До недавнього часу оголосити себе фінансово неспроможними могли тільки юридичні особи. Але з 2015 року ситуація змінилася. Тепер ініціювати процедуру банкрутства мають право і пересічні громадяни. Найчастіше це єдиний вихід з фінансової безвиході, викликаної нездатністю обслуговувати взяті на себе кредитні зобов'язання.
Але неважливо, хто оголошує себе банкрутом і з якою метою, самостійно управляти своїми активами ініціатор процедури вже не вправі. Цю функцію бере на себе професійний спеціаліст з питань банкрутства – арбітражний керуючий. Про його повноваження і завдання я, Денис Кудерин, докладно розповім в новій статті.
Якщо виникнуть труднощі з пошуками кваліфікованого арбітражного спеціаліста, до ваших послуг – огляд перевірених і надійних російських компаній, які допоможуть вирішити питання банкрутства на вигідних умовах.
- Хто такий арбітражний керуючий і чим він займається
- Які бувають види арбітражних керуючих – 4 основних види
- Як працює арбітражний керуючий при відновленні платоспроможності фізичної особи – 7 основних етапів
- Хто пропонує послуги арбітражного керуючого – огляд ТОП-3 компаній
- Як вибрати арбітражного керуючого – 3 корисні поради
- Висновок
1. Хто такий арбітражний керуючий і чим він займається
Інститут банкрутства фізичних осіб в новій має відносно коротку історію. Тому багато громадян ще з побоюванням відносяться до процедури визнання фінансової неспроможності, віддаючи перевагу менш цивілізовані і більш складні способи боротьби з кредитними навантаженнями.
Одні йдуть у підпілля, інші влаштовуються на додаткову роботу і живуть на хлібі і воді, щоб розрахуватися з боргами, треті беруть нові кредити, щоб розрахуватися зі старими. Між тим у багатьох ситуаціях легше і дешевше офіційно визнати себе банкрутом і почати фінансову історію з «чистого аркуша».
Підприємствам і комерційним компаніям простіше ініціювати цю процедуру: механізм банкрутства юросіб цілком налагоджений і строго регламентовано на законодавчому рівні.
Але й тут далеко не всі керівники до кінця уявляють собі всі наслідки цього заходу, що позначається як на фінансові перспективи компаній, так і на подальшу долю їх власників.
Отже, перше, що повинні знати пересічні громадяни, і керівники організацій про банкрутство: ця процедура неможлива без участі арбітражного керуючого. Іноді його називають фінансовим керуючим або навіть менеджером по банкрутству.
Арбітражний керуючий – фахівець з антикризового управління, який призначається арбітражним судом. Його основна функція – контроль діяльності і активів боржника з метою повноцінного задоволення кредитних зобов'язань.
Така людина працює зв'язковим між боржником, кредиторами і судовими органами, що вирішують арбітражні спори. В ідеалі він дотримується інтереси тих і інших. Він прагне, щоб процедура банкрутства пройшла в чіткій відповідності з законом, а всі учасники процесу були по можливості задоволені результатами.
Без участі керуючого банкрут, особливо якщо це фізична особа, буде беззахисний перед професійними кредиторами. І хоча спеціаліст призначається арбітражним судом, заявник має право запропонувати свою кандидатуру на роль фінансового управлінця.
Арбітражний керуючий має вищу освіту і перебуває в саморегулівній організації таких фахівців. Як правило, він працює в команді з 2-3 помічників.
до Речі, тільки пропрацювавши певний час на посаді помічника, громадянин має право стати повноцінним арбітражним керуючим.
Інші вимоги до арбітражним керуючим:
- успішна здача іспиту за програмою підготовки таких фахівців;
- відсутність судимості;
- робочий стаж на посаді керівника не менше 2 років;
- наявність страхування професійної відповідальності.
Само собою, він повинен бути громадянином країни, в якій працює.
Він має право ініціювати будь-які законні процедури в рамках ведення справ боржника. Наприклад, наполягати на реструктуризацію боргу і проводити відповідні заходи, замовляти оцінку активів банкрута, продавати майно боржника на вільних торгах.
При цьому фахівець неухильно дотримується правил СРО, у якій він перебуває. Ці організації контролюють роботу керуючого, стежать за дотриманням законів, розглядають скарги громадян та юросіб у відношенні своїх членів і приймають дисциплінарні заходи впливу на них.
