Нематеріальна мотивація персоналу — як мотивувати персонал, якщо немає грошей: 7 корисних порад та практичні приклади + професійна допомога у підвищенні мотивації співробітників

У чому відмінності матеріальної та нематеріальної мотивації співробітників? Які бувають види та приклади нематеріальної мотивації? Як мотивувати персонал нематеріальне?

Напевно, всі погодяться з тим, що для створення згуртованої команди підлеглим потрібно забезпечувати відповідні умови. І добре, коли бюджет підприємства дозволяє вводити пристойні грошові заохочення.

Але що робити, коли матеріальні можливості залишають бажати кращого? Практикувати інші види винагороди персоналу і поєднувати їх з грошовою мотивацією. Практика, показує, що матеріальні стимули працюють набагато ефективніше в поєднанні з різного роду нематеріальними і нестандартними видами заохочень.

З вами онлайн-журнал і постійний автор публікацій Ганна Медведєва. Сьогодні ми розберемося з таким поняттям, як нематеріальна мотивація персоналу.

В кінці статті ви знайдете корисну інформацію про те, як забезпечити в колективі новий, більш високий рівень спілкування і праці.

Отже, починаємо!

Нематеріальна мотивація персоналу

Зміст
  1. Що таке нематеріальна мотивація персоналу і чим вона відрізняється від матеріальної
  2. Як вибрати способи нематеріальної мотивації в залежності від психотипів співробітників — 5 основних типів
  3. Які бувають види нематеріальної мотивації персоналу — 4 головних види
  4. Як мотивувати персонал нематеріальне   практичні поради та рекомендації
  5. Професійна допомога у підвищенні мотивації персоналу   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
  6. Що впливає на формування високої мотивації   огляд основних факторів
  7. Висновок

1. Що таке нематеріальна мотивація персоналу і чим вона відрізняється від матеріальної

На будь-якому підприємстві, незалежно від його специфіки, використовується система мотивації. Вона необхідна для створення у працівників внутрішнього стимулу добре і плідно працювати і не дивитися в бік конкуруючих фірм.

Всі види способи мотивації поділяються на 2 великі групи   матеріальні і нематеріальні. З матеріальними більш-менш зрозуміло, а що являють собою методи другої групи?

Нематеріальна мотивація персоналу — це різні способи створення у співробітників позитивного настрою на високу продуктивність праці. Працівники отримують бонуси, виражені не у грошовому еквіваленті, а в різних інших формах.

Нематеріальна мотивація персоналу виконує найважливішу роль у загальній мотиваційній системі. Хоча і прийнято вважати, що працюємо ми для отримання грошей і найкраща мотивація — це хороша зарплата, практика показує, що без негрошових стимулів ніяк не обійтися.

Необхідність у додатковій мотивації виникає при:

  • порушеннях трудового договору;
  • надмірного робочого навантаження;
  • ненормованому робочому дні;
  • некомфортних умовах праці і т. д.

Щоб уникнути спотвореного уявлення про нематеріальної мотивації, виділимо основні аспекти та принципи у підході до цього питання, а також розділимо їх на позитивні і негативні.

Переваги і недоліки нематеріальної мотивації:

Критерій +  
1 Значущість в системі мотивації Прекрасно доповнює матеріальну мотивацію Замінити матеріальну мотивацію повністю не може
2 Фінансовий показник Не вимагає великих фінансових витрат Обійтися зовсім без витрат не вийде
3 Значення в управлінні При створенні у працівників самомотивації значно зменшує зусилля і кошти, відведені для матеріального стимулювання Створити у співробітників внутрішню мотивацію не так-то просто

Докладно про те, які завдання вирішує мотивація персоналу, читайте у статті «Мотивація персоналу».

2. Як вибрати способи нематеріальної мотивації в залежності від психотипів співробітників — 5 основних типів

За допомогою тестів і анкетування ви визначите, співробітники яких типів працюють у вашому колективі.

