ринку

Олександр Елдер, професійний трейдер і експерт біржової торгівлі, зазначає, що торгівлею на відкритті ринку, як правило, захоплюються дилетанти. У ранні ранкові години можна непогано заробити, але можна і втратити великі суми, оскільки цінова динаміка ще не сформувалася.

Помилка 5. Змішання різних стилів торгівлі

Бажано вибирати якийсь один напрямок торгівлі і розвиватися, спеціалізуватися в ньому. Поверхневе вивчення різних методик однозначно не дасть позитивного результату.

7. Як успішно торгувати на фондовому ринку   професійна допомога у навчанні трейдингу

Щоб навчитися професійному трейдингу, дуже важливо пройти якісне навчання. Нижче ми розглянемо кілька компаній, що пропонують хороші навчальні програми.

В першу чергу необхідно знову згадати брокерів «Фінам» і «Церіх», які навчають новачків торгівлі безпосередньо на фондовому ринку.

Крім базових теоретичних знань, формуються практичні вміння, завдяки яким початківці трейдери вникають у суть функціонування ринку.

Можна записатися на семінар «Трейдинг на фінансових ринках» від ВАТ «Нефтепромбанк», де розповідається про заробіток на біржі абсолютно будь-якого типу.

Викладачі розбирають найбільш популярні стратегії, всі заняття повністю безкоштовні.

«Фінансова Академія» виробила власну програму, що складається з двох лекцій і дев'яти практичних занять. Упор на практику дає відчутний результат: новачки торгують на реальні гроші і виходять на прибуток вже після перших трьох днів навчання.

Якщо ви хочете стати професійним трейдером – зверніть увагу на один із згаданих нами варіантів і скористайтеся вигідними можливостями (до того ж, вони здебільшого безкоштовні).

8. Висновок

Ми поговорили про заробіток на фондовій біржі, її особливості, окремо проаналізували навчальні матеріали різних фірм. Сподіваємося, що інформація виявилася корисною і цікавою!

Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, поставте їй рейтинг і висловіть свою думку в коментарях. Удачі вам і великого профіту в біржовій грі!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Інвестиції » Що таке фондовий ринок   повний огляд поняття та основних етапів торгівлі на фондовому ринку + рейтинг брокерів фондового ринку