Заповіт на квартиру — як оформити квартиру у спадок за заповітом: 7 основних етапів + огляд плюсів і мінусів заповіту на приватизовану квартиру

Які плюси і мінуси у заповіту на квартиру? Як викликати нотаріуса додому? Яка вартість оформлення заповіту приватизованої квартири?

Стародавні єгиптяни ховали своїх фараонів разом з майном, вважаючи, що воно їм знадобиться на тому світі. Сьогодні люди так не вважають, тому накопичене за все життя ласкаво ділять родичі померлого. Закон дозволяє ще при житті висловити свою волю щодо долі нажитого «непосильною працею» майна.

Мене звати Валерій Чемакин. Як консультант з правових питань я розповім, що таке заповіт на квартиру і як воно складається.

Якщо ж ви хочете скористатися професійною допомогою для вирішення спадкових питань, то в кінці статті на вас чекає огляд кількох юридичних контор з хорошими умовами.

Заповіт на квартиру

Зміст
  1. Що таке заповіт на квартиру і чим воно відрізняється від дарчим
  2. У чому плюси і мінуси заповіту на квартиру?
  3. Як оформити заповіт на квартиру   поетапне керівництво
  4. Професійна допомога в складанні заповіту на квартиру   огляд ТОП-3 юридичних компаній
  5. Коли заповіт може вважатися недійсним   огляд основних ситуацій
  6. Висновок

1. Що таке заповіт на квартиру і чим воно відрізняється від дарчим

Практика передачі власності у спадок з урахуванням волі спадкодавця стара як світ.

Щоб ця воля була виконана після смерті людини, її потрібно викласти на папері, засвідчити печаткою та підписом спеціального людини. У юридичні факти засвідчують нотаріуси.

Заповіт — це документ, в якому викладено розпорядження людини про долю нажитого майна після його смерті, посвідчений уповноваженою особою.

Передають у спадок лише власне майно. Тому заповіт можна оформити лише на приватизовану квартиру, так само як і на частку в ній. Заповіт пишуть самостійно.

Тільки у виняткових випадках це робить довірена особа (рукоприкладчик) у присутності двох свідків і нотаріуса. Такий спосіб називають спадкуванням за заповітом. Читайте подробиці про нього в тематичній статті.

Заповідач вільний передати свою квартиру кому вигідно. Родинні зв'язки не мають ніякого значення для його волевиявлення. Єдине виключення — особи, які мають право на обов'язкову частку.

Зовсім інша ситуація складається, коли заповіт не було написано. У цьому випадку говорять про спадкування за законом. Тут право власності переходить тільки родичам за певної черговості, про яку читайте у спеціальному матеріалі.

Для спадкування квартири за заповітом потрібно, щоб воно було написано за правилами. Їх порушення призводить до оскарження результатів у суді.

Правила та порядок оформлення заповіту на квартиру:

  • пишуть у нотаріуса ( у виняткових випадках — у іншої уповноваженої особи з двома свідками);
  • як виглядає заповіт на квартиру: повинно бути розбірливим, зрозумілим і не містити подвійного тлумачення;
  • у тексті можуть міститися умови передачі квартири тій або іншій особі;
  • повинні враховуватися інтереси обов'язкових спадкоємців.

Термін дії заповіту на квартиру: до моменту його відміни, написання іншого заповіту, його виконання в повному обсязі.

На відміну від дарчої на квартиру, заповіт вступає в силу лише після смерті людини, яка його написав. Це виключає ризик залишитися без житла в старості, так як продаж і покупка квартири за заповітом можлива тільки після вступу в спадщину. За успадковану квартиру не треба платити податок, а за подаровану від цього звільнені тільки близькі родичі.

Перегляньте, що про це говорить юрист.

2. У чому плюси і мінуси заповіту на квартиру?

Про те, яку силу має заповіт на квартиру, говорить той факт, що воно майже у всіх випадках гарантує виконання волі заповідача. Для оскарження цього документа в суді потрібно привести дуже вагомі докази. У заповіту на квартиру є не тільки плюси, але й мінуси. Вони представлені у порівняльній таблиці.

