Спадкування окремих видів майна — як успадковувати грошові вклади: 5 основних етапів + професійна допомога в спадкування виморочного майна

У чому особливості спадкування окремих видів нерухомого виморочного майна? Як відбувається спадкування грошових вкладів? Що таке договір довічного утримання за право успадкування?

Коли ми говоримо про спадщину, то найчастіше маємо на увазі нерухомість і гроші. Між тим це поняття набагато ширше. Адже після смерті людини все, чим він володів, переходить у власність його нащадків. Тому перелік такого добра іноді стає сюрпризом для спадкоємця. Що з ним робити — не цілком зрозуміло.

Мене звати Валерій Чемакин. Я консультант з правових питань, і сьогодні розповім, що таке спадкування окремих видів майна.

В кінці статті я поділюся думкою про деяких юридичних компаніях, що надають послуги в області спадкового права.

Спадкування окремих видів майна

Зміст
  1. У чому особливості спадкування окремих видів майна
  2. Які бувають види спадкового майна — 7 основних видів
  3. Порядок спадкування окремих видів майна — 5 етапів спадкування грошових вкладів
  4. Професійна допомога у спадкуванні окремих видів майна   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
  5. Як відбувається спадкування виморочного майна   порядок дій
  6. Висновок

1. В чому особливості спадкування окремих видів майна

Різноманіття організаційно-господарських форм підприємств створює деяку плутанину в об'єктах спадкування. Безсумнівно, кожен учасник акціонерного товариства, кооперативу або товариства має певну частку в спільному майні. Вона підлягає передачі у спадщину, а ось в якому вигляді, завжди вирішується індивідуально.

Спадкоємця можуть допустити до управління підприємством або виплатити йому вартість частки. Розраховують її виходячи з поточної ціни акції чи паю. Часто спадкування окремих видів спільного майна підприємства не має чіткого правового регулювання. У таких випадках рішення приймається керуючим органом або судом.

Порядок і правила спадкування окремих видів майна викладено в окремій главі Цивільного закону.

Крім передачі часткової власності підприємств, у ній описані правила спадкування майна індивідуального підприємця   зокрема, обмежених в обігу речей, землі, виплат та державних нагород.

До спадкоємців всього цього ставляться родичі покійного в порядку черговості при спадкуванні за законом. Разом із загальноприйнятими процедурами їм потрібно зробити і додаткові дії, суть яких залежить від виду спадкового майна.

Якщо є заповіт, деяких труднощів можна уникнути. Особливо це стосується питань пайової участі в управлінні та інших подібних речей. Адже заповідач вже на стадії складання заповіту погоджує з членами керуючого органу всі нюанси успадкування своєї частки. Сказане відноситься також до речей, оборот яких обмежений.

Обмежене в обороті майно:

  • холодну та вогнепальну зброю;
  • отруйні речовини;
  • наркотичні засоби;
  • валюта;
  • дорогоцінні метали і камені.

При наявності такого окремого виду спадкового майна померлого, право на нього переходить спадкоємцям у порядку, встановленому спеціальними законодавчими актами. Наприклад, щоб успадкувати карабін, спадкоємець повинен отримати відповідний дозвіл в органах внутрішніх справ.

Докладно розглянуте в іншій нашій статті спадкування за заповітом дозволяє одиноким престарілим людям забезпечити собі належний догляд натомість майна. Для цього складають договір довічного утримання (ренти). Його суть у тому, що заповідач зобов'язується передати квартиру чи інше майно у власність тієї людини, яка доглядає аж до моменту смерті.

2. Які бувають види спадкового майна — 7 основних видів

У новому законі про спадкування окремих видів майна чітко сказано, який порядок в тому чи іншому випадку.

Розглянемо особливості процедур за видами спадщини.

Вид 1. Нерухоме майно

Якщо спадкодавець був власником підприємства, то спадкування підлягає весь виробничий комплекс в цілому. Адже до складу підприємства входить нерухомість, земельні ділянки, верстати та обладнання.

Щоб врахувати все це, складають акт інвентаризації. Нотаріусу надають правовстановлюючі папери, бухгалтерську звітність, результати оцінки або аудиторської перевірки. У ролі спадкоємців виступають як фізичні, так і юридичні особи.

