Національна валюта небезпеки. Є певні ризики для гривні: вона опиниться під серйозним тиском з-за майбутніх закупівель газу, необхідного в опалювальний сезон. А якщо конфлікт з Росією перейде у більш активну стадію — все буде набагато сумніше.
Національна валюта України здатна потрапити під серйозний тиск, що зовсім не буде сприяти зростанню курсу валюти країни. Враховуючи нинішнє не саме позитивне становище, подібний розвиток подій вкрай негативно позначиться на гривні.
Що маємо зараз
останні кілька днів на міжбанківському ринку було дуже неспокійно. Курс долара і євро вирішили синхронно відобразити зростання. Як заявив Нацбанк України, така поведінка цих валют було наслідком від загострення ситуації з Росією і черговим конфліктом в Криму.
Кілька днів міжбанківський ринок лихоманило курс долара виріс за два дні на 1% від попередніх котирувань. Що не є нормою. Слідом за ним послідували і котирування на чорному ринку, але там ця валюта примудрилася дорости аж до 26 грн./$, а подекуди і вища.
Проте через три дні лихоманки американська валюта вирішила трохи подешевшати, навіть незважаючи на стабільно високий попит. Але тільки на міжбанківському ринку, де вчора змогла пробити планку 25 грн./$ і спрямуватися далі вниз. Однак сьогодні вже немає такої безтурботності котирування по долара знову повільно, але вірно повзуть вгору, знову перевищивши рівень 25 гривень. А на готівковому ринку обміняти валюту в Дніпрі (Дніпропетровську), наприклад, можна навіть за гранню 26 гривень. Готівкові ж ринки виявляють тенденцію до подальшого зростання на хвилі панічного попиту населення.
Планується, що чорний ринок при зниженні міжбанківських котирувань теж незабаром піде слідом. Однак має пройти якийсь час спокійно, щоб паніка вляглася. Поки ж готівку торги представляють серйозну небезпеку для стабілізації курсу гривні, тому що змушують ціни триматися на підвищеному рівні.
Які є ризики для гривні
і в у майбутньому гривні є два серйозні чинники, які здатні спонукати її до зниження ціни. Це конфлікт з Росією і закупівлі газу для опалення.
думку начальника казначейства ВТБ Банку Станіслава Верхградского, саме загострення ситуації з Росією, а саме через події на кордоні з Кримом, змусило курс гривні так просісти. Експортери просто не стали продавати вільну частину виручки в валюти, вважаючи за краще почекати до можливого зміцнення долара. Власне, зміцнення і відбулося а не від ескалації конфлікту, а від утворився дефіциту валюти і паніки на тему курсів.
Особливо це позначилося на чорних ринках, на яких різко проявився попит на валюту. Також попит був підстьобнуть не тільки тим, що відбувається, але і новинами від Мінфіну проект держбюджету на наступний рік були закладені котирування по долару в межах 27,2 грн./$. Отже, треба відразу закупитися «баксом», щоб потім отримати з нього грошей. У цьому думці з Верхградским почасти солідарний і Микита Мишаков, експерт відділу операцій на валютних і грошових ринках в ОТП Банку. Але він доповнив інформацію нібито ситуація в Криму спонукала нерезидентів, які мають дозвіл на висновок дивідендів, починати купувати валюту для подальшого виведення за кордон. Звідси і зростання, який передався і на готівковий сектор. А директор департаменту казначейства Піреус Банку, Ігор Якобчук, доповнює — якщо цей фактор і підштовхнув зростання долара до гривні він мав короткочасне дію, і на ринки не впливає.
осінь перспективи не райдужні. Наприклад, головний аналітик Андрій Приходько UniCredit Bank припустив, що саме закупівлі для опалювального сезону в на початку осені і «задавлять» гривню. Є побоювання, що сценарій буде таким само, як і в минулого року тоді долар ріс аж до лютого 2016 року. Ситуацію міг б згладити транш, але його чекати вже немає сенсу. У противагу цій думці висловлюється Олег Курінний, директор казначейства банку «Кредит Дніпро». &Nbsp;його думку, коливання будуть точно. Але значить, що курс долара критично зросте. &Nbsp;суті, передбачається тільки традиційна ситуація за рахунок закупівлі енергоносіїв і надходження валюти від агропромисловості в середині осені. До не варто забувати і в економіки в цілому ситуація країні досить сприятлива зростання склало 1,3%, експорт теж збільшується.
Є чи позитив для курсу гривні
Згідно думку Олега Курінного, курс долара до гривні, звичайно, здатний знизитися. Однак для цього потрібні зміни в кращу сторону, які будуть здатні це спровокувати. Наприклад, політичні реформи, які здатні створити сприятливий ґрунт для інвестицій. А якщо будуть інвестиції і реформи будуть більш активними. Отже, в цілому економіка країни буде поліпшуватися.
Також Верхградским і Мишаковым передбачається, що виділення ще одного траншу від МВФ все-таки відбудеться, то психологічний фактор, виставляє Україну на позитивному світлі, змусить курс гривні дещо піднятися, оскільки тоді ризик девальвації буде відсунутий. Знову ж, такий позитивний фактор змусить інвесторів більш позитивно ставитися до інвестування в економіку України.
Проте є і ложка дьогтю, якою і нагадав Приходько. Він теж згоден з тим, що транш позитивно вплине на економіку і курс гривні. Але цього траншу, для початку, потрібно дочекатися. А є всі ризики, що рішення по нього МВФ успішно відкладе аж до кінця року. Для цього достатньо факторів вибори нового Президента США, ухвалення нового бюджету і інавгурація нового Президента. Так що, можливо, доведеться почекати.