Оціночна компанія — покрокова інструкція як вибрати надійного незалежного оцінювача + рейтинг ТОП-5 оціночних компаній

Як вибрати незалежну оціночну компанію? Де знайти список оціночних компаній, акредитованих Ощадбанком? Як виглядає рейтинг оціночних компаній?

Привіт всім, хто заглянув на вогник! З вами експерт популярного журналу    Денис Кудерин.

Тема цієї публікації – оціночні компанії. Матеріал буде цікавий усім, хто має або хоче скористатися послугами незалежної оцінки. Ми розповімо, як це працює і навіщо взагалі потрібна така послуга.

І як бонус для тих, хто дочитає статтю до кінця, буде дано огляд п'ятірки найбільш надійних російських оціночних компаній.

Оціночна компанія

Зміст
 1. Що таке оціночна компанія?
 2. Чим займається оціночна компанія – огляд основних функцій
 3. Де шукати оціночну компанію – 3 перевірених варіанти
 4. Як вибрати надійну оціночну компанію – 7 простих кроків
 5. Які компанії пропонуються вигідні умови співпраці – огляд ТОП-5 оціночних компаній
 6. Як не стати жертвою шахраїв – 4 ознаки того, що з вами працює аферист
 7. Висновок

1. Що таке оціночна компанія?

Припустимо, ви продаєте квартиру або автомобіль, але не знаєте реальну ціну свого майна. Можна піти складним шляхом – вивчити подібні пропозиції на сайтах приватних оголошень, розрахувати середню арифметичну ціну. Можна поступити простіше – замовити незалежну оцінку оціночної компанії, яка професійно займається такими питаннями.

Або інший приклад

Ви отримали спадщину у вигляді акцій. Але поняття не маєте, скільки вони коштують і який реальний розмір ваших активів. У цьому випадку незалежна оцінка – єдина можливість визначити справжню вартість цінних паперів.

Професійна оцінка потрібна для визначення розміру збитків, розрахунку страхової виплати, з'ясування рентабельності діючого підприємства. Іншими словами, сфера застосування послуг оціночних компаній вельми обширна.

Дамо офіційне визначення поняття.

Оціночна компанія – організація, яка проводить професійну ринкову оцінку майна, активів, збитків і якості надаваних послуг. Діяльність таких компаній регулюється федеральним законодавством.

Експертна оцінка передбачає складання офіційного звіту. Цей документ має юридичну силу в суді, цивільних спорах і у фінансових справах.

Читайте детальну статтю з суміжної тематики «Незалежна оцінка».

Щоб займатися оціночною діяльністю, компанії або приватним особам не потрібна спеціальна ліцензія. Однак оцінювачі обов'язково мають бути членами однієї з профільних саморегулівних організацій (СРО) і мати договір страхування своєї професійної діяльності.

Членство в СРО – підтвердження кваліфікації компанії (всіх підряд в такі організації не беруть), а страховка – гарантія відповідальності перед клієнтами. Якщо оцінювач не допускає серйозну помилку, страхова фірма повинна компенсувати збитки клієнта.

Але професіонали намагаються помилок не допускати: оцінка – справа відповідальна і серйозна. Тут не працюють загальні слова і поспішні висновки. Оцінка повинна бути максимально точною і конкретною.

Більше інформації по темі – в публікації «Незалежна експертиза».

2. Чим займається оціночна компанія – огляд основних функцій

Оцінити, як вже було сказано вище, можна які завгодно матеріальні цінності, діючий бізнес, нанесений збиток, якість медичних чи інших послуг. Є організації, які займаються всіма типу оцінок, інші фірми мають вузьку спеціалізацію – наприклад, займаються тільки нерухомістю або комерційними підприємствами.

Перерахуємо основні функції оцінки.

Функція 1. Оцінка бізнесу

Оцінка діючого підприємства – це визначення ринкової вартості його активів і пасивів. Сюди входять об'єкти нерухомості, транспорт і устаткування, які задіяні в бізнес-процесах, а також інтелектуальна власність, клієнтські бази і запаси продукції на складах.

