Більшість людей після своєї смерті залишають майно, яке має перейти нащадкам. Цей перехід можливий двома способами. Обидва вони передбачають прийняття спадщини згідно ст. 1152 ГК РФ.
Її зміст прокоментую вам я, Валерій Чемакин — консультант з правових питань.
Вирішити складні юридичні задачі, пов'язані з спадковим правом, вам допоможуть в компаніях, огляд яких я зробив в кінці статті.
1. Що таке прийняття спадщини
Щоб почати користуватися спадщиною покійного, потрібно придбати його шляхом прийняття з усіма витікаючими правовими наслідками. Зокрема, спадкоємець прийняв майно, відповідає за боргами спадкодавця. Він зобов'язаний виплачувати кредити і виконувати інші майнові зобов'язання покійного в розмірі не більше вартості своєї частки.
Прийняття спадкоємцем частини спадщини означає, що він погодився на все інше. Неважливо, де знаходиться майно, у чому полягають зобов'язання — всі переходить спадкоємцям одним з двох способів.
Якщо мова йде про будь-яких побутових предметах, меблів і іншому подібному майні, то у цьому випадку говорять про фактичне прийняття. Воно не вимагає звернення в державні органи для реєстрації майна.
Приклад
Миколая Степанович і Євдокія Петрівна жили спільно в похилому віці. Бабуся прийшла до дідуся і принесла з собою весь скарб з розваленої хати, яку потім знесли. Майна у Євдокії Петрівни було багато. Це нова побутова техніка, килими і меблі, не рахуючи дрібної начиння.
Після 5 років спільного життя без укладання шлюбу літня жінка померла. Так як її майно не вимагало реєстрації, Микола Степанович фактично прийняв його, не оформляючи ніяких документів.
Нерухомість, автомобілі, зброя, цінні речі, банківські вклади та багато іншого вимагає проведення певних адміністративних процедур. Без цього неможливо повною мірою розпоряджатися такими речами. У цьому випадку вступ у спадщину можливо тільки після юридичного його прийняття. Для цього потрібно звернутися до нотаріуса для врегулювання всіх формальностей.
Бувають випадки, коли родичі, які проживають в одному будинку з покійним, після його смерті продовжують жити там і користуються всіма речами. Вважається, що вже з моменту смерті вони фактично прийняли спадщину.
Воно належить їм повністю, поки інші спадкоємці не заявлять свої права. На це відводиться півроку. Утім, кожен спадкоємець має право написати офіційну відмову від спадщини, але про це мова йде в іншій статті.
У деяких випадках люди не звертаються у встановлений термін для юридичного оформлення. Тоді потрібно буде йти в суд з позовом про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на майно.
Тут допоможе довідка про фактичному користуванні, яку беруть у житловій конторі або в місцевій адміністрації. Позитивне рішення суду — підстава для реєстрації майна.
2. Як відбувається придбання спадщини — 5 основних етапів
Порядок набуття спадщини регламентується все тим же цивільним законом. Він визначає, що юридичним оформленням всього процесу займається нотаріус. При фактичній відсутності нотаріуса в даній місцевості допускається участь інших посадових осіб.
Хто ще може заводити спадкову справу:
- спеціаліст сільської адміністрації у віддалених населених пунктах;
- капітан корабля під час тривалого плавання;
- начальник військової частини при знаходженні гарнізону вдалині від міст.
Розглянемо загальний випадок, коли оформлення проводить нотаріус.
Етап 1. Звернення до нотаріуса і складання заяви
Термін для прийняття спадщини становить 6 місяців після смерті спадкодавця. За цей час потрібно визначитися з доцільністю заяви про свої права. Раптом боргів виявиться набагато більше, ніж варто майно. Ваш відмова забезпечить перехід права на прийняття спадщини іншою особою. У будь-якому випадку вам потрібно піти до свого нотаріуса, який обслуговує саме ваш ділянку.
За правилами оформлення спадщини виробляється там, де перед смертю проживав покійний. Тільки у великих мегаполісах ці правила скасовані. Там можна звертатися в будь-яку нотаріальну контору. Нотаріус вам дасть зразок заяви про прийняття спадщини або про відмову від нього, яке треба написати.
Етап 2. Подача документів
Разом із заявою потрібно надати документи, які допомагають простежити родинний зв'язок між вами і покійним. Обов'язково у вас попросять паспорт і наявні папери на майно, банківські вклади, кредитні договори. Не обійдеться і без пред'явлення довідки про смерть.
З поданих нотаріусу документів повинно бути ясно, чи маєте ви право на спадкування за законом. У статті на цю тему докладно описано, хто з родичів і в якій черговості вправі претендувати на майно покійного.
Документи для прийняття спадщини при спадкуванні за заповітом являють ті ж самі. До них ще додається заповіт, в якому ви повинні фігурувати як спадкоємець.
