Спадкування за заповітом — як вступити в права спадкування: 5 основних етапів + професійна допомога в оформленні спадщини за заповітом і без нього

Що є підставою виникнення спадкування за заповітом? Хто має право на спадкування без заповіту в ? Як відбувається спадкування за заповітом відповідно до ЦК РФ?

Російське законодавство передбачає два способи передачі майна в порядку спадкування: за законом і за заповітом. У першому випадку спадкодавець не проявляє ніякої ініціативи і залишає розділ нажитого після його смерті на відкуп законом. Про другому випадку мова піде в цій статті.

Мене звати Валерій Чемакин. Як консультант з правових питань, я розповім, що таке спадкування за заповітом.

В кінці статті пропоную вашій увазі огляд кількох юридичних компаній, які допоможуть вирішити всі питання з заповітом та отриманням за нього спадщини.

Спадкування за заповітом

1. Що таке спадкування за заповітом

Кожна людина має право за життя написати заповіт з розпорядженням щодо нажитого майна. Якщо не скористатися цією можливістю, то майно після смерті поділять між родичами відповідно до Цивільного кодексу.

Заповіт — це розпорядження особи, написане особисто, із зазначенням фізичної або юридичної особи, рідше муніципального та державного органу, до яких перейде його майно після смерті.

У цьому документі вказують місце і час складання. Складають заповіт за правилами одностороннього правочину і підписують власноруч. У виняткових випадках підпис можлива рукоприкладчиком, підстави притягнення якого описують в тексті.

Нотаріальне посвідчення цього документа обов'язково. Заповідач має право заборонити до своєї смерті ознайомлення з заповітом кому б то не було.

Заповідач може позбавити у заповіті права спадкоємства будь-яка особа, за винятком обов'язкових спадкоємців. Норми закону, що регулюють правила спадкування за заповітом, включають поняття обов'язкова частка у спадщині. На неї можуть розраховувати неповнолітні діти заповідача, а також недієздатні за віком або хвороби громадяни, які знаходяться у нього на утриманні.

Оформлення спадщини при спадкуванні за заповітом проводять у ті ж терміни, що і за законом, тобто 6 місяців. Нотаріус не зобов'язаний вичікувати цей термін, якщо всі обов'язкові спадкоємці встановлені, тому прийняти майно можна і раніше. Головне, встигнути в цей термін пред'явити свої права на нього.

Приклад

Людмила Петрівна після смерті співмешканця виявила заповіт на квартиру, в якій вони з ним проживали. Житло було заповідано їй. Однак у чоловіка був неповнолітній син, який живе з матір'ю в іншому місті. Людмила Петрівна знала про це і відразу ж повідомила нотаріуса при поданні заяви на вступ у спадок.

Так як інших родичів, які мають право на обов'язкову частку, не було, то нотаріус видав свідоцтва вже через 2 місяці після відкриття спадщини.

2. Які об'єкти можуть спадкуватися за заповітом — 4 головних об'єкта спадкування

При спадкуванні за заповітом не передбачається черговість. Майно отримують громадяни, прямо зазначені в дорученні заповідача, і всі обов'язкові спадкоємці без винятку. Це правило діє незалежно від типу спадкового майна.

У заповіті допускається вказувати будь-які матеріальні і нематеріальні об'єкти. Ось найпоширеніші з них.

Об'єкт 1. Майно (рухоме і нерухоме)

Найчастіше заповідають житло. Адже це найцінніше майно більшості громадян. Квартири, будинку, дачі та земельні ділянки нерідко стають предметом запеклих суперечок серед спадкоємців. Рідше зустрічається комерційна нерухомість. Часто предметом спадкування стає автомобіль, хоча багато літні громадяни воліють оформити його ще за життя на молодих родичів.

Найбільший відсоток судових розглядів пов'язаний все ж з житлом. Хто може оскаржити заповіт на квартиру? Докладну відповідь на це питання даний у нашій спеціальній статті. Нагадаю, що спадкування за заповітом не передбачає необхідності сплати податків на майно.

Об'єкт 2. Права на інтелектуальну власність

До інтелектуальної власності прийнято відносити твори мистецтва і наукові розробки, на які є патентні права. Як і будь-яке інше майно, воно теж підлягає спадкуванню, в тому числі за заповітом на загальних засадах.

Заповідач не тільки передає патентне право в порядку спадкування, але й описує права інших суб'єктів по користуванню інтелектуальним продуктом.

Приклад

Микола Петрович під час прийняття спадщини за заповітом від свого батька виявив, що став власником патенту на якийсь прилад, застосовуваний у верстатобудуванні. У заповіті був детально розписаний порядок використання винаходу, а право на його виробництво належало єдиній компанії.

Відповідно до волевиявлення заповідача, Микола Петрович міг отримувати патентні платежі, але не мав права в перші 5 років передавати можливість виробництва іншим підприємствам.

Об'єкт 3. Частка в бізнесі

Іноді спадкоємства підлягає частка в бізнесі заповідача. Заповзятливі і завбачливі громадяни прагнуть ще за життя убезпечити свій бізнес від розвалу після смерті. Вони вибирають найбільш тямущих спадкоємців і грамотні схеми передачі майна при дотриманні різних умов.