Послуги арбітражного керівника – платні. Він отримує офіційне винагороду від заявника (боржника). Розмір оплати визначається кредиторами і затверджується арбітражним судом. Сума не повинна бути менше 10 000 рублів.
В останні роки збільшується конкуренція на ринку праці арбітражних фахівців. Їх послуги все більш затребувані і актуальні. Але зростає і потреба в грамотних і досвідчених керівників.
Цінуються не тільки професійні пізнання в юридичній сфері, але і особистісні якості. Хороший керівник – це не просто юрист, але економіст, тонкий психолог і людина, що вміє в стресових ситуаціях приймати зважені й тверезі рішення.
Дивіться ролик, в якому висловлюється альтернативна думка про арбітражних керуючих.
2. Які бувають види арбітражних керуючих – 4 основних виду
У такого фахівця безліч прав і обов'язків. Залежно від конкретних обставин справи про банкрутство та рішень, прийнятих судом, змінюються і функції цього фахівця.
Бувають тимчасові, адміністративні, зовнішні і, нарешті, конкурсні керуючі. Такий поділ збігається зі стадіями банкрутства, передбаченими для юридичних осіб і громадян. Розглянемо особливості кожної категорії.
Вид 1. Тимчасовий керуючий
Такий спеціаліст призначається арбітражним судом для офіційного спостереження за боржником.
Тимчасовий керівник:
- стежить за збереженням майна боржника – щоб той, приміром, не вивів активи з метою їх приховування;
- аналізує фінансовий статус боржника;
- складає список вимог кредиторів;
- проводить збори кредиторів.
Посада вводиться на термін до 7 місяців.
Вигляд 2. Адміністративний керуючий
Завдання такого співробітника – фінансове оздоровлення боржника. Фахівець проводить «реанімаційні» процедури для порятунку компанії або громадянина від повного розорення. Для відновлення платоспроможності клієнта використовуються тільки законні фінансові процедури.
На час процедури фінансового оздоровлення керуючий призупиняє нарахування штрафів, пені та неустойок. Скасовуються також нові штрафні санкції кредиторів. Керуючий ініціює реструктуризацію боргу і становить реальний графік погашення платежів.
Приклад
Громадянин Сидоров взяв кредит в Ощадбанку на суму 500 000 рублів на будівництво будинку. Він встиг розрахуватися з половиною боргу, як раптом в компанії, в якій він працював, вирішили скоротити його посаду.
Вихідної допомоги не вистачило, щоб розрахуватися з боргами. Він залишився винен банку 200 000 рублів. Знайомий юрист порадив ініціювати процедуру банкрутства. Призначений арбітражний керуючий допоміг організувати реструктуризацію боргу.
Сидорову збільшили термін виплат ще на 2 роки, зменшили розмір щомісячних виплат, а на час, поки він не влаштується на нову роботу призупинили нарахування пені.
3 Вид. Зовнішній керуючий
Зовнішнє управління – ще один спосіб відновити платоспроможність особи і привести в порядок його фінансові справи. Управитель веде бухгалтерію свого підопічного, розробляє план погашення боргів, бере на себе функцію управління справами компанії (якщо мова про банкрутство юридичної особи).
Зовнішнє управління – не обов'язкова стадія: вона вводиться, якщо арбітражний суд погодиться з доцільністю подібної процедури.
Тривалість такого етапу – до 18 місяців.
Вид 4. Конкурсний керуючий
Конкурсне виробництво – фінальна стадія процедури. Конкурсний керуючий повинен на цьому етапі задовольнити вимоги кредиторів будь-яким із передбачених законом способів.
Фахівець уповноважений:
- розпоряджатися активами боржника;
- шукати і повертати його майно, якщо воно перебуває у третіх осіб;
- залучати професійних оцінювачів з метою з'ясувати реальну вартість майна боржника;
- продавати власність боржника на аукціоні.
Функції конкурсного керуючого при банкрутстві громадян виконує фінансовий керуючий. Він володіє аналогічними правами і виконує ті ж завдання – задовольняє вимоги кредиторів, виявляє фіктивне банкрутство, якщо воно має місце, стежить за дотриманням законності.
