велике Несподіване спадок, не завжди буває благом. Адже разом з майном і грошима людина отримує і борги покійного. Їх розмір іноді виявляється значно більше, ніж отримана матеріальна вигода. У такому випадку доцільніше оформити відмову від спадщини.
У чому його суть, розповім вам я, Валерій Чемакин — консультант з правових питань.
В кінці матеріалу я зробив огляд деяких відомих юридичних компаній, що надають послуги в області спадкового права.
- Що таке відмова від спадщини
- Коли виникає необхідність відмови від спадщини огляд основних причин
- Які існують способи відмови від спадщини — 4 основних способу
- Як відмовитися від спадщини на користь іншого спадкоємця — 5 основних етапів
- Як анулювати відмова від спадщини покрокова інструкція
- Допомога в оформленні відмови від спадщини огляд ТОП-3 юридичний компаній
- Коли не можна відмовитися від спадщини огляд основних ситуацій
- Ситуація 1. Якщо мова йде про часткову відмову від власності
- Ситуація 2. Якщо відбувається відмова на користь спадкоємця, визнаного негідною
- Ситуація 3. Якщо відбувається відмова на користь людини, якого покійний позбавив спадщини
- Ситуація 4. Відмова на користь особи, яка не має родинних зв'язків з спадкодавцем
- Висновок
1. Що таке відмова від спадщини
Процедура відмови від спадщини передбачена Цивільним Кодексом РФ і передбачає офіційне оформлення. Не можна просто відмовитися приймати майно померлого. Потрібно написати нотаріусу заяву у вільній формі або на бланку. Наявність або відсутність посвідченого заповіту ніяк не впливає на можливість такого звернення.
Відмова від спадщини практикується на користь певної людини або зовсім без вказівки третіх осіб. У першому випадку вказують будь-якого родича або особа з заповіту. У другому випадку майно ділять між родичами, які мають на неї право згідно черговості. Якщо є доручення на відмову від спадщини, документ може оформити довірена особа.
Процедура відмови можлива тільки у того нотаріуса, який займається аоформленням спадків по вашій справі. Детальніше про це читайте в іншій статті на нашому порталі.
Деякі постулати, дотримання яких обов'язково:
- відмовитися допускається лише на користь родичів або інших громадян, зазначених в заповіті;
- не можна частково відмовитися від спадщини — тільки від всього майна і боргів;
- не можна віддавати частку неповнолітніх без дозвільного документа з органів опіки;
- неможливо довільно відкликати вже написаний відмова;
- не повинні порушуватися строки оформлення відмови.
При вступі у спадщину не варто плутати поняття «відмова від спадщини» та «заповідальний відказ». Вони не мають ніякого відношення один до одного.
Часто заповідач хоче, щоб здійснилася його остання воля. Для цього він покладає обов'язок виконати яке-небудь зобов'язання майнового характеру на одного або декількох спадкоємців: повернення боргу, передача будь-якого майна або речей, виконання договору.
Людина або організація, на користь якої здійснюється заповідальний відказ (легат) називається отказополучатель. Спадкодавець прописує свої умови прямо в заповіті. Діє легат 3 роки. Присікальний строк, тому отказополучатель після його закінчення не має права вимоги. Так як заповідальний відказ — це розпорядження, включене в заповіт, то за нього окремо платити не потрібно.
2. Коли виникає необхідність відмови від спадщини огляд основних причин
Є кілька поширених причин, по яких люди відмовляються від спадщини. Адже не завжди його отримання несе вигоду.
Давайте розглянемо їх докладніше.
Причина 1. Грошові борги в особливо великих розмірах
Сьогодні більша частина населення має банківські кредити та інші боргові зобов'язання. На жаль, люди не завжди помирають від старості. У багатьох на момент раптової смерті залишаються борги. Вони підлягають передачі у спадок разом з майном, якщо оформлені належним чином. Часто їх неможливо покрити навіть за рахунок продажу всього спадкового майна.
В такому випадку наслідки відмови від спадщини — звільнення від обов'язку платити за чужими рахунками. Перш ніж погоджуватися на прийняття спадщини, переконайтеся в доцільності цієї процедури. Адже кількість боргів може перевищувати вартість отриманого добра.
Причина 2. Дорога процедура переоформлення спадщини
Відмова від спадщини трапляється і з причини високої держмита за послуги нотаріуса. Буває, що разом з іншими необхідними діями вона утворює суму, що перевищує поріг доцільності. Розглянемо на прикладі.
Приклад
Після смерті Миколи Івановича його онук успадкував старенький «Москвич». Автомобіль ще добротний, але його потрібно було оцінити, внести держмито, заплатити нотаріуса і за оформлення в ДАІ.
