Одне з найбільш заплутаних напрямків цивільного законодавства — це спадкове право. Найчастіше люди не готові до смерті родичів, тому оформлення спадщини стає складною і важкою процедурою.
Мене звати Валерій Чемакин. На правах консультанта з правових питань у цій статті я доступною мовою поясню, як найкраще вступити у спадкові права.
В кінці матеріалу є огляд декількох компаній, які недорого допомагають у цій справі.
- У чому особливості оформлення спадщини
- Що є підставою для прийняття спадщини огляд головних моментів
- Як оформити спадщину покрокова інструкція
- Крок 1. Визначаємо черговість спадкування
- Крок 2. Визначаємо місце відкриття спадщини
- Крок 3. Збираємо необхідні документи
- Крок 4. Оцінюємо вартість майна
- Крок 5. Оплачуємо держмито
- Крок 6. Звертаємося до нотаріуса і подаємо заяву про прийняття спадщини
- Крок 7. Отримуємо свідоцтво про право спадкування і реєструємо право власності
- Де замовити послуги адвоката у спадок огляд ТОП-3 юридичний компаній
- Що робити, якщо після прийняття спадщини виявилося нове майно порядок дій
- Висновок
1. В чому особливості оформлення спадщини
Все добро померлої людини передається його рідним або стороннім людям, яких називають спадкоємцями. Ця процедура регулюється цивільним законодавством. Щоб спадкоємець міг повноправно розпоряджатися отриманим майном, необхідно виконати офіційну процедуру його прийняття у нотаріуса, як того вимагає цивільний закон.
Найчастіше спадкоємці — це родичі покійного, але не завжди. Якщо він заздалегідь подбав про складання заповіту, то майно буде віддано тим особам, які в ньому позначені, незалежно від спорідненості. Основна вимога — заповіт має бути завірений у нотаріуса.
Такий спосіб називається спадкування за заповітом. Детальніше про нього читайте в нашій спеціальній статті. Обов'язок нотаріуса упевнитися в осудності спадкодавця, тому писати заповіт потрібно тільки перебуваючи в адекватному стані. Порушення цього принципу служить підставою оскарження заповіту в судових інстанціях.
Коли воно не було складено за життя, йдеться про спадкуванні за законом. Такий спосіб вимагає офіційного оформлення спадщини у нотаріуса, так як треба дати можливість всім спадкоємцям пред'явити свої претензії на частку.
Спадкоємці поділяються на 8 окремих черг. Перша включає дітей (офіційних), подружжя (не тільки колишніх) та батьків. Якщо вони відсутні або відмовилися брати участь, спадок передається особам з наступних черг.
Головна умова відсутність особливих обставин, передбачених цивільним законом. Класичний приклад спадкування за правом представлення, мова про який йдеться у спеціальній статті на нашому порталі.
2. Що є підставою для прийняття спадщини огляд головних моментів
Спадкоємець має право прийняти та оформити за заявою спадщину прийнятий законодавчо шестимісячний строк після дня смерті спадкодавця або зовсім відмовитися від нього, так як після 6 місяців це право втрачається.
Коли наявність заяви не впливає на прийняття спадщини:
- присутність виморочного майна;
- проживання та реєстрація в одному житловому приміщенні з померлим.
Допускається тільки повне прийняття спадщини. Не можна прийняти будинок, а від іншого майна відмовитися. Існує кілька моментів, які передбачають виникнення права на спадкові домагання.
Момент 1. Офіційна смерть громадянина
Це найпоширеніший випадок. Для звернення до нотаріуса знадобиться офіційне свідоцтво про смерть, яке одержано у встановленому законом порядку. Його видають органи РАЦС на підставі довідки, яку пише медик, який підтвердив смерть людини.
Так як фактичне вступ у спадщину можливо після його прийняття та оформлення, то для цього треба дотримати всі формальності, але це не завжди можливо.
Момент 2. Вступило в силу рішення про визнання особи загиблим
Бувають випадки, коли людина довгий час вважається зниклим без вісті, але є переконливі підстави вважати, що він загинув. Якщо виникає необхідність розпоряджатися майном такого родича, то треба офіційно визнати його загиблим. Зробити це можливо через суд. Після вступу в силу рішення з'являється можливість прийняти спадщину.
3. Відмова особи від прийняття майна, що успадковується
протягом 6 місяців після смерті спадкодавця можна відмовитися від прийняття майна, що успадковується. Якщо спадкоємець цього не зробив, то вважається, що прийняв спадщину. Можливий просто відмова або з передачею своєї частки іншій особі з своєї черги.
