Вступ у спадщину за заповітом на квартиру — 7 етапів оформлення спадщини + професійна допомога в оформленні приватизованої квартири

Як оформити заповіт на приватизовану квартиру? Хто має право вступу в спадщину за заповітом на квартиру? Який розмір податку при оформленні спадщини?

Смерть близької людини майже завжди раптово. Після проведення всіх обрядових заходів приходить черга врегулювання майнових питань. Оформлення спадщини на квартиру, що належить покійному, одна з найбільш трудомістких процедур. Тут спадкоємців часто чекають несподіванки і неприємності.

Щоб їх мінімізувати, треба знати деякі ази спадкового законодавства. Ось про це і піде мова в моїй статті. Мене звуть Валерій Чемакин. Я консультую громадян з різних правових питань, і повірте, тема спадщини постає дуже часто.

Ми не тільки зануримося в теорію, але і на практиці розберемо весь процес.

Оформлення спадщини на квартиру

Зміст
  1. У чому особливості оформлення спадщини на квартиру
  2. Як оформити спадщину на квартиру — 7 основних етапів
  3. Професійна допомога в оформленні спадщини на квартиру   огляд ТОП-3 юридичних компаній
  4. Що робити, якщо минув термін вступу в спадщину   порядок дій
  5. FAQ   відповіді на типові питання
  6. Висновок

1. В чому особливості оформлення спадщини на квартиру

Спадкоємства підлягає тільки те майно, яке належало покійному по праву власності. Оформлення спадщини на неприватизовану квартиру неможливо. Вона належить муніципалітету, і якщо ви там проживали як член сім'ї наймача, то доведеться переоформляти договір соціального найму на себе.

Оформлення спадщини на приватизовану квартиру без заповіту нічим не відрізняється від дій з житлом, на яке зареєстровано право власності. Просто потрібно надати свідоцтво про приватизацію, яке підтверджує той факт, що покійний володів цим житлом, хоча і не зареєстрував його в Росреестре.

Про те, як вступити у спадок, детально розказано в нашій спеціальній статті. Тут же відзначу, що таке право надано далеко не всім родичам одночасно. Якщо немає заповіту, то в першу чергу на квартиру претендують прямі родичі, до яких віднесемо дітей та подружжя, а також батьків.

Оформлення спадщини іншою ріднею можливо тільки при відсутності зазначених осіб або їх добровільну відмову. Серед всіх спадкоємців діє принцип черговості ступеня споріднення. Вступ у спадщину на квартиру за заповітом дозволено людям, зазначеним у ньому. Родичі вони чи ні — не має значення.

Якщо отриману від померлого родича квартиру ніяк не оформляти, то розпорядитися нею не вийде. Продаж буде можливий тільки після офіційного вступу на спадщину на квартиру та реєстрації власності в Росреестре. Для цього потрібно пройти довгий шлях від звернення до нотаріуса до внесення запису в ЕГРН.

2. Як оформити спадщину на квартиру — 7 основних етапів

Давайте розберемося, як правильно оформити отриману в спадок квартиру або частку в ній. Робити це доведеться в будь-якому випадку. Адже навіть переоформлення особових рахунків для оплати комунальних вимагає наявності узаконеної власності.

Коли можна претендувати на спадщину:

  • немає заповіту і ви ставитеся до тієї черги спадкоємців, перед якою інших немає або вони відмовилися;
  • ваш батько мав право на майно, але не встиг вступити в нього;
  • ви прямо вказані у заповіті або перебували на утриманні у заповідача в силу віку, інвалідності або хвороби.

Всі формальності можуть тривати до півроку, тому приготуйтеся чекати. Процес оформлення складається з 7 етапів. Розглянемо їх.

Етап 1. Отримання свідоцтва про смерть

Основна умова, що дозволяє відкрити спадщину — це смерть спадкодавця. Цей факт підтверджується документально шляхом надання свідоцтва про смерть. Його видають органи РАЦС на підставі довідки з лікарні. Тому для констатації факту смерті завжди викликають медика.

