Курс долара в Україні не бажає вести себе спокійно. Він піднімається до незрозумілих висот, то падає нижче, ніж йому належить. Національному банку України подібний розклад зовсім не подобається. Регулятор змушений був кілька разів виходити на ринок валют і продавати або купувати долар. Що ж буде далі і які проблеми є у гривні?
Як НБУ гасив валютні коливання в останній тиждень
Минулий тиждень виявився досить діяльної для міжбанківського ринку валюти. Нудьгувати на ній не доводилося нікому. Активність проявляли банки, експортери, фінансові установи, регулятор… Заняття знайшлося для кожного хтось продавав, хтось купував.
понеділок курс долара впав до значення у 36,88-36,92 грн./$. Здавалося б, після такого національна валюта повинна була нарешті почати відігравати позиції у долара. Але після цього долар вирішив, що йому набридло дешевшати. І його вартість почала активно рости.
До кінця тижня курс американського долара на міжбанку примудрився дорости до позначки в 37,20-37,25 грн./$. У процесі цього зростання Національний банк України примудрявся іноді все-таки затримувати долар шляхом валютних інтервенцій.
За тиждень НБУ провів:
- Два аукціони з продажу валюти.
- Один аукціон з купівлі валюти.
- Викуп валюти запитом кращого курсу.
підсумками офіційних аукціонів золотовалютні резерви регулятора «схудли» на $16,2 мільйона. На тему запиту кращого курсу нічого невідомо подробиці не розголошувалися ні банками, які брали участь в (топ-20 установ країни), ні самим НБУ.
Які проблеми є у гривні
Зараз у міжбанку одна дуже велика проблема мала кількість американської валюти на ринку. &Nbsp;суті, гравцям просто нічим обмінюватися долара недостатньо, а гривні дуже багато. З-за цього курс дуже легко змінювати недолік буквально пари мільйонів доларів може серйозно перекосити ситуацію в бік підвищення або пониження. Великі гравці можуть вертіти курсом так, як вони цього хочуть. Величезне поле для спекуляцій.
Зараз міжбанківський ринок України розділений на три групи:
- Державні банки.
- Іноземні дочірні банки.
- Вітчизняні приватні банки.
Ці три категорії по-різному впливають на ринок міжбанку.
Державні установи не залишають торги ні на день. Вони завжди активні. Саме державні фінансові установи воліють продавати валюту і організовувати основна пропозиція, якщо немає експортерів, яким навіщо потрібна гривня.
Іноземні установи частіше скуповують валюту. Але не можна назвати одноманітними. Тому що багато чого залежить саме від інтересів клієнта. А найбільші установи воліють періодично продавати долар, а не купувати його.
ось вітчизняні банки працюють на ринку в залежно від власних клієнтів. Якщо хтось орієнтується на скупку валюти, то він в більше продає її населенню або юридичним особам. І навпаки. Є і спекулянти зразок середніх і невеликих установ.
Другий великий мінус слабкі зовнішньоекономічні показники держави в загалом і окремих клієнтів банків зокрема:
- Від'ємне сальдо балансу платежів.
- Малий вісоток зростання експорту в Євросоюз.
- Втрати експорту в СНД.
- Мінуси сировинної економіки.
- Неможливість експортувати (при постійних соціальних потрясіннях).
- Залежність від енергоносіїв.
Так що на міжбанк впливає не тільки поведінка банківських установ. Але і політична і економічна ситуації. Багато залежить від фактора паніки: якщо вона починається долар відразу летить вгору. Не обходять Україну і великі закордонні потрясіння. Наприклад, як виріс курс долара на президентство Трампа.
Національний банк України все-таки намагається погашати стрибки долара. Але у нього теж є стримуючі фактори. Наприклад, малий обсяг золотовалютних резервів не дає регулятору розвернутися на повну котушку і гасити всі починаються підйоми долара. НБУ буде звідки брати валюту в у разі необхідності. Так і МВФ вимагає, щоб регулятор нарощував резерви.
Іноді негативно на ситуацію на ринку впливає неузгодженість державних структур управління фінансами. Найяскравіший приклад викид ПДВ під Новий Рік, збільшення мінімального розміру оплати праці до 3200 гривень і інші подібні ситуації.