Отриману інформацію використовуйте при розробці та впровадженні програми мотивації.

Тип 1. Критик

Такий тип працівників відразу видно по критичного та іронічного поводження з колегами. Вони люблять використовувати в розмовній мові складні фрази і незрозумілі слова.

Самий позитивний момент у роботі критиків — це те, що вони добре справляються з обов'язками різного роду контролерів. Кращим нематеріальним стимулом для них буде публічне схвалення керівництва та доручення функцій контролю.

Тип 2. Ідеаліст

Це протилежність критику. Ідеалісти абсолютно не конфліктні, до колег ставляться уважно, м'яко і доброзичливо. Часто навіть згладжують спірні ситуації своєю згодою з чиєюсь думкою заради миру в суспільстві.

Напружена обстановка в колективі запросто демотивує ідеалістів. Тому для створення у них внутрішньої мотивації добре використовувати етику і гуманність у розвитку компанії, а також різні визнання і похвали. Ідеалістам можна сміливо доручати всілякі суспільні завдання.

Тип 3. Аналітик

Такі працівники у всьому дуже ґрунтовні і вдумливі, уважні до всіх нюансів роботи і видаються їм доручень. Для них неприйнятна ніяка суєта і необдумані рішення керівництва, прийняті на емоціях.

Ідеальне робоче місце

Аналітиків добре мотивує комфорт і облаштованість робочого місця, раціональна організація праці, взаємодія з керівництвом на належному рівні. Таких працівників стимулює підвищення кваліфікації, кар'єрне зростання і участь у професійних заходах.

Тип 4. Реаліст

Цей тип співробітників поєднує в собі виконання всіх приписів до роботи і власний досвід. Реалісти   активні працівники, схильні до організаційної діяльності.

Доручайте реалістам управлінську роботу. З їх допомогою ви зможете встановити в колективі здорову атмосферу взаємодопомоги і створити згуртовану команду.

А ось дрібні доручення краще залишити для інших. Реалістові вони нецікаві, невигідні і можуть навіть демотивувати сильну особистість.

Тип 5. Прагматик

На відміну від аналітика, прагматик не витрачає час на довгий осмислення справи. Але одна з найкращих якостей прагматиків — це здатність швидко орієнтуватися і приймати рішення навіть у раптово ситуації, що змінилася.

Монотонність робочого процесу і надто затратні за часом проекти наганяють тугу на таких співробітників. Тому давайте їм термінові доручення типу впровадження нового проекту, відкриття філії і т. д.

Щоб заздалегідь передбачити хоча б найбільш поширені помилки в розробці мотиваційної програми, читайте відповідний розділ у статті «Мотивація співробітників».

3. Які бувають види нематеріальної мотивації персоналу — 4 головних види

Опишемо детально основні нематеріальні форми мотивації.

Умовно можна розділити на 4 види.

Вид 1. Соціальна

Цей вид нематеріальної мотивації пов'язаний з прагненням працівника просуватися по кар'єрних сходах, займати високі посади і професійно розвиватися.

Як мотивувати співробітників, налаштованих подібним чином? Видавайте їм важливі громадські доручення, залучайте до управління та прийняття рішень, що стосуються робочого процесу.

Використовуйте заохочення, пов'язані з соцпакетом. Навчання, оплата лікарняних листів, медичної страховки, туристичних путівок.

Вигляд 2. Психологічна

Тут визначальним фактором виступає спілкування і обстановка всередині колективу. Нормальне спілкування немислимо без теплої довірчої атмосфери.

Тут застосовуються наступні прийоми:

  • формувати команду з урахуванням індивідуальних особливостей працівників;
  • організовувати корпоративні заходи, щоб підлеглі спілкувалися з керівництвом у неформальній обстановці;
  • подавати особистий приклад, щоб співробітники бачили внесок керівника у загальну справу.

Природно, що в колективі з доброзичливими відносинами хочеться самореалізовуватися.

