Курс національної валюти України останні кілька років поступово скочується в пропасти. І що найцікавіше, уряд всьому знаходить цілком логічне і щодо реальне виправдання. З кожним піком падіння гривні відбувається щось, що серйозно впливає на національну валюту. Як, навіщо і хто валить гривню?
Що сталося в 2014 році: хто валить гривню
Цей рік став початком капітального здешевлення валюти України на світових ринках. Долар став активно брати верх над гривнею, поступово опускаючи її все нижче і нижче. Курс долара зростав з початку безлічі політичних і соціальних проблем держави.
Падіння до 11,1 грн
Сталося таке просідання національної грошової одиниці 27 лютого. У наприкінці місяця гривня обвалилася практично на 2 грн. На той момент головою НБУ був Степан Кубів, і він почав стверджувати, що таке просідання всього лише наслідки внутрішнього і зовнішнього напруги. Нібито, на котирування тиснуть паніка, політика і спекулянти.
той момент поки ще чинному главі НБУ здавалося, що це лише тимчасовий тренд. Однак на насправді все виявилося куди сумніше. У протягом місяця Нацбанк намагався посилити контроль над ринком і курсом, моніторив і намагався поправити ситуацію. Однак це не допомогло.
Основними винуватцями провалу гривні виявилися проблеми в країні і, традиційно, спекулянти.
Подальший провал 13,3 грн
Наступний пік був «підкорений» 11 квітня. Відстежувати ситуацію варто з позначки приблизно місячної віддаленості. На початок березня Україна очікувала, вирішиться МВФ співпрацювати з настільки нестабільною державою. Нацбанк радіє, що його заходи щодо регулювання валютного ринку виявилися ефективними. Він вважав, що гривня стабілізується адже покращення ринкових очікувань та готовність світового співтовариства допомагати Україні можуть практично гарантувати позитивний результат і стабільність!
Проте 11 квітня, незважаючи на всі запевнення те, що співпраця з МВФ зміцнить курс національної валюти, котирування провалюються. З заявою виступив радник глави НБУ Валерій Литвицький. &Nbsp;його словами, нестабільна ситуація в країні не могла не вплинути на гривню, і тому вона обрушилася. При цьому він не забув у черговий раз згадати, що початок співпраці з МВФ обов'язково знизить тиск на міжбанківський курс гривні.
думку Литвицького, основними винуватцями провалу на тлі «позитивної» ситуації опинилися не тільки економіка і політика України. Також на курс вплинув психологічний фактор населення активно набувало валюту, змушуючи банки скуповувати її на міжбанку. Отже, дефіцит валюти викликав тиск на котирування.
«Невеликий» програш 13,8 грн
Здавалося би, що з 11 квітня до 29 серпня, коли настав черговий пік зниження котирувань, сильно нічого не помінялося. Зараз подібні курсові коливання дрібниця. На той момент девальвація на 50 копійок серйозний удар для національної валюти.
За цей час встиг змінитися голова Національного банку України їм стала Валерія Гонтарєва. Вона до цього моменту пікового падіння виступає в Верховній Раді, заявляючи, що в такий просіла курсів винна війна на сході держави. Крім того, у якості основних об'єктивних причин Гонтарєва вказала також:
- очікування жорстких санкцій з боку світових держав;
- скорочення бізнесу і, як наслідок, падіння ВВП;
серед суб'єктивних причин можна було відзначити вагому паніку населення, буквально сметающего долар на білому і чорному ринках і спекуляції тих, хто захотів нажитися на цьому.
Голова НБУ дала населенню «корисний» порада: не вдаватися до панічним настроям і не намагатися нажитися на біді держави. Тому що це призведе до жаль Нацбанк незабаром стабілізує систему. Тому купити долар за завищеною ціною не найкраща ідея.
А гривня продовжує падати… 16,25 грн
Національна валюта вмовляння нової глави Нацбанку України, що система буде стабілізована, уваги не звернула і продовжила дешевшати. На 11 листопада курс гривні вже перебрався за 16 гривень і ріс далі.