Все це вимагало часу і суттєвої суми, яка була трохи менше вартості цього автомобіля. Природно, що онук від такої спадщини відмовився.
Причина 3. Неможливість забрати частину від нерухомого майна
Так як нерухоме майно можна поділити і забрати свою частину, то родичі часто домовляються між собою.
Спадкоємці відмовляються на користь когось одного. Він оформляє все на себе, після чого продає. Гроші ділять в рівних частках. Такий спосіб дозволяє заощадити на нотаріальних послугах і на оформленні нерухомості в Росррестре. Продати житло без часткою теж набагато простіше.
Причина 4. Нежитлове або негідне стан захищеного об'єкта
Часто літні люди, особливо сільські жителі, які проживають в будинках, які нічого не варті. Для їх продажу потрібен капітальний ремонт, що недоцільно. Іноді це непридатні для житла будови, які майже розвалилися. Зі зрозумілих міркувань це спадок ніким не затребуване.
Причина 5. Віддалене від місця проживання залишеного об'єкта
Ще один поширений випадок — віддалене проживання. Виїжджати для отримання спадщини в інше місто дорого. Простіше сходити до нотаріуса і написати довіреність на складання відмови на кого-небудь з родичів, які проживають ближче. Її достатньо відправити поштою і все буде зроблено без вас.
3. Які існують способи відмови від спадщини — 4 основних способу
Є кілька спосіб відмови від спадщини. Всі вони пов'язані з нотаріальними діями. Якщо немає нотаріуса, процедуру має право оформити посадова особа місцевої адміністрації, командир військової частини або капітан корабля.
Розглянемо докладніше, як оформити відмову від спадщини.
Спосіб 1. Через нотаріуса
найпростіший спосіб — звернутися в нотаріальну контору. Піти потрібно до того нотаріуса, який відкрив справу про спадщину. Майже завжди це відбувається там, де було останнє місце проживання спадкодавця.
Писати заяву нотаріусу потрібно як при заповідальному варіанті, так і при спадкуванні за законом. Про цю процедуру детально читайте в нашій окремій статті. Про те, які документи потрібні для відмови від спадщини, я розповім трохи пізніше.
Спосіб 2. Через представника
Якщо з якихось причин людині неможливо прийти самостійно прийти в нотаріальну контору, законодавство дозволяє скористатися послугами представника, на якого написана довіреність. Завіряє її будь-який нотаріус. Такий варіант часто використовується, коли спадкоємець живе в іншому місті або регіоні.
Приклад
Ольга Петрівна зайнялася оформленням спадщини на квартиру покійного батька в Калінінграді. У неї була сестра Софія Петрівна, яка жила в Петропавловську-Камчатському. За законом вони успадкували майно в рівних частках.
Проте їхати через всю Росію Софії Петрівні було накладно. Тим більше, що гроші від продажу нерухомості сестри вирішили поділити.
Так як вони довіряли один одному, то Софія Петрівна пішла до нотаріуса у своєму місті і написала довіреність на знайомого юриста, проживає в Калінінграді, і відправила його поштою. Юрист написав відмову від частки, а Ольга Петрівна оформила все на себе.
Спосіб 3. Через органи опіки та піклування
Якщо потрібно оформити відмова неповнолітнього від спадщини, йдіть в органи опіки вашого району. Там пишете заяву, яка обґрунтовує ваші дії. Врахуйте, що опіка не дасть дозволу, якщо визнає права неповнолітніх порушеними. Вам доведеться відкрити рахунки на дітей і перевести туди гроші від продажу майна.
Коли є заповіт з виділеної дітям обов'язкової частки у спадщині, то відмова неможливий ні за яких обставин. Сказане стосується і частки інших утриманців.
Спосіб 4. Через пошту
Від непотрібного спадщини можливо відмовитися лише у того нотаріуса, який завів справу. Якщо вам потрібно направити заяву на відмову поштою, то подбайте про те, щоб ваша підпис в ньому була нотаріально засвідчена. Для цього сходіть в будь-яку нотаріальну контору.
4. Як відмовитися від спадщини на користь іншого спадкоємця — 5 основних етапів
На цьому теорія закінчено, переходимо до практики.
Докладний алгоритм дій допоможе легше впоратися із завданням.
Етап 1. Вибір нотаріальної контори
Якщо ви не проживаєте в та інших великих містах, то вибирати вам не доведеться. За кожним нотаріусом закріплений свій нотаріальний округ. Спеціаліст має право займатися спадковими справами тільки тих громадян, які жили і померли на закріпленій території. Дізнайтеся, хто з нотаріусів обслуговує ваш ділянку. У можна піти до будь-якого.
