Обов'язкова частка у спадщині при заповіті   інструкція по отриманню для спадкоємців першої черги: 6 простих кроків + 3 ради як оформити свою частку у порядку трансмісії

Хто такі спадкоємці першої черги і негідні спадкоємці? Які громадяни мають право на обов'язкову частку у спадщині при заповіті? Як оформити частку в порядку спадкової трансмісії?

Вплутуючись в розділ спадкового майна, кожна людина повинна розуміти, що є категорії громадян, яким передбачена обов'язкова частка у спадщині. Позбутися вони її можуть тільки за визначених законом обставин.

Мене звати Валерій Чемакин. Я консультант з правових питань. Ця стаття покликана навчити вас грамотно відстоювати свої спадкові права.

В кінці статті є огляд юридичних компаній, що надають послуги в області спадкового законодавства.

Обов'язкова частка в спадщині

1. Що таке обов'язкова частка в спадщині

Російське законодавство передбачає два види спадкування.

Перший вид застосовується, якщо є обдумане прижиттєве волевиявлення спадкодавця, оформлене письмове заповіт.

Другий вид використовують, коли заповіт написано не було і говорять про спадкування за законом. Вже з назви видно, що правила такої передачі майна жорстко регламентуються законодавством. Це не дозволяє порушувати нічиї права.

Поняття обов'язкової частки у спадщині застосовується тільки при наявності заповіту. Це обумовлено тим, що спадкодавець з різних причин може несправедливо обділити когось зі своїх родичів.

Вимогу посвідчення заповіту нотаріусом не випадково. Він зобов'язаний перевірити його текст на предмет врахування інтересів людей, які мають право на обов'язкову частку.

Не завжди нотаріус має відомості про таких людей. Це призводить до того, що їхні інтереси не враховуються, і вони не допускаються до вступу в спадщину. Про це понятті читайте іншу статтю на нашому сайті. Закон покликаний захищати таких спадкоємців як при повній відсутності в заповіті, так і при заниженні розміру належного.

Так що ж таке обов'язкова частка в спадщині, буває вона без заповіту і який її розмір?

З сенсу закону видно, що це частина саме заповіданого стану, яка обов'язково переходить до певних категорій спадкоємців. Вона становить не менше 50% від тієї, що вони отримали б за відсутності волевиявлення у заповіті. Розрахунок розміру обов'язкової частки в спадщині пропоную розглянути на прикладі.

Приклад

Микола Хомич написав заповіт на свою другу дружину і дочку. Ще у нього є двоє неповнолітніх дітей від попереднього шлюбу. За законом вони мають право на певну частку в спадщині. Порахувати її просто.

Треба припустити, що заповіту немає, а розділ відбувається за законом. Все успадковане ласкаво ділять на чотири частини. Потім частки дітей ділять навпіл і залишають їм тільки половинку, тобто у кожного з 1/8. Решта отримує дружина Миколи Хомича.

2. Кому належить обов'язкова частка в спадщині — 3 претендують категорії громадян

Перш ніж описати всі категорії, треба зазначити, що в спадковому законі є поняття черги. У першу включені офіційні діти, справжній чоловік, а також батьки. Ці люди мають переважне право на успадковане майно.

Якщо є заповіт, це правило не діє. Спадок отримує той, хто в ньому вказано, обов'язкові спадкоємці. Однак їх теж можна позбавити спадщини, незважаючи на обов'язкову частку, якщо визнати негідними.

Що це означає:

  • якщо вони намагаються незаконно отримати успадковане майно;
  • зазіхали або вчиняли правопорушення стосовно спадкодавця;
  • ухилялися від його змісту, якщо таке було визначено судом;
  • позбавлені батьківських прав.

Обов'язкові спадкоємці, якщо вони повнолітні, мають право оформити відмова від спадщини. Як це робиться, читайте в нашій спеціальній статті, а зараз розберемося, хто має право на обов'язкову частку.

Категорія 1. Діти спадкодавця

Якщо дитині на момент смерті спадкодавця не виповнилося 18 років, то він має таке право. Неважливо, проживав він з ним в одному будинку чи ні.

Усиновлені діти нічим не відрізняються від рідних. Сюди ж відносяться діти, що досягли повноліття, але позбавлені можливості себе забезпечувати зважаючи стійкої непрацездатності або інвалідності.

Категорія 2. Непрацездатні родичі

Не тільки діти не можуть самостійно себе забезпечувати. Пенсіонери, дорослі інваліди теж відносяться до такої категорії. Якщо у покійного залишилися батьки похилого віку або чоловік інвалід, то вони теж захищені законом.

На них виробляють оформлення спадщини в порядку обов'язкової частки, відображеної в заповіті. Якщо ж їх інтереси враховані не були, ці громадяни зможуть відновити свої права в суді.