Частка в бізнесі

З особливою обережністю підходять до спадкування окремих видів майна, володіння яким накладає велику відповідальність. Про це рекомендую прочитати наш спеціальний матеріал.

Об'єкт 4. Банківські вклади

Перерахування у заповіті банківських вкладів та інших фінансових активів — випадок непоодинокий. Часто завещатели прямо вказують кому який внесок передати або величину грошової суми. Активи можуть перебувати як у російських, так і зарубіжних фінансових організаціях.

Для правил успадкування це значення не має. Не тільки гроші виступають в якості об'єкта спадкування, а також векселі, акції, облігації та інші цінні папери.

3. Як відбувається спадкування за заповітом — 5 основних етапів

Припустимо, що після смерті одинокої жіночки ви успадкували за заповітом ½ частки квартири. Не забудьте, що прийняти таку спадщину ви зобов'язані протягом півроку. В іншому випадку зробити це буде проблематично.

Що ж робити з такою спадщиною?

Етап 1. Звернення в нотаріальну контору

Як можна швидше йдіть до нотаріальної контори, яка знаходиться найближче до місця останнього проживання заповідача. Зверніть увагу на те, щоб заповіт було посвідчено нотаріусом. У вас є всього 6 місяців. За цей час потрібно звернутися із заявою про бажання прийняти заповідане спадщину. Якщо ви не встигнете, то відновити термін зможете тільки через суд, якщо є суттєві підстави.

Етап 2. Оплата держмита

Нотаріальні дії обкладаються державним митом. Зокрема, за відкриття спадкової справи треба заплатити 0,3% від вартості майна, а для цього його потрібно попередньо оцінити. Наприклад, при вартості всієї квартири 4 млн рублів, розмір вашої частки 2 млн рублів. Значить, держмито — 6 тис. рублів.

Аналогічні правила діють на обчислення суми обов'язкового платежу для будь-якого майна, успадкованого за законом або за заповітом, в тому числі автомобіля. У відповідності з податковим законодавством, з майна, отриманого в порядку спадкування, не стягується прибутковий податок.

Етап 3. Збір документів

Рекомендую при першому візиті до нотаріуса взяти у нього повний перелік документів, так як він варіюється в залежності від виду спадкового добра.

У будь-якому випадку вам знадобляться:

  • свій паспорт;
  • заповіт;
  • документи на об'єкт, що підтверджують, що ним володів заповідач;
  • свідоцтво про факт смерті;
  • інші папери, які попросить нотаріус для підтвердження різних фактів.

Зробіть копії всіх документів заздалегідь, щоб не створювати суєти в нотаріальній конторі. Подібним чином житло передається іншому власнику дарчої на квартиру, але це вже тема іншого матеріалу, з яким ви маєте можливість ознайомитися на нашому порталі.

Для оформлення права власності на частку в бізнесі, потрібно надати документи, які підтверджують, що покійний був засновником підприємства або володів акціями.

Етап 4. Отримання свідоцтва про спадщину

Після прийняття у вас всіх паперів нотаріус проводить перевірку їх достовірності, наводить довідки про можливих претендентів на успадковане вами добро. Якщо все нормально і обов'язкових спадкоємців немає, то вам на розсуд нотаріуса видадуть свідоцтво, не чекаючи 6 місяців.

Якщо ж такі особи є, але з якоїсь причини не проявляють своєї активності, офіційного вступу в спадщину доведеться почекати. У ваших інтересах самостійно розшукати цих людей і привести в нотаріальну контору для написання заяви про прийняття спадщини або про відмову від нього.

Етап 5. Оформлення переходу права власності

Як здійснюється перехід права власності на майно при спадкуванні за заповітом? Дуже просто. Беріть свідоцтво, отримане у нотаріуса, і йдіть в МФЦ або Росреестр. Там пишіть заяву, після чого в Єдиний державний реєстр нерухомості будуть внесені зміни. Тільки після цього ви зможете повною мірою розпорядитися отриманим майном.

Що стосується успадкованого автомобіля, то його реєстрація здійснюється в ГИБДД на основі все того ж свідчення.

4. Де отримати допомогу в процесі спадкування за заповітом   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Якщо вас не приваблює самостійне ходіння по інстанціях або ви просто зайняті, є можливість скористатися юридичними послугами численних компаній.

Фахівці допоможуть вам вступити у спадкові права при спадкуванні за заповітом або без такого. Ось деякі відомі компанії.

1) Правознавець

ПравознавецьСамий кращий спосіб вирішити свої юридичні проблеми — отримати якісну консультацію. Для цього не потрібно нікуди ходити. Юристи компанії Правознавець надають консультаційні послуги прямо через сайт. Ця технологія дозволяє не тільки давати відповіді на запитання, що цікавлять клієнтів, але і пересилати документацію.