Етап 2. Складання заяви
Врахуйте, що написати заяву на відмову від спадщини після закінчення строку 6 місяців ви не зможете. Втім, це буде означати, що ви від нього відмовилися шляхом бездіяльності, але лише у випадку, якщо немає фактичного прийняття.
Немає ніяких інструкцій щодо заповнення заяви, тож пишіть у вільній формі. Вказувати чи ні правонаступників — ваше право.
Етап 3. Підготовка та надання документів
Перед відвідуванням нотаріуса підготуйте необхідні документи. Краще відразу зробіть копії, щоб потім не метушитися.
Ось що вам знадобиться:
- свій паспорт;
- документи, за якими можна простежити родинний зв'язок з покійним;
- папери про право власності на успадковані об'єкти;
- свідоцтво про факт смерті.
Якщо потрібно відмова від подружньої частки у спадщині, обов'язково захопіть свідоцтво про шлюб.
Етап 4. Оплата держмита
Як такої держмита за відмову не існує. Однак запевнення вашого підпису на заяві — є нотаріальна дія, за яке потрібно заплатити 100 рублів. Нотаріус вправі запросити додатково від 300 до 500 рублів за технічну роботу. Нав'язувати зайві послуги він не має права. Квитанцію про оплату держмита долучите до документів.
Етап 5. Реєстрація заяви про відмову від спадщини
Після отримання вашої заяви нотаріус реєструє його і залучає до спадкового справі. Якщо надійдуть відмови і від інших спадкоємців, з ними буде те ж саме. Описаним способом можна написати відмову від спадщини як до, так і після його прийняття, але не пізніше 6 місяців.
5. Як анулювати відмова від спадщини покрокова інструкція
Якщо ви, будучи повнолітнім дієздатним і дієздатним громадянином, знаходяться в здоровому глузді, написали відмову, то скасувати його вже не можна. Неважливо, скільки часу пройшло, один день або кілька років.
Відповідь на питання, чи можна відкликати відмова від спадщини, негативний. Однак, як і будь-яку односторонню угоду, відмова можуть визнати недійсним.
Підставу визнання угоди недійсною:
№ | Підставу | Опис |
1 | Психічне захворювання | Відмова був оформлений недієздатним без відома піклувальника або опікуна |
2 | Неповнолітній вік | Відмовився сам неповнолітній без згоди батьків або законний представник без дозволу опіки |
3 | Специфічне стан | Відмова в алкогольному, наркотичному або іншому зміненому стані |
4 | Помилка | Відмовився був введений в оману |
5 | Злочинні дії | Погрози, насильство, шантаж, обман |
Кожне з цих обставин підлягає доказуванню в суді. Судова практика свідчить, що оскарження відмови від спадщини нарівні з оспорюванням заповіту, справа надзвичайно складна, і під силу тільки досвідченому адвокату. Втім, судіть самі.
Крок 1. Визначаємо підстави для оскарження відмови
Вам треба вибрати одне з підстав, зазначених у таблиці вище. Їх не так і багато. Усі вони досить специфічні. Можливо, одне з них підійде. Зауважу, що сумлінний нотаріус ніколи не допустить виникнення таких підстав, тому всі позитивні судові рішення випливають тільки від недогляду цієї посадової особи.
Крок 2. Складаємо позовну заяву
Щоб грамотно та аргументовано написати позов, треба проконсультуватися з юристом або найняти його. Якщо ви звикли все домагатися самі, то складаючи позов, не забувайте робити посилання на положення закону. Напишіть причину, по якій суд може задовольнити ваш позов і прикладіть докази.
Крок 3. Готуємо доказову базу
Щоб довести свою правоту, зберіть документи, що підтверджують недієздатність або неповнолітній вік відмовився від спадкування. Про те, що неможливо підтвердити документами, нехай розкажуть свідки. Уявіть відео, фотографії або записи.
Крок 4. Звертаємося в суд
Всю наявну доказову базу несемо в суд і запрошуємо свідків. Ваша позиція повинна бути обґрунтованою і послідовною. Якщо стверджуєте, що спадкоємець був в стані сп'яніння — доведіть це. Якщо вбачаєте провину нотаріуса, ходатайствуйте про його виклик до суду.
Крок 5. Чекаємо прийняття рішення
Після того, як викладіть свою позицію і обоснуете її, залишиться тільки чекати. Якщо є друга сторона спору, то вона теж надасть свої докази.
Суд уважно вислухає обидві сторони і прийме зважену позицію. Якщо вона вас не влаштує, оскаржуйте рішення у вищу інстанцію.
6. Допомога в оформленні відмови від спадщини огляд ТОП-3 юридичний компаній
Щоб даремно не ходити в суд і не нести зайві витрати, знайдіть хорошого юриста, а краще адвоката. Фахівець у спадковому праві ще на етапі консультування окреслить для вас перспективи справи.