У деяких випадках земля теж вважається окремим видом спадкового майна. Якщо ділянка перебувала у покійного у власності, то він передається на загальних підставах. Коли покійний тільки користувався ним безстроково, правила успадкування не застосовуються. Передаються тільки споруди, а вже спадкоємець сам потім приватизує землю під ними.

Вигляд 2. Інтелектуальна власність

Результати інтелектуальної діяльності в охороняються законом. Вони становлять інтелектуальну власність, яка підлягає спадкуванню. Створюються такі об'єкти в результаті наукових, технічних і комп'ютерних розробок, актів і творів мистецтва, культури, реклами.

Ось деякі з них:

  • програмне забезпечення і бази даних;
  • аудіо та відеозаписи;
  • ноу-хау;
  • винаходу;
  • торгові марки і знаки;
  • літературні твори.

У спадок передається виключне право на використання, розповсюдження, імпорт або показ об'єкта. Не підлягають передачі особисті немайнові права. Тобто, при прийняття спадщини особа, яка одержала його, не набуває право використовувати ім'я і авторство, а лише має можливість захищати їх.

3 Вид. Невиплачені суми, надані громадянину в якості засобів до існування

У процесі життя люди отримують зарплату, пенсію, соціальну допомогу та інші виплати. Якщо на момент смерті є якісь невиплачені суми, то вони підлягають передачі тільки членам сім'ї померлого, які проживали разом з ним або особам, які перебували у нього на утриманні.

Ці люди повинні звернутися у відповідні організації протягом 4 місяців. В іншому випадку гроші будуть успадковані на загальних підставах.

Вид 4. Предмети побуту і домашньої обстановки

До таких предметів законодавець відносить побутову техніку, меблі, посуд, одяг та іншу домашню начиння, крім цінностей, антикваріату і творів мистецтва. Сучасне законодавство ніяк не виділяє ці речі з іншого майна.

Вони успадковуються на загальних підставах, за винятком того, що в першу чергу отримати їх може спадкоємець, який проживав разом з померлим.

Які бувають види спадкового майна

Якщо заповіт на квартиру, в якій ви проживали або вона переходить до вас за законом, ви маєте переважне право залишити предмети вжитку собі, але за рахунок зменшення частки на щось інше.

Вигляд 5. Виграші

Якщо проводиться законне спадкоємство, то при розділі цей вид майна дістанеться в рівних частках всім спадкоємцям. Коли є заповіт, треба правильно зрозуміти його текст. Якщо написано, що передаються конкретні носії (лотерейні квитки, вклади, облігації) певній особі, то він і стане їх власником.

Якщо при оформленні спадщини з'ясується, що у заповіті вказана номінальна вартість виграшу, то його розподіляють в рівних частках серед всіх спадкоємців. Виграші не включають в обов'язкову частку. Вони не можуть бути стягнуті кредиторами в якості забезпечення за боргами покійного.

6 Вигляд. Державні нагороди і почесні знаки

Усі державні нагороди діляться на дві категорії. До першої належать ордени та медалі, які підпадають під дії закону про нагороди. Друга категорія під цей закон не підпадає. До неї відносяться різні пам'ятні знаки та ювілейні медалі.

Нагороди другої категорії успадковані в загальному порядку. Нагороди першої категорії спадкування не підлягають. Їх передають на зберігання батькам, подружжю або ж дітям.

Приклад

Іван Сергійович був ветераном ВВВ і мав велику кількість державних нагород. Особливо цінна нагорода — Орден Слави стала предметом спору між сином ветерана і його онуком від дочки.

Онук заявив, що має право отримати частину вартості цього ордена, так як його мати померла після відкриття спадщини.

Він глибоко помилявся. Нагороди такого рівня спадкоємства і оцінці не підлягають і передаються лише прямим нащадкам на зберігання. Найближчим нащадком виявився не внук, а син, який і прийняв нагороду як пам'ять про батька і його подвиг. Потрап орден онукові, він виявився б проданим.

7 Вид. Грошові вклади

Спадкування грошових вкладів можливий не лише за заповітом і без нього, але ще й по заповідальному розпорядженню. Його складають у банку ще за життя спадкодавця. Цей документ не вимагає засвідчення у нотаріуса і наказує передати внесок конкретній особі після смерті його власника.

При законному спадкування такого виду майна половина спільно нажитого вкладу передається дружину, а решта ділиться між спадкоємцями згідно черговості.

