Вступ у спадщину — як вступити у спадок після смерті без заповіту: 7 простих кроків + професійна допомога оцінка автомобіля при вступі у спадщину

Що йдеться у ЦК РФ про спадковому праві? Як вступити у спадок після смерті без заповіту? Який порядок подачі документів для вступу у спадок?

У всіх цивілізованих країнах існують закони, що регулюють передачу майна померлої людини родичам чи близьким людям. Унести з собою нажиту за життя власність неможливо, тому вона передається спадкоємцям.

У цій статті ми обговоримо, як відбувається вступ до спадщину за російськими законами. Мене звуть Валерій Чемакин, і як консультант з правових питань, я розповім про це якомога простіше.

В кінці статті я пропоную огляд кількох юридичних фірм, що займаються наданням послуг у цій сфері.

Вступ у спадщину

1. Що є підставою для вступу у спадщину

Багато хто мріє опинитися спадкоємцями стану якого-небудь троюрідного дядька мільярдера, але не замислюються, наскільки мала така ймовірність. Навіть якщо б такий персонаж існував насправді, у нього були б інші родичі, які мають першочергове право на спадщину. Або він сам написав би заповіт, де чітко пояснив, що і кому відходить.

Що потрібно для вступу в спадщину крім бажання його отримати? Робиться це за заповітом або за законом. У першому випадку людина ще за життя пише заповіт і завіряє його у нотаріуса. У ньому вказані конкретні особи, яким перейде майно після його смерті.

Спадкування за заповітом передбачає, що спадкодавець пише його з власної волі і в здоровому глузді. Цей факт засвідчує нотаріус. Заповіт можна змінювати скільки завгодно разів до моменту смерті. Юридичну силу має тільки останнє. У деяких випадках вступ у спадщину за заповітом оскаржать через суд.

Якщо покійний не подбав про складання заповіту, то набувають чинності правила спадкування за законом. Докладніше читайте про це в нашій спеціальній статті. Існує 8 черг спадкоємців. Чим ближче родинний зв'язок, тим більше вірогідність фактичного вступу в спадщину. До першої черги належать подружжя, діти і батьки. Ці особи мають переважне право.

Проте для виникнення такого права потрібно, щоб:

  • спадкодавець помер, і факт смерті був зафіксований у встановленому законом порядку;
  • безвісти зниклу особу, майно якої виступає в якості спадщини, визнана судом загиблим;
  • спадкоємці попередніх черг оформили відмову від спадщини;
  • народився пріоритетний спадкоємець вже після смерті спадкодавця.

Черговість спадкування дотримується з неухильним точністю і строгістю, за винятком випадків, спадкування за правом представлення. Про це йдеться в спеціальній статті на нашому сайті.

2. Яку відповідальність несуть спадкоємці за боргами спадкодавця?

Спадкоємець не може відмовитися від частини спадщини, а повинен прийняти його в повному обсязі. На практиці це означає, що успадковується не тільки майно, але і всі майнові зобов'язання покійного. Сюди відносяться борги за кредитами та інші зобов'язання за цивільно-правовими договорами.

Не передаються у спадок немайнові зобов'язання такі, як обов'язок написати книгу або поїхати на гастролі. Майнові зобов'язання особистого характеру   наприклад, аліменти   також не підлягають виконанню спадкоємцями. Причиною не вступати в спадщину часто стає перевищення суми боргових зобов'язань спадкодавця над вартістю його матеріальних активів.

Варто відзначити, що кожен спадкоємець несе відповідальність тільки в межах своєї обов'язкової частки у спадщині. Подробиці читайте в нашій спеціальній статті. Відповідальність за боргами всіх спадкоємців солідарна. Поясню це поняття на прикладі.

Приклад

Ірина і Тетяна отримали у спадок від матері квартиру вартістю 2 млн рублів і борги по іпотеці на таку ж суму. Оформлення спадщини на квартиру було здійснено в рівних частках. Солідарний обов'язок, а це значить, що банк має право пред'явити вимогу до його сплаті як обом сестрам, так і лише одного.

Пред'явлення боргу одному спадкоємцю спричинило б виплату тільки 1 млн рублів, тобто суми, що не перевищує вартості частки в успадкованому майні. Тому борг виплачували обидві спадкоємиці.

З прикладу ще випливає, що не можна вимагати від спадкоємців виплати боргу, що перевищує вартість успадкованого майна. Сказане змушує добре подумати, чи варто займатися прийняттям та оформленням спадщини, якщо у покійного є великі борги.

Іноді один із спадкоємців виплачує всю суму боргу самостійно. Закон дозволяє йому в регресивний порядку вимагати компенсації витрат від інших осіб, які брали участь в прийняття спадщини. Про це понятті читайте в нашому спеціальному матеріалі.

3. Як вступити у спадок після смерті без заповіту — 7 простих кроків

У переважній більшості випадків люди не пишуть заповіту. У цьому випадку їх майно підлягає передачі родичам за законом. Для вступу в спадщину визначений строк до 6 місяців, після якого пред'явити свої права буде неможливо.

Розберемо докладніше всю процедуру прийняття спадщини та отримання свідоцтва про це.