Відмова від спадщини породжує право на її прийняття іншими особами згідно з черговістю або у тих, які прямо вказані в цьому відмову. Цей документ оформляють у нотаріуса відповідно до закону про нотаріат.
Приклад
Іван Петрович помер у своєму сільському будиночку. Троє його дітей вирішили продати житло і поділити гроші.
Вступати всім у спадок і оформляти нерухомість в частках занадто клопітно і дорого. Всі турботи вирішила взяти на себе старша дочка Валентина. Інші діти написали у нотаріуса відмову від своєї частки у спадщині на користь Валентини.
Момент 4. Народження пріоритетного спадкоємця після загибелі спадкодавця
Дитина, зачата спадкодавцем за життя, але ще не народжена на день його смерті — це теж спадкоємець, причому, пріоритетний. У нього є повна підстава на прийняття спадщини після народження.
Ця дитина спадкоємець 1 черги. Він має законне право на обов'язкову частку у спадщині. Опікун від неї відмовитися не може, як втім і у випадку наявності інших спадкоємців, які не досягли до цього моменту повноліття .
3. Як оформити спадщину покрокова інструкція
У житті кожної людини настає сумний момент, коли вмирає хтось з родичів. Якщо з меблями та іншої домашньої начинням все просто, то рухоме і нерухоме добро вимагає особливого підходу.
Щоб оформити нерухомість в Росреестре або автомобіль в ГИБДД у власність за спадковим правом, потрібно пройти непростий шлях.
Нижче наведено покрокова інструкція про те, як це зробити правильно.
Крок 1. Визначаємо черговість спадкування
Насамперед визначитеся, чи маєте ви право на отримання спадщини. Визначтеся, до якої черги ви ставитеся. Для довідки пропоную вивчити таблицю.
Черговість спадкування:
№ | Номер черги | Родинні відносини |
1 | 1 чергу | Подружжя, кревні і прийомні батьки, офіційні діти, онуки, але тільки за правом представлення |
2 | 2 чергу | Брати і сестри (єдиноутробні), дідусі і бабусі (з обох сторін), племінники і племінниці, якщо виникає право подання |
3 | 3 чергу | Дядьки та тітоньки, споріднені брати з сестрами, якщо є право подання |
4 | 4 чергу | Прадідуся і прабабусі |
5 | 5 чергу | Двоюрідні онуки обох статей, двоюрідні бабусі і дідусі |
6 | 6 чергу | Двоюрідні дядька і тітки, двоюрідні правнуки обох статей |
7 | 7 чергу | Вітчими, мачухи, пасинки чи падчерки, якщо відсутні інші спадкоємці |
8 | 8 чергу | Непрацездатні утриманці |
Право на спадщину у осіб кожної наступної порядкової черзі виникає лише при відсутності представників попередніх черг або їх добровільну відмову.
Виняток — непрацездатні утриманці, які для оформлення спадщини повинні встановити факт непрацездатності, підтвердити знаходження на утриманні померлого і проживання з ним спільно більше року, якщо не відносяться ні до однієї з черг.
Приклад
Василь Петрович більше двох років виховував і містив проживає з ним у будинку 18 — річного студента Колю, який був сином сусідської жінки. Вона сильно пила і часто була відсутня вдома по кілька місяців, але не була позбавлена батьківських прав.
Після смерті Василя Петровича хлопець успадкував його майно нарівні з Бабою Галею — дружиною покійного.
Крок 2. Визначаємо місце відкриття спадщини
Існує правило, згідно з яким спадкова справа відкривається за місцем останнього проживання або реєстрації спадкодавця. У та деяких інших містах справа відкриває будь нотаріус, незалежно від його територіальної приналежності, але краще відразу визначитися з місцем і проконсультуватися про таку можливість, зателефонувавши в нотаріальну контору.
Якщо ви не знаєте, як вибрати нотаріуса для оформлення спадщини на квартиру, то зайдіть на кілька нотаріальних сайтів і вивчіть їх. Вибирайте того, який буде ближче до вас або до місця проживання померлого, але обов'язково уточнюйте, чи зможе він працювати з вами. Жителям сільських районів вибирати нема з чого, так як там всього один нотаріус на весь округ.
Тільки відкрив спадкову справу нотаріус має право його вести і закінчувати. Передача цієї функції іншим юристу неприпустима. Тому відповідь на питання, чи можна поміняти нотаріуса при оформленні спадщини, негативний.
