Спадкування за законом   порядок черговості і схема успадкування + професійна допомога в оформленні права спадкування за законом

Який порядок черговості спадкування за законом? Як виглядає схема черги спадкування за ЦК РФ? Як вступити в права спадкування при отримання квартири у спадок?

Кожна людина бажає залишити нажите майно близьким людям після своєї смерті. Хтось пише заповіт, в якому прямо виявляє свою волю, а хтось залишає вирішення питання на відкуп законом.

Мене звати Валерій Чемакин. Як консультант з правових питань, сьогодні я розповім, що таке спадкування за законом і коли воно відбувається.

В кінці матеріалу пропоную ознайомитися з оглядом кількох юридичних компаній, що надають послуги у цій сфері.

Спадкування за законом

Зміст
  1. Що таке спадкування за законом
  2. Як можна прийняти спадщину за законом — 3 основних способи
  3. Коли не можна вступити в спадщину за законом — 4 головні причини
  4. Як відбувається спадкування за законом — 5 головних етапів
  5. Де отримати юридичну допомогу при спадкуванні за законом   огляд ТОП-3 юридичних компаній
  6. Що робити, якщо пропущено строк вступу в спадщину — 3 корисні поради
  7. Висновок

1. Що таке спадкування за законом

Нажите майно, права, а також деякі зобов'язання покійного передаються його нащадкам або іншим особам двома способами: за законом і за заповітом. Правове регулювання спадкування за законом будується на засадах справедливості. Закон бере до уваги ступінь споріднення спадкоємців із покійним при встановленні права на володіння його майном.

При оформленні за законом на чолі кута ставиться черговість спадкування розглянутого майна та розмір частки, належної для того або іншого родича. Всі ці правила чітко обумовлені в цивільному законодавстві. Тому такий спосіб називається «по закону». Завдання нотаріусів — неухильно дотримуватися у процедурі ці вимоги.

Відповідно до законодавства, всіх родичів ділять на 8 категорій (черг). До перших трьох відносять найбільш близьких людей: дітей, подружжя, батьків, дідусів і бабусь. Вони перші претендують на спадщину.

Це право не переходить до наступної черги, якщо їм скористався хоча б одна людина з попередньої, за винятком спадкування за правом представлення. Про це у нас на сайті є докладна стаття.

Вступ у спадщину за законом можливо лише за відсутності заповіту. Якщо такий документ є, то ці правила не застосовують. Права отримують ті громадяни, які в ньому вказані, навіть якщо вони не родичі. Якщо є заповіт, то закон теж охороняє права окремих громадян, які належать до особливо незахищеним категоріям.

При спадкуванні за заповітом закон передбачає виділення обов'язкової частки у спадщині (про це є спеціальна стаття), яка призначена для неповнолітніх дітей заповідача, а також для знаходяться на його утриманні інвалідів, престарілих та інших недієздатних осіб

2. Як можна прийняти спадщину за законом — 3 основних способи

Вибраний спосіб прийняття спадщини за законом залежить від ступеня важливості успадкованого майна. Меблі, предмети побуту, одяг та інші речі побутового призначення не вимагають якої-небудь реєстрації в державних органах, тому успадковуються просто за домовленістю між родичами.

Більш серйозні і дорогі речі потрібно оформляти офіційно у власність, що можна зробити лише після отримання встановленого свідоцтва про спадщину у нотаріуса. Розглянемо детальніше всі способи.

Спосіб 1. Подання заяви про прийняття спадщини

Якщо після смерті спадкодавця не залишилося заповіту, то на його добро претендують родичі в порядку черговості. Якщо ви вважаєте, що маєте на нього право, то для звернення до власність повинні не пізніше 6-місячного строку звернутися до нотаріуса з відповідною заявою.

Нотаріус відкриває справу для офіційного прийняття спадщини. Докладніше про те, як це відбувається, читайте в нашій спеціальній статті. Після з'ясування всіх обставин він видає документ, що підтверджує ваше право на володіння успадкованим майном. Це свідоцтво   підстава для офіційного оформлення будь-якого об'єкта в реєстраційних органах.

Спосіб 2. Прийняття спадщини за фактом

Багато людей, особливо проживали з померлим, продовжують користуватися його житлоплощею і домашнім начинням після смерті. Фактично вони відразу ж прийняли спадщину. Вони користуються правом, якщо немає інших претендентів.