При цьому Нацбанк не сидів, склавши руки. Регулятор 4 листопада ввів нові правила для валютних аукціонів. Основними рисами нового типу проведення інтервенцій стали:
- Регулярність. НБУ повинен був з'являтися на ринку щодня в протягом кількох місяців.
- Час проведення. Аукціон необхідно було провести в першій половині дня.
- Невеликий обсяг. Передбачалося, що на один аукціон не буде йти більше $5-10 мільйонів.
- Сенс проведення. Необхідні вони тільки для корекції курсу валюти.
11 листопада регулятор вирішив перевірити, що з цієї системи вийшло. &Nbsp;підсумками аукціону середній курс втримався на рівні 15,9 грн./$. Втім, після аукціону котирування доросли до 16,25 гривень за долар.
Втім, регулятор повідомив, що подібна поведінка курсу всього лише тимчасові сплески, оскільки валюта систему надходить недостатньо рівномірно. І НБУ пообіцяв, що вдосконалить систему проведення валютних аукціонів.
Провал 2015 року
Кризи, політичні проблеми, війна… 2015 рік для України видався жахливим, навіть незважаючи на боротьбу з ситуацією і виходу з в неї зрештою. На курс валюти-це теж серйозно позначилося, завдяки чому можна було спостерігати колосальну девальвацію національної грошової одиниці. Причому проблеми почалися практично з самого початку року.
Історичний мінімум 33,5 грн
Сама сумна сторінка історії гривні падіння до історичного мінімуму 28 лютого. Останній день місяця ознаменувався подібним просіданням національної валюти. При цьому причин для подібного було досить багато. Навіть незважаючи на те, що початок 2015 року здавалося непоганим.
Нацбанк спробував врятувати ситуацію тільки тоді, коли котирування просіли до 25,0-25,8 грн./$ і вирішили падати далі. У зокрема, регулятор вирішив ввести додаткові обмеження для експортерів. При цьому НБУ чесно визнав, що на ринку є дисбаланс попиту і пропозиції. Долара відверто не вистачало. І це було видно всім. Хоча, за думку Нацбанку, «фундаментальних причин для ослаблення курсу немає».
думку регулятора, поточна ситуація на ринку не більше, ніж панічні настрої, що охопили міжбанк. У зокрема, винні експортери та імпортери, які виводять валюту з країни через імпортні контракти.
Обмеження, введені регулятором, ситуацію не врятували. Відбулося падіння до історичного мінімуму в 33,5 гривень за долар. При цьому глава НБУ Валерія Гонтарєва навіть на прес-конференції з міністром економіки Наталією Яресько продовжує стверджувати, що гривня падає виключно з-за паніки. А фундаментальних причин зовсім немає, і НБУ робить все, що тільки можливо для спостереження і виправлення поточних проблем.
Мінімальне виправлення ситуації 24,1 грн
протягом 2015 року ситуація з гривнею досить суперечлива. З одного боку, весна стала відправною точкою для зміцнення національної валюти України. Вже в початку березня котирування доросли до 21,52-21,65 грн./$. Якщо згадати, що було взимку, то прогрес явно помітний.
Нацбанк стверджує, що причина зміцнення гривні отриманий транш від МВФ. 5 мільярдів доларів вирушили в золотовалютні резерви держави, щоб у надалі стримувати курси.
протягом усього року з весни котирування залишалися відносно стабільними. Але ближче до кінця року гривня знову вирішила девальвувати. Поки до 23,95-24,1 грн./$.
Валерія Гонтарєва на підведення результату роботи Нацбанку в 2015 році заявила, що одне з найважливіших рішень для регулятора прийняття гнучкого курсоутворення в країні. Але невдало обраний час для нього не дозволило провести цю реформу належним чином. Одночасно з нею сталося загострення конфлікту на сході і підкріплювався жахливої девальвацією національної валюти. Втім, за думку глави НБУ, ситуацію вийшло стабілізувати, і на 2016 рік цілком можна задати курс гривні не вище 24,1 грн./$.
