Дарчу на квартиру — як оформити договір дарування квартири: 7 простих кроків + плюси і мінуси оформлення дарчої між близькими родичами

Що таке дарчу на квартиру і чи можна її заперечити? Скільки коштує підготовка договору дарування і як його оформити? Які плюси і мінуси дарчим між близькими родичами?

чи Знаєте ви, що своїм близьким родичам квартиру вигідніше подарувати, ніж продати або заповісти? Ви не повірите, але правильно оформлена дарчу на квартиру не тільки ефективно вирішує проблему передачі нерухомості, але і гарантує безпеку дарувальника.

Про те, як це відбувається розповім вам я, Валерій Чемакин, консультант з правових питань.

Огляд кількох юридичних фірм допоможе вам зорієнтуватися і вкаже, на що звертати увагу при виборі посередника.

Дарчу на квартиру

Зміст
 1. Що таке дарчу на квартиру
 2. Які переваги має дарчу на квартиру — 5 головних переваг
 3. Які недоліки має дарчу на квартиру   огляд основних недоліків
 4. Як оформити дарчу на квартиру   покрокова інструкція
 5. Професійна допомога в оформленні договору дарування   огляд ТОП-3 юридичних компаній
 6. Коли дарчу можна оскаржити   огляд основних ситуацій
 7. Висновок

1. Що таке дарчу на квартиру

Передачу квартири, ціна якої вище 2 млн рублів, між близькими родичами краще всього здійснювати шляхом складання дарчої. У цьому випадку нікому не доведеться платити податки, навіть якщо житло було у власності менше 5 років.

Дарчий або договір дарування — це документ, що підтверджує двосторонню угоду на безкорисливій основі. Тому в ньому відсутня вимога матеріальної винагороди за переданий об'єкт. При цьому можуть бути присутніми різні умови нематеріального характеру, про які піде мова пізніше.

Часто старі батьки дарують своє житло дітям. Так як право власності переходить до них ще за життя батьків, то відпадає необхідність після їх смерті оформляти спадщину на квартиру. Якщо ви прочитаєте нашу тематичну статтю, то зрозумієте, що ця процедура набагато складніше і несе в собі більше ризиків.

Нерідкі випадки, коли при розлученні батьків   власник житла задається питанням, чи можна подарувати квартиру неповнолітній дитині по дарчій. Зробити це можливо, але потрібно знати, що до 14 років договір буде підписувати другий з батьків або опікун. Якщо дитина старше і у нього вже є паспорт, то підписує він сам, але розпоряджатися житлом він не зможе до досягнення 18 років.

2. Які переваги має дарчу на квартиру — 5 головних переваг

Дарчу на квартиру має свої плюси і мінуси. Їх потрібно знати, щоб в тій чи іншій ситуації прийняти правильне і зважене рішення. Часто воно залежить від суб'єктивних обставин.

Перелічимо їх:

 • рівень довіри між дарувальником і обдаровуваним;
 • матеріальне становище сторін;
 • необхідність прискорити процес передачі майна.

Розглянемо основні переваги складання дарчої.

Перевага 1. Договір дарування не вимагає засвідчення у нотаріуса

Подарувати квартиру   швидко і легко. За законом дарчу на квартиру складають в простій письмовій формі без нотаріуса, хоча його участь і не забороняється. Юристи рекомендують залучати фахівця в разі ризику оскарження дарчої. Якщо ж така можливість повністю виключена, то немає необхідності витрачати гроші.

Варто врахувати, що не можна подарувати частку у власності без участі нотаріуса, навіть коли інша частина вже належить обдаровуваному. Якщо дарувальник перебуває у шлюбі, то потрібно нотаріально завірена згода чоловіка на відчуження квартири. Без нього операцію просто не зареєструють в Росреестре.

Перевага 2. Можна обумовити строки, зручні для всіх сторін

Договір дарування передбачає можливість встановлювати будь-які терміни передачі майна. Наприклад, батько може подарувати квартиру синові, але договір вступить в силу тільки через кілька років, коли отрок одружується або закінчить вуз. Це зручно, так як стимулює обдаровуваного до прийнятного, з точки зору дарувальника, поведінки.

3 Перевагу. Право власності належить тільки обдаровуваному

На відміну від передачі квартири за заповітом або за законному спадщину, при даруванні власністю не потрібно ні з ким ділитися. Вона належить тільки обдаровуваному, якщо інше не було встановлено шляхом оскарження в суді дарчої.