Крок 3. Збираємо необхідні документи
Перед візитом до нотаріуса треба приготувати певні документи в оригіналах і зняти з них копії, щоб потім не метушитися.
Які папери вимагає нотаріус для оформлення спадщини:
- свідоцтво про смерть;
- виписка з домовик книжки або довідка з місця проживання померлого;
- ваш паспорт;
- заповіт, за наявності;
- документи, які підтверджують вашу ступінь споріднення (свідоцтво про народження, довідка про зміну прізвища, свідоцтво про шлюб).
В обов'язки нотаріуса при оформленні спадщини входить перевірка достовірності наданих відомостей, а от шукати інших родичів він не зобов'язаний. Тому у ваших інтересах заздалегідь знайти їх і дізнатися про наявність претензій на спадщину навіть при наявності заповіту. Це допоможе уникнути сюрпризів надалі при можливому оспорювання заповіту.
Крок 4. Оцінюємо вартість майна
Ця процедура обов'язкова і проводиться згідно з певними правилами, які передбачають наявність відповідної кваліфікації оцінювача і оцінку кожного об'єкта окремо на момент смерті спадкодавця.
Для чого проводять оцінку квартири та іншого майна при оформленні спадщини:
- для поділу майна між кількома спадкоємцями;
- для обчислення бази оподатковуваного майна;
- для розрахунку державного мита за оформлення спадщини у нотаріуса.
Ціна процедури оцінки майна при оформленні спадщини залежить від обсягу робіт оцінювача. Наследование окремих видів майна — справа досить дорога. Я рекомендую прочитати докладну статтю про це на нашому сайті.
Крок 5. Оплачуємо держмито
Державна мито обов'язково доведеться платити. Обчислюють її в процентному співвідношенні від вартості успадкованого майна. Спадкоємці першої черги платять 0,3%, але не більше 100 тис. рублів. Інші спадкоємці розщедрюються вже на 0,6%, але не більше 1 млн рублів. Квитанцію про оплату зберігайте для пред'явлення нотаріусу.
Якщо ви вважаєте, що маєте право на пільги при оформленні спадщини, то уточніть це у нотаріуса. Це ж відноситься і до оформлення договору дарування, про який йде мова в тематичній статті на нашому сайті.
Крок 6. Звертаємося до нотаріуса і подаємо заяву про прийняття спадщини
З готовим пакетом документів і квитанцією про сплату державного мита йдемо до нотаріуса і подаємо заяву на відкриття спадкової справи. Крім держмита, нотаріус має право стягувати плату за оформлення документів і за свідоцтво про спадщину. Таке свідоцтво видається одне на всіх спадкоємців.
Якщо нотаріус каже, що кожен повинен мати такий документ, то він просто хоче більше заробити. Економте на деяких необов'язкових послуги з оформлення спадщини. Наприклад, самостійно збирати документи, запитуйте потрібні довідки тощо.
Крок 7. Отримуємо свідоцтво про право спадкування і реєструємо право власності
Право власності на який дістався у спадок майно можливо зареєструвати, коли на руках у вас є свідоцтво про спадщину.
Термін оформлення спадщини після подачі заяви не буває більше того, який законодавчо встановлений, а саме 6 місяців після смерті. Нотаріус на свій розсуд може видати вам свідоцтво про спадщину і раніше, якщо визнає, що заповіт на квартиру ніхто оскаржувати не буде, або якщо всі інші спадкоємці відмовилися в вашу користь.
Краще заздалегідь знати, хто може оскаржити заповіт на квартиру. Про це у нас на сайті є окремий матеріал.
4. Де замовити послуги адвоката у спадок огляд ТОП-3 юридичний компаній
При виникненні спорів за спадковим питань люди наймають юристів, так як самостійно розібратися у всіх цих нюансах складно. Допомога в оформленні спадщини через суд надають багато юридичні компанії.
Наведу приклади деяких з них.
1) Правознавець
Ця відома російська компанія надає різні види консультаційних послуг онлайн. З порталом Правознавця віддалено працює понад 700 юристів з усієї . Якщо вам потрібні юридичні послуги з оформлення спадщини, ви отримаєте їх без особливих складнощів. Для цього просто зайдіть на сайт компанії і в призначеній для цього формі задайте своє питання. Відповідь ви отримаєте на свою електронну адресу після оплати невеликої суми.
