Як потрапити на роботу в СКМ?

Кар'єра генерального директора Метінвест Холдингу (входить в System Capital Management) Ігоря Сирого склалася б зовсім інакше, якби він прийшов в команду Ріната Ахметова не 5 років, а півроку тому. За кілька років Сирий виріс від старшого менеджера до глави найбільшої металургійної компанії в Україні.

не Дивно, що біля дверей СКМ шикуються черги претендентів на вакансії. Їх не бентежить 60-годинний робочий тиждень, щомісячні відрядження і робота в режимі перманентних дедлайнів. Зарплати в компаніях СКМ — одні з найвищих в Україні.
Гендиректора керуючих компаній СКМ заробляють не менше $80 тис. на місяць, топи — до $50 тис., аналітики — $2-4 тис. Генеральні директори промпідприємств СКМ отримують від $8 тис. до $25 тис. на місяць, робітники — до $800.
підкуповує Багатьох кар'єрне зростання, можливість отримати досвід роботи у великому холдингу: співробітники  СКМ користуються великим попитом на ринку праці. Втім, повторити стрімку кар'єру Ігоря Сирого СКМ менеджеру середньої ланки непросто. Топові позиції в управляючих компаніях зайняті амбітними молодими фахівцями, які навряд чи незабаром погодяться звільнити свої місця. Зате можлива горизонтальна ротація в рамках СКМ, благо, вибирати є з чого: металургія, енергетика, торгівля, телекомунікації, медійний бізнес, нерухомість.
«Люди постійно переміщаються всередині компанії. Нові напрями відкриваються настільки часто, що співробітники нерідко плутаються в структурі холдингу. Середній термін перебування спеціаліста в одному проекті — 6-8 місяців. Потім його переводять в інший, іноді навіть в абсолютно інший підрозділ», — говорить один з менеджерів СКМ. Зараз компанія розвиває напрямок роздрібної торгівлі, створюючи мережу продуктових супермаркетів.
У перспективі — створення машинобудівного холдингу і т. д. Під нові проекти СКМ, як правило, набирає нові команди. Але потрапити на роботу до Ахметова досить складно — вимоги до кандидатів надзвичайно високі. До того ж з українцями активно конкурують російські фахівці.

СКМ: кадровий голод

Сирому пощастило. В СКМ він прийшов у 2002 році. Тоді група Ахметова і Індустріальний союз Донбасу остаточно поділили сфери впливу. Сергій Тарута, один із власників ІСД, продав свої частки в декількох підприємствах, якими володів спільно зі структурами Ахметова. Групі СКМ перейшли контрольні пакети акцій меткомбінату «Азовсталь», Харцизького трубного заводу та інших активів. Управляє активами Ахметова компанії катастрофічно не вистачало кадрів.
Часу на пошуки висококваліфікованих фахівців було мало, тому в СКМ вирішили скористатися кадрами аудиторських фірм "великої четвірки" (Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers, KPMG і Deloitte). Ігор Сирий, на перший погляд, мало чим відрізнявся від своїх колег: консультант аудиторської компанії, закінчив маловідомий в Україні внз. Однак вибір директорів СКМ припав саме на нього і ще пару таких же екс-аудиторів. Причому запрошували відразу на посаду старшого менеджера або керівника проекту.
Сирий виявився ідеальним фахівцем для компанії. На початку 90-х майбутній управлінець закінчив Харківський державний аграрний університет за спеціальністю «Аграрний менеджмент» і влаштувався заступником інвестиційного менеджера в невелику інвесткомпанію «Агропромінвест».
Пропрацювавши в інвестбізнесі два роки, подався в американський фонд прямого інвестування Western NIS Enterprise Fund. До того як потрапити в команду Ахметова, Ігор Сирий був консультантом у PricewaterhouseCoopers, брав участь в проектах реструктуризації виробництва підприємств донецької групи.
СКМ більшість екс-аудиторів саме з PricewaterhouseCoopers. Компанія з 2002 року готує аудит фінансової звітності всій СКМ і консультує з різними проектами групи. І фактично будь-який новий проект або аудиторська перевірка дає групі нових співробітників, вихідців з PwC. Одночасно з Ігорем Сирим до Ахметову перейшли ще два фахівці PricewaterhouseCoopers — Роман Водолазський та Максим Тимченко. З Delloitte до Ахметову пішов Володимир Гусак.
Всього за пару років СКМ виростила з них топів — Сирий очолив Метінвест Холдинг, Максим Тимченко — енергетичний підрозділ групи ДТЕК, Володимир Гусак став директором дивізіону вугілля і коксу в Метінвесті, а Роман Водолазський — фінансовим директором  СКМ.
СКМ як і раніше переманює фахівців із великої четвірки. Така кадрова політика дуже зручна. Аудитори і консалтери, що працюють над проектом компанії, добре знайомі зі специфікою бізнесу СКМ і мають потрібну кваліфікацію. Правда, зараз такі фахівці можуть розраховувати хіба що на вакансії в фінансовому департаменті СКМ, приміром, у відділі внутрішнього аудиту. Відразу в керуючі вже не беруть.
Якщо останні кілька років СКМ переманює в основному аудиторів і консалтерів, то на зорі становлення бізнес-групи кузнею кадрів була інвестиційна компанія «Керамет Інвест», що консолідувала пакети акцій підприємств в інтересах корпорації. Її голова Ігор Прасолов був першим генеральним директором СКМ. У 2006 році він пішов у політику: став нардепом від Партії регіонів. Місце Прасолова в СКМ зайняв Олег Попов, екс-фінансовий директор Керамет Інвест. А зв'язками з громадськістю компанії займається Наталя Ємченко, яка очолювала Керамет з 2001 по 2003 рр ..