Які переваги має дарчу на квартиру

Сьогодні в багатьох випадках шляхом оформлення дарчої батьки передають дітям частки на квартиру по материнському капіталу. Зробити це потрібно протягом 6 місяців з дня отримання коштів державної підтримки. Таким чином держава гарантує дотримання законодавства про материнський капітал, забезпечуючи дітей.

Перевага 4. У договір можна включати додаткові та випадкові умови

Дарувальник має право включати в договір різні додаткові умови нематеріального характеру. Найчастіше люди пишуть дарчі на квартири з довічним проживанням дарувальника або без права продажу до певного часу. Це гарантує безпеку. Адже сьогодні нерідкі випадки шахрайства або просто непорядної поведінки.

Приклад

Петро Іванович оформив дарчу на свого сина, сподіваючись, що він буде про неї піклуватися. Син відрадив його писати заповіт на квартиру, мотивуючи тим, що потім буде багато проблем з оформленням.

У результаті син продав квартиру за борги, а старого влаштував в будинок престарілих. Цього можна було уникнути, якщо прописати в договорі заборону продажу або умова довічного проживання.

Перевага 5. Звільнення від сплати податкового вирахування

Законодавство передбачає деякі податкові пільги учасникам передачі квартири по дарчій. Це стосується близьких родичів: одного з подружжя, батьків і дітей. Наприклад, придбання квартири за дарчим дружиною від чоловіка не обкладається прибутковим податком, незалежно від її вартості. Дарувальник теж нічого не платить.

3. Які недоліки має дарчу на квартиру   огляд основних недоліків

В залежності від ситуації дарчу на квартиру має не тільки плюси, але й мінуси. Ось чому при прийнятті рішення потрібно оцінити всі обставини.

Ось деякі недоліки договору дарування, які варто враховувати.

Недолік 1. Необхідність сплати 13% податку

Як уже було зазначено, податкова пільга поширюється тільки на близьких родичів. Тому подарувати квартиру сторонній людині або далекої рідні без втрат з боку обдаровуваного неможливо. В цьому випадку діє стандартна ставка прибуткового податку 13%. З такими особами краще укладати договір купівлі-продажу.

Недолік 2. Дарчу легше визнати недійсною та скасувати

Так як дарча, на відміну від заповіту, в більшості випадків не посвідчується нотаріусом, то її набагато простіше визнати в суді недійсною та скасувати. Саме тому при ризику виникнення спірних ситуацій рекомендується все-таки нотаріально посвідчувати цей документ.

Приклад

Степан Савелійович вже в похилому віці склав договір дарування земельної ділянки зі своєю дочкою Ларисою. Вона благополучно оформила землю у власність і почала будівництво котеджу. Коли будівництво було в самому розпалі, об'явилася зведена сестра Лариси. Христина звернулася до суду з позовом про визнання договору недійсним.

Їй вдалося довести, що Степан Савелійович страждає старечим недоумством і не віддає звіт у діях, а Лариса скористалася цією обставиною. Старий на суді взагалі не згадав нічого про ділянку. В результаті договір був скасований, а після смерті Степана Савелійовича сестри розділили землю порівну.

3 Недолік. Не всі категорії осіб можуть взяти участь у процесі дарування

Закон забороняє брати участь в операції дарування деяким особам. Зокрема, не мають право отримувати нерухомість в дарунок за свої послуги різні чиновники. Категорично заборонено отримувати такі подарунки фахівцям органів опіки від підопічних, а також посадовим особам установ, в яких утримуються неповнолітні або недієздатні громадяни.

4. Як оформити дарчу на квартиру   покрокова інструкція

Якщо ви зважили всі за і проти, але не знаєте, де і як оформляється дарчу на квартиру, то ось докладна інструкція.

Для зручності я розбив її на кроки.

Крок 1. Складаємо договір дарування

Зробити це можна різними способами. Найпростіший і дешевий варіант — завантажити зразок в інтернеті і заповнити його своїми даними. Будьте уважні, не допускайте помилок. Папір підписується обома сторонами і пред'являється в Росреестр для перереєстрації квартири. Це ж і самий ризикований спосіб.

У встановлених законом випадках, а також для гарантій безпеки потрібно звертатися для складання дарчим до нотаріуса. Такий варіант обійдеться в копієчку», адже вартість оформлення дарчої на квартиру у нотаріуса залежить від ціни квартири і може досягати декількох тисяч рублів. Зате опротестувати договір буде дуже складно.

