Спадкування за правом представлення — 5 простих кроків і правила спадкування + 3 важливих ради як уникнути проблем зі вступом у спадок

У чому відмінність спадкування за правом представлення від спадкової трансмісії? Які правила спадкування майна без заповіту? Які спадкоємці мають право на обов'язкову частку?

У спадковому праві іноді виникають такі ситуації, коли, наприклад, зять одержує частку в спадщині разом з дітьми покійного. Як таке може бути? Адже існує певна черговість, у якій чоловік дочки займає далеко не перше місце. І тим не менше, подібні випадки   зовсім не рідкість.

Я Валерій Чемакин, консультант з правових питань. Сьогодні я розповім, що таке спадкування за правом представлення.

Щоб довго не шукати, куди звернутися за юридичною допомогою, в кінці статті я наведу приклад кількох відомих компаній, що спеціалізуються в числі інших сфер цивільного права на спадкових питаннях.

Спадкування за правом представлення

Зміст
  1. Що таке спадкування за правом представлення
  2. Які правила повинні виконуватися при спадкуванні за правом представлення — 5 обов'язкових правила
  3. Як отримати спадщину за правом представлення   покрокова інструкція
  4. Хто надає допомогу в отриманні спадщини за правом представлення   огляд ТОП-3 юридичних компаній
  5. Як уникнути проблем при вступі в спадщину за правом представлення — 3 практичних ради
  6. Висновок

1. Що таке спадкування за правом представлення

Перш ніж зрозуміти, що таке право подання, давайте розберемося, як сформульована у ЦК РФ черговість спадкування.

За загальним правилом при відсутності заповіту спадкування здійснюється відповідно до закону. Всіх родичів прийнято ділити на 8 груп (черг) залежно від ступеня споріднення покійному. У першу групу включені найрідніші люди, до яких відносять батьків, подружжя і дітей.

Всі інші групи — це онуки, племінники і більш далека рідня. Після смерті людини все його майно, що деякі права і навіть певні зобов'язання підлягають передачі родичам.

В першу чергу на них мають право представники першої групи. Тільки при їх відсутності або відмові чергу переходить далі по низхідній. Якщо це так, то яким чином онук чи зять виявляються в перших рядах?

Все дуже просто. Якщо немає заповіту, є спадкування за законом, за яким перші претенденти — це подружжя, діти і батьки. Всі ці особи мають можливість прийняти право на успадковане майно за 6 місяців після його відкриття.

У житті трапляється так, що хтось з них не доживає до цього моменту. Тоді виникає право подання, яке дає можливість успадкування хоч онукам, хоч зятям і невісткам.

Так як спадкоємець 1 черги не дожив до вступу в спадщину, то право він передає своїм дітям і дружинам в порядку представлення. Справедливості заради зазначу, що такі особи отримують лише половину від призначеної «повноцінному» спадкоємцю частки.

Якщо є заповіт, спадкування за правом представлення не відбувається. Зате використовується спадкова трансмісія. Ці поняття дуже схожі, але відмінності все ж є.

Порівняльна таблиця видів спадкування:

Категорія порівняння Представницьке Трансмісійне
1 Вид спадкування Буває тільки за законом Буває законним і завещательным
2 Час смерті законного спадкоємця До дня відкриття спадщини або в один день з ним Тільки після факту відкриття, але до прийняття
3 Обов'язкова законна частка Не передається Не передається
4 Термін Не продовжується Мінімум 3 місяці у будь-якому випадку

З таблиці видно, що якщо основний спадкоємець помер після покладеного на всю процедуру терміну, то право скористатися трансмиссиией у його нащадків не виникає.

Основний спадкодавець має право прямо в заповіті вказати те, особа, яка прийме успадковане добро в разі загибелі основного спадкоємця. У цьому випадку трансмісія неможлива.

Приклад

Сергій Петрович після смерті батька подав заяву на спадщину. Однак, не дочекавшись отримання свідоцтва, помер від раптової хвороби. У результаті майно успадкувала його вдова в порядку трансмісії.

2. Які правила повинні виконуватися при спадкуванні за правом представлення — 5 обов'язкових правила

Стаття 1146 з цивільного закону встановлює правила спадкування майна без заповіту за правом представлення спадкоємцями першої, другої і третьої черги.

У статті викладені всі правила, про які піде мова нижче.

Правило 1. Належність до перших трьох черг спадкування

Щоб скористатися такою можливістю, родич покійного повинен ставитися до перших трьох черг. Це значить — двоюрідний племінник, троюрідна тітка і інша «сьома вода на киселі» успадковувати по праву представлення не можуть.

При цьому перераховані люди цілком можуть отримати обов'язкову частку у спадщині, якщо вони перебували на утриманні покійного. Про це читайте в нашій спеціальній статті.

Правило 2. Майно повинно підлягати спадкування за законом

Право представлення застосовується лише при спадкуванні за законом. Коли є заповіт — ми говоримо про трансмісії, що дещо відрізняється від розглянутого порядку. Заповіт сильно звужує коло претендентів на добро покійного, тому часто його пишуть, щоб уникнути війни між родичами.