Переваги та недоліки складання заповіту:

Переваги Недоліки
1 До самої смерті майном можна розпоряджатися як завгодно Іноді спадкоємці не знають про наявність заповіту або про його зміст до смерті заповідача
2 Змінити або скасувати заповіт дозволено нескінченну кількість разів Виникають жорстокі суперечки між спадкоємцями, тим більше, коли все отримав стороння людина
3 4 Можна виключити із спадкоємців небажаних родичів У ньому потрібно враховувати права обов'язкових спадкоємців

При виборі між заповітом та даруванням перевагу краще віддати першому, так як це надійніше захистить від шахрайських дій.

3. Як оформити заповіт на квартиру   поетапне керівництво

Весь процес оформлення проходить у нотаріуса, тому він допоможе і підкаже правила і особливості написання цього документа.

Ось що потрібно зробити для оформлення спадщини на квартиру.

Етап 1. Прийняття рішення про вибір спадкоємця

Перед тим як йти до посадовій особі, визначитеся, кому і в яких частках ви хочете залишити свою квартиру. Врахуйте, що написавши заповіт на іпотечну квартиру чи з іншим обтяженням, ви перекладаєте тягар виплати боргу на спадкоємців.

Приймаємо рішення про вибір спадкоємця

Якщо сума буде вищою, ніж вартість майна, то вони можуть взагалі відмовитися від оформлення спадщини, так як повинні прийняти і зобов'язання.

Ви маєте право вибирати не тільки з родичів, а й інших людей. Можливо ви захочете заповідати квартиру якоїсь організації чи фонду. В тексті заповіту можна прописати різні умови або обов'язки для спадкоємців.

Етап 2. Звернення до нотаріуса та надання необхідних документів

Паспорт і папери на власність — ось які документи потрібні для оформлення заповіту на квартиру. Так як більшість людей вирішують його писати тільки в похилому віці або в період важкої хвороби, то законом передбачена можливість явки нотаріуса додому. Якщо вам складно прийти в нотаріальну контору — зателефонуйте і запросіть фахівця до себе.

Етап 3. Оплата держмита

Як така за оформлення заповіту на квартиру держмито не передбачена. Однак нотаріальне посвідчення будь-якого документа коштує 100 рублів. Ця сума йде в бюджет держави. Інша справа, що за підготовку тексту і іншу технічну роботу нотаріус бере від 1 до 2 тис. рублів. Якщо хочете заощадити, то підготуйте все це самі.

Етап 4. Перевірка дієздатності заповідача

Тільки дієздатний громадянин має право заповідати своє майно самостійно. У зв'язку з цим нотаріус зобов'язаний встановити цей факт.

Способи перевірки дієздатності:

  • за документами встановлюється наявність повноліття або емансипації;
  • візуально визначається адекватність стану заповідача, в тому числі відсутність алкогольного або наркотичного сп'яніння;
  • направляються запити до судів за наявності сумнівів.

Нотаріус не може вимагати довідку з лікарні або змусити людину освидетельствоваться. Він має право відкласти процедуру засвідчення для з'ясування всіх обставин, у тому числі звернутися за допомогою до прокуратури. Коли між близькими родичами є повне взаєморозуміння щодо заповіту на квартиру, спадкодавець зацікавлений сам принести довідку від психіатра.

Етап 5. Складання заповіту та підписання спадкодавцем

Якщо заповідач не приніс готовий текст документа, то він викладає нотаріуса свої побажання. Спеціаліст друкує заповіт на квартиру і роз'яснює, як його можна скасувати за життя і кого потрібно обов'язково включати туди. Спадкодавець після прочитання підписує документ власноруч. Коли в силу хвороби він це не може зробити, залучається рукоприкладчик і два свідки.