3 Вид. Моральна

Така мотивація безпосередньо залежить від потреби в повазі, причому не тільки з боку керівництва, але і колег.

Визнання якісної роботи і результатів виражається у вигляді:

  • відзнак;
  • почесних грамот;
  • усної похвали;
  • занесення на дошку пошани.

Зазначимо, що робити це краще не віч-на-віч, а у присутності інших колег.

Вид 4. Організаційна

Тут мається на увазі якісна організація робочих місць і всього процесу праці.

Організаційні стимули:

  • оснащення робочого місця сучасною технікою (в офісах   комп'ютери і різна оргтехніка, на виробництві — інші пристрої, пов'язані зі специфікою роботи);
  • виділення спеціального приміщення для відпочинку;
  • забезпечення харчування на території підприємства.

Про інших видах мотивації читайте у статті «Види мотивації персоналу».

4. Як мотивувати персонал нематеріальне   практичні поради та рекомендації

Тепер пропонуємо вам кілька порад про те, як поліпшити нематеріальну мотивацію персоналу.

Проаналізуйте, чи всі можливості ви використовуєте у своїй практиці. І якщо ні, то візьміть на замітку.

Порада 1. Визнавайте заслуги працівника і хваліть його

Це один з найбільш дієвих способів нематеріального підвищення мотивації. Співробітники, заслужено відзначені керівником, відчувають, що їх цінують і поважають, і докладають зусилля для досягнення більш високих показників.

Також якщо відзначати вголос заслуги та досягнення хороших працівників, це буде стимулом для всіх інших підвищувати продуктивність праці. До того ж, завжди приємно, коли працюєш в одному колективі з крутими фахівцями.

Порада 2. Прагнете до створення сприятливого психологічного мікроклімату в колективі

Напружена і недоброзичлива атмосфера не тільки знижує рівень продуктивності співробітників, але і сприяє втраті цінних кадрів. Тому що на роботі люди проводять значну частину життя і кожен прагне опинитися в хорошому колективі, а не в банку зі скорпіонами.

Приклад

Світлану прийняли на посаду інженера в престижну будівельну компанію. Її радості не було меж.

Проте в перший же місяць вся радість вичерпалася. Хоча Світлана й була грамотним фахівцем, їй все ж доводилося звертатися з питаннями до колег з-за незнання специфіки окремих питань.

Проте в закритому колективі не було ніякої взаємовиручки та підтримки. Ніхто зі співробітників не прагнув допомогти, навпаки   їй навмисно вставляли палиці в колеса, щоб виставити нового інженера в невигідному світлі. Працювати в стані постійного стресу було просто неможливо.

Через місяць Світлана зайнялася пошуками нової роботи і незабаром пішла в іншу компанію на такий же оклад. Щоправда, відсоток преміальних тут дещо менше, проте доброзичлива атмосфера в колективі надихає її на підвищення рівня професіоналізму.

Порада 3. Надайте працівникам можливість навчатися і підвищувати кваліфікацію

Можливість навчання та підвищення кваліфікації   перевага будь-якої компанії.

Його не випускають з уваги молоді амбітні фахівці, які прагнуть розширювати базу знань і підвищувати свій професіоналізм.

Надавайте працівникам можливість навчатися

Організація, що надає такі можливості, завжди у виграшному становищі. Адже далеко не кожному працівникові під силу оплачувати додаткове навчання самостійно.

Порада 4. Створюйте умови для кар'єрного зростання співробітників

Напевно, мало на світі працівників, які хочуть залишатися на одній і тій же посаді і не прагнуть перейти на більш престижну. Тому одним з обов'язкових пунктів будь-мотиваційної програми має бути просування по кар'єрних сходах.

Створюйте кадровий резерв з талановитих кандидатів. Якщо на вашому підприємстві не передбачена можливість кар'єрного росту, такі співробітники будуть працювати лише для накопичення досвіду, але для розвитку і просування виберуть інші компанії.