Правило 3. Спадкоємець повинен бути гідним

Не всі родичі мають моральне право користуватися майном покійного, навіть якщо є формальна можливість. Часто суди визнають спадкоємців негідними.

Таке трапляється, коли спадкоємець вчинив правопорушення щодо свого покійного родича, не дбав про нього, хоча повинен був. Батьки, позбавлені батьківських прав — за замовчуванням негідні спадкоємці своїх дітей.

Правило 4. Смерть спадкоємця до або під час відкриття спадщини

Якщо смерть спадкоємця настала вже після прийняття спадщини, то право подання не виникає. В цьому випадку воно і не потрібно. Померлий вже отримав право розпоряджатися майном або його частиною. Стало бути, він просто передав його у спадок вже своїм спадкоємцям.

Якщо ж прийняття спадщини після його відкриття не відбулося у встановлені терміни з причини смерті спадкоємця, то відбувається спадкування за правом представлення, а спадкова трансмісія.

Приклад

Микола Петрович і один з його синів Василь одночасно померли після серйозного ДТП. У Василя залишилися двоє дітей, які пізніше зайнялися оформленням спадщини діда в порядку спадкування за правом представлення одночасно з успадкуванням майна батька.

Правило 5. Наявність підтверджуючих документів

Розглянута процедура вимагає наявності підтверджуючих документів. За ним повинна простежуватися не лише родинний зв'язок претендента з обома покійними, але і хронологія подій. Тому потрібно подбати заздалегідь про ці нюанси.

3. Як отримати спадщину за правом представлення   покрокова інструкція

Якщо всі умови, зазначені вище, дотримані, і ви готові зайнятися всіма формальностями, то пропоную вашій увазі покрокову інструкцію.

Врахуйте, перш ніж претендувати на добро свого діда або тестя, поцікавтеся, чи є у нього борги в банках та інші подібні фінансові зобов'язання. Адже крім майна,

ви приймете на себе і їх. Не можна претендувати на квартиру, а дідівський кредит не платити.

Крок 1. Звертаємося до нотаріуса

Коли рішення прийнято — йдіть до нотаріуса, який найближче знаходиться до місця, де жив покійний. Нотаріуси працюють по округах, тому спадкове справу буде відкрито тільки там.

Як отримати спадщину за правом представлення

Виняток   Москва і інші мегаполіси. У них можна йти в будь-яку нотаріальну контору. Нотаріус скаже вам, які документи необхідні, так як кожен випадок індивідуальний.

Крок 2. Збираємо документи

Як можна швидше збирайте весь пакет паперів, необхідних нотаріусом. У будь-якому випадку знадобиться паспорт, свідоцтва про смерть обох спадкодавців та документи на всю власність, яку ви хочете успадкувати. Скопіюйте всі папери, щоб не метушитися потім на прийомі при подачі заяви.

Іноді до перерахованих вище документів додаються й інші. Це буває при спадкування окремих видів майна. Про це читайте наш тематичний матеріал.

Особливість спадкування за правом представлення — необхідність писати дві заяви у нотаріуса. Одне на фактичне спадщину свого спадкодавця, а друге на майно першого покійного.

Крок 3. Оплачуємо держмито

Під час збору документів вам доведеться замовити оцінку матеріальних активів обох покійних. Адже розмір державного мита становить 0,3% від вартості цього майна. При цьому він не перевищує 100 тис. рублів. Квитанцію про сплату необхідної суми і результати оцінки прикладіть до пакету документів.

Крок 4. Очікуємо оформлення спадщини

Закон дає півроку «на розкачку» всіх зацікавлених у спадщині осіб. Тому у ваших інтересах їх розворушити і привести до нотаріуса. Вони теж повинні брати участь у процесі або відмовитися офіційно. Якщо всі ці питання вирішені, то нотаріус на свій розсуд вправі закрити питання раніше. Якщо ні, чекайте 6 місяців.

Коли строки можуть збільшитися:

  • суд вирішив призупинити процес;
  • один із спадкоємців через суд поновив строк;
  • не народився один із спадкоємців, що мають першочергове право.

При продовженні строків почекати доведеться ще довше.

Крок 5. Отримуємо свідоцтво про право на спадщину

Підсумок нотаріальних дій — видача свідоцтва про право на спадщину. Воно потрібно для оформлення придбаного у власність. Як приклад, отриманий в порядку спадкування за правом представлення дідівський автомобіль реєструють в ГИБДД за таким свідченням. Це ж відноситься до об'єктів нерухомості, які оформляють у Росреестре.

4. Хто надає допомогу в отриманні спадщини за правом представлення   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Щоб не плутатися у всіх тонкощах спадкового законодавства, особливо, коли після смерті близьких людей займатися ці морально нелегко, звертайтеся до фахівців. Більшість юридичних контор не обділяють увагою цю тему.

Ось тільки деякі відомі компанії, звернення до яких гарантує отримання кваліфікованої допомоги.

