Як правильно вибрати радіатори (батареї) опалення
Дізнайтеся, на що потрібно звертати увагу при купівлі радіаторів, батарей опалення для вашої квартири.
Почну з того, що минулої зими наша сім'я зіткнулася з такою проблемою - в одній кімнаті було дуже жарко, у другій досить-таки прохолодно а в третій і на кухні нормальна кімнатна температура +22-24 градуси (якщо хтось подумає, що, мовляв, потрібно було повітря в системі спустити, відповім спускали, нічого не допомогло). Трохи поміркувавши, зваживши всі за і проти, ми вирішили поміняти в квартирі батареї (радіатори опалення).
З чого почати
Бюрократія в нашій країні, як завжди, процвітає. І хоча ЖЕК не має ні найменшого відношенню до заміни радіатора, і я сам повинен шукати підрядника (звичайно, це може бути і співробітник мого Жеку, проте працювати він буде в позаурочний час і все одно я домовляюся з ним сам), тим не менш, щоб по стояку спустили воду, писати заяву мені потрібно саме туди. Потім співробітники Жеку перенаправлять його співробітникам Київенерго, а ті в свою чергу будуть зв'язуватися зі мною і обумовлювати час робіт. Чому я не можу зв'язатися з Київенерго безпосередньо, для мене залишається загадкою, як, втім, і багато чого, що відбувається в нашому українському королівстві.
Ну, всі перешкоди геть, підемо довгим шляхом. Отже, написавши заяву в ЖЕК, я вже тиждень чекаю дзвінка від мастеровL ТишинаL
Що ж стосується порядку цін:
- спуск води по стояку – близько 60 гривень;
- робота майстра по установці однієї батареї – близько 400 гривень (нагадаю, що майстра ви шукайте самі, і кожен називає свою ціну).
Розраховуємо, скільки секцій радіатора нам потрібно для кімнати
В народі існує досить проста формула розрахунку кількості радіаторів на метр квадратний – вона зводиться до однієї секції батареї на 2 кв. м. тобто, якщо у вас кімната 10 кв. м., то вам потрібно 5 секцій батареї (експерти радять додавати ще одну секцію, на випадок якщо буде відкрита двері в приміщенні або не утеплені стіни).
Є й інша, більш складна формула. В ній потрібно враховувати багато нюансів, це необхідно для того, щоб дізнатися, скільки теплової енергії потрібно для обігріву квартири.
Тип приміщення. У кожного приміщення є свій кількість теплової енергії, яку воно вимагає для обігріву. Для нагріву кімнати в панельному будинку на 1 м3 потрібно 41 Вт теплоенергії. В цегляному будинку (повністю утепленому і зі склопакетами), на той же обсяг необхідно 34 Вт теплоенергії. Для сучасних будинків необхідно всього 20 Вт теплоенергії.
Так як ми проживаємо в панельному будинку, то і відштовхуватися в розрахунках буду від цього типу приміщення. Для того щоб дізнатися, скільки потрібно тепла для обігріву нашої маленької кімнати (саме її й вирішили для початку поміняти батареї), мені необхідно знати її обсяг: 2.30*3.50*2.70=21.73 м3
Тепер ми можемо дізнатися, скільки тепла потрібно нашого приміщення для обігріву 41 Вт * 21.73 = 890.93 Вт. Саме стільки теплоенергії нам потрібно, щоб нормально підігріти приміщення.
Варто також пам'ятати, якщо в кімнаті є постійно відчинені двері, то до результату, ви можете обсягом потрібно додати ще й обсяг сусіднього приміщення.
Ось тепер можна починати вибирати батареї.
Вибираємо батареї (радіатори)
На сьогоднішній день на ринку даного виробу є «море» усіляких батарей. При виборі радіатора необхідно звернути свою увагу на матеріали, з яких виготовлена батарея (адже це безпосередньо пов'язано з тепловіддачею і, відповідно, з температурою в приміщенні), важлива деталь – це тип підключення батареї. Також перш ніж купити радіатор необхідно знати, скільки секцій батареї потрібно для нормального опалення приміщення (для цього я приведу нижче приклад розрахунку кількості радіаторів в приміщенні). Ціни кожного радіатора (секції), як і будь-якого товару, залежать від виробника, якості матеріалу та якості продукції.
Радіатори опалення можна поділити за певними характеристиками.
За матеріалом виробництва поділяють:
- алюмінієві радіатори (теплова потужність однієї секції - 192 Вт, максимальний робочий тиск - 16 атм) – мають високу теплову віддачу, досить швидко нагріваються. Підходять для автономних і центральних систем опалення. Найбільший мінус цього виробу - чутливість алюмінію до різкої зміни тиску в системі опалення (що в наших будинках відбувається регулярно). Ще одним недоліком є те, що вони чутливі до хімічного складу води в системі опалення. При підвищеній кислотності теплоносія відбувається внутрішня корозія матеріалу, що може привести до закупорки і виходу з ладу радіатора. З цієї причини рекомендується встановлювати такі радіатори в системах опалення будинків, де здійснюється постійний контроль хімічного складу води. Ціни варіюються від 61 гривні до 90 гривень за секцію;
- чавунні радіатори (теплова потужність однієї секції Вт – 79-160, максимальний робочий тиск – 10 - 15 атм) – представлені на ринку не тільки як радянська класика, але і в сучасному дизайні. Чавунні батареї можуть працювати при температурі теплоносія до +150 градусів за Цельсієм. Придатні до установки в будинках, громадських будівлях, котеджах, і т. д. Мінус такої батареї – вони дуже важкі (і – ще з дитинства не люблю цей процес – їх потрібно фарбувати, хоча деякі виробники пропонують вже пофарбовані батареї). До плюсів сміливо можна віднести – невибагливість при монтажі, стійкість до будь-яких типів теплоносія. Ціна стартує від 60 гривень/секція;
- біметалічні радіатори (теплова потужність однієї секції - 200 Вт, середня робочий тиск – до 35 атм) – складаються вони з внутрішнього сталевого сердечника (внутрішній сердечник - це труби, вони, власне, і контактують з теплоносієм), а зовні знаходиться «ребра» з алюмінію (алюміній нагрівається швидше сталі і покращує теплохарактеристики батареї). Застосовуються такі батареї в квартирах і офісах з центральним опаленням, нелогічно використовувати біметалічні радіатори в будинках, котеджах з автономним опаленням. Плюси – дуже практичні (у них підвищена міцність і хімічна стійкість до теплоносія), легкі, з хорошими показниками тепловіддачі. До мінусів можна віднести той факт, що сердечник знижує тепловіддачу і, звичайно ж, висока ціна, такі радіатори – це одні з найбільш дорогих радіаторів на ринку. Ціни стартують від 70 до 100 гривень за одну секцію.
