Вартість долара сьогодні величезний питання, яке мучить більшість аналітиків і експертів. Невідомо, як вона зміниться в найближчій перспективі. Як показала минулий тиждень, курс цієї валюти може як подорожчати різко практично до 27 гривень на міжбанку, так і опуститися до звичних 25,5 гривень. Але яким буде курс долара до Нового Року в Україні — дуже важливе питання. І варто зайнятися її вивченням.
Що загрожує курсом гривні зсередини країни?
Якщо звернути увагу на поточну ситуацію, можна побачити досить загроз, які в підсумку здатні призвести до падіння гривні нижче поточного рівня і навіть нижче прогнозованого. Зараз гривня дуже нестійка політичних і економічних факторів. Навіть незважаючи на те, що підйом котирувань в листопаді — це нормально вже на протягом декількох років.
За останні два тижні долар спочатку подорожчав на 2%, потім трохи опустив курс нижче 26 гривень, практично повернувши всі відвойовані позиції. Однак, на думку експертів, навряд чи варто очікувати до Новому Році вартість валюти нижче 27 гривень. На момент зростання ж цієї грошової одиниці була помітна величезна різниця, трохи не в 2 гривні, між міжбанківським і чорним курсами.
Протести розхитали гривню
Однією з основних причин, як вважається, можна називати виникли пікети під Національним банком України і Верховною Радою. Страйкують ошукані вкладники, яких не влаштовує поточна політична ситуація. У зокрема, облога НБУ вимагають, щоб Валерія Гонтарєва достроково вирушила в відставку. Оскільки вона, нібито, навмисно і з злим умислом руйнує банківську систему. Крім того, голові Нацбанку висуваються ще й такі звинувачення:
- Ключова роль у знеціненні гривні.
- Причина втрати мільйонами людей заощаджень.
- Провокатор масових банкрутств серед банківських установ України.
Однак після прийняття законопроекту «Про захист ошуканих вкладників» мітингувати більше не було сенсу тепер треба збирати докази на тему вкладів.
Втім, незважаючи на протести громадян, продовжились в понеділок 22 листопада, курс гривні почав відбивати позиції. Можливо, психологічний ефект пішов на спад, і більше курс долара рости від мітингів не буде. Втім, це залежить від цілі на даний момент невідомо, чого протестувальники хочуть на цей раз.
Політична нестабільність
Крім протестів негативно впливає на курс гривні, як і завжди, ситуація на сході країни. Точніше, вона стала впливати гостріше за інших політичних проблем. Тому, якщо раптом почнеться загострення ситуації як з сторони політики, так і в плані положення в АТО, то курс долара знову може злетіти до небес і і залишитися, поки ситуація не стабілізується.
Ризик парламентських перевиборів не в термін також здатний серйозно похитнути курс гривні до долара. Втім, на цю тему зараз нічого сказати не можна. Так і можлива відставка Валерії Гонтарєвої, чого так хотіли ошукані вкладники та переживають за стан банківської системи, невідомо, як позначиться на валюти країни.
Долар хіт сезону
варто забувати також і те, що курс долара на міжбанківському ринку залежить не від пригод кшталт мітингів або панічної атаки населення, провокує масові скупки валюти на готівкових ринках. Є також і сезонний фактор, який не можна не враховувати.
протягом останніх кількох років долар постійно зростав саме в початку і середині листопада. Це основному провокується хитрими експортерами, які притримують валюту до максимального подорожчання і напруження попиту з боку імпортерів. Останнім ж долар необхідний, тому вони готові платити за нього досить дорогу ціну. Втім, ситуація цілком здатна купуватися податковими поборами з експортерів (що зараз і спостерігається). Оскільки вони змушені продавати валюту, щоб перекрити рахунки в вигляді гривні.
Крім того, на ринку цілком здатна з'явитися нова сила аграрії, які переживають за свої заощадження і бажають зберігати їх в валюті. Для цього вони, продаючи свою продукцію, можуть почати скуповувати долар на українському міжбанку. Тверда валюта нинішньої ситуації більше вселяє довіру, ніж національна грошова одиниця.