Крок 1. Визначаємо черговість спадкування

В першу чергу потрібно визначитися з правом отримання спадщини. Розберіться спочатку, до якої черги ви ставитеся. Якщо є спадкоємці попередніх черг, які не відмовляються від свого права, вам розраховувати не на що.

Приклад

Сергій вирішив оформити спадщину на квартиру після смерті свого рідного дідуся. Крім його батька, який загинув багато років тому, у діда живі і здорові ще два сини від першого шлюбу.

В цьому випадку переважне право на спадщину мають вони. Якщо його батько помер вже після смерті діда, не встигнувши вступити у спадок, то Сергій став би спадкоємцем першої черги за правом представлення нарівні зі своїми дядьками.

Крок 2. Звертаємося в нотаріальну контору

Коли ви впевнені, що маєте право на спадщину, йдіть у нотаріальну контору, бажано за останнім місцем проживання померлого. Ця норма не відображено в законодавстві, але на практиці нотаріуси її дотримуються, особливо в провінції.

У великих містах, зокрема в , звертатися можна в будь-яку нотаріальну контору. Пишіть заяву про бажання вступити у спадок, зразок є у нотаріуса.

Крок 3. Збираємо і передаємо документи

Для вступу в спадщину вам треба підготувати для нотаріуса деякі документи. В першу чергу це ваш паспорт і свідоцтво про смерть спадкодавця. Потрібні документи для підтвердження права власності на спадкове майно. Природно, ви повинні підтвердити ступінь споріднення свідоцтвом про народження або іншими документами.

Збираємо і передаємо документи

спадкування окремих видів майна (про це читайте нашу спеціальну статтю) можуть знадобитися й інші папери. Якщо ви претендуєте на частку в підприємстві, то надайте документи, які підтверджують, що покійний був його співвласником.

Крок 4. Оцінюємо вартість майна

Оцінка майна або акцій   обов'язкова процедура для вступу в спадщину. Це робиться для визначення суми державного мита, розмежування часток при наявності декількох спадкоємців. Замовляйте оцінку у незалежних оцінювачів або в оціночних компаніях. Основна вимога до них   робота за законом.

Крок 5. Оплачуємо держмито

Якщо ви спадкоємець першої черги, то розмір державного мита при вступі у спадщину складе 0,3% від оціночної вартості майна. Загальна сума не буде перевищувати 100 тис. рублів. Для спадкоємців інших черг відсоток збільшується в 2 рази, а максимальна сума до 1 млн рублів.

Відповідь на питання, скільки коштує вступ у спадщину у нотаріуса, не так-то простий, адже оплата його послуг не обмежується держмитом. Гроші беруть ще й за оформлення свідоцтва, підготовку документів та інші супутні послуги. Кожен нотаріус встановлює свої тарифи, на що має право.

Крок 6. Отримуємо свідоцтво про право спадкування

Це свідоцтво є підставою для переходу права власності до спадкоємця. У ньому вказані підстави отримання спадщини, а також всі відомі об'єкти, які ви успадкували. На них ви зможете оформити право власності.

Отримуємо свідоцтво про право спадкування

При виявленні додаткового майна, наприклад, якщо ви знайдете договір дарування земельної ділянки десь у старих документах, йдіть до нотаріуса і отримуйте інше свідоцтво. Не забудьте оцінити знову виявлене майно і сплатити за нього держмито. Чекати півроку не треба, так як навіть невідома власність вже ваша спочатку.

Крок 7. Реєструємо право власності

Що ж робити після вступу в спадщину? Правильна відповідь   оформляти на себе власність. Для цього потрібно піти в МФЦ або Росреестр, написати заяву і прикласти до нього свідоцтво, отримане у нотаріуса.

Реєстраційні органи внесуть зміни в Єдиний державний реєстр нерухомості, і ви станете повноправним власником одержаного у спадщину майна. Після цього їм можна розпоряджатися на свій розсуд.

При вступі у спадщину ніяких податків платити не треба. Наприклад, у вас на руках є заповіт на квартиру. З ним ви йдете до нотаріуса, отримуєте свідоцтво і оформляєте квартиру на себе в Росреестре.

Цей орган надає відомості до податкової інспекції, в яких відображені підстави набуття вами права власності. Це буде спадкування. На відміну від інших способів отримання доходу, цей не обкладається прибутковим податком.

4. Хто надає допомогу при вступі в спадщину   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Спадкове право   досить складна і заплутана частина юридичної науки, а вступ у спадщину вимагає певних знань і часу. Тому багато хто користується допомогою юристів. Доцільність цього незаперечна. Фахівець допоможе оформити всі документи без зволікань в такий складний період життя.

Наведу огляд деяких юридичних компаній, які надають послуги з оформлення спадщини.

1) Правознавець

Якщо ви не знаєте, як оформити вступ у спадщину, але готові цим займатися самостійно   звертайтеся в цю компанію. Правознавець працює в режимі онлайн через однойменний сайт. Більше 700 юристів з різних регіонів щодня співпрацюють з порталом. Вони надають консультаційні послуги по всіх напрямках права, в тому числі і за спадковим. Крім онлайн консультацій, юристи фірми самі допоможуть вам вирішити проблеми за попередньою домовленістю через сайт.