Діти зможуть скористатися засобами тільки після досягнення 18 років. Незатребувані вклади переходять в дохід держави. Податок на доходи фізичних осіб при спадкуванні окремих видів майна, включаючи внески, не стягується.

особливості:

  • не потрібно свідоцтво від нотаріуса на одержання вкладу, якщо він відкритий до 01.03.2002;
  • до 40 тис. рублів виплачують на організацію похорону;
  • гроші можна зняти або залишити на рахунку.

3. Порядок спадкування окремих видів майна — 5 етапів спадкування грошових вкладів

При спадкуванні окремих видів рухомого та нерухомого майна передбачена така ж процедура оформлення у нотаріуса, що і в загальному випадку.

Розглянемо її поетапно на прикладі банківського депозиту.

Етап 1. Звернення до нотаріуса та надання необхідних документів

До закінчення 6 місяців треба піти до нотаріуса і написати заяву про бажання отримати спадщину або його частина. Врахуйте, що заявляючи себе, ви погоджуєтеся взяти не тільки внесок, майно, але і можливі зобов'язання за кредитами та іншими договорами. Спадщина відкривається у того нотаріуса, який обслуговує дільницю, де проживав померлий.

Етап 2. Відкриття справи про спадщину

Нотаріус за вашою заявою відкриває справу на підставі документів, що підтверджують факт спорідненості і смерті спадкодавця. Йому потрібно надати папери, які дозволяють однозначно встановити, що померлий був власником вкладів та інших об'єктів. Нотаріус врахує інтереси всіх спадкоємців згідно із законом.

Якщо основний спадкоємець після відкриття справи не встиг оформитись і помер, то проводиться спадкування за правом представлення. Про нього йде мова в нашому тематичному матеріалі.

Етап 3. Реєстрація права власності, про спадщину

За підсумками перевірки нотаріус готує свідоцтво, в якому перераховані всі спадкоємці та їх частки. Вдівець або вдова померлого в будь-якому випадку отримує половину від суми вкладів, якщо є інші претенденти. Це правило не поширюється, якщо відбувається спадкування майна, придбаного до шлюбу або дошлюбного вкладу.

Реєстрація права власності, про спадщину

Врахуйте, якщо у вас є дарчу на квартиру, але оформити у власність ви її не встигли до смерті подарував, доведеться вступати в спадщину на загальних підставах.

Етап 4. Звернення в банк

З готовим свідченням йдіть в банк і пишіть заяву на отримання грошей. Якщо ви не знаєте, а тільки припускаєте, що в тому чи іншому банку є рахунок у померлого, попросіть нотаріуса зробити запит. Він зобов'язаний виконати ваше прохання, а банк повинен відповісти.

Коли не знаєте взагалі нічого про наявність рахунків — найміть спеціалізовану організацію, співробітники якої займаються розшуком вкладів у фінансових організаціях.

Етап 5. Підтвердження прав успадкування та отримання грошових коштів

свідоцтва, виданого нотаріусом, ви підтверджуєте своє право на отримання коштів з усіх депозитів у розмірі, що відповідає частці у вашому спадщині. Не обов'язково знімати гроші з рахунку — якщо хочете, залиште їх там до того моменту, як вони знадобляться.

Таким чином, вступ у спадщину за наявності окремих видів майна має свої особливості, які потрібно враховувати незалежно черговості отримання.

4. Професійна допомога в спадкування окремих видів майна   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг

Майно окремих видів при спадкуванні виявляється неподільним. До нього відносяться деякі земельні ділянки, речі, оцінка яких неможлива, та багато іншого. У таких випадках для поділу спадщини обов'язково потрібна професійна допомога, щоб не посваритися зі своїми родичами.

Ось огляд кількох відомих юридичних компаній, які допоможуть законно врегулювати будь-який спір, що виник при спадкуванні окремих видів майна.

1) Правознавець

ПравознавецьОсновний напрямок діяльності компанії — консультування громадян з усіх правових питань через інтернет. Така схема роботи дозволяє не тільки забезпечити всіх жителів кваліфікованої юридичної допомогою, але і значно знизити ціни на послуги. Детальний консультування з рекомендаціями стоїть в Правознавця менше 1 тис. рублів, що значно нижче, ніж у звичайних фірмах.