Категорія 3. Непрацездатні утриманці

Якщо під опікою у покійного при житті перебували неповнолітні онуки, опікувані діти і дорослі, то вони теж вважаються утриманцями, які не можуть самостійно себе забезпечити. Вони теж включені в перелік обов'язкових спадкоємців.

З огляду всіх категорій ясно, що до осіб з обов'язковою часткою у спадщині належать інваліди, а також люди, які не мають дієздатності в силу віку.

Кому належить обов'язкова частка в спадщині

У цивільному праві є такі схожі поняття, як спадкова трансмісія та спадкування за правом представлення, що детально розглянуто в окремій нашій статті. Право подання відноситься до варіанту спадкування за законом, а трансмісія за заповітом.

3. Як оформити спадщину в порядку трансмісії   покрокова інструкція

Відповідно до ЦК, обов'язкова частка в спадщині, якщо дано заповіт, покладена не тільки розглянутих вище категорій громадян, але і їх спадкоємцям у порядку трансмісії. Якщо спадщину за заповітом було відкрито, а обов'язковий спадкоємець не встиг її прийняти і помер, то таке право переходить його нащадків по трансмісії.

Поняття слід відрізняти від спадкування за правом представлення, коли заповіту немає, а спадкоємець за законом помирає ще до відкриття спадкової справи. Розглянемо детальніше перший випадок.

Крок 1. Збираємо документи

Можливість отримання успадкованого майна за трансмісії з'являється після смерті двох осіб: його господаря і того, хто повинен був успадкувати це добро, але не встиг. Це визначає той перелік документів, який необхідний нотаріусу.

Крім паперів на майно першого покійного, актів його оцінки, свідоцтва про смерть, потрібно надати такий же пакет і на другого покійного, підтвердивши родинний зв'язок з ним.

По суті, спадкова трансмісія — це різновид спадкування за законом. Адже спадкодавець ніяк не може своєю волею вплинути на результати передачі майна.

Крок 2. Подаємо заяву про прийняття спадщини за трансмісії

Трансмісійний спадкоємець пише не одне, а дві заяви на отримання спадщини. Одне в порядку трансмісії на майно першого покійного. Він має право і відмовитися за загальними правилами. Звернутися із заявою до нотаріуса можливо до настання 6-місячного терміну. Якщо строк пропущений, то відновити можна тільки через суд, якщо є достатні підстави.

Крок 3. Подаємо заяву про прийняття спадщини

Друге пишуть заяву на прийняття майна у спадок від безпосереднього спадкодавця за законом. Нотаріус веде обидва справи в рамках однієї спадкової маси.

Приклад

У Марії Іванівни була обов'язкова подружня частка у спадщині від її покійного чоловіка Семена Никифоровича, який все майно заповів своїй першій дружині і дітям від першого шлюбу.

Дочка Марії Іванівни залишилася ні з чим, але бабуся померла, переживши діда всього на два тижні. Після цього у її дочки виникло право отримати частку матері в спадщині по трансмісії, чим вона і скористалася.

Світлана пішла до нотаріуса і заявила про свої права. Написавши дві заяви, вона отримала не тільки квартиру матері, але і понад 2 млн рублів від вкладів Семена Никифоровича.

Крок 4. Оплачуємо держмито

Нотаріальна дія оподатковується держмитом, яка обчислюється від вартості успадкованого майна. Її величина 0,3%, але не більше 100 тис. рублів для спадкоємців 1 черги, включаючи осіб, які отримують майно за трансмісії. У залік йде все, що успадковується від обох спадкодавців.

Крок 5. Очікуємо відкриття спадкової справи

Після сплати державного мита нотаріус відкриває справу. Він вивчає документи, достовірність наданих відомостей, робить запити в органи влади, з'ясовує наявність інших спадкоємців. На все це у нього півроку, хоча на свій розсуд він може закінчити і раніше.

Приклад

У Сергія померла бабуся, а через пару тижнів загинув батько. Крім брата батька у Сергія інших родичів не було. Так як бабуся заповіла майно тільки двом братам, то оформлення спадщини на квартиру трансмісії Сергій завершив за 2 місяці. Інших родичів не було і нотаріус не став чекати півроку.

Крок 6. Отримуємо свідоцтво на спадщину

Після проведення всіх перевірок нотаріус приймає рішення видати свідоцтво про спадщину. У ньому перераховано все майно, що перейшло у власність новому господареві.

Отримуємо свідоцтво на спадщину

Результат усього цього   прийняття спадщини. Докладніше термін розглянутий у спеціальній статті, а тут скажу, що тільки на підставі свідоцтва в органах Росреестра внесуть відповідні зміни в єдиний державний реєстр нерухомості і ви станете повноправним власником житла. Точно так само інше майно, наприклад, автомобіль перереєстрували на вас тільки за цим свідоцтвом.