«Виростити «свого» фахівця непросто — на це потрібно набагато більше часу і коштів, ніж для залучення професіонала ззовні. Однак співробітники, які піднялися в компанії, є не лише досвідченими менеджерами, але і членами однієї команди. Це важливо для бізнесу», — пояснює HR-політики компанії менеджер з персоналу СКМ Владислав Кривенко.

Залітні птахи

Друга хвиля набору нових співробітників в бізнес-групу припала на 2005-2006 рр. — з початком реструктуризації СКМ, виділенням основних напрямків бізнесу в окремі дивізіони. Цього разу увагу української компанії залучили російські менеджери.
До послуг російських управлінців вітчизняні олігархи зверталися не раз. У 2002 році корпорацію «Інтерпайп» очолив Євген Бернштам, екс-голова правління Альфа-Банку (Росія). Крім нього, у корпорації Віктора Пінчука встигли попрацювати Максим Басов (раніше керував компанією «Кузбассуголь», що входить до групи «Северсталь»), Ігор Смолькін (екс-глава Базового Елемента), Ігор Шльонський (екс-директор з інвестиційної політики РАО «ЄЕС »). Правда, всі вони досить швидко покинули дніпропетровську корпорацію: на менеджерів вищої ланки в колосальний попит.
На відміну від Інтерпайпу, зробив ставку на топ-менеджерів великих російських ФПГ, в СКМ воліли запрошувати керівників середньої ланки. З розрахунком, що такі фахівці згодні працювати в Україні через перспектив швидкого кар'єрного зростання. До того ж в цьому випадку нівелюється ризик втратити цих керівників, якщо російські компанії захочуть переманити відомого на ринку спеціаліста.
Проблем з підбором професійних кадрів у поки що немає, особливо після того, як стартувала тривала реформа російського енергетичного ринку. Новим джерелом персоналу для українських підприємств може стати РАО «ЄЕС», яке буде ліквідоване в 2008 році. Понад 800 співробітників центрального апарату компанії покинуть свої місця.
До того як стати директором з розвитку та інвестицій Метінвест Холдингу, Андрій Большаков був заступник директора з розвитку та інформаційних технологій Іркутськенерго (Росія). А Ігор Коритько, керівник підрозділу сталі і прокату Метінвесту, який раніше виконував обов'язки заступника генерального директора з економіки та фінансів на метзаводі в Челябінську (належить групі «Мечел»). Кажуть, менеджеру Коритько склав протекцію Ігор Сирий (Мечел — один з основних постачальників вугілля для Авдіївського КХЗ і Маркохім, що входять до СКМ).
Інша версія: Коритько вийшли російські хедхантери. В Україні керівникові запропонували посаду генерального директора Єнакіївського металургійного заводу. Червоний директор, Леонід Литвинов, який тоді очолював завод, вже не вписувалася в стратегію СКМ, і його вирішили замінити молодим амбітним менеджером. Екс-директора проводили в народні депутати. «Коритько вдалося покращити фінансові показники підприємства, припинити злодійство. Він прекрасний менеджер», — розповідає один з керівників СКМ. Новий генеральний директор розробив масштабну програму переоснащення заводу. Акціонери і топ-менеджмент групи оцінили старання
Коритько і після року роботи на ЄМЗ йому запропонували посаду директора дивізіону сталі і прокату Метінвест Холдингу. Коритько привів із собою ще кількох мечелівців: Азовсталь нині очолює колишній головний інженер Мечела Дмитро Лівшиць, а ЄМЗ — екс-менеджер російської компанії Олександр Подкоритов. Колись старший віце-президент з продажів і закупівель " Мечела Андрій Пархомчук став директором з продажу Метінвесту.
Втім, деякі українці з Метінвесту вважають, що ставка на челябінців себе не виправдовує. «Діяльність вихідців із Мечела на території поки мала сумні результати. Так і тут особливих досягнень вони поки не демонструють — досить поглянути на підсумки роботи Азовсталі (у 2006 році компанія збільшила обсяги виробництва готового прокату всього на 0,6%. — Прим. Контрактів). Модернізація і введення нової домни на ЄМЗ надто затягнулися. Зате у менеджерів чудово виходить залучати нові кредити під «прибуток майбутніх періодів» — в основному за рахунок потужного іміджу самої бізнес-групи», — вважає співробітник одного з підприємств Метінвесту.
Повне оновлення команди СКМ призвело до того, що частина старих менеджерів виявилася не у справ.