Для отримання консультації достатньо зайти на сайт компанії і задати своє питання в чаті. На нього відповість спеціаліст, який найкраще розбирається в темі.

Послуги Правознавця:

  • усне консультування по телефону;
  • письмове консультування через електронну пошту;
  • правовий аналіз документів;
  • підготовка документації для різних адміністративних процедур;
  • захист прав клієнтів у державних органах і судах.

Сотні тисяч громадян звертається в компанію Правознавець за допомогою, тому повз проходити точно варто.

2) Легіс Груп

Легіс ГрупЦе колегія адвокатів. Вони працюють по всіх напрямах права. Головне завдання — захист інтересів клієнта. Судові спори про спадщину — одні з найпоширеніших, тому в компанії працює декілька адвокатів, що спеціалізуються на цій тематиці. Вони знають всі підводні камені процесу.

Ось тільки деякі послуги компанії Легіс Груп, пов'язані з успадкуванням:

Найменування послуги Пояснення
1 Визнання за громадянином права власності на майно, що стало спадщиною Збір документів та іншої доказової бази, пред'явлення нотаріусу або в суд
2 Встановлення того, що спадщину прийнято фактично Опитування сусідів та родичів, доказ цього в суді
3 Робота із заповітом Допомога у складанні, оспорювання, визнання його недійсним
4 Підтвердження знаходження на утриманні Збір документації, опитування свідків, захист в суді

3) Центр правової підтримки

Реєстрація права власності, про спадщинуЮристи компанії працюють в і Московській області. Крім того, питання можна задати в онлайн-режимі прямо на сайті. У компанії працюють колишні і навіть діючі співробітники прокуратури, судів, правоохоронних органів. Це означає, що у них є не тільки знання і досвід у веденні справ, але і зв'язки, які теж вирішують багато чого.

Юристи центру допоможуть не тільки написати претензію або позов, але й виступлять у якості вашого представника в судах різної інстанції.

5. Як відбувається спадкування виморочного майна   порядок дій

Нерідкі випадки, коли належить людині майно після його смерті переходить державі. У цьому випадку його називають відумерлою.

Підстави вважати майно відумерлою:

  • спадкоємців немає;
  • вони відмовилися наслідувати;
  • їх позбавили спадщини або визнали негідними;
  • спадщину не прийняв ніхто.

Яким же чином проводиться оприбуткування державою виморочного майна окремого виду при відмові від спадщини?

крок 1. Напрямок в інспекції ФНС свідоцтва про право держави на спадщину

Коли з'ясовується, що в померлої людини є якесь цінне майно, що вимагає передачі у спадок, а спадкоємці відмовилися його прийняти, за справу береться нотаріус. Він з'ясовує всі обставини і готує опис всього добра.

Якщо за півроку ніхто більше не заявив свої права, він направляє до податкової інспекції свідоцтво, що підтверджує право власності держави на виявлене спадщину.

Дія 2. Оцінка виморочного майна

Податкова інспекція проводить оцінку всього цього виморочного майна, щоб визначити його вартість, інвентаризувати і звернути у власність того чи іншого державного або муніципального утворення. Оцінка проводиться за затвердженими методиками.

Дія 3. Передача майна у власність муніципалітету

Як правило, житлові та нежитлові будівлі, земельні ділянки передаються муніципальним властям для їх подальшого використання в якості соціального житла, об'єктів соцкультпобуту або для продажу. Предмети, що не є нерухомістю, передаються в скарбницю Російської Федерації, включаючи автомобілі та іншу техніку.

Дія 4. Реалізація майна на торгах

Якщо муніципалітет не планує використовувати майно, він має право виставити його на торги і продати на конкурентній основі. Виручені кошти зараховуються в муніципальний бюджет і поповнюють його дохідну частину. Реалізація через процедуру торгів обов'язкове.

Щоб дізнатися, як повернути виморочне майно, пропоную подивитися відеоролик.

6. Висновок

Спадкування окремих видів майна має свої особливості, розібратися з якими досить складно. Тому рекомендую в таких випадках користуватися послугами юристів.

Питання читачам

Що ще ви б хотіли дізнатися про спадкування окремих видів майна?

Бажаю всього найкращого! Прошу залишати коментарі, ставити оцінки і лайки в соцмережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Спадкування окремих видів майна — як успадковувати грошові вклади: 5 основних етапів + професійна допомога в спадкування виморочного майна