Заповіт буває закритим. Це означає, що про його зміст не знає ніхто, навіть нотаріус. Заповідач передає його у запечатаному конверті. Нотаріус у присутності свідків кладе його в інший конверт та запевняє. Там же ставляться підписи свідків. Конверт буде розкритий тільки після смерті заповідача і спадкоємці зможуть вступити у спадок.

Етап 6. Вчинення нотаріусом посвідчувального напису

На документі або на конверті нотаріус робить спеціальну посвідчувальний напис і розписується. Там же він ставить свою особисту печатку. Копію забирає спадкодавець, а оригінал зберігається в сейфі у нотаріуса до моменту написання іншого заповіту, скасування або вступу в силу.

Етап 7. Реєстрація заповіту в спеціальному реєстрі

У нотаріусів є реєстр, в якому він реєструє заповіту. Після здійснення всіх дій він вносить реєстраційну запис, що містить номер, дату та установчі дані заповідача. Нотаріус зобов'язаний зберігати таємницю, тому у нього ніяк не дізнатися, на кого заповідана квартира.

Реєстрація заповіту в спеціальному реєстрі

Після смерті заповідача нотаріус озвучує текст для родичів та інших спадкоємців, зазначених у документі. Оформлення квартири у власність за заповітом здійснюється після отримання свідоцтва від нотаріуса.

4. Професійна допомога в складанні заповіту на квартиру   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Щоб правильно скласти заповіт, зовсім не обов'язково просити про це нотаріуса. Можна проконсультуватися у юристів або найняти їх повністю супроводжувати весь процес. Однак завіряти документ все одно потрібно в нотаріальній конторі.

Ось деякі компанії, де вам допоможуть впоратися з усіма спадковими проблемами.

1) Правознавець

ПравознавецьЦе компанія, яка надає консультаційні юридичні послуги населенню з допомогою інтернету. На однойменному порталі люди задають питання через чат. На них відповідають юристи зі всієї . Коштує така консультація менше 1 тис. рублів. Такий рівень цін тримається за рахунок відсутності необхідності оплачувати послуги адміністративного апарату і великої конкуренції серед юристів. Можна безкоштовно проконсультуватися, але тільки по загальних питань.

Замовити на Правознавця текст заповіту легко. Достатньо написати свої побажання та установчі дані юриста, щоб він склав грамотний текст і направив його на електронну пошту. Це буде коштувати набагато менше, ніж безпосередньо у нотаріуса. Юристи компанії проводять правовий аналіз документів, запитують довідки та роблять багато інших корисних справ.

Якщо вам потрібно безпосередню участь юриста у різних процедурах — домовляйтеся по телефону або через чат. У будь-якому випадку знайдеться фахівець з вашого міста, який захоче допомогти. На сайті компанії Правознавець є безліч розібраних типових ситуацій, які обов'язково треба прочитати. Там можна знайти аналогічний своєму випадок, що позбавить від необхідності куди-небудь звертатися.

2) Центр правової підтримки

РегисЦентр правової поддержкитрация права власності, про спадщинуНа головній сторінці сайту цієї компанії є форма зворотного зв'язку. Задавайте через неї питання. Відповіді на них безкоштовні, якщо не потребують додаткового аналізу. Юристи центру допомагають громадянам і організаціям реалізувати своє право на спадкування.

Ось тільки деякі послуги, пов'язані з спадковими питаннями:

  • складання заповітів, їх скасування та аналіз на предмет невідповідності законодавству;
  • розшук спадкоємців і майна;
  • відновлення пропущеного строку;
  • комплексний супровід успадкування.

Фахівці компанії допоможуть вам вирішити будь-сімейний конфлікт із-за спадку і зберегти доброзичливі відносини.

3) Феміда

ФемідаКомпанія веде не тільки юридичну діяльність, але й просвітницьку, судячи з її сайту. Там є дуже змістовний матеріал з різних питань спадкового права, розібрані реальні ситуації. Адвокати допомагають не тільки оформляти документи, але й відстоюють інтереси клієнтів в суді.