Оцінка бізнесу передбачає аналіз ефективності компанії, визначає реальні та потенційні доходи, перспективи росту і динаміку розвитку. Результати таких досліджень можна використовувати як фінансовий або маркетинговий інструмент для корекції діяльності фірми та підвищення прибутку.

Є кілька різновидів такої оцінки:

 • оцінка для продажу бізнесу;
 • для використання підприємства як застави;
 • для реструктуризації компанії;
 • для ліквідації бізнесу;
 • для випуску і продажу цінних паперів підприємства;
 • для вирішення майнових суперечок;
 • для визначення ринкової ціни інвестиційного проекту.

На сайті є розгорнута стаття на тему оцінки бізнесу.

Дивимося короткий ролик на тему оцінки нематеріальних активів підприємства.

Функція 2. Оцінка кадастрової вартості землі

Кадастрова вартість землі – умовна грошова ціна земельної ділянки, яка застосовується в основному для обчислення податку. Законодавство зобов'язує проводити кадастрову оцінку земельної нерухомості не рідше, ніж раз у 5 років.

Дані підсумкового звіту вносяться у відкритий державного реєстру. При проведенні процедури фахівці користуються методичними вказівками, рекомендованими і затверджених Податковим кодексом і Міністерством Економіки та Розвитку РФ. Від точності вимірювань залежить розмір земельного податку, який виплачуватиме власник.

Стаття за суміжною тематикою – «Незалежна будівельна експертиза».

Функція 3. Оцінка акцій

У рамках оцінки акцій проводиться визначення їх ринкової вартості. Процедура дозволяє оцінити цінні папери, емітовані закритими або відкритими акціонерними товариствами.

Коли потрібна оцінка акцій:

 • коли потрібно продати або купити цінні папери;
 • коли потрібно реструктуризація підприємства (злиття, ліквідація, виділення компаній зі структури холдингу);
 • коли потрібно внести капітал у вигляді цінних паперів;
 • коли акції використовуються в якості застави для отримання кредиту;
 • коли акції передаються в довірче управління.

Оціночні компанії визначають ринкову, балансову, номінальну вартість, інвестиційну або ліквідаційну вартість цінних паперів у залежності від цілей замовника.

Більше інформації з цього питання ви знайдете в статті «Оцінка акцій».

Функція 4. Оцінка збитку

У житті нерідко виникають ситуації, коли майну або здоров'ю людини наноситься збиток. Визначити реальний розмір збитків допоможе незалежна оцінка.

Така процедура потрібна в наступних випадках:

 • при затопленні вашого житла третіми особами;
 • при пожежі, обвалення та інших обставин, які завдали шкоди вашому майну;
 • за ДТП, в якому постраждав автомобіль;
 • при нанесенні моральної шкоди;
 • при оскарженні результатів оцінки збитків страховою компанією.

Зазвичай процедуру замовляє потерпіла сторона, щоб отримати з винуватця повноцінну компенсацію збитків. В підсумкову оцінку входить вартість ремонтних робіт та витратних матеріалів, необхідних для повноцінного відновлення пошкодженого майна.

Приклад

Вашу квартиру залили сусіди зверху. Ви оцінили шкоду самостійно, але винуватці не згодні з такою оцінкою. Більше того, вони взагалі вважають себе непричетними до події.

Процедура незалежної оцінки збитку дозволяє визначити реальний розмір збитків, а заодно довести винність сусідів в затоці квартири.

Читайте публікацію «Оцінка збитку».

Функція 5. Оцінка обладнання

Оцінка обладнання та техніки буває частиною оцінки підприємства або самостійною процедурою. Обладнання нерідко стає об'єктом різних комерційних угод, коли право на нього переходить від однієї особи до іншого.

Такий захід може також знадобитися при переоцінці фондів компанії, при страхуванні майна, при передачі матеріальних активів у заставу, при інвестуванні в бізнес або ліквідації компанії.

Хочете знати більше про оцінку обладнання – читайте відповідний матеріал на нашому порталі.

Функція 6. Оцінка автомобіля

Одна з найпоширеніших послуг, що замовляються в оціночних фірмах.