Розпоряджатися усім цим вони не зможуть, так як офіційно не оформлено право власності. Такий спосіб цілком припустимо для віщого побутового призначення, але не для житла і транспорту.

Вся нерухомість, транспортні засоби, банківські вклади, акції та інші цінні папери принесуть користь тільки при офіційному оформленні спадщини. Це процес детально описано у нашому тематичному матеріалі.

Спосіб 3. Прийняття спадщини довіреною особою

Якщо у вас немає часу самостійно займатися всіма формальностями, то знайдіть людини, який зробить це за вас за дорученням. Краще, якщо це буде юрист. Закон допускає прийняття спадщини через довірену особу, так чому б не скористатися цим?

3. Коли не можна вступити в спадщину за законом — 4 головні причини

Не кожен родич обов'язково має право на вступ у спадок. Більшість з них не отримає нічого. Тому є кілька причин.

Ось основні з них.

Причина 1. Недотримання черговості спадкування

При спадкуванні за законом всіх родичів ділять на вісім черг. Якщо у покійного є хоча б один з батьків, син, дочка або чоловік, то все решта про спадщину можуть забути. Їхня черга прийде тільки при відсутності перерахованих осіб. Можливість з'явиться, якщо всі вони з якоїсь причини не захочуть вступати в спадщину.

Черговість спадкування за законом

Тоді у нотаріуса потрібно офіційно оформити відмову від спадщини. Якщо є спадкоємці попередніх черг, які не відмовилися, то жоден нотаріус не напише вам свідоцтво. Треба переконати цих людей офіційно сформулювати свою позицію.

Причина 2. Недостойність спадкоємців

Іноді, якщо існує формальне право на спадщину, деякі громадяни позбавляються його через суд. Позбавлення права спадкування за законом застосовується до спадкоємців, визнаними судом негідними.

Це означає, що людина вчинила які-небудь протиправні дії стосовно спадкодавця, не дбав й не тримав його, коли такий обов'язок присутня, чи був до цього позбавлений батьківських прав.

Є випадки, коли суд не давав згоду на спадкування за законом подружжю, які не мали справжніх шлюбних відносин багато років.

Приклад

У Миколи помер старий дядько інвалід. Микола проживав в його квартирі і багато років доглядав за старим.

Все б нічого, але у дядька була жива дружина, розлучення з якою оформлений не був. Вона вже 30 років проживала на Далекому Сході. Відносини вона з чоловіком не підтримувала і навіть на похорон не приїхала. Коли Микола з нею зв'язався щодо квартири, жінка сказала, що претендує на житлову площу.

Микола найняв хорошого адвоката і йому вдалося домогтися визнання спадкоємиці негідною. Після цього чоловік оформив квартиру на себе.

Таким чином, оформлення спадщини на квартиру буде неможливим, якщо вас визнають негідним спадкоємцем. Щоб цього не сталося, не кидайте своїх старих, піклуйтеся про них і підтримуйте хороші відносини.

Причина 3. Порушення строку прийняття спадщини

Для заяви про своїх правах закон відводить 6 місяців. Цього цілком достатньо, щоб визначитися та зібрати необхідні документи. Якщо ви по своїй недолугості пропустили цей термін, то отримати належне за законом буде непросто. Тільки у виняткових випадках термін можна відновити через суд.

Причина 4. Відсутність документів для наслідування

Якщо при спадкуванні за законом встановлено, що на якийсь об'єкт відсутні документи, і він не оформлений як годиться, то успадкувати таке майно буде проблематично. Доведеться звертатися до суду, щоб довести спочатку належність об'єкта або права покійному, а тільки потім займатися спадщиною. За цей час всі терміни можуть вийти і їх доведеться відновлювати.

4. Як відбувається спадкування за законом — 5 головних етапів

На цьому закінчимо з теорією і перейдемо до практики. Давайте разом пройдемо всі щаблі спадкування за законом.

Весь процес розбитий на 5 основних етапів.

Етап 1. Визначення місця відкриття спадщини

Якщо у вас є підстави для спадкування за законом, то перше, що потрібно зробити — це визначити місце, де ви будете відкривати спадщину.