До біметалічним радіаторів також можна віднести і мідно-алюмінієві радіатори (теплова потужність як і у металевих радіаторів, залежить від розміру батареї і становить – від 240 до 4460 Вт, середня робочий тиск – до 30 атм). Відрізняються вони від вищеописаних тим, що у них замість сталевого сердечника мідний, і вже до нього приварене алюминевое «ребра». До плюсів можна віднести те, що мідь не окислюється водою, має найвищу тепловіддачу. Мінус – мідно-алюмінієві радіатори відносяться до розряду дорогих і мідь повинна бути добре спаяна при виготовленні, так як погана пайка може привести до прориву. Вартість починається від 85 гривень за секцію;
- сталеві радіатори (у зв'язку з тим, що такі радіатори не складаються з секцій, а як правило, виробляються вже готовим комплектом, то теплова потужність залежить від глибини, висоти та довжини радіатора – від 450 до 5700 Вт; робочий тиск – від 6 до 8.7 атм.) – це панель прямокутної форми: два сталевих листа, зварені між собою, з відштампованими каналами для теплоносія. Такі батареї рекомендують ставити в невеликих будинках, але якщо в багатоповерховому будинку автономне опалення, то і в ньому можуть бути використані металеві батареї. Недоліки – низький робочий тиск, чутливість до корозії і ударів. До плюсів відноситься той факт, що такі батареї мають маленьку глибину і велику площу нагрівання, відповідно, нагріваються швидше, і їм потрібна менша температура теплоносія для нагрівання. Не забувайте – при встановленні таких радіаторів необхідно ставити запірні арматури, для постійного заповнення радіатора водою. В іншому випадку він почне іржавіти. Також виробники не рекомендують встановлювати металеві радіатори у ванних кімнатах, лазнях, басейнах і т. д. Ціна за сталевий радіатор (мається на увазі ціла батарея) починається від 250 гривень.
По типу підключення (це підключення труб з енергоносієм до радіатора опалення) буває:
- нижнє підключення;
- бокове підключення.
Особисто я вирішив зупинити свій вибір на біметалічним радіаторі. Прошерстів трохи інтернет, зробив для себе висновок – ці радіатори нам підійдуть як за ціною, так і тепловіддачі і якості.
Отже, для того щоб з'ясувати, скільки ж необхідно секцій для нагріву нашої кімнати, нам необхідно отриману вище суму від обсягу і теплоспоживання кімнати розділити на кількість тепла, що виділяється однією секцією біметалічного радіатора. 890.93/200 = 4.454. Суму я (як прийнято у всіх слов'ян, на всякий випадок) округлив до 5, саме стільки секцій нам і знадобиться для опалення нашої кімнатки.
Варто пам'ятати, що сучасний склопакет зменшує тепловтрати майже на 15% (це число може значно вплинути на кількість секцій батареї). Так само на тепловтрати приміщення впливає і температура теплоносія (згідно зі СНиП 2.04.01.-85, температура теплоносія повинна бути не менше 50 градусів за Цельсієм, і по Сніпу 2.08.01.-89, температура в квартирі має бути не менше 18 градусів за Цельсієм), пам'ятаючи минулі роки, можу сказати, що температура води в батареях була навіть вище. При розрахунку також потрібно враховувати, на якому поверсі квартира, кутова кімната чи ні. І, звичайно, потрібно знати: при закритті батареї декоративною панеллю ви втрачаєте до 25% тепла.
І ще одна порада – обов'язково при заміні батареї ставте кран маєвського для спуску повітря з системи опалення!
Також, якщо топлять дуже добре, і в кімнаті взимку буває спекотно і сухо, можете встановити вентиль, яким частково або повністю перекривається подача тепла в радіатор.
На закінчення хочу дати посилання на сайти кількох фірм, які займаються усілякими сантехнічними роботами по дому, в тому числі, і заміною батарей:
- Remontval.kiev.ua
- Fontanero.com.ua
- Budcity.com.ua
- Santexniki.com.ua
- Vap.kiev.ua
- Vertikalbud.com.ua
Статті по темі:
- Плюси і мінуси автономного опалення
- Як правильно утеплювати стіни квартири
- Гріємо будинок безпечно і економно: зробити своє життя помітно тепліше можна всього за 70 грн.
- Утеплення житла в поясненнях і цінах (блог)
- Індивідуальне опалення повертається