усі знайомі близько поняттям міжбанк, але усім варто було б познайомитися. Адже розуміючи принципи і правила роботи міжбанку, ви зможете більш розумно розпоряджатися своїми фінансами.
є «міжбанк»?
Для того, щоб забезпечити виконання заявок клієнтів і різні свої операції, банки здійснюють між собою безготівкову купівлю/продаж валюти за гривні. Ім'я цими операціями міжбанківський валютний ринок. Офіційна назва інше — «Система підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку». Щоб реєструвати ці валютні операції, Національним банком була розроблена система Валклі. Якщо банк має ліцензію НБУ, що дозволяє йому здійснювати валютні операції, то він обов'язково підключений до цій системі. Завдяки Валклі НБУ отримує повну інформацію про угодах і може відстежити, яка ситуація складається на валютному ринку.
Коли міжбанк працює?
Валютний ринок міжбанку працює виключно в робочі банківські дні. Сесія торгівлі йде з 9:00 до 17:00 з понеділка по четвер, п'ятницю і святкові дні робочий день закінчується в 16:00.
Яку роль відіграє НБУ?
Банки виконують тільки заявки своїх клієнтів, відповідно, коли юридична або фізична особа хоче здійснити купівлю/продаж валюти, то воно звертається в той банк, де володіє розрахунковими рахунками. У українських банках курс валюти для клієнтів орієнтується на міжбанківські котирування. Зазвичай заявки клієнтів збираються до 10 ранку, до 11 їх реєструють у системі Валклі, разом з попередніми заявками реєструється сума обов'язкового продажу. Це дозволяє НБУ слідкувати за тим більше покупців або продавців валюти і, відповідно, грамотно організовувати торги. Співробітникам НБУ важливо відстежувати банківські курси доларів, рубля і євро.
Для регулювання попиту і пропозицій валюти НБУ може адміністративно не реєструвати заявки клієнтів банку. А без цієї реєстрації банк не має можливості здійснити операцію, так НБУ керує ситуацією на валютному ринку.
Робота банків на міжбанку
Якщо у банку достатньо своїх коштів, то він може самостійно задовольнити запити клієнтів без звернення до міжбанку. Але в будь-якому випадку банк зобов'язаний відзвітувати про угоди купівлі/продажу в системі Валклі. Все для того, щоб НБУ міг відстежити загальну тенденцію руху валюти. Також у Валклі повинна відображатися інформація про власних валютних операціях банку. Але з-за кризової ситуації в валютній сфері часто НБУ вимагає, щоб майже всі подібні операції здійснювалися через міжбанк, а не з допомогою засобів окремого банку. Іноді навіть забороняється закривати угоди всередині банку, якщо вони здійснюються без виходу на міжбанк. НБУ робить це для того, щоб наростити обсяг валютних торгів.
Якщо банк не в змозі самостійно задовольнити заявки клієнтів на купівлю/продаж валюти, то на міжбанківському ринку залишається електронна заявка через Валклі. У заявці необхідно вказати суму купленої/проданої валюти і кращий курс. Ця інформація стає доступною всім учасникам системи, після чого вони між собою домовляються і вибирають відповідні пропозиції. Якщо банк вирішить, що заявка не є ринковою, і не виконати, то він може її відкликати. Якщо ж угода відбулася, то формуються укладені файли. Після того, як Валклі підтвердилася угода, анулювати її неможливо. Для укладення міжбанківських угод банківськими дилерами використовуються такі програмні і інформаційні забезпечення, як Укрдиллинг, Reuters, Bloomberg. Для того, щоб здійснити фізичний переказ валюти, найчастіше використовують систему банківських переказів SWIFT.
Як відбувається купівля валюти банками?
Банки можуть купувати валюту для власних потреб, таких як виплата валютних депозитів і кредитів, але при цьому треба дотримуватися певні щоденні нормативи Нацбанку. Завдяки цим нормативам НБУ може змушувати банки піднімати і опускати купівлю/продаж валюти на міжбанку. Якщо ці законодавчі нормативи порушуються, то банк якості покарання на певний час відключається від Валклі, що позбавляє його можливості проведення валютних операцій.
