Економічна ситуація давить на країну і валютний ринок. Чого варто чекати і до чого готуватися? Чому чорний курс валюти так популярний?
Нацбанк багато разів обіцяв зняття обмежень на валюту. Але вже давно зрозуміло, що розраховувати на стоїть в найближчим часом так точно. НБУ точково послабив валютний режим, але це ніяк не позначиться на загальній картині ринку. Ці полегшення стосуються тільки маловажного напрями руху капіталу, такого як валюта під приватизацію (гранти і спільні з ЄС проекти).
Обмеження на продаж іноземної готівки фізичними особами взагалі не варто вводити в умовах дефіциту. Адже тепер навіть якщо скасувати це обмеження, люди не повернуться в банки — вони вже звикли до «чорного ринку» та більш вигідним курсом. Незважаючи на те, що це один з найважливіших каналів надходження валюти, змін у обмеження очікувати не варто. Національний банк веде себе дуже обережно, так що навіть якщо напрацювання і будуть, то дуже маленькі і несуттєві.
Чому обмеження ще не зняті
вся справа в те, що економічний стан країни досить складне, хоч і прийшло в відносно спокійний період за останнім часом. Ринок ще дуже крихкий, і йому можна легко зашкодити. Підсумки підведені за цей рік, не радують результатами: зарплати українців стають менше, зібралася велика заборгованість по виплат цих самих зарплат, промислове виробництво зазнало скорочення на 17%, експорт впав на 34%, внутрішній попит знижується. Все це говорить про те, що економіка страждає.
Доброю новиною є те, що до кінця року повинна прийти валютна виручка від аграрного бізнесу. Але також цього часу необхідно буде закупити енергоносіями, для чого потрібна валюта. Ймовірно, допоможе Україні в цій справі ЄБРР, можливо, буде надано кредит у 300 млн.$. під газові закупівлі. Але в будь-якому разі через три роки гроші доведеться повертати.
Також над Україною нависає проблема в вигляді необхідності виплат за російським євробондами, що має відбутися до кінця поточного року. Крім цього є невтішні прогнози відносно ринків сировини: передбачається, що ціни на нафту падатимуть. Ніхто не прогнозує підняття вартості на український експорт. А це означає, що надходження валюти збільшити не вийде, і продовжимо залежати від США, ЄС і міжнародних фінансових організацій.
Чорний курс валюти: що буде далі
Нацбанк давно почав говорити про те, що до осені повинні будуть пом'якшити вимоги щодо кількома напрямками:
- Норматив обов'язкового продажу валюти від експортної виручки (передбачалося знизити, але поки НБУ не поспішає цього робити). Також поки не збираються збільшувати термін повернення в країну валютної виручки.
- Зниження обмежень на зняття грошей з валютних депозитів. Дуже погано, що це поки не реалізували, так як без зняття цього обмеження люди не хочуть повертати валюту в банки, боячись, що не зможуть її забрати. У вересні це обмеження знизили з 15 тис. грн. до 20 тис., але враховуючи курс валюти, це навіть не одна тисяча доларів, що говорить про неістотності даного дії НБУ.
- Також негативно позначається на економіці до дотепер не скасували заборону на вивезення дивідендів за кордон. Це відлякує інвесторів, в яких так потребує Україна.