Труп відвезли в морг, де встановлюють причину смерті щоб виключити кримінальний слід. Довідку вам видадуть тільки після розтину. З нею ідіть в ЗАГС і отримуйте свідоцтво про смерть. Якщо проживаєте в квартирі покійного або доглядаєте за нею після його смерті, то вважається, що ви фактично прийняли спадщину.

Етап 2. Зняття померлого власника нерухомості з реєстраційного обліку

Щоб оформити спадщину на квартиру, потрібно, щоб померлий був знятий з реєстраційного обліку. При отриманні в Загсі свідоцтва паспорт вилучається, на ньому роблять позначку «помер» і ставлять дату.

Документ потім передають у відділ з питань міграції ОВС для знищення та зняття з реєстраційного обліку за місцем проживання. Ваше завдання — проконтролювати, щоб записи в домовій книзі були відкориговані.

Етап 3. Підготовка документів та звернення до нотаріуса

Головна посадова особа, що займається питаннями спадщини — це нотаріус за місцем проживання померлого. До нього треба йти для узаконення успадкованої квартири.

Які документи потрібні для відкриття спадкової справи на квартиру:

  • посвідчують особу;
  • правовстановлюючі на житло;
  • свідоцтво про факт смерті.

Рекомендується зробити копії цих паперів, щоб уникнути метушні у нотаріуса. Вже в конторі ви напишіть заяву. Якщо є заповіт, то воно зберігається у нотаріуса. Зверніть увагу, щоб у ньому враховувалася обов'язкова частка у спадщині. Що це — читайте в окремому матеріалі.

Етап 4. Оплата держмита

Нотаріус надасть вам квитанцію для оплати держмита, яку слід сплатити в банку або прийме оплату готівкою в кабінеті з записом в спеціальний журнал. Скільки ж коштує вступити в спадщину на квартиру? За законом розмір держмита на вступ у спадщину і його оформлення залежить від ринкової вартості квартири.

Приклад

Микола успадкував квартиру батька вартістю 5 млн рублів. При оформленні у нотаріуса він сплатив держмито в сумі 15 тис. рублів, що становить 0,3% від ринкової вартості житла.

Зауважимо, що максимальна сума не може перевищувати 100 тис. рублів.

Етап 5. Оцінка спадкової квартири

Для підтвердження вартості квартири треба зробити її оцінку в будь-оцінної компанії. Оцінка для оформлення спадщини на квартиру — додаткові витрати, без яких не обійтися. Адже нотаріусу потрібно підтвердження вартості.

Аналогічна процедура проводиться і при оформленні дарчої на квартиру. Одне радує — тепер не треба платити податки на доходи в обох цих випадках. Втім, вартість оцінки не така вже й велика, тим більше, коли квартира типова.

Етап 6. Отримання свідоцтва про право на спадщину

На всі перевірки нотаріуса дається півроку. За цей час всі потенційні спадкоємці повинні проявити себе. Треба або прийняти спадщину або відмовитися від нього. У ваших інтересах швидше знайти всіх і залагодити це питання. Якщо все буде ясно і зрозуміло, нотаріус має право (але не зобов'язаний) видати вам свідоцтво про спадщину раніше терміну.

З цього моменту ви офіційно вступили в спадщину на квартиру, що далі треба робити для її оформлення?

Етап 7. Реєстрація права власності на нерухомість

Реєстрація права власності в Росреестре на квартиру можлива тільки після вступу в спадщину і отримання свідоцтва навіть за дарчою. Після внесення змін в ЕГРН і отримання на руки відповідної виписки ви маєте право розпоряджатися квартирою на свій розсуд.

Реєстрація права власності на нерухомість

тобто, продати квартиру, отриману у спадок, можна коли завгодно, хоч відразу після реєстрації, враховуючи, що тоді доведеться платити податок з її продажу. Для довідки: від податку звільняються громадяни, які володіють успадкованої квартирою більше 3 років або при її вартості менше 2 млн рублів (майновий вирахування).