Таблиця наочно демонструє різницю між видами арбітражних керуючих:
№ | Види керуючих | Цілі | Тривалість |
1 | Тимчасовий | Аналіз фінансового становища боржника | 7 місяців |
2 | Адміністративний | Відновлення платоспроможності | Не більше 2 років |
3 | Зовнішній | Фінансове оздоровлення | Максимум – 18 місяців |
4 | Конкурсний | Задоволення вимог позикодавців | 6 місяців |
3. Як працює арбітражний керуючий при відновленні платоспроможності фізичної особи – 7 основних етапів
Процедура визнання неспроможності громадян дещо відрізняється від банкрутства організацій. Тут інший порядок прийняття рішень арбітражним судом.
На підставі фінансового стану боржника вводять різні процедури банкрутства – реструктуризацію боргу (якщо у клієнта є офіційні доходи) або реалізацію майна (якщо платити нічим). Арбітражний керуючий втілює рішення суду в життя.
Розглянемо, як це відбувається на практиці.
Етап 1. Збір відомостей про боржника
Обов'язок арбітражного керуючого – провести об'єктивний аналіз фінансового статусу боржника. Він перевіряє його кредитну історію, майнові активи, трудову діяльність, родинні зв'язки і будь-які інші відомості, необхідні суду для ухвалення справедливого рішення.
Бажано також з'ясувати, чи не вживав боржник умисних дій, що призвели до банкрутства, не переписував у недавній час майно на ім'я дружини (чоловіка), дітей та інших родичів. Підозри в шахрайстві і спробах приховати активи – привід для суду припинити процедуру банкрутства. У таких випадках про списання боргів можна забути.
Етап 2. Повідомлення кредиторів
Наступна стадія – повідомлення кредиторів про ініціювання процедури банкрутства. Зацікавлені особи повинні заздалегідь дізнатися, що їх боржник наполягає на визнання неспроможності, і зробити відповідні висновки.
Фінансовий управитель веде реєстр кредиторів, в якому враховані всі борги його підопічного.
Етап 3. Складання плану управління
Через місяць після свого призначення керуючий зобов'язаний скласти план управління і представити його кредиторам. Документ містить заходи по відновленню платоспроможності громадянина, порядок реалізації цих заходів і витрати на майбутні заходи.
Етап 4. Збори кредиторів
На зборах кредиторів обговорюється, чи можлива процедура реструктуризації, розглядаються інші компромісні рішення між кредитором і боржником, зокрема – мирову угоду.
Збори вирішує, згідно воно з планом зовнішнього управління або буде клопотати про ініціації конкурсного виробництва.
На практиці борги громадянину ніхто, звичайно, не простить (тим більше, кредитна організація) тому найбільш вірогідний результат – реалізація активів боржника на торгах.
Громадянин не зобов'язаний приходити на збори кредиторів. Замість себе він має право відправити на збори представника або взагалі обійтися без всякого присутності на заході.
Етап 5. Передача затвердженого плану в суд
План зовнішнього управління необхідно представити суддям не пізніше, ніж через 5 днів з моменту проведення зборів.
Етап 6. Отримання рішення суду
Суд призначає засідання, на якому підводяться підсумки діяльності арбітражного керуючого. Борги спишуть лише в тому випадку, якщо у боржника не залишиться активів, які можна продати на торгах, за винятком життєво необхідного мінімуму.
Етап 7. Контроль реструктуризації боргів
Реструктуризація можлива у випадку, якщо заявник має постійний офіційний дохід, бажано високий.
Для відновлення платоспроможності приймають наступні заходи:
- зменшують розмір щомісячних виплат;
- збільшують термін кредиту;
- скасовують штрафні санкції за прострочення (на розсуд кредитора).
Реструктуризація – цілком сприятливий результат процедури банкрутства. Це набагато краще, ніж продаж майна з молотка. Фінансовий керівник контролює виконання боржником нових кредитних умов.
4. Хто пропонує послуги арбітражного керуючого – огляд ТОП-3 компаній
Арбітражного керуючого призначає суд, але заявник має право запропонувати свою кандидатуру на цю посаду. Таким чином, фахівець буде не тільки дотримуватися законність у справі про банкрутство, але і відстоювати права боржника.
Є професійні юридичні компанії, які залучають до роботи своїх арбітражних і фінансових керуючих – перевірених співробітників з великою практикою.
Представляю огляд трійки кращих російських компаній, що спеціалізуються на банкрутство юридичних суб'єктів і фізосіб.
1) Столичний Аудитор
Аудиторсько-консалтингова фірма, створена в 2005 році. Компанію заснували професіонали в різних галузях юриспруденції, а також фахівці з податків, бухгалтерського справі і аудиту.