Також не варто забувати і про викуп валюти компаніями, які зараз виплачують дивіденди. Нацбанк заздалегідь це передбачав і навіть склав план-графік, в якому цей аспект цілком собі відображено. Це здатне надати досить великий тиск на курс гривні, оскільки долара всім може і не вистачити.
Зовнішні чинники, здатні підняти курс долара до Нового Року
Крім купки внутрішніх проблем, які провокують падіння курсу гривні на міжбанківському ринку України, не можна забувати про деяких внутрішніх, які впливають тільки на курс долара (поки що). Зараз до них можна віднести цілих два фактори подорожчання долара практично до рекордної позначки і невизначеність політиці США.
Долар почав своє зростання на міжнародних ринках, наближаючись до найвищим значенням за останні 11 років. Ця валюта проти кошика світових грошових одиниць помітно зросла і зміцніла. Інші локальні валюти просіли на 3% відношенню до грошової одиниці США. Безпосередній вплив зробило на України тільки це. Від такого зростання долара постраждали також і основні торгові партнери нашої країни починаючи країнами Євросоюзу і закінчуючи Китаєм, Туреччиною і країнами СНД. Конкурентоспроможність товарів України при цьому поступово буде знижуватися, якщо ситуація не виправиться.
що Стосується політичної обстановки в США все просто. Перемога Дональда Трампа на на виборах Штатах, звичайно, мала певний ефект на долар. І поки що новий президент не відмовляється від своїх планів, які він надавав виборцям на передвиборчої кампанії. Однак невідомо, як саме піде їх реалізація і не відмовиться чи Трамп від них взагалі після інавгурації. А це цілком можливий хід. Адже пост президента зайняв абсолютно непередбачуваний людина. Так і не від нього залежить поточна ситуація. Оскільки Трамп надумав відновлювати відносини з Російською Федерацією, невідомо, як на це відреагує, власне, РФ. І на це відреагують світові ринки.
також Варто побоюватися активної політики Дональда Трампа в щодо конкретно України. Вже відомо, що новий президент Штатів не ставить допомогу нашій країні в пріоритетні завдання. А оскільки МВФ, чиї транші зараз так необхідні Україні, належить США на 15%, то Трамп буде уважно стежити за ситуацією в сфері взятих нами зобов'язань і за виконанням. Все-таки новий президент раніше був бізнесменом. І не позначитися на його ставлення до справи, особливо якщо мова стосується величезних грошей. Отже, реформи доведеться проводити, навіть якщо Верховній Раді вони не подобаються (до дотепер не прийняті деякі ключові реформи для отримання траншу МВФ).
Яким буде курс долара в до Новому Році: 27 гривень не за горами?
основному всі експерти сходяться на думці, що курс гривні до долара буде залежати не від вищевикладених причин і спиратися на поточний стан ринку валюти країні. При цьому ключову роль буде мати не стільки вплив різних чинників, скільки баланс попиту і пропозиції на міжбанківському ринку.
При цьому не варто забувати, що і Нацбанк здатний втрутитися в ситуацію, коригуючи курс долара так, як це йому необхідно в рамках інфляційної і курсової політики. Також не варто забувати і що бюджет вже закладено курс долара в районі 27 гривень. Отже, такий підйом американської валюти цілком прогнозоване і навіть очікуване з боку уряду подія.
Звісно, до кінця грудня багато чого може змінитися, і обмінний курс долара до Нового Року, не кажучи вже про міжбанківському, ще багато разів зміниться. Поки ж позитивних факторів для національної валюти України практично немає. Можна виділити тільки два:
- Активна продаж товарів аграріями і металургами і, як наслідок, поповнення валютного ринку новими партіями долара.
- Можливе надання нової порції допомоги з боку МВФ або Євросоюзу.
При цьому Євросоюз уже виділив нам позачергової транш, який необхідно буде направити на реалізацію деяких важливих програм. Втім, тут грає роль психологічний фактор. Якщо нічого не зміниться в гіршу сторону, варто очікувати курс долара в Україні до у районі 27 гривень за одиницю.