У кожен нотаріус закріплений за певною ділянкою. До недавнього часу спадкові справи на конкретній ділянці мав право вести тільки той нотаріус, який закріплений за даною територією. Такий порядок залишився ще у багатьох невеликих містах і селах.

У та інших мегаполісах кожен нотаріус має право завести спадкову справу. Я рекомендую звертатися все-таки в нотаріальну контору, розташовану найближче до місця прижиттєвого проживання спадкодавця або до місця, де розташований об'єкт.

Етап 2. Подача документів нотаріусу

Документи для спадкування квартири за законом слід приготувати заздалегідь і зробити з них копії. Які потрібні папери в кожному конкретному випадку, вам розповість нотаріус при першому візиті, але є й ті, що потрібні завжди.

Документи для наслідування:

  • загальногромадянський паспорт;
  • свідоцтво, що підтверджує факт смерті;
  • документи, які говорять про те, що майно дійсно належало покійному;
  • квитанція про внесення державного мита.

спадкування окремих видів майна можуть знадобитися й інші папери. Наприклад, спадкування за законом банківських вкладів, акцій, облігацій та інших цінних паперів передбачає пред'явлення відповідних довідок з фінансових організацій або виписок з переліку акціонерів підприємства.

Етап 3. Оплата держмита

В законі про право успадкування майна і житла передбачена необхідність оплачувати працю нотаріусів. Тому кожен громадянин, який оформляє спадщину повинен сплатити держмито, розмір якої становить 0,3% від оціночної вартості успадкованого. Загальна сума не повинна бути більше 100 тис. рублів для близької рідні.

Далекі родичі повинні заплатити 0,6%, але не більше 1 млн рублів. При цьому деяким категоріям громадян нічого платити не потрібно.

Кому платити держмито не потрібно:

  • малозабезпечені, які мають офіційний статус;
  • інваліди та учасники ВВВ;
  • Герої Радянського Союзу і ;
  • Кавалери орденів Слави будь-якого ступеня.

Етап 4. Оформлення спадщини нотаріусом

Свідоцтво про те, що людина має право одержати спадщину, видають як при спадкуванні за законом, так і при написаному заповіті. Нотаріус виготовляє не тільки перевірку підстав для вступу у спадщину конкретної особи, але і з'ясовує, немає чи інших людей, що мають таке ж право.

На всі ці дії закон відводить півроку, крім випадків призупинення процедури за судовим наказом, або коли є не народився спадкоємець.

Приклад

Аркадій поховав свого батька Сергія Петровича і через деякий час пішов до нотаріуса, де пред'явив заповіт на квартиру для оформлення її у власність. Однак молода вдова Сергія Петровича вже після смерті чоловіка зрозуміла, що вагітна, про що взяла довідку в жіночій консультації.

У зв'язку з нововиявленими обставинами, нотаріус призупинив видачу свідоцтва про спадщину до народження дитини, так як він має право на обов'язкову частку, навіть якщо відсутнє в заповіті.

Етап 5. Отримання свідоцтва про право на спадщину

Отримати свідоцтво про право на спадщину за законом можна і раніше встановленого терміну, якщо усунені всі розбіжності між родичами, немає позовів у суді, а всі потенційні спадкоємці вашої черги вже відмовилися від свого права у встановленому порядку.

У будь-якому випадку рішення про дострокову видачу свідоцтва приймає тільки нотаріус або — у певних випадках   суддя.

Коли свідоцтво на руках, в будь-який час оформляйте у власність отримане у спадщину майно відповідних реєстраційних органах. Саме цей документ і потрібен, щоб майно зареєстрували.

5. Де отримати юридичну допомогу при спадкуванні за законом   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Особливості процедур при спадкуванні за законом такі, що не кожен зможе легко в них розібратися. Тому люди активно користуються послугами юридичних компаній при виникненні необхідності оформляти спадщину.

З оглядом деяких з них я пропоную ознайомитися.

1) Правознавець

ПравознавецьЯкщо ви успадкували за законом об'єкт нерухомості, але не знаєте, як це все оформити, звертайтесь до консультантів компанії Правознавець. Зробити це зможе кожен, де б він не жив, оскільки компанія працює через однойменний портал в інтернеті. Юридичні консультації фахівці надають через онлайн-чат.

