Як піти у декретну відпустку і отримати допомогу по вагітності та пологах?

Оскільки ця тема досить обширна, ми вирішили розбити її на три частини: декретну відпустку, виплата при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розібратися у всіх тонкощах нарахування допомоги по вагітності та пологах нам допомогла начальник відділу грошових виплат і компенсацій Управління праці та соціального захисту населення Тетяна Ігнатенко.

Хто може розраховувати на допомогу по вагітності та пологах?

На таку допомогу можуть розраховувати не тільки працюючі жінки, але і безробітні, а також студентки і підприємці. Відпустка по вагітності та пологах є одним з видів соціальних відпусток. Вона надається жінкам на підставі медичного висновку і обов'язково оплачується.

Відпустка по вагітності та пологах покладений в таких межах: 70 днів до пологів і 56 днів після них. Він збільшується у разі ускладнених пологів або народження більше однієї дитини.

Якщо період декретної відпустки збігається з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, жінка отримує два види допомоги: допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років.

Як нараховуються декретні працюючим жінкам?

Якщо жінка працює офіційно за трудовим договором і за неї сплачуються страхові внески, то сума допомоги вираховується так: середній денний заробіток за останні шість місяців роботи множиться на кількість робочих днів, які припадають на період декретної відпустки.

Оплата декретної відпустки провадиться за місцем роботи жінки. Для отримання допомоги потрібно принести в відділ кадрів заяву і листок непрацездатності (лікарняний), який видається на 30-му тижні вагітності і свідчить про початку декретної відпустки.

Жінка отримує декретні в повному обсязі, незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів. Роботодавець виплачує допомогу єдиною сумою в найближчий термін, установлений для виплати зарплати. Ці витрати потім компенсуються підприємству з державного Фонду соціального страхування.

Якщо жінка, отримавши лікарняний, не йде в декретну відпустку, а хоче працювати далі і отримувати зарплату, то допомога по вагітності та пологах їй надаватися не буде. Чинним законодавством не передбачена одночасна виплата зарплати та допомоги по вагітності та пологах за один і той же період.

Виплата допомоги здійснюється лише за дні фактичного декретної відпустки. При цьому перенесення декретної відпустки за межі строку, зазначеного в лікарняному листку, не допускається.

Варто прочитати:

Як отримати допомогу по народженню дитини - необхідні документи

Підприємцям, які працюють на єдиному податку, декретна відпустка оплачується з Фонду соціального страхування з тимчасової непрацездатності. А ось підприємці, які оформили фіксований податок, прирівнюються до безробітним, тому за виплатою допомоги звертаються в УП та СЗН. І в тому, і в іншому випадку закривати підприємництво не треба.

Куди мають звертатися непрацюючі жінки?

Право на допомогу по вагітності та пологах мають і безробітні жінки. Вони можуть бути зареєстровані в ЦЗ, а можуть і не стояти на обліку. Різниця полягає лише в сумі виплати та документи, які необхідно надати до Управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Безробітним, зареєстрованим у Центрі зайнятості, нараховується 100% мінімального розміру допомоги по безробіттю. Отримавши лікарняний лист, жінка знімається з обліку в ЦЗ та надає документи в УП та СЗН.

Студентки отримують декретні у розмірі місячної стипендії. Ті, хто не отримує стипендію, за допомогою по вагітності та пологах звертаються в УП та СЗН за місцем проживання.

Непрацюючі жінки також оформляють допомогу в УП та СЗН. Непрацюючим жінкам, які не перебувають на обліку в Центрі зайнятості, нараховується 25% прожиткового мінімуму для працездатної особи в розрахунку на місяць (у 2009 році - 25% від 669 грн. з 1 листопада 2009 року - 25% від 744 грн.).

Для отримання допомоги необхідно надати заяву, трудову книжку, лікарняний лист і довідку з Центру зайнятості про те, що ви не отримуєте у них допомогу по безробіттю. Крім того, треба оформити банківську картку, на яку будуть перераховувати гроші. Рахунок на отримання соціальних виплат можна відкрити в будь-якому зручному банку, а копію договору та реквізити картки надати в УП та СЗН.

Добавка до декретного відпустки

Якщо пологи виявилися складними (до таких відносять і кесарів розтин) або якщо жінка народила двійню, покладено 14 додаткових днів відпустки, а значить, і надбавка до виплат.

Для її отримання потрібно взяти відповідну довідку з лікарні та надати її до Управління праці та соціального захисту населення або за місцем роботи, звідки жінка йшла в декрет.

Трудові гарантії вагітним жінкам:

Кзпп забороняє відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов'язаних з вагітністю.

Вагітним жінкам знижуються норми виробітку або вони переводяться на іншу роботу, яка є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів, із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою.

Забороняється залучати вагітних жінок до роботи у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні, направляти у відрядження.

не Можна звільняти вагітних жінок з ініціативи власника, а тільки з причини повної ліквідації підприємства. В такому випадку допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.

Обов'язкове працевлаштування вагітних жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору.

Корисна інформація:

Вся свіжа інформація про народження та виховання дитини

Сімейний бюджет на новонародженого

Приватні клініки для дітей: скільки коштує і чи потрібно супровід в перший рік життя

Басейни для дітей і купання у великій ванні: скільки коштує плавання малюка

Ціни на послуги для майбутніх батьків

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Як піти у декретну відпустку і отримати допомогу по вагітності та пологах?