Тому юристи роблять правову експертизу за сканированным документів і направляють її результати по електронній пошті. На практиці ви заходите на сайт, вводите свій запитання у форму зв'язку і відправляєте. Після оплати невеликої суми з вами зв'яжеться фахівець в області спадкового права і повідомить, які документи йому потрібні. Ви відправите, а через обумовлений час отримаєте детальний алгоритм дій.

2) Стандарт та Гарантія

Стандарт та ГарантіяНа сайті компанії є спеціальна форма для відправки питання юристу. Він відповість на нього в загальних рисах безкоштовно. Якщо вам буде достатньо отриманого обсягу інформації, то добре. Якщо немає, то скористайтеся рекомендаціями і надайте необхідні документи. Юристи компанії допоможуть вам у всіх суперечках, пов'язаних зі спадщиною.

Послуги компанії Стандарт і Гарантія в області спадкування:

Найменування послуги Опис
1 Оформлення спадщини Супровід усього процесу, розшук родичів, підтримка в судах
2 Відновлення строку Юристи доведуть, що ви пропустили строк з поважної причини
3 Консультування Юристи надають усні та письмові консультації, допомагають скласти заяви та позови
4 Відмова Підготовка відмови від спадщини і оспорювання його скасування

На сайті є велика кількість зразків юридично значущих документів, які можна завантажити і використовувати самостійно.

3) Закон і практика

Закон і практикаЮристи компанії працюють в різних областях права. Питання спадкування відносяться до одних з найбільш затребуваних у населення. Тут можна отримати абсолютно всі послуги, пов'язані з оформленням заповітів, спадщини, позовних заяв. На сайті є велика кількість реальних судових рішень, з якими нескладно ознайомиться.

Працює безкоштовна гаряча лінія строкової юридичної допомоги. Зробити це можливо по телефону або шляхом відправки питання через чат. Відгуки клієнтів про цю компанію наповнені вдячністю за якісно виконану роботу.

Для кращого розуміння питання пропоную подивитися тематичне відео.

5. Як потрібно складати заповіт, щоб спадкування здійснилося — 4 важливих ради

Є кілька експертних порад, про те як скласти заповіт, щоб спадкоємці змогли вступити в права без проблем.

Ось деякі з них.

Порада 1. Скористайтесь допомогою юристів

Кращий спосіб захистити своїх близьких від неприємностей при вступі в спадщину — найняти грамотного юриста для складання заповіту. Він врахує всі нюанси, передбачені законом, що мінімізує ризики його оскарження. Хороший юрист врахує інтереси осіб, які за законом повинні згадуватися у заповіті, так як мають обов'язкову частку.

Порада 2. Запросіть свідків

Щоб уникнути правових проблем при спадкуванні за заповітом, його утримання краще особисто оголосити кільком свідкам, спеціально запрошених для цієї мети. Вони зможуть підтвердити, що заповідач був при здоровому глузді і на нього не чинився тиск при складанні документа. Адже це основні підстави для оскарження заповіту в суді.

Порада 3. Зафіксуйте процес написання заповіту

Ще одна ступінь захисту від можливого оскарження — це використання аудіо та відеозапису при написанні заповіту. Потрібно щоб вона фіксувала не тільки текст документа і процес його створення, але і самого автора, його емоційний стан.

Зафіксуйте процес написання заповіту

Після створення медіафайлів із записом, їх справжність краще відразу зафіксувати експертним висновком.

Порада 4. Пройдіть медичне обстеження

Судова практика показує, що підсумки спадкування за заповітом найчастіше намагаються заперечити, посилаючись на проблеми з душевним здоров'ям заповідача. Щоб напевно уникнути цього, перед написанням зверніться до психіатра і візьміть висновок, що підтверджує відсутність психічних захворювань.

Ця довідка дозволить спадкоємцю уникнути оспорювання заповіту. Читайте про цей процес у нашій спеціальній статті.

Приклад

Анатолій Серафимович навіть після смерті хотів, щоб все було так, як він хоче. Тому вирішив розділити своє майно між родичами за своїм розсудом. Знаючи, що виникне конфлікт, він прийняв всі міри обережності: запросив свідків, пройшов огляд у психіатра, а сам процес складання заповіту записав на камеру.

Коли двоє скривджених спадкоємців спробували довести недійсність заповіту в суді, їх спроба з крахом провалилася. Всі аргументи позивачів були спростовані документами і відеозаписом. Воля покійного здійснилася.

6. Висновок

Спадкування за заповітом ще не так давно ми зустрічали тільки в фільмах про мільйонерів. Сьогодні цією можливістю користуються звичайні громадяни, щоб забезпечити мирну передачу майна після смерті того, кому хочеться, а не тільки родичам.

Питання читачам

Що ще ви б хотіли дізнатися про спадкування за заповітом?

Бажаю довгих років життя вам та вашим родичам і щоб майнові спори не стали яблуком розбрату між вами і вашими рідними. Чекаємо ваших пропозицій і коментарів до цієї статті. Не забувайте ставити оцінки і лайки в соцмережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Спадкування за заповітом — як вступити в права спадкування: 5 основних етапів + професійна допомога в оформленні спадщини за заповітом і без нього