Банкрутство і стягнення боргів – пріоритетний напрямок діяльності організації. «Столичний Аудитор» надає повний спектр послуг для приватних осіб і компаній, зацікавлених у визнання фінансової неспроможності. Компанія гарантує безпеку процедури із залученням професійних арбітражних керуючих.
Фірма працює без посередників: всі керуючі «Столичного Аудитора» штатні фахівці з досвідом роботи у своїй області понад 10 років. Для кожного замовника співробітники підбирають індивідуальну процедуру банкрутства для мінімізації витрат та ризиків. При необхідності фахівці організовують представництво а арбітражному суді і допоможуть вирішити результат на користь клієнта.
2) Банкрутство Плюс
Специфічна організація, заснована в 2010 році. Входить в ТОП-50 юридичних компаній за версією порталу Право.ру. Гарантує кваліфіковане та ефективне антикризове управління компанією в період банкрутства, займається також стягненням боргів.
Послуга арбітражного керуючого надається тим боржникам, які не впевнені, що впораються з процедурою банкрутства грамотно і з мінімальними втратами. Фахівець компанії «Банкрутство Плюс» володіє всіма необхідними ознаками успішного арбітражного керуючого і має додаткову перевагу: ви можете повністю довіряти.
3) Правовий Гарант
Багатопрофільна компанія з бездоганною репутацією та хорошим послужним списком. Напрямки діяльності – арбітраж, банкрутство, ліквідація, корпоративні спори, послуги адвоката, бухгалтерська допомога, оцінка майна, стягнення боргів, податкові спори і багато іншого.
5. Як вибрати арбітражного керуючого – 3 корисних ради
Якщо ви не запропонуєте кандидатуру арбітражного керуючого самі, це зробить суд. Але в цьому випадку немає гарантії, що фахівець буде враховувати ваші інтереси. Тому вибирати керуючого слід самостійно і до того, як ви ініціюєте процедуру банкрутства.
Кілька корисних порад з вибору «менеджера з питань банкрутства».
Порада 1. Аналізуйте діяльність арбітражних керуючих
Послужний список працівника є в реєстрі арбітражних керуючих або в картотеці арбітражних справ. Дивіться, щоб у фахівця був великий досвід у веденні справ про банкрутство і бездоганна репутація.
Оскільки діяльність арбітражних керівників строго регламентована, ці співробітники нерідко піддаються дискваліфікації або попередженням про такий. Не варто довіряти керуючому, який знаходиться на межі зміщення з посади: якщо його позбавлять членства в СРО і всіх інших повноважень під час вашого процесу, це загрожує катастрофою.
При перевірці звертайте увагу на фахівців, які мають звичку усуватися від справ, якщо не бачать в них перспективи. Ця інформація обов'язково відображається в картотеці арбітражних справ. «Самоустраняющиеся» керуючі нам теж не потрібні.
Порада 2. Скористайтеся консультацією юристів
Перш ніж приступити до процедури банкрутства і вибору арбітражного керуючого, проконсультуйтеся з професійними юристами.
Простіше зробити це віддалено – через сайт Правознавець. З порталом співпрацюють близько 18 000 професійних юристів всіх напрямків права. Чимало тут і фахівців з банкрутства, знайдуться навіть практикуючі арбітражні керуючі.
Прості консультації надаються безкоштовно. Потрібна більш конкретна допомога – вибирайте платні послуги. Вартість мінімальна, а рівень – не гірше, а можливо, і краще традиційної юридичної підтримки в режимі оффлайн.
Порада 3. Вибирайте арбітражних керуючих, включених в СРО
Участь в СРО гарантує професіоналізм, належну підготовку, наявність страховки професійної діяльності. Втім, членство в СРО для арбітражних керуючих стало обов'язковим, без нього ніхто не запросить фахівця для ведення офіційних справ.
6. Висновок
Підведемо підсумки. Арбітражний керуючий – особа, без якого не обійдеться жодна процедура банкрутства. У професіоналізмі та рівні цього співробітника зацікавлені як боржники, так і кредитори.
Питання до читачів
Які аспекти роботи арбітражного керуючого залишилися для вас незрозумілими? Які критерії вибору такого фахівця ви б ще додали?
Наш журнал бажає вам фінансового благополуччя і процвітання! Чекаємо коментарів до прочитаного. Не соромтеся – пишіть відгуки, побажання, пропозиції, ставте лайки в соцмережах і оцінки.