Як скласти договір дарування

Якщо вам потрібен договір з різними умовами, то шукайте юриста, який грамотно його складе і тим самим захистить вас від несподіванок. Крім того, фахівець оцінить можливі ризики і дасть корисні рекомендації по забезпеченню безпеки. Договір, складений юристом з урахуванням всіх нюансів, теж складно оскаржити.

Крок 2. Звертаємося в Реєстраційну палату

Оформити у власність квартиру, отриману за дарчою, можливо через МФЦ або безпосередньо в офісі Росреестра. Договір дарування виступає в ролі документа, підтверджуючого перехід права власності.

Крок 3. Надаємо документи

Для отримання державної послуги з реєстрації права власності на квартиру вам доведеться надати певні папери.

Які потрібні документи для оформлення квартири з дарчим:

 • паспорта всіх що беруть участь в угоді;
 • документи про право на квартиру дарувальника;
 • квитанція на держмито;
 • дарча, оформлена самостійно або через нотаріуса;
 • акт прийому передачі квартири за договором дарування.

Надавати папери, що підтверджують спорідненість сторін, необов'язково. В договорі це теж можна не вказувати. Таке доказ знадобиться обдаровуваному при подачі декларації про доходи до податкової на наступний рік, щоб скористатися пільгою.

Крок 4. Оплачуємо держмито

Держмито при оформленні квартири з дарчим стягується при подачі документів в Росреестр або МФЦ. Її величина для фізичних осіб 2 тис. рублів, а для юридичних 22 тис. рублів. Витрати по оплаті державного мита покладаються на обдаровуваного. Це регламентується цивільним та податковим законодавством і не підлягає іншого трактування.

Крок 5. Складаємо і підписуємо заяву

При відвідуванні МФЦ або Росреестра вам видадуть бланк заяви, яку повинні підписати обидві сторони. Зауважимо, що як дарувальників, так і обдаровуваних буває більше двох. Це означає, що повинні підписати всі без винятку учасники угоди. Заява уважно перевіряє працівник, після чого приймає його разом з іншими паперами.

Крок 6. Отримуємо розписку про прийняття документів

В якості підтвердження вам видадуть розписку, в якій є перелік прийнятих документів і дата звернення за результатом. В ній вказано номер звернення, за яким можна відстежити кожен етап оформлення держпослуги на сайті відомства або за контактним телефоном.

Крок 7. У зазначені терміни отримуємо свідоцтво про право власності

Термін оформлення права власності на квартиру становить 7 днів, а у разі звернення через МФЦ — 9 днів. У зазначений день потрібно з'явитися в той орган, де подавалася заява та отримати виписку з єдиного державного реєстру нерухомості (ЕГРН). Вона повністю замінює видавалися раніше свідоцтва.

Для кращого розуміння питання пропоную подивитися тематичне відео.

З усього сказаного випливає висновок, що переписати квартиру по дарчим можна в рази швидше, ніж прийняти спадщину і оформити його.

5. Професійна допомога в оформленні договору дарування   огляд ТОП-3 юридичних компаній

Як було сказано вище, дарча, складена професійним юристом, цілком може конкурувати за своєю безпеки з нотаріально завіреним.

Ось кілька відомих компаній, співробітники яких допоможуть скласти договір дарування недорого.

1) Правознавець

ПравознавецьЩоб оформити договір дарування в цій компанії, вам навіть не доведеться виходити з дому. Адже свої послуги юристи правознавця пропонують через інтернет. Досить зайти на сайт Правознавця, описати в чаті свою проблему або задати запитання. Один із 18 тис. юристів, які співпрацюють з цією фірмою, візьметься виконати будь-яку роботу з радістю.

Через інтернет в режимі онлайн доступно не тільки консультування, але і виконання цілком матеріальної роботи. Наприклад, складання документів, до яких відноситься і дарча. Надішліть на електронну пошту юриста скановані копії документів і докладно опишіть всі обставини і побажання. Він підготує договір дарування, до якого «комар носа не підточить».

При цьому не важливо, де ви живете, у великому місті чи маленькому селі. Головне, щоб був доступ в мережу. Готовий договір вам залишиться тільки роздрукувати і підписати. Так як юристи на Правознавця працюють віддалено, то виключаються різні адміністративні витрати. Це дозволяє утримувати ціну на низькому рівні.

2) Юристотель

ЮристотельКомпанія працює в сфері нерухомості вже 10 років. Юристи готують договори і супроводжують угоди. При необхідності вони виступають в судах в якості представників своїх клієнтів. Популярна послуга — оформлення дарчої на квартиру.