3. Професійна допомога в оформленні спадщини на квартиру   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Щоб не витрачати свій час і сили, краще скористатися допомогою юристів в оформленні спадщини на квартиру. Це напрямок затребуване на ринку юридичних послуг, тому знайти потрібного фахівця не складе труднощів.

Ось огляд деяких відомих юридичних компаній.

1) Правознавець

ПравознавецьЦей портал — майданчик для взаємодії між незалежними юристами і громадянами. З Правознавцем співпрацює понад 18 000 фахівців з усієї . Основна послуга — це консультування з усіх юридичних питань. Воно відбувається в режимі онлайн через чат на сайті або за телефоном. Це кому як зручно.

Щоб проконсультуватися з будь-правової тематики, треба зайти на сайт компанії і сформулювати своє питання або проблему у формі зворотного зв'язку. Обов'язково зазначайте, якого результату ви хочете досягти. Юрист вивчить питання і попросить наявні документи для аналізу. Їх потрібно відсканувати і надіслати на електронну пошту.

Розібравшись у ситуації, юрист дасть рекомендації конкретно по вашій проблемі. За ним можна легко домогтися бажаного результату самостійно. Вартість такої послуги не перевищує 1 тис. рублів. Це помітно нижче, ніж у конкурентів. Користуйтеся послугами компанії Правознавець, в якому б куточку світу ви не перебували, це зручно.

2) Дмитрієв і партнери

Дмитрієв і партнериУ цій компанії працюють справжні експерти в області спадкового права. Вузька спеціалізація гарантує високу якість і досвід в будь-яких питаннях. Щоб оформити спадщину на квартиру «під ключ», треба заплатити 10 тис. рублів. Юрист зробить за вас все. Ви тільки заберете документ про право власності в Росреестре.

Послуги компанії:

Заповідальне спадкування Законне спадкоємство Судове рішення спадкових спорів
1 Складання заповітів будь-якої складності Повне оформлення спадщини, в тому числі за кордоном та у віддалених регіонах Встановлення юридичних фактів
2 Скасування старого без написання нового Відкриття справи по спадку Оспорювання договору на довічне утримання
3 Оспорювання заповіту Трансмісія Визнання спадкових прав
4 Послуги за заповітом зарубіжних об'єктів Реєстраційні дії Відновлення строків

3) Правовий захист

Правовий захистКомпанія працює в різних областях права. Спадщиною у них займається Качнова Наталія Анатоліївна. Її фотографію і розцінки дивіться на сторінці сайту. Там же є можливість отримати безкоштовну онлайн консультацію по телефону або через чат. На порталі компанії є хороший банк судових рішень, які рекомендую почитати.

4. Що робити, якщо минув термін вступу в спадщину   порядок дій

У виняткових випадках шестимісячний термін вступу в спадщину на квартиру, навіть за заповітом, можна продовжити. Майже завжди це роблять в суді. Однак, коли інші спадкоємці не проти, можна обійтися і без цього.

Розберемо таку ситуацію детальніше.

крок 1. Складання та нотаріальне завірення письмової згоди спадкоємців

Якщо є вагома причина пропуску строку, а інші спадкоємці згодні з вами поділитися, ідіть разом з ними до нотаріуса. Там вони напишуть згоду на продовження строку. Нотаріус не завірить їх своїм підписом і печаткою. Якщо хтось із родичів проживає в іншому місті, він напише таку згоду у будь-якого нотаріуса і направить його поштою.

Так як ситуація з продовженням найчастіше виникає при спадкуванні за законом, то згода вимагається від усіх потенційних не відмовилися раніше спадкоємців. При цьому не має значення, вони оформили квартиру у власність чи ні.

Дія 2. Перерозподіл нотаріусом часткою у спадковій масі

Після отримання згоди всіх спадкоємців, нотаріус перерозподіляє обсяг часток у всій масі спадщини.