Послуги оцінювача можуть знадобитися автомобілісту в двох випадках:

 • йому потрібно продати авто за ринковою ціною;
 • йому потрібно оцінити збиток, нанесений транспортному засобу в аварії.

Іноді ці 2 види оцінки поєднуються. Наприклад, власник пошкодив машину (в'їхав у стовп) і захотів продати її і купити нову.

Процедура оцінки авто користується стабільною популярністю на ринку оціночних послуг. Не менш затребувана незалежна експертиза автомобіля після ДТП.

це Пов'язано з тим, що страхові компанії не завжди об'єктивно оцінюють розмір нанесеного збитку при аварії. У їх інтересах – знизити страхові виплати. Незалежна автоекспертиза допомагає відновити справедливість і отримати повноцінне відшкодування.

Функція 7. Оцінка квартир і будинків

Людям, які ніколи не стикалися раніше з операціями на ринку нерухомості, складно самостійно визначити реальну вартість квартири, будинку або котеджу.

Адекватна оцінка майна потрібна не тільки для купівлі-продажу об'єктів. Її замовляють при оформленні спадщини, передачі власності в заставу, при розділі спільного майна розвідних подружжям.

Корисна посилання на докладну публікацію цієї теми – «Оцінка квартири».

3. Де шукати оціночну компанію – 3 перевірених варіанти

Якщо ви ніколи не стикалися з необхідністю провести незалежну оцінку, вам корисно буде дізнатися, де мешкають оціночні компанії і як вийти з ними на зв'язок.

Варіант 1. В Інтернеті

Для активних користувачів ПК і інтернету не складе труднощів знайти надійного оцінювача. Вводимо в пошуковий рядок «оціночні компанії», вказуємо обов'язково місто або регіон проживання, і система через пару секунд видає нам кілька мільйонів результатів.

Де шукати оціночну компанію

Нам достатньо ознайомитися з компаніями з першої сторінки пошукової видачі, вивчити їх сайти, ціни та послуги.

Варіант 2. Через оголошення в газетах

Паперові джерела інформації продовжують користуватися певним попитом і виходити значними тиражами.

Якщо ви – прихильник консервативних поглядів і не довіряєте сучасним технологіям, користуйтеся газетами і журналами. Там теж друкують свої оголошення оціночні компанії.

Чим солідніше фірма, тим помітніше її реклама. І навпаки.

Варіант 3. З допомогою рекомендацій друзів і знайомих

Хороший спосіб знайти надійного оцінювача. Якщо хтось з вашого кола спілкування вже стикався з оцінкою майна або збитку, розпитайте цієї людини про якість послуг, ціни і особливості роботи компанії. Реальна інформація з перших вуст корисніше сотень відгуків на форумі.

У таблиці плюси і мінуси варіантів пошуку представлені наочно:

Спосіб пошуку компанії Плюси (+) Мінуси (-)
1 Через інтернет Велика база пошуку Не виявлено
2 По оголошеннях в газетах Можна легко відрізнити рекламу солідної великої фірми оголошень невеликих компаній В газетах публікують свої оголошення далеко не всі компанії
3 За рекомендаціями Реальна оцінка якості послуг з перших вуст Не у всіх є знайомі, які стикалися з необхідністю оцінки

4. Як вибрати надійну оціночну компанію – 7 простих кроків

За замовчуванням перед вибором компанії ви повинні визначитися з метою оцінки. Це допоможе краще сформулювати свої завдання в бесіді з представникам оціночної організації.

Далі – покрокова інструкція по пошуку надійною і компетентною фірми.

Крок 1. Визначаємося зі способом пошуку компанії

Про варіанти пошуку оцінювача вже говорилося вище. Тут зазначимо, що шукати компанію через інтернет – швидше і ефективніше, ніж переглядати оголошення в газетах і журналах.

Крок 2. Звертаємо увагу на рекламну кампанію фірми

Чим більше грошей організація витрачає на рекламу, тим ширше її фінансові можливості. Якісна, недорога і ефективна реклама в мережі і в офлайні – свідоцтво продуманої маркетингової політики фірми і результат успішної комерційної діяльності.