Етап 3. Оплата держмита
Як така держмито за прийняття спадщини відсутня. Однак будь нотаріальна дія передбачає певну оплату. Тому держмито справляється за відкриття справи, її ведення та видачу свідоцтва.
Її сума складає 0,3% від вартості всіх успадкованих активів, але не більше 100 тис. рублів. Ці цифри для близьких родичів. Якщо успадковують далекі родичі, то відсоток збільшується в 2 рази, а максимальна сума до 1 млн рублів.
Щоб дізнатися вартість матеріальних активів, їх потрібно оцінити. На це потрібно витратити додаткову суму. Тому перед початком всієї процедури оцініть можливі витрати. До речі, приблизно такий же порядок обчислення державного мита при оформленні дарчої на квартиру, але про це йдеться в іншому матеріалі.
Етап 4. Отримання свідоцтва про право на спадщину
Після отримання вашої заяви і всього пакета документів нотаріус встановлює коло родичів, які теж можуть пред'явити свої права. Він зобов'язаний встановити всі обставини по справі, щоб уникнути в подальшому судових розглядів. На це у нього є півроку. Якщо все ясно і зрозуміло, то свідоцтво він може (але не зобов'язаний) видати раніше.
Всі формальності за вас має право виконати довірена особа. Це актуально при проживанні в іншому регіоні, або коли просто немає часу на ходіння по інстанціях. У цьому випадку пишіть довіреність на прийняття спадщини, зразок якої є у будь-якого нотаріуса. Він же вам і запевнить її. Документ віддайте довіреній особі, яка зробить все за вас.
Етап 5. Фактичне прийняття спадщини
Якщо ви не оформили у нотаріуса належним чином свідоцтво про спадщину у встановлений строк, то доведеться звертатися до суду. Судді потрібно представити докази того, що ви дійсно користуєтеся майном і виконуєте всі зобов'язання в зв'язку з цим.
Як довести фактичне прийняття спадщини:
- знайдіть свідків, які підтвердять, що ви вселилися в жиле приміщення або проживали в ньому ще до смерті спадкодавця;
- надайте дані, що підтверджують ваше відкрите розпорядження майном;
- підтвердіть, що ви приймаєте всі заходи для охорони придбаного спадщини і керуєте ним;
- долучите чеки на оплату комунальних послуг або витрат на ремонт;
- якщо здали в оренду, то покажіть договір або квитанції про отримання орендної плати.
Якщо ваші аргументи будуть переконливими, ви отримаєте рішення суду про встановлення факту прийняття спадщини, з яким нескладно відновити свої нереалізовані права. Зазначу, що розглянутий алгоритм застосовний і при спадкуванні за правом представлення. Що за цим ховається — читайте в тематичному матеріалі.
4. Професійна допомога в прийнятті спадщини огляд ТОП-3 юридичних компаній
Спадкове право надто заплутане, щоб вирішувати всі проблеми самостійно. Наприклад, як розібратися з приростом спадкових часток в разі відсутності вступу в спадщину одного з родичів?
Краще оформити довіреність на вступ у спадщину і передати повноваження професійної і надійної юридичної компанії. Наводжу огляд таких фірм.
1) Правознавець
Відомий в юридичний інтернет-портал. Понад 18 000 юристів з різних регіонів співпрацюють з ним. Ідея в тому, що клієнт через чат або по телефону задає своє питання і оплачує послугу. Через деякий час він отримує докладну відповідь від юриста, який добре розбирається в потрібній темі. Така консультація допомагає клієнту власними силами вирішити проблему.
Юристи Правознавця займаються не тільки консультуванням. Вони перевіряють і готують документи, роблять правову експертизу і замовляють різноманітні довідки. Так як вся робота ведеться через інтернет, послуги доступні навіть у найвіддаленішому куточку . Коли потрібна фізична присутність юриста для вирішення того чи іншого питання, домовляйтеся через чат і зустрічайтеся для обговорення нюансів роботи.
Віддалена робота не вимагає утримання великого управлінського апарата, що дозволяє тримати ціни на послуги на низькому рівні. Вартість будь-консультації на сайті Правознавець менше 1 тис. рублів, що значно менше, ніж у звичайних компаніях. Відповідь можна отримати і безкоштовно, але він буде загальним.
2) Сімейні спори
Юристи компанії займаються вирішенням будь-яких спорів, що виникають на сімейній ниві. До них відносяться: житлові, шлюбні, майнові, аліментні і спадкові конфлікти. Їх вирішують адміністративними методами, а також у суді.
Які послуги з частини спадщини надає компанія:
№ | Найменування послуги | Опис |
1 | Консультування | Послугу надають безкоштовно юристи, які мають досвід у сфері спадкового права |
2 | Робота із заповітами | Надання допомоги при складанні, засвідчення та оскарження заповіту |
3 | Розшукова діяльність | Пошук спадкоємців, утриманців, майна, документації для встановлення різних спадкових фактів у суді |
4 | Судові розгляди | Підготовка до засідань та участь у них, збір доказів, пошук і робота зі свідками |
5 | Вирішення спорів без суду | Досудову угоду між сторонами спадкового спору |
На головній сторінці сайту компанії завжди є можливість залишити заявку на безкоштовну консультацію.