Приклад

Після смерті Сергія Івановича, його квартиру поділили між собою троє дітей від другого шлюбу. Кожному дісталося по 1/3 частки. Ганна була його дочкою від першого шлюбу і проживала в іншому місті. Їй про смерть батька ніхто не повідомив, і вона пропустила строк. Коли вона приїхала, то теж заявила про свої права.

Брати не заперечували, так як розуміли, що в суді справу програють. Вони написали згоду на продовження строку, і нотаріус перерахував частки. Тепер належало кожному по¼.

Дія 3. Анулювання свідоцтв про право спадкування, які були видані раніше

Старі свідоцтва про право на спадщину підлягають анулюванню. Нотаріус робить це за встановленою законом процедурою. Кожен спадкоємець повинен здати для погашення.

Дія 4. Оформлення нових свідоцтв про право спадкування

З урахуванням нових розмірів часток нотаріус виготовляє змінені свідоцтва. Вони потрібні для звернення в органи Росреестра для перереєстрації відомостей про об'єкти нерухомості в ЕГРН.

Дія 5. Перереєстрація інформації в державних реєстрах

Так як придбану в результаті оформлення спадщини квартиру необхідно зареєструвати у власність, звертайтеся в Росреестр або багатофункціональний центр. При цьому в ЕГРН будуть внесені зміни. Ви отримаєте на руки виписку з цього реєстру, в якій будете рахуватися власником нарівні з іншими спадкоємцями.

Що робити, якщо минув термін вступу в спадщину

Після оформлення дозволяється продаж та придбання отриманої у спадщину квартири на підставі звичайного договору, зразок якого неважко знайти.

5. FAQ   відповіді на часті запитання

Коли люди стикаються з рішенням спадкових проблем, у них виникає маса різноманітних питань.

Ось відповіді на деякі з них.

Питання 1. Хто повинен оформляти спадщину — державний або приватний нотаріус?

До 2015 року оформленням спадщини мав право займатися тільки державний нотаріус. Приватний фахівець у відповідності з статтею 36 законодавства про нотаріат залучався для цього тільки при відсутності в окрузі державного нотаріуса. Однак ця стаття скасована, так як сьогодні немає поділу на приватних та державних нотаріусів.

Питання 2. Через деякий час спадкоємець може вступити в свої права на спадщину?

Фактичне прийняття спадщини можливо хоч з дня смерті спадкодавця, а ось його юридичне оформлення повинно відбутися за 6 місяців. Якщо людина прописана в квартирі, це ніяк не впливає на процедуру вступу в спадщину. Коли спадкоємець відмовився від спадщини на якомусь етапі, то наступного по черзі відводиться ще 3 місяці зверху.

Питання 3. чи Можна відмовитися від спадщини?

Так можна. Часто вартість успадкованої квартири в іпотеку менше тих боргів, які доведеться виплачувати. У цьому випадку закономірний відмову. Крім того, така практика існує між близькими родичами при оформленні спадщини на квартиру з метою її подальшого продажу.

Оформлення власності на одного родича в рази дешевше і простіше, ніж на кількох. Таке рішення просто економить гроші. Детальніше про процедуру відмови від спадщини читайте в нашій спеціальній статті.

На закінчення пропоную подивитися відео на розглянуту тематику.

6. Висновок

Оформлення спадщини на квартиру рано чи пізно знадобиться кожному, у кого є близькі родичі власники житлоплощі. Знання азів цього процесу економить ваші нерви і час.

Питання читачам

ви Отримали відповіді на свої запитання? Якщо ні, то вкажіть їх, щоб ми доповнили цю статтю?

Бажаю успіху у всіх справах. Якщо вам сподобався матеріал, прошу оцінити і прокоментувати його. Не забувайте ставити лайки в соціальних мережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Вступ у спадщину за заповітом на квартиру — 7 етапів оформлення спадщини + професійна допомога в оформленні приватизованої квартири