Крок 3. Уважно вивчаємо сайт компанії

Кожна поважаюча себе компанія має сайт. Корпоративний портал – невід'ємний атрибут сучасного бізнесу, обличчя фірми. За рівнем оформлення ресурсу і його функціональності можна судити про оцінювача.

Ознаки якісного сайту:

 • лаконічний і дорогий дизайн;
 • швидкодія;
 • наявність обов'язкової та додаткової інформації про компанії;
 • наявність онлайн-зв'язку з співробітниками;
 • адекватна служба підтримки;
 • зручна навігація.

Зовсім добре, якщо велика компанія має регіональні мережеві представництва.

Крок 4. Перевіряємо на сайті наявність документів, що підтверджують діяльність фірми-оцінювача

найважливіший документ, на який слід звернути увагу, це свідчення членства в СРО. Солідні компанії складаються відразу в кількох саморегулівних організаціях.

Перевірте також наявність страхування професійної відповідальності.

Крок 5. Читаємо відгуки клієнтів

Не варто сліпо довіряти відгуками клієнтів на самому сайті: навряд чи компанія буде публікувати негативні повідомлення користувачів. Шукайте інформацію на незалежних форумах. І не соромтеся виходити на зв'язок з їх авторами, якщо хочете вивчити оцінювача краще.

Крок 6. Звертаємо увагу на акредитацію оцінювача

Акредитація – процедура офіційного підтвердження відповідності компанії встановленому стандарту. Акредитацію здійснюють банківські організації – зокрема, Ощадбанк. Чим більше банків працює з компаній, тим краще.

Сбербанк пред'являє досить жорсткі вимоги до компаній з метою убезпечити себе і своїх клієнтів від недобросовісних і некомпетентних оцінювачів.

Дізнатися список оціночних компаній, акредитованих Ощадбанком, можна з відкритого реєстру.

Крок 7. Робимо підсумковий вибір

Отже, надійна оціночна компанія повинна мати функціональний сайт, дозвільні документи, страховку, акредитацію (бажано в Ощадбанку). Якщо фірма відповідає цим критеріям, сміливо замовляйте в ній процедуру оцінки.

На всіх етапах буде корисною професійна юридична консультація. Отримати її можна на відкритому порталі Правознавець.

З сайтом співпрацюють тисячі професійних юристів всіх напрямків права. Фахівці дають безкоштовні та платні консультації користувачам. Задати питання можна прямо на головній сторінці сайту. Перший відповідь прийде вже через 15-20 хвилин. Скористатися кваліфікованою правовою підтримкою можна в будь-який час: сайт Правознавець працює в режимі 24/7.

5. Які компанії пропонуються вигідні умови співпраці – огляд ТОП-5 оціночних компаній

Для тих, у кого немає часу або бажання шукати оцінювачів самостійно, ми підготували огляд п'ятірки кращих російських компаній.

1) РусФинИнвест

РусфининвестПослуги з оцінки для жителів Москви і області. Оцінка нематеріальних активів, інтелектуальної власності, нерухомості, бізнесу, майна, транспорту. Облік інтересів користувачів, гарантія конфіденційності, відповідальності за результати проведеної оцінки.

Компанія розробила просту, але ефективну схему взаємодії з клієнтами, що дозволяє максимально скоротити терміни проведення робіт і знизити вартість. Замовникам потрібно лише зібрати необхідні документи і домовитися про час проведення оцінки – решту беруть на себе співробітники «РусФинИнвест».

2) Гранд Реал

Гранд РеалНезалежна оціночна компанія «Гранд Реал» працює з усіма видами власності. Заснована в 2003 році, акредитована в Ощадбанку, деяких інших фінансових організаціях і полягає в СРО «Російські магістри оцінки». Професійна діяльність співробітників застрахована. Всі штатні оцінювачі мають досвід роботи в цій сфері не менше 3 років.

Діяльність оцінювачів проходить через багатоступеневу систему контролю якості звітів та експертних висновків, що мінімізує ймовірність помилок. Працює юридичний відділ, в якому громадяни можуть отримати консультації за сімейним, житловим та спадкових питань.