1) Правознавець

ПравознавецьКомпанія була створена для надання недорогих консультаційних послуг широким верствам населення з усієї . Зв'язок з клієнтами підтримується через інтернет-портал, на якому працює кілька тисяч юристів з усіх регіонів. Кожен бажаючий легко отримує там будь-яку юридичну консультацію. Доступні навіть безкоштовні консультації.

Для консультування досить зайти на сайт Правознавця і задати своє питання в чаті. Перший вільний фахівець у цій галузі відповість вам і запропонує шляхи вирішення проблеми. Якщо вам потрібна загальна консультація, то гроші платити не потрібно. Потрібна конкретика   доведеться заплатити невелику суму.

2) ЕНДЖІ

ЕНДЖІНе дивуйтеся, але це бюро перекладів. Воно вам знадобиться при оформленні закордонного спадщини. Не у всіх є родичі за кордоном, ну а раптом? Перекладачі цієї компанії переведуть і офіційно запевнять будь-який документ з 85 мов світу. Вартість роботи невисока і складає 350 рублів за паспорт, 2500 рублів за годину усного послідовного перекладу інших документів.

3) Стандарт та Гарантія

Стандарт та ГарантіяЦя компанія надає всі юридичні послуги в сфері спадщини. Співробітники готові надати будь-яку допомогу, починаючи від консультації і закінчуючи представництвом в суді при виникненні спорів.

Послуги:

  • усне і письмове консультування про порядок оформлення спадщини;
  • допомога в складанні заповітів та інших документів;
  • збір, систематизація та подання пакету документів нотаріуса;
  • розшук спадщини та спадкоємців;
  • врегулювання спадкових спорів без суду;
  • захист інтересів клієнта в судах будь-якої інстанції.

Важлива особливість цієї компанії — наявність на сторінках сайту докладного розбору всіляких типових ситуацій. Я рекомендую переглянути спочатку відповіді на наявні там питання. Можливо, ви знайдете ідентичну ситуацію вашою. Тоді своє питання можна буде вирішити, не вдаючись до допомоги юристів. Хоча чому б і не вдатися? Адже онлайн-консультації юристів з Стандарт і Гарантія безкоштовні.

Тут я пропоную відволіктися і подивитися тематичний відеоролик.

5. Як уникнути проблем при вступі в спадщину за правом представлення — 3 практичних ради

Судова практика показує, що більше всього проблем виникає при вступі у спадщину за правом представлення. Адже в цьому випадку потрібно враховувати безліч факторів, що впливають на кінцевий результат.

Щоб уникнути несподіванок, юристи радять дотримуватися деяких правил.

Порада 1. Дотримуйтеся терміни спадкування

Спадкування за правом представлення передбачає стандартні терміни   півроку. Встигайте заявити про своє право у нотаріуса.

Якщо час упущений, відновити свої права буде складно, а найчастіше неможливо. Адже доведеться доводити в суді, що строк пропущено з поважної причини. Відмовка «мені було не до цього, а потім забув» суддю не переконає.

Приклад

Ганна Петрівна після смерті свого батька була в депресії кілька місяців. До лікарні вона не зверталася і ніяк свій стан не фіксувала документально. Коли отямилася, то вирішила оформити спадщину.

Так як 6 місяців минуло, то вона звернулася в суд для поновлення строку. Суддя, вислухавши її аргументи і покази свідків, в позові відмовив. Ганна Петрівна не змогла документально підтвердити своє хворобливий стан.

Якщо зайнятися всіма формальностями ви не можете з об'єктивних причин, фіксуйте цей факт документально. Медичні довідки, відрядження, проїзні документи, — все це слугуватиме вагомою підставою для відновлення термінів.

Порада 2. Консультуйтеся з юристами

Перш ніж приступити до оформлення, хоча б проконсультуйтеся у юристів. Чіткий і послідовний алгоритм дій допоможе вам безперешкодно отримати бажане.

Діючи самостійно без юридичної підтримки, ризикуєте наробити помилок, виправлення яких потребує часу. Це призведе до пропуску строку і до всіх супутніх проблем.

Порада 3. Доручайте оформлення спадщини фахівцям

Щоб бути повністю впевненим у правильності зроблених дій — доручайте їх фахівцям. Напишіть довіреність і забудьте про проблеми.

Юрист зробить все за вас від початку і до кінця. Якщо потрібно, він оформить отримане майно у вашу власність. Знання і досвід допоможуть не допустити помилок, а сама процедура закінчиться набагато швидше.

6. Висновок

Спадкування за правом представлення — процедура складна, наповнена різними нюансами. Тому краще використовувати можливості юридичних компаній, щоб отримати спадщину в такому порядку.

Питання до читачів

Що ще про спадкування за правом представлення ви хотіли б дізнатися? Які нюанси залишилися неясними?

Бажаю, щоб ваші рідні жили довго і щасливо! Прошу залишити коментар з побажаннями, а також оцінити статтю і поширити її в соцмережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Спадкування за правом представлення — 5 простих кроків і правила спадкування + 3 важливих ради як уникнути проблем зі вступом у спадок