Юристи Правознавця не тільки консультують клієнтів, але і проводять правовий аналіз документації, готують і збирають необхідні документи. Якщо потрібно, то за попередньою домовленістю конкретний юрист зустрінеться з вами і буде захищати ваші інтереси в державних органах і судах. Послуги щодо оформлення спадщини у нотаріуса не виняток. Вам допоможуть зібрати документи і залагодити питання з родичами.
Крім того:
- на порталі Правознавця є довідкова інформація за спадковим правом;
- є розібрані типові ситуації і шляхи їх вирішення;
- Правознавця можливо недорого отримати консультацію з будь-якого юридичного питання.
2) Центр правової підтримки
Якщо у вас з'явилася необхідність оформити спадщину на квартиру, будинок, земельну ділянку, інше нерухоме або рухоме майна, а ви не знаєте з чого почати — зайдіть на сайт цієї компанії. Вже на головній сторінці ви знайдете форму зворотного зв'язку, через яку вас безкоштовно проконсультує юрист.
Після цього займіться самостійним оформленням спадщини у нотаріуса або залучіть для цієї роботи юриста компанії. Якщо всі документи в порядку, то і проблем ніяких не буде. При відсутності необхідної документації юрист допоможе вам відновити її, а також вживе всіх заходів, щоб захистити ваші інтереси у разі виникнення спадкових спорів.
3) Сімейні спори
Юристи цієї компанії вирішують питання, пов'язані з різними суперечливими ситуаціями, що виникають у сімейних взаєминах.
зокрема:
- житлові спори;
- призначення та стягнення аліментів;
- розділ спільно нажитого майна;
- розірвання шлюбу або припинення шлюбного договору;
- спадкові питання, в тому числі відновлення термінів вступу в спадщину після їх закінчення.
Звернутися в цю компанію варто і тоді, коли потрібно скласти або змінити заповіт, розшукати спадкоємців, з'ясувати наявність утриманців та інші обставини
5. Що робити, якщо після прийняття спадщини виявилося нове майно порядок дій
Нерідкі випадки, коли спадкоємці на момент прийняття спадщини не мають відомості про все майно, що належить покійному.
Це не означає, що при виявленні такого доведеться проходити знову процедуру прийняття спадщини.
Закон прямо говорить, що спадкоємці один раз приймають все майно, навіть якщо не знають про його існування. Тому узаконити знову виявлену нерухомість або інші матеріальні і нематеріальні активи простіше простого.
Припустимо, після оформлення спадщини ви виявили договір дарування земельної ділянки покійному, за яким видано свідоцтво про власність на землю, або акції підприємства, в якому він був засновником. Що робити?
крок 1. Звернення до нотаріуса
Так як ваше спадкове справа зберігається у того нотаріуса, який його відкривав і видавав свідоцтво про спадщину, то вам до нього. Підготуйте всі знайдені документи, що підтверджують факт володіння майном спадкодавця. Якщо необхідно, запитайте в компетентних органах. Після цього йдіть до нотаріуса і пишіть заяву на видачу нового свідоцтва.
Дія 2. Оплата держмита
За видачу нового свідоцтва вам знову доведеться сплатити держмито, розмір якої обчислюється у відсотках від вартості виявленого майна. Для цього його потрібно попереднього оцінити.
Дія 3. Перевірка нотаріусом документів та видача повторного свідоцтва про право на спадщину
Нотаріуса знадобиться деякий час для перевірки нових відомостей, але півроку чекати вже немає необхідності. Ви вже прийняли спадщину, на нього ніхто не пред'являв права, значить, воно ваше. Потрібно тільки перевірити достовірність документів та надрукувати нове свідоцтво.
Дія 4. Звернення у реєстраційний орган
З новим свідоцтвом про спадщину на руках йдіть для оформлення власності в Росреестр або МФЦ. Коли нотаріус вам відмовив у видачі свідоцтва, ідіть в суд і оскаржуйте його дії. Після отримання позитивного рішення суду ви маєте право безперешкодно оформити у свою власність виявлене майно.
На закінчення пропоную подивитися тематичний відеоролик.
6. Висновок
Оформлення спадщини може торкнутися кожного. Якщо заздалегідь знати, яким чином це відбувається, ви уникнете суєти і непотрібною нервування в і без того складний період свого життя.
Питання читачам
чи Будете ви узгоджувати з родичами питання прийняття спадщини або відразу підете до нотаріуса і заявіть свої права?
Бажаю вам всього самого найкращого. Прошу оцінити статтю, залишити до неї коментар з побажаннями про те, чим можна доповнити матеріал, а також поширити інформацію із соціальних мереж.