Такі ситуації змушують НБУ або терміново переглядати прогнози і показники, або гасити курсові коливання.
Недолік надходження валюти від аграріїв з-за того, що сезон ще не настав. ПДВ не змушує експортерів продавати долар, залишаючи на продаж більш напружені місяці. Тому ситуації, як влітку, більше поки не спостерігається. Їм немає потреби терміново зливати долар, є можливість слідкувати за курсом і вибирати. Для валютного ринку це дуже погано, але для самих установ досить добре, адже їм це вигідно. Отже, традиційно курс валюти різко злітає до зими і падає влітку. У свою чергу, імпортери скуповують валюту. Особливо якщо вони набувають енергоносії або паливо. Металурги не справляються без підтримки аграріїв. І тому курс падає.
Фонд гарантування вкладів на даний момент продовжує виплати клієнтам банків, що лопнули, соціальні виплати поступово підвищуються. Отже, гривні з кожним днем стає все більше і більше. І це змушує курс долара зростатиме ще й на готівкових ринках. Але зростання комунальних платежів і цін трохи забирає національну валюту у населення.
Що допомагає гривні триматися на плаву
курсу гривні є кілька факторів, які серйозно рятують його від падіння:
- Постійне зниження залишків гривні на коррахунках. Отже, чим менше там гривні тим менше шансів у спекулянтів намагатися розгойдати курс долара на міжбанківському ринку. Навіть якщо ситуація може змінитися, як, наприклад, дозвіл купувати в п'ять разів більше валюти банкам на ринку.
- Бюджетні і податкові виплати, наближення «цих днів» для українських компаній. Отже, їм потрібно збирати гривню і продавати долар, щоб було чим виплачувати податки. Імпортери перестають купувати валюту, а експортери починають активно її звалювати на ринок.
- Надія на позитивний результат переговорів з МВФ отримання траншу на $1 млрд. Зараз не поки планується отримувати цей переказ кращому випадку чекати його доведеться тільки в березні. Однак навіть шанс позитивного результату допомагає гривні не впасти остаточно.
Як поводитиметься ринок на цього тижня
Передбачається, що ситуація на ринку буде потенційно позитивною для курсу гривні. Позитивні сторони, які здатні скоротити зростання долара і нарешті підняти національну валюту, грають з кількох сторін.
одного боку, брак гривневої ліквідності зв'язує руки спекулянтам. Розгойдування ринку просто не представляється можливим. Отже, якщо зміни у курси і виключно природними.
іншого боку, скоро розпочнуться дні бюджетних проплат. Отже, купівля долара буде припинена, а продаж зросте. Тому як всім потрібна буде саме гривня адже доларом податки не заплатиш, держава приймає тільки в гривні.
регулятор все одно повинен буде стежити за ситуацією на ринку і втручатися, якщо раптом утворюється необхідність у доларі або його надлишок. Ринок має занадто малий оборот. Тому будь-який недолік або надлишок може стати критичним для валюти.
Готівковий ринок буде мати ту ж тенденцію, що і зараз. Нестача грошей у не дасть йому активно скуповувати долар, а відсутність і повне небажання здавати його в обмінники валют продавати. Отже, готівкові ринки будуть дотримуватися ситуації на міжбанку, як і в останній тиждень. Передбачається, що повальна продаж долара почнеться ближче до кінця місяця, коли українцям буде не вистачати грошей на проживання. Раніше ніхто не продасть ні долара. А це, в свою чергу, може спровокувати чергову спробу розгойдати якщо не міжбанківський, так хоча б звичайний ринок.
Ну і хвора тема зростання обсягів операцій на міжбанківському ринку. Точніше, повна його відсутність. Не передбачається серйозних змін в обсязі ринку в перші пару днів. Експерти не очікують, що він стане перевищувати хоча б $260 мільйонів.
Зате пізніше, починаючи з середовища, може початися повільний, але впевнене зростання. Можливо, вже в середу буде продаватися і купуватися до $300 мільйонів за день. А в п'ятницю з-за останнього торгового дня і взагалі з-за короткого дня обсяг операцій не перевищить і $200 мільйонів.
Основне очікування поведінки Нацбанку. Від нього буде залежати положення курсів на кінець тижня.