Порада 5. Проводите конкурси професійної майстерності серед працівників

за Допомогою таких конкурсів створюйте атмосферу здорової конкуренції серед співробітників. Причому мотивувати працівників потрібно не побоюванням залишитися на периферії, а прагненням опинитися в числі кращих, якими можуть бути всі, а не тільки вибрані.

У цього прийому є ще одна перевага. Він неодмінно виявить найбільш сильних співробітників, і ви будете знати, на чиє професійне розвиток варто витрачати ресурси підприємства.

Порада 6. Введіть систему заохочень і бонусів

Будь-який тип працівників цінує додаткові переваги, які надає рідне підприємство. Система бонусів говорить про те, що в організації дорожать своїми кадрами і вважаються з їх потребами.

Які види бонусів можна використовувати:

  • часткова або повна оплата абонемента в спортзал;
  • видача подарункових сертифікатів;
  • надання місць у дитячому садку для дітей співробітників;
  • обіди за рахунок організації;
  • безкоштовний проїзд у міському транспорті і т. д.

Варіантів безліч, була б фантазія. Головне при цьому   діяти не навмання, а вивчити попит на такі пільги.

Порада 7. Обладнайте місця для відпочинку

Природно, що у працівників з синдромом хронічної втоми продуктивність праці знижується. Тому наявність місць відпочинку на роботі необхідно так само, як і хороші умови.

П'ятихвилинки з чаєм та кавою дають можливість зняти напругу та поспілкуватися на абстрактні від роботи теми. Може бути, хтось захоче зайнятися так званим офісним фітнесом. У будь-якому випадку працівники мають право на кілька хвилин відпочинку крім традиційного обідньої перерви.

На відео ви знайдете інші корисні та цікаві поради щодо нематеріальної мотивації.

5. Професійна допомога у підвищенні мотивації персоналу   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг

Тепер наведемо приклади компаній, які розробляють системи мотивації або ж займаються навчанням у сфері бізнесу та управління.

Досвідчені фахівці підкажуть вам потрібні матеріальні і нематеріальні способи мотивації, які будуть найбільш підходящими у вашому колективі.

1) MAS Project

mas-projectКомпанія розробила багатогранну систему управління в результаті вирішення завдань реально існуючого бізнесу. Фахівці MAS Project авторитетно заявляють, що стратегічне планування діяльності — не така вже складна річ при наявності необхідних інструментів.

Великий набір таких інструментів і поєднує в собі запропонована тут єдина програмна середовище. MAS Project — це онлайн-сервіс, завдяки якому ви зможете відслідковувати ефективність всіх співробітників і контролювати всі рівні ієрархії підприємства.

Проведіть аналіз наявної у вас системи мотивації і впроваджуйте нову, більш досконалу програму.

2) Business Relations

business relationsТут допомагають здійснювати прорив у розвитку бізнесу. Компанія пропонує потужний тренінг, після якого рівень залученості персоналу різко зростає. У навчанні заплановано максимум практичних занять, завдяки чому воно приносить відмінні результати.

Вам пропонуються різні інструменти для підвищення ефективності бізнесу і вирішення проблем з персоналом через правильне сприйняття робочих ситуацій і моментів.

Розробники зорієнтували тренінг на корпоративне навчання. Тут працювали з безліччю відомих великих організацій   Білайн, МТС, Adidas, Мегафон, Банк Хоум Кредит та іншими. В області навчання в корпоративному форматі Business Relations — одна з найбільш досвідчених компаній.

3) Moscow Business School

moscow business schoolЩоб отримати знання і практичний досвід у вирішенні питань управління, радимо звернутися до найбільшу московську бізнес-школу, яка ось вже більше 5 років залишається на лідируючих позиціях у своїй сфері.

Тут ви можете вибрати семінари і курси за різними напрямками і в різних галузях. Для командного навчання розроблені корпоративні програми, для віддалених клієнтів   вебінари та міжнародні програми, а також курси професійної перепідготовки і підвищення кваліфікації.

