Не завжди зміст заповіту задовольняє потреби абсолютно всіх претендентів на майно покійного. Навпаки, часто воно стає приводом для розбрату і серйозних сімейних баталій. Все тому, що оспорювання заповіту передбачено ГК РФ.
Мене звати Валерій Чемакин, і я як консультант з правових питань висвітлю цю проблему з точки зору незадоволеного спадкоємця і з позиції заповідача.
В кінці пропоную огляд декількох юридичних компаній, що працюють з вирішення спадкових спорів.
1. Чи можна оскаржити заповіт
Оспорювання заповіту допускається тільки після відкриття спадщини, тобто після смерті заповідача. Поки він живий, зробити це неможливо, навіть коли зміст документа відомо. Частіше спадкодавець тримає його в таємниці, щоб уникнути передчасних конфліктів між родичами.
Оскаржувати заповіт має право тільки спадкоємці першої черги, а при їх відсутності такі по низхідній.
Якщо в документі не була виділена обов'язкова частка для неповнолітніх дітей або інших непрацездатних утриманців, то оспорювання заповіту для їх участі в розподілі спадщини за законом не вимагається. Вони отримають належне і без судових розглядів.
Чому це так, ви дізнаєтесь, коли прочитаєте наш спеціальний матеріал про спадкування за заповітом. Процес оскарження заповіту в суді зводиться до визнання його недійсним з-за різних порушень процедури складання цього документа. У цьому випадку скасовується все, що в ньому написано, а спадкування здійснюється законним способом.
Часткове оспорювання заповіту допускається у нотаріуса, коли в ньому не враховані права обов'язкових спадкоємців. При цьому зміни вносять лише в розподіл часток.
Слід враховувати, що визнання одного документа недійсним автоматично вводить в дію попередній по хронології. Тому той, хто може оскаржити заповіт на квартиру, повинен враховувати зміст попереднього документа і оскаржити його теж.
2. Що є підставою для оспорювання заповіту — 5 головних причин
Термін давності для оскарження заповіту 3 роки, а у разі застосування погроз і насильства до заповідачеві — 1 рік, але зробити це неможливо до відкриття спадщини. Тому він обчислюється не з моменту написання, а з дня смерті заповідача.
Підстав для оспорювання заповіту не так і багато:
- Загальні. До них відносять внутрішні фактори, пов'язані з особистістю спадкодавця та його особливостями в момент написання, а також неправильне трактування самої суті документа.
- Спеціальні. Чисто технічні фактори, пов'язані з дотриманням процедури оформлення заповіту.
У будь-якому випадку для скасування потрібні дуже вагомі причини.
Причина 1. Сумнів в адекватності спадкодавця
Стан неадекватності в момент написання документа найчастіше використовують для доказу в суді його недійсності. Адже нерідкі випадки, коли останню волю літніх людей нотаріус фіксує у смертного одра.
Родичі в таких випадках апелюють до того, що людина перед смертю вже нічого не тямив. Важливу роль тут відіграють медичні документи і свідчення свідків.
Іноді спадкодавця призводять до нотаріуса в стані сп'яніння або під дією медичних препаратів. Зрозуміло, що фахівець не має право працювати з таким клієнтом, але якщо справа стосується «вигідного» заповіт на квартиру, то зацікавлені особи приймуть всі заходи, щоб обдурити пильність нотаріуса.
Причина 2. Особиста зацікавленість нотаріуса
На жаль, корупція є на будь-якому рівні організації суспільства. Не виняток і окремі посадові особи нотаріату. Якщо у родичів є докази, що фахівець, який діяв у власних корисливих інтересах, то заповіт, посвідчений таким нотаріусом, сміливо можна заперечувати.
Причина 3. Порушення вимог до оформлення
Процедура написання заповіту в тих чи інших умовах суворо регламентована законом. Сам зміст теж повинно включати деякі обов'язкові відомості.