- себе коррахунку банку?
Курсовий прибуток, що утворився при операціях купівлі/продажу валют, є одним з важливих джерел доходу в банку. Взявши доларовий депозит, банк може продати його і купити євро, так ж навпаки. Коливання курсу є джерелом заробітку дилерів, для цього вони використовують різні поєднання купівлі і продажу різних валют. Залишки на коррахунках банку (зазвичай в гривнях) використовуються банками для купівлі валюти, тому ці залишки мають велике значення для міжбанку. Від суми залишків залежить підвищення або пониження попиту на валюту, саме так залишки на коррахунках впливають на коливання курсу.
Які угоди можливі міжбанку?
- операція «тод» дата валютування збігається з датою операції, то є грошовий розрахунок відбувається в день укладення угоди;
- операція «том» грошовий розрахунок проводиться пізніше на робочий день, ніж укладена угода;
- операція «спот» розрахунок на місці або на наступного робочого дня;
- операція «своп» — це угода двох сторін, якою перша сторона здійснює купівлю/продаж/обмін валюти умовою, що друга сторона зобов'язується здійснити зворотну купівлю/продаж/обмін цієї валюти, заздалегідь обумовивши термін угоди і курс. Зазвичай термін такої угоди для банків близько року. НБУ укладає такі угоди не більше, ніж на 3 місяця.
Здійснення розрахунків на міжбанку
Укладені в Валклі угоди повинні бути обов'язково виконані. Також НБУ, якщо побажає, може стежити, як грошові кошти проходять по операціях і аналізувати, якому банку-контрагента проведений платіж. Ці платіжні реквізити називають трасою платежу, вони вказують при укладанні угоди між банківськими дилерами.
Якщо банку доручено продати валюту, то він повинен виконати запит клієнта не пізніше, ніж через п'ять днів після списування грошей з клієнтського рахунку на спеціальний банківський рахунок для операцій на міжбанку. Ця умова діє, якщо клієнт дав завдання продати валюту Першої групи Класифікатора (долари, франки, євро). Але якщо це валюта Другої групи Класифікатора (сюди відносяться рублі), то у такої заявки термін необмежений. Після виконання заявки банк зобов'язаний не пізніше двох банківських днів зарахувати гривню на рахунок клієнта.
Хто може купувати валюту на міжбанку?
Українське валютне законодавство говорить, що валюту на міжбанківському ринку можуть купувати банки, а також юридичні і фізичні особи.
згідно з економічною кризою і підвищеним попитом на валюту з боку населення і бізнесу, щоб стабілізувати курс, НБУ застосовує ринкові і адміністративні інструменти для його регулювання.
Як юридична особа може купити валюту на міжбанку?
Для здійснення валютної операції на міжбанку необхідні наступні вимоги:
- Наявність зовнішньоекономічного контракту.
- Наявність гривні для купівлі валюти.
- Виконання вимог податкового законодавства.
- Виконання вимог митного законодавства.
Валюта може бути придбана тільки в тій кількості, яка зазначена в контракті. А також ці гроші можна буде використовувати тільки щоб виконати валютні платежі за контрактом, які зареєстрували для її купівлі. Якщо валюту не проплатили за контрактом, то вона повинна бути продана назад в протягом п'яти днів. Відповідальність за дотримання цих законів лежить на банку, який повинен перевірити всі документи юридичної особи та відстежити рух грошей.
Як валюту може придбати фізична особа?
Фізичні особи можуть оперувати не тільки готівковою валютою, але і безготівкової. Купити її на міжбанку, але допомогою відбувається досить вузьке коло операцій. Найчастіше фізична особа може купити валюту на міжбанку для оплати зарубіжного лікаря або навчального контракту. Також валюту можна купити для оплати аліментів у тому разі, якщо одержувач нерезидент. Інші види валютних платежів дуже рідко цікавлять українців, але для всіх них необхідно документальне підтвердження. Ймовірно, це і є причиною того, що операції фізичних осіб майже не мають впливу на міжбанківський валютний ринок.