Вибір котла: види та особливості автономного опалення

Prosto дуже складно спрогнозувати, наскільки буде тепло в квартирах українців з центральним опаленням цієї зими. Ті, хто не хоче покладатися на долю, придивляються до варіанту вирішення проблеми – автономного опалення. Про те, яким воно буває, як правильно обрати свій варіант газового або електричного котла опалення для приватного будинку або квартири, і про які тонкощі пам'ятати, розповідає Prostobank.ua

Вже два місяця Україна живе без поставок російського газу і в режимі економії енергоресурсів. В Мінрегіонбуді стверджують, що на опалювальний сезон-2014-2015 газу вистачить, але теплопостачальні підприємства у всіх областях повинні скоротити його витрати на 30%. Як це відіб'ється на температурі в квартирах українців – поки не ясно.

У 2006 році, під час «газової війни» з Росією, тодішній президент Ющенко пропонував українцям взимку обкладати будинку соломою, щоб не замерзнути. У 2014 році жителі міст, вже зіткнулися з відключенням гарячої води, готові до більш рішучих та сучасним методам. Тому все більше зростає актуальність систем автономного опалення. Тим більше що в запасі ще є пару відносно теплих місяців на його установку.

вибрати

Системи автономного опалення можуть працювати на одному з трьох видів ресурсів. «Котли бувають газові, електричні і на твердому паливі (вугілля). Найекономічніші – газові», - розповідає інженер-енергетик Олександр. Вибір не завжди можна робити виходячи з економічності – доводиться враховувати об'єктивне наявність ресурсів. «Перш за все, потрібно вивчити, який надійний ресурс є поруч з вашим будинком: безперебійне газове постачання, надійні лінії електропередачі, або нічого немає», - пояснює Олександр.

Визначившись з видом опалювального котла, за технічними характеристиками потрібно підібрати такий, якого буде достатньо для обігріву вашої квартири або будинку. Крім номінальної площі обігріву, зазначеної в технічному описі, важливо врахувати особливості приміщення. «Потрібно критично оцінити стан свого житла. Одна справа, якщо у вас теплі підлоги, сучасні вікна, утеплені двері. Інша справа, коли гуляють протяги по щілинах, - тоді потужність котла потрібно брати з запасом», - рекомендує інженер.

Але вибір котла – тільки половина справи. «Крім самого котла важливі комплектуючі. Приміщення обігрівається за допомогою тепломережі – труб і батарей. В старих мережах труби великого діаметру і великі батареї. Якщо поміняти тільки котел, і навіть вибрати дуже економічний – економії не вийде, оскільки потрібно буде гріти великий обсяг води, що циркулює по трубах. Крім того, котел комплектується насосом, і ще буде витрачатися електроенергія на забезпечення циркуляції води в мережі. В такому випадку бажано поміняти мережу на сучасну, в якій циркулює маленький об'єм води. Тобто, щоб отримати економічну систему, спочатку потрібно вкласти багато грошей», - розповідає Олександр.

Заміни труб можна уникнути, якщо вибрати таку систему, в якій їх немає – електричні або газові конвектори. Правда, відсутність труб компенсується тим, що такий обігрівач доведеться встановити в кожній кімнаті. Але зате при необхідності можна вимкнути обігрів деяких кімнат або всього приміщення без ризику для системи. «Конвектори зручні, коли господар квартири/будинку надовго їде або не живе там постійно – у нього не розмерзнеться система, оскільки її немає», - пояснює інженер.

Крім виду палива і площі обігріву всі види опалювальних систем мають безліч інших характеристик: матеріал, наявність/відсутність вбудованого насоса, електронний або механічний регулятор, одно - або двоконтурна система (при двоконтурної котел також служить водонагрівачем) та інші. «Якщо ви не можете самі вибрати котел, можна запросити фахівця, він оцінить всі фактори і порадить», - рекомендує Олександр.

Що стосується вартості обладнання та монтажу, розбіг тут просто величезний. Влітку-2014 простий невеликий електричний котел можна купити і за 1500 гривень, аналогічний конвектор – від 700 гривень. Правда, вистачить такого обігрівача для опалення невеликої кімнати. Великі потужні котли коштують до 30 тисяч гривень (див. таблицю нижче).

Але вартість усього заходи по встановленню індивідуального опалення може бути на порядок вище, якщо вам доведеться міняти труби/батареї у всьому житло. Тому вартість монтажу дуже індивідуальна.