Ось огляд компаній, які надають послуги в області спадщини.
1) Правознавець
Основний напрямок діяльності юристів, які співпрацюють з Правознавцем — консультування. Працюють вони через інтернет-портал. Компанія об'єднує кілька сотень юридичних фахівців з усієї . Завдяки віддаленої роботи, вони допомагають клієнту з будь-якої точки світу.
Щоб скористатися послугами Правознавця, досить зайти на однойменний сайт і знайти форму для зворотного зв'язку. Є можливість зв'язатися і з оператором по телефону. В чаті необхідно чітко сформулювати своє запитання або описати ситуацію. Після оплати невеликої суми ви отримаєте відповідь від юриста. Він буде містити докладний алгоритм дій у вашій ситуації.
Деякі поширені випадки описані прямо на сайті, тому почитайте їх уважно. Можливо, там вже є ваша ситуація. Крім консультування, юристи Правознавця готують документи, проводять їх правовий аналіз. Якщо потрібно, запросіть спеціаліста з вашого міста і домовтеся про захист прав в суді або про позасудові діях.
2) Дмитрієв і партнери
Компанія головним чином займається спадковими питаннями. Крім того, фахівці цієї фірми оцінюють майно, відновлюють документи та надають ріелторські послуги. Вони за 900 рублів допоможуть правильно написати відмову, а за 8 тис. рублів складуть угоду про поділ спадкового майна між родичами.До речі, тут неважко оформити і дарчу на квартиру, але це тема іншої нашої статті.
Коли спадкоємці не були встановлені, майно передається державі і визнається відумерлою. Відмова держави при спадкування виморочного майна неприпустимий. У компанії «Дмитрієв і партнери» вам допоможуть повернути передане за непорозуміння житло.
3) Князєв і партнери
Сюди краще звертатися, коли треба найняти адвоката. Досвід роботи у спадковій сфері у компанії більше 12 років. За плечима більше тисячі виграних процесів.
Що пропонують:
- судове і позасудове визнання права на спадщину;
- представництво в судових органах;
- робота з заповітами, в тому числі визнання їх недійсними;
- відновлення строків;
- визначення порядку черговості;
- пошук спадкоємців;
- оформлення різних документів, в тому числі договору дарування земельної ділянки.
Це далеко не повний перелік послуг компанії.
7. Коли не можна відмовитися від спадщини огляд основних ситуацій
Я вже згадував деякі випадки, коли відмова від спадщини не допускається.
Тут пропоную ще кілька ситуацій, коли відмовитися не вийде.
Ситуація 1. Якщо мова йде про часткову відмову від власності
Неможливо прийняти майно, але відмовитися від боргів. Спадщина приймається повністю і відмовлятися треба від усього відразу. Тому перед прийняттям рішення оцініть всі плюси і мінуси. В першу чергу приймайте до уваги економічну доцільність.
Ситуація 2. Якщо відбувається відмова на користь спадкоємця, визнаного негідною
Деяких спадкоємців суд визнає негідними. Вони не мають права успадковувати. До таких осіб належать: позбавлені батьківських прав, які вчинили злочин проти спадкодавця, зобов'язані її утримувати, але не робили цього. Написати відмову у користь таких людей не вийде. Їм відмовляється і в праві на спадщину за поданням.
Ситуація 3. Якщо відбувається відмова на користь людини, якого покійний позбавив спадщини
Якщо у заповіті покійний позбавив спадщини одного або декількох своїх нащадків, то вони не зможуть претендувати на відмову в свою користь від кого б то не було. Взагалі, коли є кілька зазначених у заповіті спадкоємців, відмовитися можна тільки в їх користь. Інші особи не розглядаються, навіть коли вони родичі.
Ситуація 4. Відмова на користь особи, яка не має родинних зв'язків з спадкодавцем
Коли заповіту немає, то все добро покійного успадковують тільки родичі. Відмовитися теж можна тільки на користь родича. Якщо такий зв'язок не простежується, то відмова неможливий.
На завершення пропоную подивитися тематичний відеоролик.
8. Висновок
Відмова від спадщини — часто єдиний спосіб уникнути боргової ями, залишеної вам померлим родичем. Буду радий, якщо ця стаття застереже вас від необачних рішень та навчить правильно розпоряджатися успадкованим майном.
Питання читачам
На вашу думку, що потрібно зробити, якщо вже після прийняття спадщини ви виявили, що взяли величезний борг від спадкодавця?
Бажаю вам всього доброго. Пропоную оцінити статтю і залишити до неї коментарі, у тому числі в соціальних мережах.