4. Хто надає допомогу в отриманні обов'язкової частки у спадщині   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Спадкове законодавство дуже заплутане, а процедури досить складні. Часто виникають спори, пов'язані з зменшенням, збільшенням або виділенням обов'язкової частки у спадщині. Вирішити їх без кваліфікованого юриста неймовірно складно.

Тому рекомендую звертатися за допомогою до фахівців в юридичні контори, а ось деякі з них.

1) Правознавець

Якщо ви не знаєте, як отримати обов'язкову частку у спадщині за заповітом, то варто проконсультуватися на сайті цієї компанії. Більше 700 юристів з усіх регіонів щодня працюють з віддаленого зв'язку. Компанія надає консультаційні та інші юридичні послуги онлайн. Така схема роботи дозволяє компанії нести мінімум непотрібних витрат, тому вартість послуг невисока. У більшості випадків консультація коштує менше 1 тис. рублів.

Для її отримання досить відвідати портал Правознавця і задати своє запитання через чат. Після оплати послуги ви отримаєте не тільки докладний відповідь, але й керівництво до дії у вашій конкретній ситуації. На сайті є багато готових розібраних ситуацій, які я рекомендую вивчити, щоб уникнути напрямки банальних питань.

2) ПК ТМП

ПК ТМПКомпанія працює з юридичними та фізичними особами. Юристи надають послуги різного плану, в тому числі і по спадковому праву. Ціни встановлені на рівні середніх по . Так як в фірмі працюють фахівці різних профілів, то їм не складає труднощів надати клієнту весь комплекс послуг від консультування до захисту в суді.

Послуги компанії ПК ТМП:

Найменування послуги Пояснення
1 Консультації Надають як в усній, так і в письмовій формі, у тому числі з правовим аналізом ситуації
2 Відновлення строків Буває необхідно, якщо з незалежних від спадкоємця обставин він не зміг прийняти спадщину за 6 місяців
3 Оформлення документів Заповіту, відмови, позови
4 Врегулювання спорів Відбувається в досудовому порядку та в суді, при необхідності надають адвоката

Юристи компанії мають непогану практику позбавлення спадщини недобросовісних спадкоємців.

3) Правовий захист

Правовий захистНа сайті цієї компанії зручна навігація, він дуже інформативний. Кожен юрист компанії займається своєю справою, про що є інформація на відповідних сторінках порталу. Наприклад, спадковими питаннями відає Качнова Наталія Анатоліївна. Вартість її послуг починається від 10 тис. рублів. Ціна ведення складних спадкових справ з урахуванням судової практики з обов'язковою часткою — від 90 тис. рублів.

Завдяки вузькій спеціалізації, відсоток успішних справ дуже високий. У компанію звертаються фізичні та юридичні особи, адже коли мова йде про дорогій власності, сума в декілька десятків тисяч рублів здається незначною.

5. Як отримати свою частку в спадщині — 3 практичних ради

Припустимо, ви як пенсіонер хочете отримати обов'язкову частку у спадщині за заповітом від своїх померлих престарілих батьків.

Що ж робити, щоб не залишитися ні з чим?

Порада 1. Зверніться за допомогою до юристів

Якщо ви вважаєте, що вам покладена обов'язкова частка від спадщини при наявності заповіту, в якому вас немає, краще рішення   звернутися за допомогою до юристів. Вони детально вивчать ситуацію і зроблять правовий висновок. Якщо ви праві, то зможете або самостійно захистити свої права, озброївшись знаннями, або залучити для цієї мети фахівця.

Якщо спадкування за заповітом не було справедливим, він допоможе довести вашу правоту у нотаріуса або в суді.

Порада 2. Подавайте заяву своєчасно

Пам'ятайте, що для спадкування обов'язкової частки встановлені такі ж терміни, як і в загальному випадку. Не затягуйте з поданням заяви нотаріусу. Якщо пропустите термін, відновити його буде дуже складно, навіть в суді. Крім того, до того часу майно може бути продано, а компенсацію доведеться чекати дуже довго.

Порада 3. Звертайтеся в суд

Якщо з якоїсь причини нотаріус відмовляє вам, звертайтеся в суд для оскарження рішення про відмову у виділенні обов'язкової частки у спадщині. Там потрібно надати переконливі докази своєї правоти, навіть привести свідків.

На закінчення пропоную вашій увазі відеоролик.

6. Висновок

Обов'язкова частка у спадщині за заповітом захищає права недієздатних спадкоємців, але користуватися цією можливістю не завжди вигідно.

Питання читачам

Що ще про обов'язкову частку у спадщині ви хотіли б дізнатися?

Бажаю вам всього найкращого, пропоную оцінити статтю і написати до неї коментар, в тому числі в соцмережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Обов'язкова частка у спадщині при заповіті   інструкція по отриманню для спадкоємців першої черги: 6 простих кроків + 3 ради як оформити свою частку у порядку трансмісії