Валерія Гонтарєва, голова Нацбанку України, вирішила провести заключну прес-конференцію року. У протягом даного заходу були озвучені всі досягнення регулятора, які він здійснив за 2015 рік. Варто відзначити найбільш важливі з них.
Для початку слід загострити увагу на одному з ключових рішень НБУ за цей рік. Зберігається політика «плаваючого» курсу валюти. Повернутися до фіксованим коридорах було вирішено не приймати. І хоч довіру населення до державі дещо впала, а валютні резерви скоротилися, Україна таким чином обзавелася деяким захистом від негативної кон'юнктури зовнішніх ринків. Валерія Гонтарєва обіцяє пом'якшення адміністративних заходів НБУ, але пізніше — коли будуть на це кошти. То є коли буде отримано новий транш від МВФ, а резерви поповняться. До речі, саме ці обмеження допомогли стабілізувати ринок валюти.
слів: НБУ практично завершив основний етап очищення банківської системи України. Якщо півтора року тому було дуже багато банків, позначених як «неплатоспроможні», або ж схемних і кептивних, то зараз їх кількість зменшилася. Всього за минулий рік пройшов стрес-тестів 35 банків, з яких чотири були виведені з ринку. Ще 18 штук довелося докапіталізувати, решта ж впоралися відмінно і збільшили свій капітал. У 2015 році з ринку було прибрано 33 банку, можуть якимось чином бути корисними. Якщо ж дивитися з початку 2014 року набереться 63 найменування. Що буде третю всієї банківської системи.
Перші десять банків повинні надати в НБУ програми рекапиталиации до 1 лютого, другі до 1 квітня. На збільшення капіталу їм дається три роки.
27% системи мало непрозору структуру власності. Однак Нацбанком була проведена серйозна робота, в наслідок чого власники практично всіх компаній тепер відомі. Конкретики немає лише за семи банкам. &Nbsp; раніше ринку заважав олігархічний банкінг ситуація, коли банк видає кредит якогось пов'язаній особі.
Що стосується валютних резервів, то за минулий 2015 рік скуповував валюту Нацбанк для поповнення міжнародних резервів. У підсумку було куплено 1,6 млрд. $. Сумарно міжнародні резерви тепер мають 13,3 млрд. $. З вересня активно стали використовуватися аукціони на міжбанку, з допомогою яких регулятор не тільки скуповував долар, але і продавав його іншим банкам, уникаючи дисбалансу ринку. Втім, поставлена задача 15,18 млрд. доларів за не була виконана повністю, частково — із-за зриву надання нового траншу кредиту МВФ.
Також були здійснені багато інші досягнення:
- Реструктуризація валютних кредитів для громадян на купівлю єдиного житла, який дозволить прощати частина боргу позичальників, але без серйозного удару по системі.
- Був розроблений закон про реструктуризації боргів життєздатних підприємств. Проблемні заборгованості цих компаній будуть реструктуризовані на 200 млрд.грн.
- Триває вилучення надмірної ліквідності банківської системи. У зокрема, була знижена монетарна база (на 1,1%), але збільшено чисті внутрішні активи НБУ (на 1,6%).
- Частина функцій і активів НБУ була виведена за його межі. Це зроблено з метою оптимізації структури. Це призведе до економії приблизно 7,3 млрд.грн. за період 2014-2017 рр ..