Продовження проблем в 2016 році
Звісно, закладений курс гривні на цей рік виявився нереалістичним. І це відразу стало видно з перших місяців. Відразу ж гривня вдарилася в активний ріст і не дешевшала нижче 25 грн./$. У загалом, незважаючи на поліпшення політичної та економічної ситуації за 2016 рік, нацвалюта активно продовжувала девальвувати, наполегливо вагаючись між курсами в 26 і 28 гривень.
«Веселе» початок року 27,35 грн
Вже в лютому стало видно, що низьких котирувань в 2016 році чекати не слід. З самого початку нацвалюта активно девальвувала відношенню до долара, пришедшись своєї пікової точкою на кінець лютого. Що найхарактерніше, знову в 20-х числах. До вищої точки в 27,35 гривень котирування доросли до 24 лютого.
Валерія Гонтарєва виправдовує падіння грошової одиниці панікою і сезонними факторами. Нібито, з-за святкових днів населення держави активно скуповувало долар і вивозив його за кордон заради відпочинку. Отже, зростаючий попит породив дисбаланс на міжбанківському ринку, що змусило курс гривні в черговий раз просісти. Крім того, глава НБУ побічно звинуватила всіх пенсіонерів і бюджетників, яким держава зробила «подарунок» вигляді дострокового нарахування виплат.
Також ніхто не відміняв традиційне розбіжність святкових і робочих днів між Україною та США, з-за яких постійно відбуваються перекоси в початку року.
Підйом після зниження 26,86 грн
Все весну і літо гривня поводилася приблизно тримала долар на рівні 25 грн./$ і не прагнула падати далі. Але з приходом осені ситуація кардинально змінилася. У процесі такого своєрідного «затишшя» чорний і білий ринки поступово заспокоюються і не задирають котирування, спекулянти вщухають, а Нацбанк займається скасуванням частини валютних і адміністративних обмежень.
Проте до осені долар почав дорожчати. І 5 вересня гривня впала до 26,86 грн./$. &Nbsp;цей раз виступає з поясненням заступник голови НБУ Олег Чурий, який і заявляє, що в зростанні валюти винні сезонні фактори (необхідність закуповувати енергоносії), а також серйозне загострення політичної ситуації та накалкой відносин з Російською Федерацією (ситуація, коли РФ «відловила» на території анексованого Криму «українських диверсантів»). Також на перекіс ринку впливає необхідність бізнесменів виплачувати кредити, для чого ними скуповується валюта.
Чурий стверджує, що серйозних змін в курс гривні більше не буде, оскільки експортні товари України постійно дорожчають, що має поступово вивести економіку держави з ями і, отже, підвищити вартість її валюти. Крім того, можливе продовження співпраці з МВФ відкриє двері іншим інвесторам, які раніше придивлялися до Україні. Після таких заяв котирування на міжбанку поступово почали зміцнюватися.
Середній результат 26,3 грн
Після попереднього піку гривня стала активно зміцнюватися на ринку. Нацбанк практично не пояснює, що зараз відбувається на міжбанківських сесіях. Іноді тільки надходять коротенькі коментарі. Листопад поступово змушує гривню дорожчати. Однак нічого серйозного. 9 листопада Олег Чурий береться пояснювати, що експорт зерна і масла приносить достатню виручку, щоб визначати стан міжбанку аж до Нового року.
раптово ситуація змінилася, і через новини про перемозі Дональда Трампа на президентських виборах США 16 листопада і черговий низки свят гривня провалилася до 26,3 грн./$. &Nbsp;думку того ж Чурия, перемога Трампа короткостроковий фактор впливу на міжбанк. Втім, так і сталося. Хоча відразу ж з'явилися і інші чинники, що знижують курс гривні:
- Свято в США 11 листопада при робочому дні в Україні.
- Чергове загострення політичної ситуації.
- Політична нестабільність.
- Нервозність і місцями паніка на валютному ринку.