Такий спосіб організації діяльності фірми дозволяє знизити витрати, що позитивно позначається на вартості послуг для населення. Адже проста консультація коштує там не більше 1 тис. рублів, що набагато нижче, ніж у звичайних компаніях. Крім консультування, юристи Правознавця проводять правову експертизу документів, замовляють довідки та виписки.

Щоб скористатися їх послугами, досить відвідати сайт, вибрати потрібний розділ і задати своє питання в чаті. Загальну консультацію вам нададуть безкоштовно, а за алгоритм конкретних дій потрібно буде заплатити. Зате така інструкція від співробітника компанії Правознавець допоможе самостійно вирішити проблему.

2) Дмитрієв і партнери

Дмитрієв і партнериПри виникненні спадкових спорів краще звертатися за допомогою до юриста. Компанія Дмитрієв та партнери надає послуги з оформлення спадкування за заповітом і за законом від простого безкоштовного консультування до передачі авторських прав. Детальніше з послугами компанії вас ознайомить таблиця.

Послуги компанії Дмитрієв та партнери:

Найменування послуги Що входить в послугу Вартість в тис. рублів
1 Оформлення спадщини Нерухомість від 5 до 15
Техніка, пенсійні накопичення, зарплата, дивіденди і страховки 4
Вклади, банківські рахунки та клітинки, акції та облігації 3
Частка в бізнесі, зброя від 7,5
Інтелектуальні права 10
2 Супутні послуги Оформлення заповіту і його запевнення від 4,5
Оціночні дії і оформлення документації від 1,5
Розшук майна, що успадковується від 2,5
Захист в суді 25
Оформлення закордонного майна 50

3) Легіс Груп

Легіс ГрупАдвокати колегії приходять на допомогу при виникненні спірних питань, пов'язаних з успадкуванням майна в судовому та позасудовому порядку. Вони здатні вирішити найскладніші клубки взаємин між родичами. Вони доб'ються визнання факту прийняття спадщини або доведуть недійсність заповіту, якщо на те є підстави.

Навіть коли є заповіт, юристи компанії зможуть довести знаходження на утриманні у заповідача, що дає можливість отримати обов'язкову частку. У них є досвід вирішення таких складних питань, як спадкування за законом неприватизованої квартири.

6. Що робити, якщо пропущено строк вступу в спадщину — 3 корисних ради

Строки прийняття спадщини чітко встановлені законом. Їх порушення сильно ускладнює процедуру, але не завжди робить її неможливою.

Іноді суди ці терміни відновлюють. Що для цього потрібно?

Порада 1. Отримаєте згоду набрали спадкування квартири

Якщо ви вважаєте, що теж гідні майна, успадкованого за законом іншими родичами, але з якоїсь причини своєчасно не заявили, почніть вирішувати проблему з мирних переговорів. Можливо, спадкоємці погодяться з вашими доводами і дадуть згоду на виділення вам частки у спадщині.

Порада 2. Скористайтеся консультацією юристів

Якщо такої згоди немає, то процедура відновлення строку при спадкуванні за законом сильно ускладнюється. Тут без грамотного юриста вже не обійтися. Отримаєте юридичну консультацію і дійте відповідно до інструкції. Ваше завдання — зібрати докази, що пропуск строку вийшов з незалежних від вас причин.

Порада 3. Звертайтеся в суд

З зібраними доказами йдіть до суду. Краще найняти адвоката, який зможе переконати суддю в законності ваших вимог. Судова практика говорить про те, що переважна більшість справ з відновлення строків спадкування за законом з участю адвоката дозволяється на користь позивача.

На закінчення пропоную подивитися тематичне відео.

7. Висновок

Спадкування за законом породжує найбільше число актуальних проблем, пов'язаних зі спорами між родичами. Уникнути їх допомагає своєчасне звернення до юристів.

Питання до читачів

Які аспекти спадкування за законом залишились вам не зрозумілі? Про що ще ви хотіли б дізнатися з цієї теми?

Бажаю всього найкращого! Не забувайте писати коментарі, відгуки, а також ставити оцінки і лайки в соцмережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Спадкування за законом   порядок черговості і схема успадкування + професійна допомога в оформленні права спадкування за законом