3) Центр права та захисту
Компанія надає комплексну послугу «Оформлення спадщини під ключ». Наймаючи юриста на початковому етапі, ви позбавляєте себе від необхідності втручатися в процес і витрачати свій час. Він зробить всю роботу, починаючи від збору первинних довідок і закінчуючи оформленням власності. Вам досить написати довіреність, щоб фахівець вирішив всі проблеми.
5. Що є підставою для відновлення строку прийняття спадщини огляд основних моментів
За законом прийняття спадщини у нотаріуса після закінчення терміну не допускається. Така проблема вирішується тільки в суді. Доведеться довести, що причини пропуску строку прийняття спадщини були поважними.
Для цього треба знати кілька моментів.
Момент 1. Незнання спадкоємця про смерть спадкодавця
Бувають ситуації, коли вмирає дальній самотній родич, зв'язок з яким ви підтримували рідко. Про сумний подію не завжди сповіщають вчасно. В цьому випадку є надія, що термін у суді відновлять, якщо спадщина так і залишився незатребуваним.
Момент 2. Незнання спадкоємця про наявність спадкового майна
Якщо ж ви знали про смерть родича і навіть взяли активну участь в його похороні, але не відали про наявність у нього майна, шанс відновити термін досить великий. Причому, якщо ви доведете, що інші спадкоємці навмисно приховали від вас інформацію, то це тільки додасть шансів.
3. Спадкоємцем виступає недієздатна особа
Якщо неповнолітній або інший недієздатна людина не вступили в спадщину за бездіяльності опікуна, то суд відновить їх право, незалежно від того, чи знали вони про смерть чи ні. Адже така категорія громадян не здатна повною мірою реалізувати свої права без допомоги законних представників і опікунів.
Особливо це актуально при оформленні обов'язкової частки у спадщині, про яку йдеться в одній з інших наших статей по темі спадщини.
Момент 4. У момент відкриття спадщини спадкоємець страждав серйозним захворюванням
Якщо спадкоємець не знав про смерть родича і про його майно, але в силу серйозного захворювання не зміг скористатися своїм правом, суд відновить термін. Для цього потрібно всього-лише надати підтверджуючі хвороба документи та обґрунтувати неможливість укластися у встановлені терміни.
6. Як відновити строк прийняття спадщини порядок дій
Давайте докладніше розберемося, що робити якщо пропущено строк прийняття спадщини. Краще, звичайно, найняти досвідченого в цих справах юриста.
Але якщо готові самостійно відстоювати свої права, ось алгоритм.
крок 1. Складання позовної заяви про відновлення строку прийняття спадщини
Пишемо позов про відновлення строку прийняття спадщини для суду. У ньому вказуємо всі обставини, які стали причиною його пропуску. У тексті позову робимо посилання на підтвердні документи і свідчення свідків. Неправильно складена позовна заява вам можуть повернути.
Не забудьте вказати установчі дані громадян, які погодилися свідчити на вашу користь. Нехай вони будуть готові до виклику в суд.
Дія 2. Підготовка документів
Заздалегідь підготуйте документи, які надасте судді. Це повинні бути оригінали довідок, запитів або їх завірені копії. Тут же потрібні документи, що підтверджують володіння майном, а також смерть спадкодавця. Підтвердіть хвороба або недієздатність особи відповідними довідками і посвідченнями.
Дія 3. Звернення в суд
Разом з позовною заявою та пакетом паперів йдіть до суду. Якщо ваш позов візьмуть у виробництво, то призначать час слухання по справі. Не забудьте попередити свідків і домовтеся про їх явку.
Якщо самі пропустіть засідання або хтось із свідків не прийде, це буде трактуватися не на вашу користь. Пам'ятайте, що прийняття спадщини та його правові наслідки припускають і більшу частку відповідальності.
Дія 4. Отримання рішення суду про поновлення строку для прийняття спадщини
Як показує судова практика, якщо добре задокументований факт ненавмисного пропуску строку прийняття спадщини, суди охоче стають на бік позивача і відновлюють його. З цим рішенням йдіть до нотаріуса, який зробить вам свідоцтво, на підставі якого оформіть майно у власність.
Для закріплення вивченого матеріалу пропоную подивитися відеоролик.
7. Висновок
Прийняття спадщини — відповідальна справа. Перш ніж зважитися на такий крок, оціните всі його плюси та мінуси і зробіть правильні висновки.
Питання читачам
Добре ви зрозуміли, куди йти для прийняття спадщини? Які нюанси ви хочете дізнатися по цій темі?
Успіху вам у всіх починаннях. Якщо сподобалася стаття, не вважайте за працю оцінити її і поширити в соціальних мережах. Не забувайте залишати коментарі зворотний зв'язок робить наші матеріали якісніше і цікавіше.