Послуги, пов'язані зі спадщиною:

Послуга Опис Результат
1 Складання тексту заповіту Підготують текст у відповідності з нормами, які пред'являються до цього документа Готовий текст ви представите нотаріуса для засвідчення
2 Збір документів на майно покійного Направлення запитів, отримання відомостей з органів влади У вас буде готовий пакет документів для нотаріуса
3 Позови в суд Підготовка позовних заяв для оспорювання права на спадщину третіх осіб У вас буде готовий позов, складений за всіма правилами
4 Допомога адвоката Захист ваших інтересів в суді Ви отримаєте кваліфіковану допомогу і з великою ймовірністю виграєте справу

Для отримання будь-якої послуги в Правознавця вам потрібно тільки викласти свою проблему, сплатити невелику суму і дочекатися відповіді. У ньому будуть міститися не тільки теоретичні аспекти, а й практичні шляхи вирішення проблеми з докладним алгоритмом. Якщо ви не знаєте, хто може оскаржити заповіт на квартиру, то поставте це питання в спеціальній формі на сайті і отримаєте вичерпну відповідь.

2) Центр правової підтримки

При переході на сайт цієї компанії відразу впадає в очі форма зворотного зв'язку, що дозволяє задати безкоштовний запитання юристу. Вам нададуть першу консультацію та запропонують шляхи вирішення проблеми. Юристи компанії пропоную весь комплекс послуг з оформлення спадщини, в тому числі в складних випадках.

Вони підготують необхідні документи, доведуть ваше право на спадщину, допоможуть отримати свідоцтво і оформити власність, відновлять терміни. Вартість послуг такого плану становить від 15 до 25 тис. рублів. Вам навіть не доведеться нікуди ходити   юристи все зроблять самі по довіреності.

3) Право Вето

Право ветоКомпанія спеціалізується на врегулюванні спадкових спорів. Далеко не завжди спадкування відбувається гладко. Часто родичі ще до смерті власника майна починають з'ясовувати стосунки. Юристи фірми готові вступити в цей конфлікт на будь-якому етапі і припинити його до задоволення клієнта.

Особливо складна задача   - оспорювання заповіту. Про цю процедуру у нас є спеціальна стаття. Фахівці фірми «Право Вето» давно набили руку в таких справах. Якщо вважаєте, що заповіт не справедливе, звертайтеся в компанію. Вам допоможуть вступити у спадок через суд в найкоротші терміни.

5. Як оцінити автомобіль для вступу в спадщину   порядок дій

Часто стає об'єктом наслідування автомобіль. Він, як і будь-яке інше майно, що підлягає оцінці.

Її порядок стандартний, але тим не менше, пропоную його вивчити.

Оцінка автомобіля для вступу в спадщину

Що ж потрібно робити і в якій послідовності.

крок 1. Вибір оціночної компанії

Для оцінки автомобіля звертайтесь в будь-яку оціночну компанію, але краще вибрати ту, яка спеціалізується саме на транспортних засобах. Оцінювачі в них краще володіють методиками оцінки автомобілів, що сприяє отриманню справедливого результату.

Дія 2. Підготовка автомобіля до оцінки

Перед оцінкою добре помийте автомобіль, підготуйте всю документацію на нього. Не зайвими будуть відомості про дату проходження технічного огляду. Якщо у вас є інформація про відбувалися раніше ДТП з цим транспортним засобом, повідомте її оцінювачу, це сприяє об'єктивній оцінці.

Дія 3. Вивчення пакета документації ТЗ

Оцінювач огляне автомобіль зовні і, можливо, попросить надати результати діагностики роботи двигуна та інших агрегатів. Тому подбайте про її проходження заздалегідь. Спеціаліст уважно вивчить всю наявну документацію на транспортний засіб і проведе необхідні розрахунки.

Дія 4. Підготовка звіту про виконану роботу

В готовому звіті зазначатимуться відомості про транспортний засіб, його власника та оцінювача. Обов'язково будуть присутні у цьому документі відомості про використану в розрахунках методикою. У результаті фахівець визначить поточну ринкову вартість автомобіля, від якої нараховується державне мито при вступі у спадщину.

На закінчення пропоную подивитися тематичний відеоролик.

6. Висновок

Як не сумно, але вступ у спадщину рано чи пізно чекає багатьох з нас. Ми повинні бути готові до цієї процедури, щоб не розгубитися в самий невідповідний момент.

Питання читачам

Що ще ви б хотіли знати про спадкування? Які аспекти залишилися неясними після прочитання статті?

Всього вам самого найкращого, бажаю довгих років життя вам, вашим рідним і близьким, щоб вступати в спадщину довелося якомога пізніше. Прохання оцінити статтю, залишити до неї коментар з побажанням і розповісти про нас у соціальних мережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Вступ у спадщину — як вступити у спадок після смерті без заповіту: 7 простих кроків + професійна допомога оцінка автомобіля при вступі у спадщину