зокрема, там мають бути точні адреси і найменування об'єктів, реквізити підприємств, а прізвища та імена не можуть містити помилки. Порушення будь-якої з цих вимог є підставою для звернення до суду або нотаріуса.
Причина 4. Негідні спадкоємці
Вчинення злочину щодо спадкодавця або відмову від його змісту, якщо таке було визначено судом, робить спадкоємців негідними. Коли у заповіті є такі родичі, то інші мають право вимагати визнати їх такими і позбавити можливості отримати майно покійного.
Негідним може бути визнаний будь-який спадкоємець, навіть обов'язковий. Для цього треба зібрати документальні докази того, що він чинив протиправні дії. Якщо людина був засуджений, це легко. В іншому випадку потрібно серйозне розслідування, яке проводять правоохоронні органи.
Причина 5. Знаходження спадкодавця під впливом третіх осіб
Не секрет, що старого людини легко ввести в оману або залякати. Способів для цього у недобросовісних громадян цілком достатньо. Коли є докази того, що на заповідача чинився фізичний або психологічний тиск, погрози або шантаж, потрібно звертатися в суд і оскаржити таке заповіт, а як це зробити, читайте в наступному розділі.
3. Як оскаржити спадщину покрокова інструкція
Якщо ви вважаєте, що майно вашого родича після його смерті розподіляється несправедливо — звертайтеся до нотаріуса або до суду. Знайте, що строки прийняття спадщини ніяк не впливають на можливість оспорювання заповіту. Якщо навіть майно вже оформлено у власність — усе ще можна переграти. На це є цілих 3 роки.
Головне, визначитися з підставами, і вже звідси будувати всю стратегію захисту своїх прав. Адже довести, що заповідач був під впливом медичних препаратів — не те ж саме, що підтвердити в суді примус.
Крок 1. Збираємо докази
Доказова база будується на документах, предметах, показаннях свідків, але ніяк не на голослівних висловлюваннях. Тому, перш ніж йти в суд, перевірити правдивість і достовірність усіх відомостей, що свідчать на вашу користь.
Які докази приймаються:
- медичні довідки та рецептів на сильнодіючі речовини;
- довідку нарколога та психіатра відповідного змісту;
- фото, відео та аудіо матеріали, що фіксують процес написання заповіту;
- показання свідків;
- судові рішення і вироки, довідки про судимості (у разі недостойних спадкоємців).
Всі документи повинні бути оригіналами або завіреними копіями. Зі свідками поговоріть заздалегідь визначитеся, важливі їх показання для вашого успіху. Тільки переконливі докази дозволять вам виграти справу і оформити спадщину. Детальніше про цю процедуру читайте в окремій статті.
Крок 2. Проводимо страхувальні заходи
Якщо спадкоємець отримав майно за заповітом не зовсім законним шляхом і знає про це, то він неодмінно захоче його продати якомога швидше. Тому потрібно відразу підстрахуватися і подати в суд позов про накладення арешту на майно до з'ясування всіх обставин. В цьому випадку його ніхто не зможе продати, так як реєстраційні дії будуть заборонені.
Крок 3. Оцінюємо характер волі заповідача і намагаємося врегулювати спір мирним шляхом
Після того, як всі страхувальні заходи прийняті, займіться вирішенням питання мирним шляхом. Для цього спробуйте домовитися з протилежною стороною.
Якщо у вас є переконливі аргументи, а ваш опонент адекватна людина, він не стане доводити справу до суду, а запропонує компроміс. Ваша справа, погоджуватися з ним чи ні. Якщо домовитися не виходить — переходьте до наступного кроку.
Приклад
Микола знайшов незаперечні докази того, що на його важко хворого батька при написанні заповіту чинився серйозний тиск, в результаті якого квартира перейшла його напарника по бізнесу Сергію.
Микола знайшов свідків і запис з камер спостереження. Виявилося, що напарник застосував шантаж. Він обіцяв надати розголосу якісь відомості, неприємні для батька Миколи.