Фотографії фахівців з адресами електронної пошти є на одній з сторінок. Якщо є потреба, зв'язуйтеся з ними безпосередньо. Працює безкоштовний чат, через який можна отримати відповіді на прості питання і домовитися про подальшу співпрацю.

5. Коли заповіт може вважатися недійсним   огляд основних ситуацій

Хоча заповіт і гарантує передачу майна саме тим людям, яким хочеться, його теж іноді визнають недійсним. Щоб цього не сталося, треба знати підстави прийняття таких рішень судами і переписати заповіт на квартиру, якщо в ньому є порушення.

Ось деякі ситуації, допускати які не варто.

Ситуація 1. Порушення свободи волевиявлення власника нерухомості

Якщо з якоїсь причини заповіт було написано під тиском, воно підлягає скасуванню. Тиск виражається в застосуванні насильства або погрози його застосування до спадкодавцеві. Психічний вплив і шантаж теж з цього ряду.

Порушення свободи волевиявлення власника нерухомості

У таких випадках заповіт оскаржують при пред'явленні доказів наявності хоча б однієї з перелічених фактів. Це можуть бути документи, показання свідків або матеріали фото-і відеозйомки.

Ситуація 2. Розголос інформації, зазначеної в документі

Текст заповіту не підлягає розголошенню до смерті заповідача. Порушення цього правила нотаріусом тягне скасування документа або дозволяє довести його недійсність у суді. Закрите заповіт не повинен бачити навіть сам нотаріус.

Ситуація 3. Недостовірність або неточність даних

Будь заповіт має бути написано за певними правилами і формою, зразок якої є у нотаріуса. Якщо в ньому допущені фактичні помилки, спотворені дані або неправильно записані якісь реквізити і адреси, то це теж привід для оскарження документа.

Приклад

Семен отримав у спадок від свого дядька квартиру, яку він заповів йому, залишивши свого непутящого сина Віктора ні з чим. Останній був категорично не згоден з волею свого батька і пішов у суд.

При розгляді справи з'ясувалося, що дядечко писав неграмотно і допустив безліч граматичних помилок. До всього іншого він не вказав адресу квартири і исковеркал прізвище Насіння.

Так як заповіт було закритим, то нотаріус не зміг бачити ці помилки. В результаті заповіт визнали недійсним, а квартира перейшла Віктору, як єдиному спадкоємцю першої черги.

Ситуація 4. Наявність виправлень

В заповіті на квартиру категорично заборонені будь-які виправлення, які бувають при недбалому складанні. Якщо вони допущені, то треба відразу переписати документ. Якщо виникне судовий спір, то такий папір визнають недійсною, і воля заповідача не здійсниться.

Ситуація 5. Складання документа в момент, коли заповідач знаходився в недієздатною стані

Якщо в суді буде доведено, що спадкодавець у момент написання документа не віддавав собі звіту в тому, що відбувається або не був дієздатним, заповіт визнають недійсним.

Заповіт на квартиру має право оскаржити хто завгодно з кола спадкоємців за законом. Для цього потрібно звернутися в суд з позовом і в цьому документі аргументовано викласти свою позицію. До позовної заяви додайте документи, що підтверджують викладені факти. Варто запросити свідків і надати суду інші наявні матеріали. Краще у таких випадках найняти адвоката.

6. Висновок

Написати заповіт на квартиру нескладно. Це дозволить передати майно саме тому, кому хочеться.

Питання читачам

чи Залишилися у вас питання по темі заповіту? Якщо так, то вкажіть їх.

Бажаю вам і вашим близьким довгих і щасливих років життя. Якщо матеріал виявився корисний, то оцініть його. Також прошу прокоментувати статтю та залишити свої побажання. Так, і не забудьте розповісти про нас в соцмережах!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Заповіт на квартиру — як оформити квартиру у спадок за заповітом: 7 основних етапів + огляд плюсів і мінусів заповіту на приватизовану квартиру