«Розвиток — це постійний кар'єрний, особистісний, мотиваційний, професійний та інший зростання. Однак у силу перебудов в компанії і того, що я не ставлюся до челябінської угруповання, доводиться займатися завданнями, які мені нецікаві», — розповідає співрозмовник Контрактів, працює на одному з підприємств СКМ.

За його словами, у групі компаній очікуються нові зміни: СКМ планує замінити керівників машинобудівного холдингу «Азовмаш». На Харцизькому трубному заводі також збираються міняти кадри. Замість старих управлінців, швидше за все, прийдуть російські фахівці.
Якщо для розвитку металургійних і енергетичних активів СКМ приваблювала російських топ-менеджерів, для роботи в телекомунікаційному медійному бізнесі і компаніях харчопрому Ахметов віддав перевагу західних управлінців. У 2007 році пивоварну компанію «Сармат» очолив датчанин Йорну Педерсен, раніше розвивав бізнес компанії Carlsberg в Хорватії. Колишній директор Сармату Сергій Калінін до приходу в СКМ був директором з маркетингу в Sun Interbrew Russia.
Топ-менеджер обіцяв акціонерам компанії вивести Сармат в лідери галузі і до 2007 року завоювати 16,5-17% українського пивного ринку. Однак за два роки компанія під його управлінням, навпаки, зменшила темпи зростання. У 2006 році українці випили сарматівського пива на 10% менше, ніж у 2005-му, а фінансові втрати компанії зросли майже в 24 рази — до 109,8 млн грн. Частка Сармату на ринку, за даними асоціації «Укрпиво», в 2006 році скоротилася на 2,7%. У результаті контракт з Калініним вирішили не продовжувати.
В компанії «Астеліт» (мобільний оператор life:)) багато менеджерів з Туреччини. Відчувається вплив другого акціонера компанії — турецької Turkcell. З лютого 2007 року головним виконавчим директором Астеліту є екс-гендиректор Apple IMC Turkey Тансу Єген, змінив Ахмета Танйу (зараз радник у раді директорів компанії «Астеліт»).
Міжнародними зв'язками і відносинами з інвесторами в бізнес-групі завідує теж іноземець — Джок Мендоза-Вілсон. Перш ніж влитися в ряди СКМ, він був регіональним директором по країнах Східноєвропейського регіону в міжнародному комунікаційному агентстві Mmd. А до цього працював у компанії Promoseven Weber Shandwick PR в Дубай в якості регіонального директора по країнах Близького Сходу і Північної Африки.

Дорога в СКМ

Шукати топ-менеджерів СКМ допомагають провідні українські та міжнародні рекрутингові агентства і хедхантери. Компанія співпрацює з київським і російським офісами Ward Howell, з російським консалтинговим агентством RosExpert.
«Фахівців середньої ланки шукаємо самостійно, користуємося інтернет-ресурсами з підбору персоналу, працюємо з агентствами, публікуємо оголошення про вакансії в СКМ і на корпоративному сайті», — розповідає директор з управління персоналом та комунікацій ДТЕК Сергій Кордашенко.

Правда, отримати роботу в СКМ найкоротшим шляхом можуть тільки претенденти на посади найнижчого рівня в ієрархії компанії. Вимоги до працівників середньої та вищої ланки в корпорації висувають дуже високі. Роботу отримують тільки спеціалісти, які володіють кількома мовами, мають диплом західних бізнес-шкіл і досвід роботи на відповідних посадах у великих українських або міжнародних компаніях.