Хлопець найняв адвоката, який зв'язався з одержувачем спадщини і роз'яснив йому наслідки використання шантажу. У разі розголошення наявних відомостей, репутація фірми могла серйозно постраждати. Такі ризики були неприйнятні, і Сергій добровільно відмовився від квартири на користь Миколи.
Крок 4. Готуємо позовну заяву в суд
У позові викладіть підставу скасування заповіту і зробіть посилання на доказову базу. Не забудьте вказати установчі дані свідків та їх адреси, щоб їм направили порядку. Пишіть грамотно, з дотриманням вимог ділового стилю.
Намагайтеся не використовувати фраз, мають емоційне забарвлення. Якщо ви не знаєте, як написати позовну заяву на оспорювання заповіту, зверніться за такою послугою до юриста.
Крок 5. Оплачуємо держмито
Держмито на оспорювання заповіту складає всього 300 рублів. Її оплачують в будь-якому банку або терміналі. Реквізити візьміть в канцелярії суду або в банківських працівників. Підсудність справи з оскарження заповіту — міський або районний суд. Копію квитанції про оплату долучите до пакету документів.
Крок 6. Надаємо необхідні докази
Всі документи для оскарження заповіту повинні доводити ваше твердження в позові. Його потрібно підтвердити задокументованими фактами або показаннями свідків.
Суду треба надати:
- папери, що підтверджують вашу особу і право на подання такого позову;
- документальні докази, що перераховані вище;
- речові докази;
- свідчення.
Крок 7. Очікуємо прийняття рішення суду
В залежності від складності справи, кількості документів і запрошених свідків може пройти кілька засідань, перш ніж суддя прийме рішення. Наберіться терпіння і чекати цього моменту. Підсумок можна передбачити заздалегідь. Не завжди рішення вас задовольнить. У цьому випадку ви маєте право оскаржити його в наступній судової інстанції.
Якщо все пройшло так, як ви й хотіли, беріть рішення суду, ідіть з ним до нотаріуса і вступайте в спадщину за законом, але тільки коли немає інших заповітів, написаних раніше.
4. Хто допоможе оскаржити заповіт огляд ТОП-3 юридичних компаній
Щоб підвищити свої шанси на успіх у суді, скористайтеся послугами юристів. Тема спадщини актуальна і популярна, тому знайти фахівця з хорошою кваліфікацією не складе труднощів.
Ось кілька відомих юридичних компаній, куди варто звернутися при виникненні спадкової проблеми.
1) Правознавець
Компанія підійде тим, хто звик вирішувати проблеми самостійно. Тут ви отримаєте грамотну юридичну консультацію по своїй справі. При цьому вона буде настільки докладна, що навіть з мінімальними знаннями ви спокійно захистіть свої права. Адже консультації юристів Правознавця — це керівництво до дії з покроковою інструкцією. Вам залишається тільки слідувати її пунктами.
Щоб проконсультуватися, не треба нікуди ходити. Досить відвідати сайт Правознавця і подзвонити за телефонами, які вказані на головній сторінці. Також передбачена можливість звернення через чат. Це навіть краще, так як людині простіше викласти свої думки письмово, ніж пояснювати ситуацію. При будь-якому способі комунікації вам допоможуть. Якщо у вас загальне питання — допомога буде безкоштовною.
Внесення невеликої суми гарантує кваліфікований розгорнуту відповідь. На сторінках порталу є безліч вже розібраних ситуацій, читання яких вам не зашкодить. Можливо, там є схожий на ваш випадок. Тоді не доведеться додатково консультуватися. Завітайте на портал Правознавця і перевірте.
2) Центр правової підтримки
Тут теж можна отримати безкоштовну консультацію юристів як через чат, так і по телефону в будь-який час доби. Якщо потрібно щось більше, ніж консультація, повідомте про це, і вам призначать зустріч. Юрист допоможе не тільки скласти позовну заяву, але і захистить ваші права в будь-якій інстанції.
