Скарб у вашій скарбничці
Одного разу мені зустрілася цікава стаття про монети. Прочитавши її, я ДУЖЕ сильно здивувався тому, скільки нумізмати готові викласти за деякі старі і не дуже старі монети.
Я більше ніж впевнений, що кожен громадянин нашої країни, виріс на старих казках, в яких то й справа трапляються дива, хоч раз у житті хотів знайти скарб або золоту монету, ну хоч одну, але щоб стара, і коштували купу грошей. Але мало хто замислювався над тим скільки коштує, наприклад, звичайна українська монетка номіналом 5 копійок, але з малим дефектом. Про це і піде мова.
Напевно в кожного з читачів або його рідних і близьких є скарбничка, можливо, в ній навіть радянські монетки збереглися. Думаю багато хто замислювалися про вартість своєї «колекції» радянських монет. Адже є старі радянські монети, за які нумізмати можуть «відстебнути» 10 тисяч американських зелененьких.
А як же наша дрібниця? Отже, про все по порядку.
Що стосується українських монет – чи знаєте ви, що за час карбування наших монет, таких як 10, 25, 50 копійок і гривні використовувалися сплави різних металів. Але не це головне – головне те, що деякі сплави створюють не дуже сильний притягальний ефект з магнітом. Так ось такі монети вважаються рідкісними, і нумізмати можуть їх придбати за ціною (увага!) від 10 доларів США. Цікаво, правда?
Чи, наприклад монети номіналом 1, 2 або 5 копійок. Тут ситуація протилежна: якщо монетка не притягується магнітом (крім алюмінієвих 2-х копійок 1993 і 94 років випуску), то їх ціна також може стартувати від 10 американських зелених одиниць.
Напевно у багатьох в гаманці є 25 копійок. Цікаво, ці «багато» знають, що така монетка, з дуууууже малим дефектом може потягнути від 300 гривень? А весь фокус в дизайні – на монетці є листочки і ягідки, це зображення калини. Так от потрібно звернути свою увагу на ягідки під літерою «п» у слові копійок. Ягідки там розташовані у формі переверненої на бік букви «р», в основному ягідки розташовані на монетці знаходяться під ніжкою літери «п». Але якщо вам зустрілася монетка, де в центрі ягідок калини немає точок – вітаємо, ви виграли приз.
Варто згадати про монети номіналом 25 копійок, викарбуваних в Англії в 92 році. Відрізняється така монетка від звичайної тризубом, втиснув в тіло монетки (у звичайній він опуклий). Варто відзначити, що з таким дефектом зустрічаються монети номіналом 10, 25, 50 копійок. Вартість таких монет починається від 200 гривень.
Можна зустріти монети номіналом 25 копійок, датовані 95 роком випуску. Тоді тираж був дуже маленьким, з цієї самої причини вартість таких 25 копійок у нумізматів стартує від 150 гривень.
Також для колекціонерів представляють інтерес монети зі зміщеним або перевернутим один до одного малюнком аверсу або реверсу (орел і решка). Якщо поворот малюнка однієї із сторін більше 20 градусів, то вартість такої монети може стартувати від 20 гривень. Або, наприклад, підробки монет номіналом 50 копійок можуть коштувати від 70 гривень. Такі монети можна визначити за вагою (вони трохи важче звичайних), за якістю карбування (вона більш низька, ніж у справжніх), також фальшивку видає все та ж калина під літерою «п» у слові копійок (замість перевернутої «г» калина там розташована у вигляді літери «п»).
Можна зустріти монети номіналом 1, 5, 10 і 50 копійок викарбувані не в рідному металі (для 1-5 копійок це білий метал, для 10-50 -жовтий). Приміром, 50 копійок 1996 року, викарбувані на алюмінієвої заготівлі, можуть принести хазяїну не менше 250 гривень.
Щодо 10 копійчаної монети. Якщо вам попалися 10 копійок з шістьма ягідками під тією ж буквою «П» у слові копійок, то це не 10 копійок, а вже 15 гривень. А якщо на цій монеті ще і широкий зуб тризуба то вона вже коштує 15 гривень, а не менше 20 американських «гривень».
Варто згадати початок карбування наше рідне дрібниці. У 1992 році за задумом наші монети повинні були називатися «кроками» (таку назву придумали деякі депутати в недалекому минулому, деякі з них навіть хотіли назвати монети «списівкамы»), це були пробні монети. Вони відрізняються від сучасних малюнком на аверсі і реверсі. Якщо у вас така, раптом, завалялася, прийміть вітання через неї ви зможете виручити не менше 800 гривень.
Не обійдемо увагою ювілейну монету «Софіївка». Карбувалася вона в момент переходу грошей від карбованців до гривням. Невелику частину цих монет карбували як карбованці з номіналом 200 тис. грн. Але потім карбувальники врахували вихід монети (друга половина вересня) і їм довелося переробляти аверс (лицьовий бік монети). Але якимось дивом 200 тисячники таки потрапили на ринок, і зараз така монетка може коштувати більше 300 доларів.
Варто згадати і про ювілейних монетах. Після виходу України з СРСР, НБУ була продумана і правильно введена стратегія щодо ювілейних монет. Адже раніше мало хто займався колекціонуванням ювілейних або подарункових монет. А тут прямо клондайк відкрився, монети з'являлися як з різноманітного матеріалу, різних ліній виробництва (наприклад, авіації), так і різної ціни. Так ось цікавий факт – монета «Державний гімн України» номіналом 10 гривень, викарбувана в сріблі, в момент своєї появи на ринку коштувала 160 гривень, її розкупили дуже швидко. А вже через пару днів у перекупників вона коштувала 200 гривень, а через три місяці її ціна була вже 800 гривень. Аналогічна ситуація була з дуже багатьма новими монетами.
висновок.
Пам'ятаєте! Ювілейні та подарункові монети не можна чистити, а краще їх взагалі з контейнера не діставати, так як вони відразу втрачають свою цінність.
найголовніше – будьте пильні і ви обов'язково знайдете скарб, скажімо, у себе в кишені.
Посилання по теме:
- http://auction.violity.kiev.ua/
- http://www.rcoins.com/
- http://kolekcioner.net.ua/moneti.html
- http://samogo.net/articles.php?id=778
- http://coins.lave.ru/pogodovka1961/
- http://numizmat.com.ua/catalog/coins/
- http://coinssserg.narod.ru/