3) ABN Group

ABN GroupФірма з вузькою спеціалізацією, що гарантує якість надаваних послуг. У ABN можна замовити оцінку будь-якого виду нерухомості – квартир, котеджів, таунхаусів, приватних будинків, земельних ділянок, комерційних об'єктів, гаражів.

Схема співпраці з компанією максимально спрощена. Замовити оцінку можна по телефону. Потім укладається договір, працівник фірми приїжджає на об'єкт у встановлений час, проводить оцінку та надсилає звіт за призначенням. Компанія має акредитацію в Ощадбанку, Банку Москви, ВТБ 24, Альфа-Банку та інших фінансових компаніях.

4) Вега

ВегаНезалежна оціночна компанія р. Москви. Девіз: «Відповідальність. Організованість. Оперативність». Послуги по експертизі та оцінці усіх видів власності. Має страховку, допуски до роботи від СРО «Суспільство професійних експертів оцінювачів», актуальну матеріально-технічну базу для проведення якісних досліджень і експертиз.

Професійна діяльність оцінювачів застрахована в середньому на 3 млн. руб. Співробітники швидко і точно оцінять ринкову вартість квартири, будинки, комерційної нерухомості, розмір збитку після пожежі або затоплення, оскаржать кадастрову вартість землі.

5) Юрдис

ЮрдисФірма працює на ринку з 2002 року. За роки роботи компанією накопичений величезний досвід у сфері оціночних послуг для приватних та юридичних осіб. Основні принципи, яких дотримується в своїй діяльності «Юрдис», це відкритість, чесність, відповідальність і робота в суворій відповідності з законодавством.

Професійна діяльність фірми застраховане на 100 млн. руб. Провідні фахівці проекту мають досвід надання послуг відомим російським комерційним структурам і державним установам. Оперативна і якісна оцінка бізнесу, активів, майна, цінних паперів, збитків.

6. Як не стати жертвою шахраїв – 4 ознаки того, що з вами працює аферист

Найкращий спосіб захиститися від шахраїв – це уважно вивчати умови договору з компанією і співпрацювати тільки з організаціями, що мають акредитацію в Ощадбанку.

Як знайти порядну оціночну компанію

А ще варто вивчити ознаки, які відрізняють шахраїв від порядних оцінювачів.

Ознака 1. Компанія пропонує провести оцінку з фото

Якщо компанія проголошує себе суперпрофессиональным оцінювачем – настільки, що пропонує оцінити об'єкт на фотографії, це явний перебір. Це, як якщо б лікар не оглядав пацієнта, не призначав аналізи, а ставив діагноз за телефонним фото.

Ознака 2. Оцінювач вимагає за оцінку передоплату більше 50%

Вимоги передоплати розміром більше половини вартості оцінки – ознака або жадібність, або шахрайства. У будь-якому випадку, мати справу з такою організацією не варто.

Ознака 3. Компанія береться за всі види оцінки

Універсальність – це, звичайно, добре, але до відомих меж. Якщо компанія стверджує, що проводить усі види робіт, починаючи з оцінки збитку в ДТП і закінчуючи аналізом чинного бізнесу, це привід насторожитися. І піти в більш спеціалізовану організацію.

Ознака 4. Компанія не може надати документи, що підтверджують оцінює діяльність

Якщо компанії немає в офіційному списку СРО оцінювачів та переліку акредитованих банком організацій, перед вами або шахраї, або фірма, позбавлена права на оціночну діяльність за порушення законодавчих нормативів. Не зв'язуйтеся.

7. Висновок

Отже, тепер ви знаєте, чим займається оціночна компанія і як його обирати. Сподіваємося, публікація допоможе вам вибрати при необхідності надійного та професійного партнера для оцінки майна, збитків або нематеріальних активів.

Бажаємо вам успіху і благополуччя! Будемо вдячні за оцінки і коментарі до публікації. До нових зустрічей!


» » » Оціночна компанія — покрокова інструкція як вибрати надійного незалежного оцінювача + рейтинг ТОП-5 оціночних компаній