Нарешті, можна зовсім уникнути витрат на монтаж, купивши звичайний електричний кімнатний обігрівач. Сучасні обігрівачі такого типу (інфрачервоні, микатермические, карбонові) можу обігрівати приміщення до 40 квадратних метрів, а інфрачервоні використовуються навіть на відкритому просторі. Правда, із-за порівняно невеликий вихідної потужності (1-2 кВт проти 10-20 кВт у електричного котла) і великого енергоспоживання такі обігрівачі частіше використовуються як додатковий, а не основний вид опалення.

Нюанси і ризики

Хоча індивідуальне опалення і робить вас незалежним від центрального теплопостачання, воно – не панацея, адже залежність від ресурсів нікуди не дівається. Наприклад, просте відключення світла, які нерідко відбуваються взимку із-за негоди, може залишити вас без опалення при наявності не тільки електричного, але і газового, і навіть твердопаливного котла. Адже насос, який «ганяє» воду по трубах працює від електрики. Можна встановити систему з природною циркуляцією, але вона має на увазі установку під ухилом труб великого діаметру, а це в свою чергу збільшує витрати на обігрів (див. вище).

Від цього ризику звільнені газові конвектори, адже вони не потребують ні в насосі, ні в трубах. Але не варто забувати, що саме проблеми з постачанням газу підвищили актуальність автономного опалення взимку-2014. Так що теоретично і цей ресурс може якщо не зникнути, то подаватися з обмеженнями.

Що стосується газових котлів та конвекторів, то їх установка передбачає також процес узгодження та отримання дозволів. «Якщо ви вирішили встановити котел, то потрібно в Міськгазі отримати технічні умови (ТУ). На основі ТУ технічна організація розробляє проект. Є перелік організацій, які мають право цим займатися. Далі ви купуєте все необхідне у відповідності з проектом і укладаєте договір з організацією, яка буде монтувати (таких теж певний перелік). Коли все готово Міськгаз приймає на роботу і видає дозвіл на експлуатацію», - розповідає Олександр. Процес цей в цілому не складний, але може виявитися тривалим. «Тяганини як такої немає. Але перелік організацій, що мають право виконувати ці роботи, дуже невеликий, тому у них бувають черги і тоді потрібно чекати», - коментує експерт.

Екологічна альтернатива

Більше незалежно від обмежених природних ресурсів можна опалювати будинок і гріти воду з допомогою сонячних батарей. Цей метод поки мало популярний в Україні, але досить поширений у Німеччині.

Технічно система виглядає наступним чином: замкнута тонка трубка, заповнена водою, що проходить через дах будинку, де вода нагрівається від сонця, а також через приміщення або бак з водою, нагріваючи їх.

Джерело: stroy-ug.com.ua

Звісно, і тут є ряд недоліків і обмежень. По-перше, при малій кількості сонячних днів, особливо взимку, приміщення може не прогріватися в достатній мірі. На цей випадок потрібен буде запасний/дублююче джерело тепла. По-друге, повинна бути передбачена можливість влітку «перемикати» систему на інші функції – наприклад, нагрівання води для душу. Крім того, у системі залишається електричний насос, який забезпечує циркуляцію води. А взимку власнику такої системи доведеться, наприклад, регулярно чистити сніг з даху.

Радимо почитати: 

  • Камінні топки: аспекти вибору
  • Як правильно вибрати радіатори (батареї) опалення
  • Сталеві радіатори опалення: оптимальний комфорт

Характеристики різних способів обігріву приміщень:

Тип опалення

Приблизний діапазон цін, грн.

Доп. витрати

Достоїнства

Недоліки

Котел газовий

3000-30 000

Проект, труби/батареї, насос, монтаж

гріє також воду (двоконтурний)

установка тільки сертифікованими компаніями;

Котел електричний

1500-15 000

Труби/батареї, насос, монтаж

гріє також воду (двоконтурний)

порівняно дорого в експлуатації

Котел твердопаливний

3000-30 000

Труби/батареї, насос, монтаж

гріє також воду (двоконтурний)

треба закуповувати і зберігати паливо

Конвектор газовий

1400-3800

Проект, монтаж

не вимагає труб, не залежить від електрики

установка тільки сертифікованими компаніями;

Конвектор електричний

700-1700

Монтаж

не вимагає монтажу труб

порівняно дорого в експлуатації

Електричний обігрівач (масляний, інфрачервоний, та ін)

600-5000

-

монтаж простий або не потрібно

підійде як дод. засіб обігріву

Сонячні колектори (всесезонні)

20 000-35 000

Труби/батареї, насос, монтаж

гріють також воду; екологічність

складна і дорога установка, залежать від сонячних днів


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Вибір котла: види та особливості автономного опалення