При цьому одним професіоналізмом і значним послужним списком не обійтися. Важливу роль відіграють особистісні характеристики — висока працездатність, стресостійкість і комунікабельність. «Нам потрібні фахівці, здатні працювати швидко та продуктивно, проявляти креативність та наполегливість», — говорить Владислав Кривенко.
Новачку відразу доручають величезну кількість завдань: якщо не впорається — звільняють. «У штат набирають трохи більше людей, ніж потрібно, найбільш успішних просувають», — розповідає один з працівників СКМ.
Всі претенденти проходять систему відбору, яка, за словами Кривенко, складається з інтерв'ю, елементів assessment center (психологічні тести, управлінські ігри і пр.) плюс тестів на IQ. «Щоб потрапити в одну з керуючих компаній СКМ, варто подбати про хороші рекомендації. Також треба бути готовим до перевірок, які обов'язково влаштує компанія. Перевіряти будуть родину, друзів. У корпорації дуже серйозно ставляться до ризику витоку інформації», — розповідає спеціаліст, колись претендував на посаду в одній з компаній СКМ. Багато залежить від першого враження, яке кандидат справив на інтерв'юера.
В процесі підбору кадрів активну участь беруть майбутні начальники кандидатів. «Коли в компанію приходить новий керівник, він приводить із собою команду аж до самих дрібних виконавців, — розповідає виходець з компанії. — Тому найвірніший спосіб потрапити в СКМ — завести знайомство з начальниками департаментів або відділів».
який Пройшов всі етапи «великого шляху» в компанії відкриваються великі перспективи. Адже чим частіше спеціаліст змінює сферу діяльності всередині компанії, тим швидше він стане універсальним працівником. Саме на таких СКМ і роблять ставку.

Що таке СКМ

Група СКМ об'єднує близько 100 металургійних, машинобудівних, енергетичних, вугільних і телекомунікаційних підприємств, банків і страхових компаній.
У структурі групи діє кілька холдингів: управляє енергетичним бізнесом Донбаська паливно-енергетична компанія (ДПЕК), металургійними, гірничорудними і вугільними підприємствами — Метінвест Холдинг, компаніями фінансового сектора СКМ Фінанс. Основний акціонер трьох керуючих компаній та інших активів — ЗАТ System Capital Management. 90% ЗАТ належить Рінату Ахметову.
Метінвест Холдинг: Азовсталь, Єнакіївський металургійний завод, італійський металопрокатний завод Ferriera Valsider, Харцизький трубний завод, Авдіївський коксохімічний завод, Краснодонвугілля, Північний ГЗК, Центральний ГЗК та ін. активи.
ДТЕК: Павлоградвугілля", шахта «Комсомолець Донбасу», генеруюча компанія "Східенерго".
СКМ Фінанс:Донгорбанк, Перший український міжнародний банк, страхова компанія «АСКА», страхова компанія «АСКА-Життя».
Телекомунікаційний бізнес СКМ: оператори фіксованого зв'язку «Фарлеп» і «Оптима Телеком», мобільний оператор «Астеліт» (ТМ life:)).
Інші активи групи: Дружківський машинобудівний завод, пивоварна група «Сармат», мережа бензоколонок «Гефест», видавнича група «Сьогодні», телерадіокомпанія «Україна», футбольний клуб «Шахтар».
Кількість працівників у компаніях SCM — близько 160 тис. чоловік.
Сукупна вартість активів Ріната Ахметова — $4 млрд (за даними Forbes, 2007 рік)

Портрет менеджера середньої ланки SCM

1. Вік 28-30 років
2. Освіта:

  • вищу економічну
  • сертифікований фінансовий аналітик (CFA)
  • член Асоціації дипломованих бухгалтерів (АССА)
  • магістр управління бізнесом (МВА), диплом західної бізнес-школи

3. Кар'єра

  • аналітик інвесткомпанії 1 рік
  • аудитор/консультант/аналітик міжнародної аудиторської фірми, що входить у велику четвірку (PricewaterhouseCoopers, Ernst&Young, Deloitte, KPMG) 1,5-2 роки
  • начальник департаменту/відділу транснаціональної корпорації або великого промислового підприємства 2 роки
  • начальник відділу в одному з департаментів керуючої компанії у складі СКМ 1 рік
  • начальник департаменту керуючої компанії у складі СКМ 2

За даними Контрактів

Історії розвитку бізнесу в Україні та закордоном, а також історії успіху приватних підприємців, які створили свій бізнес практично з нуля, Ви зможете прочитати в наступних статтях.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » Як потрапити на роботу в СКМ?