Представництва Moscow Business School знаходяться в різних містах і країнах. Це робить навчання доступним для всіх зацікавлених, незалежно від місцезнаходження. Вивчайте розклад семінарів і відвідуйте заняття там, де вам зручно.

6. Що впливає на формування високої мотивації   огляд основних факторів

На завершення теми розглянемо додаткові фактори, від яких залежить підвищення рівня мотивації в колективі.

Зверніть увагу, чи присутні вони в вашій мотиваційній системі.

Фактор 1. Сила і конкурентоспроможність організації

Високий статус компанії та її бездоганний імідж самі по собі чудово мотивують.

По-перше, працювати на такому підприємстві прагнуть хороші фахівці.

По-друге, вже наявні в штаті цінні кадри не прагнуть піти в інше місце.

В-третіх, усвідомлення того, що працюєш в такій організації, сприяє особистісному розвитку і прагнення до якісного виконання своїх службових обов'язків.

Така нематеріальна мотивація співробітників   досить потужний чинник навіть без порівняння з іншими.

Фактор 2. Сильний керівний склад підприємства

Талановиті керівники повинні бути не тільки на найвищих постах, але і на всіх рівнях структури організації. Адже, як відомо, особистий приклад керівника — один з найсильніших мотиваторів для будь-якої категорії працівників.

Знаєте, яку помилку можна зробити при виборі керівників підрозділів? Призначати працівників з відповідними здібностями, а за вислугою років або професійного таланту. Якби такий працівник яким завгодно великим досвідом, але якщо у нього немає керівних здібностей, це запросто демотивує сильних і амбітних співробітників.

«Гога, а чому Ви не стали вчитися далі?»

«А навіщо?»

«А з Вас міг би стати хороший керівник.»

«А, по-твоєму, всі повинні бути керівниками?»

«Ні, не всі мають. Але всі хочуть!»

(к/ф «Москва сльозам не вірить»)

Фактор 3. Дотримання правил трудового кодексу

Ще один важливий фактор, який говорить про надійність і стабільність підприємства і гарантії захисту інтересів його працівників. Гідна заробітна плата, оплачувана відпустка та лікарняний, а головне   прозорість системи розрахунку — дуже потужний стимул для патріотичного настрою по відношенню до своєї організації.

Дотримання правил трудового кодексу

В установах, де не дотримуються правила трудового кодексу, завжди велика плинність кадрів. Це не дивно   нікому не хочеться прагнути якимось досягненням там, де не враховуються інтереси працівників.

Фактор 4. Діюча корпоративна культура

Необхідно, щоб кожен працівник відчував себе маленьким гвинтиком бездушної машини, а важливою частиною колективу, від якості роботи якого залежить успіх всього підприємства. Кожен член команди повинен знати, що його внесок у загальну справу незамінний і його цінують як висококваліфікованого працівника.

Такий мотиваційний прийом формує високий рівень відповідальності та почуття відданості у підлеглих як до свого колективу, так і до організації в цілому.

Зрозуміти, в чому відмінність між мотивацією і стимулюванням, вам допоможе наша стаття «Мотивація та стимулювання персоналу».

7. Висновок

Узагальнимо сказане.

Матеріальна та нематеріальна мотивація співробітників тісно взаємопов'язані. Нематеріальна мотивація персоналу як така не матиме грандіозного ефекту, але при грамотному поєднанні з матеріальною дасть відчутні результати.

Питання до читачів

Що ще ви б хотіли дізнатися про нематеріальної мотивації? Які аспекти проблеми, на ваш погляд, залишилися нерозкритими?

Дорогі друзі! Ми бажаємо успіхів і процвітання всім нашим читачам! Для нас дуже важливий зворотний зв'язок, тому задавайте питання, на які не знайшли відповіді в статті, а також ставте оцінки і лайки в соцмережах.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Нематеріальна мотивація персоналу — як мотивувати персонал, якщо немає грошей: 7 корисних порад та практичні приклади + професійна допомога у підвищенні мотивації співробітників