Порядок вирішення спадкового спору в Центрі правової підтримки:
Етапи | Дія | Подробиці |
Етап 1 | Ви звертаєтеся до юриста | Пояснюєте ситуацію, надаєте наявні документи |
Етап 2 | Консультація | Юрист вивчає документи і консультує вас, ви разом вырабатываете план подальшого співробітництва |
Етап 3 | Звернення до протилежній стороні | Юрист пише звернення, в якому обґрунтовує свою позицію і повідомляє про можливі наслідки в разі програшу справи |
Етап 4 | Підготовка позовної заяви | Складання грамотного позову із зазначенням всієї доказової бази і вашої позиції |
Етап 5 | Участь у засіданнях | Захист в суді ваших інтересів, оскарження у разі негативного рішення |
Етап 6 | Сприяння у виконанні судового рішення | Юрист проконтролює виконання положень рішення, а при необхідності залучити до роботи судових приставів |
3) Закон і право
Ця компанія займається будь-якими юридичними питаннями, в тому числі і спадковим правовому. Вирішення спорів між спадкоємцями, особливо в частині оскарження заповіту, добре відпрацьована процедура. Якщо юрист «Закону та права» взявся за вашу справу, ймовірність успіху істотно підвищується. Якщо є сумніви в успіху, то вам про це відразу ж скажуть. Від вас залежить — йти далі чи змиритися.
5. Як убезпечити заповіт від оскарження в суді — 4 корисних ради
тепер Розглянемо тему з позиції спадкодавця. Кожному хочеться, щоб його воля була виконана неухильно. Для цього треба написати заповіт так, щоб «комар носа не підточив».
Ось кілька порад юристів, як мінімізувати ризик оспорювання заповіту.
Порада 1. Грамотно складайте заповіт
Не варто економити на своїй останній волі. Найміть юристів для правильного і грамотного складання заповіту. Вони знають всі тонкощі і підводні камені, які використовуються в суді. Скласти цей документ самому, не маючи юридичної підготовки, складно. Якщо ж ви ризикнули, то не допускайте помилок і вказуйте правильно всі імена і найменування об'єктів.
Порада 2. Заздалегідь візьміть довідку з психоневрологічного диспансеру
Перед написанням документа сходіть до психіатра і нарколога. Візьміть довідку про те, що ви не перебуваєте у цих фахівців ні на яких видах обліку.
Наявність цих документів унеможливить апеляцію до вашої неадекватності або неосудності і відсіче найпоширенішу причину оскарження заповітів. Щоб убезпечити себе, залиште довідки на зберігання у нотаріуса разом з заповітом.
Порада 3. Складайте заповіт в присутності двох свідків
У деяких випадках потрібна обов'язкова присутність двох свідків, але ніхто не забороняє запрошувати їх при складанні заповіту в звичайних умовах.
Свідки повинні самі бути адекватними, а краще, коли це фахівці «душевних» областях (психолог, психіатр). Ніколи не кличте аби кого. Сусід-алкаш чи незнайомий перехожий вже завтра забудуть, що підписували.
Порада 4. Звертайтеся до нотаріусів, які ведуть відеозйомку під час процедури
Якщо нотаріус практикує відеозйомку в процесі проведення процедури підписання заповіту, це великий плюс. Такі записи убезпечать вас від оспорювання заповіту.
Інший варіант попросити когось зробити відеозйомку, а носій із записом залишити у нотаріуса. Не буває заповіту без права оскарження, але виключити таку можливість під силу кожному заповідачеві.
Для закріплення матеріалу пропоную подивитися тематичний відеоролик.
6. Висновок
Оспорювання заповіту можливе лише у виняткових випадках, так як це остання воля покійного. Тим не менш, ми розглянули ситуації, коли це допускається.
Питання читачам
Всі ситуації, коли заповіт оскаржують, вам зрозумілі? Якщо немає, що б ви хотіли дізнатися з цієї теми?
Бажаю всього доброго! Пропоную оцінити статтю і залишити коментар до неї. Не забувайте також ставити лайки в соцмережах.