Вся процедура проводиться в 2 етапи:

Етап 1. Передбачає відвідування сторонами офісу для написання заяви та підписання дарчої Етап 2. Виїзд в офіс більше не потрібно
1 Клієнта консультують і попереджають про можливі ризики Підготовка і відновлення відсутніх паперів
2 Вивчають пакет документів Подача документів в Росреестр
3 Підготовлений договір передають для підписання Постійне інформування клієнта про стан справ
4 Складають доручення на всі подальші дії Готову виписку і договір зі штампом реєстрації привозять клієнту

Вам потрібно тільки один раз прийти в офіс, щоб оформити право власності на квартиру за договором дарування. Ціни на послуги є на сайті.

3) Allwin Group

Allwin GroupФахівці цієї компанії спочатку уважно опитають вас про всі нюанси угоди. На підставі отриманих даних вони порадять найоптимальніший варіант дарчої. Якщо є хоч найменша небезпека, вам запропонують внести в договір ту чи іншу обмежувальну міру, яка захистить від неприємностей.

На сайті компанії є онлайн калькулятор розрахунку вартості послуг. З його допомогою кожен може дізнатися приблизні витрати на оформлення дарчої. Головне завдання юристів компанії — мінімізувати ризик оспорювання договору третіми особами та гарантія дотримання прав дарувальника.

6. Коли дарчу можна оскаржити   огляд основних ситуацій

Ще при житті дарувальника дарчу на квартиру може оскаржити він сам при настанні певних обставин. Краще, якщо вони будуть перераховані в договорі.

До них можна віднести:

 • протиправні дії з боку обдаровуваного по відношенню до дарувальника;
 • недбале ставлення до квартирі обдаровуваного, в результаті якого вона може прийти в непридатність;
 • кардинальну зміну ситуації.

Останній пункт варто розглянути докладніше.

Ситуація 1. Після підписання договору стан здоров'я і рівень життя дарувальника погіршилися

Якщо на той момент, коли набирає силу дарчу на квартиру в житті дарувальника відбулися негативні зміни, то він може оскаржити дарчу.

Приклад

Сергій, будучи успішним бізнесменом, подарував квартиру своєї знайомої з відстрочкою реєстрації договору в 3 роки.

За цей час Сергій втратив бізнес і йому довелося продати за борги свій будинок. Крім того, здоров'я було підірване усіма цими негараздами. Сформована ситуація стала підставою для скасування договору дарування.

Ситуація 2. Настання смерті дарувальника після підписання договору

Якщо договір був підписаний, але власність не оформлено до настання смерті дарувальника, то така дарча не може бути реалізована. Квартира підлягає передачі родичам в порядку спадкування за законом. Якщо тільки дарувальник не встиг написати заповіт на обдаровуваного.

Ситуація 3. Нерухоме майно перебуває в аварійному стані

Можливість оскарження дарчим існує і в тому випадку, коли подарована квартира знаходиться у аварійному стані і власність на неї не може бути переоформлена на іншу особу. У цьому випадку варто дочекатися передбачених законом гарантій та компенсацій, після чого повернутися до питання дарування.

Ситуація 4. Обдаровуваний відмовляється прийняти подарунок

Договір дарування не передбачає беззаперечного прийняття його умов з боку обдаровуваного. Він може відмовитися від подарунку без пояснення причин. Однак найчастіше таке трапляється, коли дарчий складається у відношенні квартири, що перебуває в іпотеці або з іншим обтяженням.

В деяких випадках навіть відмова від спадщини обумовлений аналогічними причинами. Адже ніхто не може змусити людину проти його волі прийняти нерухомість разом з боргами, а зробити це без них закон не дозволяє.

7. Висновок

Правильно складена дарчу на квартиру допомагає вирішити безліч побутових проблем з найменшим опором. Однак помилки при її складанні часто можуть зробити людину «бомжем». Тому користуйтеся послугами юристів в такій серйозній справі.

Питання читачам

На вашу думку, чи варто батькам дарувати квартиру своїм дітям без будь-яких умов в договорі? До чого це може призвести?

Бажаю щастя і благополуччя вам і вашим родинам. Закликаю коментувати статтю і залишати свої побажання, а також пропоную оцінити матеріал. Не забувайте ставити лайки в соціальних мережах.


» » » Дарчу на квартиру — як оформити договір дарування квартири: 7 простих кроків + плюси і мінуси оформлення дарчої між близькими родичами