Отже, позитивний вплив від збільшення експортної виручки активно знищується поточними негативними факторами. І з-за того, що їх тиск більш активну, гривня дешевшає.
Девальвація триває 27,2 грн
Таке дно гривні належить досягти 29 грудня. Перед самим Новим роком ситуація на фінансовому ринку помітно погіршується. Основна причина цього ПриватБанк, який держава піддало націоналізації. З-за цього валютний ринок буквально сходить з розуму, перекоси в пропозиції і попиті просто неймовірні причини значного тиску на психологічний клімат.
Олег Чурий в черговий раз виступає з поясненням, що паніка в фінансовому секторі короткочасне явище, яке недовго буде тиснути на гривню. З часом ринок затих, а на міжбанк почала заливатися валюта від експорту зерна. Пропозиція і попит майже врівноважилися.
Надовго спокій не утрималося. Тому що курс гривні почав падати до самого кінця року. &Nbsp;думку директора департаменту відкритих ринків Сергія Пономаренка, у усьому винні ситуативні чинники, які просто невдало об'єдналися під кінець року:
- Обмежену пропозицію валюти з-за свят в ЄС США.
- Бюджетне відшкодування ПДВ для експортерів, яким тепер нічого було продавати валюту.
- Підвищений попит з боку компаній, яким потрібно було провести до кінця року кредитні платежі в інвалюті.
Втім, виправдання не поліпшили ситуацію. Кінець року ознаменувався котируваннями нижче психологічної планки в 27 гривень за долар.
Невідомий 2017 рік
Поки що початок року зовсім не радує зміцненням національної валюти на міжбанківському ринку. Вже були просідання котирувань далеко за 27,5 грн./$. Доходило ледь не 28 грн./$ на міжбанку і практично перевалювала за 30 на чорних і білих ринках, не кажучи вже про банках.
Неприємності для гривні 27,75 грн
Січень продовжив тенденцію грудня 2016 року і дозволив нацвалюті України девальвувати далі. Звичайно, були і проблиски наприклад, курс гривні зміцнився до 26,35 грн./$ до 5 січня. Втім, Сергій Пономаренко, який прокоментував цю ситуацію, згадавши надмірну пропозицію на ринку валюти, трохи поквапився. Бо вже 6 січня котирування продовжили падіння.
13 січня курс долара виріс до непристойного значення в 27,75 гривень. І тоді вже НБУ не зміг ігнорувати ситуацію. Олег Чурий виступив з заявою, що девальвація була викликана, ні побита ця відмовка, сезонними факторами. У цього разу винуватцем виявився агросектор, ділова активність і, отже, прибуток якого помітно зменшилася. Крім того, у черговий раз виявилися винні бюджетники і пенсіонери, які отримали передноворічні виплати. Ні виправдання, ні валютні аукціони не рятували гривню. До 16 січня її курс опустився до 27,9 грн./$. Але до кінця дня котирування вийшло збити на 30 копійок.
18 січня курс гривні почав чинити хоч якийсь опір, незважаючи на ранковий зростання до 27,8 грн./$. З допомогою аукціону НБУ, на якому той продав $44,6 мільйона, котирування в черговий раз вдалося збити до 27,65 грн./$.
Після цього досягнення нацвалюта України продовжила витісняти долар з допомогою аукціонів НБУ та підключилися до продажу валюти експортерів. До кінця тижня вдалося збити зі вартості долара ще 21 копійку, закріпивши п'ятничний курс на рівні 27,44 грн./$.
Початок року виявилося достатньо «позитивним» для гривні. Однак є шанс, що отримання чергового траншу від МВФ, який переноситься в черговий раз на початок лютого, а також більш-менш стабільні економічна і політична ситуації допоможуть національній валюті вибратися з тієї ями, куди вона була загнана. Судячи з аналітиці, кожен січень-лютий гривня активно зростає, після чого весна і літо пора дешевого долара і дорогої гривні. Можливо, так станеться і в цей раз, і конвертувати гривню в американську валюту можна буде хоча 25 грн, як це було в минулого року.