Види мотивації персоналу — огляд основних видів і покрокова інструкція по мотивації працівників в організації + 4 нестандартних способи підвищення мотивації

Які існують основні і нестандартні види мотивації персоналу? Як мотивувати співробітників в організації? Хто допоможе вибрати найбільш підходящий вид мотивації персоналу в менеджменті?

кожного керівника   хоч великого підприємства, хоч невеликого   хвилюють два питання: як підвищувати прибутку і при цьому менше витрачати? Тобто як досягти збільшення доходу без зайвих витрат, і щоб співробітникам при цьому було комфортно і не хотілося шукати чогось кращого.

У новій статті з розділу мотивації персоналу ми розповімо вам про різні види мотивації. З вами Ганна Медведєва   постійний автор онлайн-журналу .

які дочитали статтю до кінця чекає бонус — ви дізнаєтеся про абсолютно незвичайних видах мотивації, які існують не в теорії, а застосовуються в реально існуючих компаніях. Читайте і переймайте чужий досвід   можливо, це саме те, чого не вистачає у вашому колективі.

Види мотивації персоналу

Зміст
  1. Що таке мотивація персоналу
  2. Які бувають види мотивації персоналу   ТОП-4 основних категорій
  3. Для чого проводиться розробка системи мотивації — 3 головні цілі
  4. Як мотивувати персонал   покрокова інструкція
  5. Допомога у підвищенні мотивації персоналу   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
  6. Які існують нестандартні способи підвищення мотивації персоналу — 4 основних способу
  7. Висновок

1. Що таке мотивація персоналу

Хто має право називати себе хорошим керівником? Той, хто знає принципи ефективного управління персоналом і вміло застосовує їх на практиці.

А що означає вміло застосовувати на практиці? Тут варто звернути увагу на результат.

Співробітники задоволені заробітною платою, вони не прагнуть піти в конкуруючі компанії, тому що у вашому колективі склався чудовий мікроклімат, і всі працюють з бажанням, виявляючи творчий підхід до своєї справи. Це і є результат якісного управління.

Для того, щоб грамотно керувати, потрібно використовувати різноманітні інструменти управління. Одним з таких допоміжних прийомів виступає впровадження на підприємстві системи мотивації.

Що це таке?

Мотивація персоналу — це створення у співробітників внутрішнього стимулу до якісної та результативної трудової діяльності за допомогою різних прийомів.

З поняттям мотивації пов'язане поняття стимулювання. Багато вважають, що це аналогічні терміни. Ми б трохи розмежували їх.

Мотивація і стимулювання

Стимулювання — це застосування більш жорстких, категоричних заходів. Методи і форми стимулювання бувають різними, але найчастіше носять негативний характер (тобто являють собою систему штрафів і обмежень).

Мотивація ж   більш гнучка і багатогранна система. Вона включає в себе безліч прийомів і спирається на найрізноманітніші чинники — від специфіки і цілей всього підприємства до потреб кожного співробітника окремо.

Різні види мотивації персоналу ми докладно описали у наступному розділі нашої публікації.

Як у будь-якій сфері, пов'язаній з людським фактором, при складанні мотиваційних програм незамінне творче начало використання нестандартних прийомів. Тільки поєднання традиційних і нетрадиційних методів робить будь-яку систему мотивації дійсно цікавою і вартою.

У статті «Мотивація персоналу в організації» ви знайдете цікаву та корисну інформацію про особливості мотивації відповідно з різними типами співробітників.

2. Які бувають види мотивації персоналу   ТОП-4 основних категорій

Всі основні види мотивації персоналу ми розділили на чотири категорії.

У кожній категорії виділяються свої підвиди у відповідності з різними факторами.

Категорія 1. Види мотивації в залежності від потреб

У статті «Мотивація і стимулювання персоналу» ми описували піраміду Маслоу, в якій автор розділив всі види людських потреб на декілька рівнів.

Виходячи з потреб підлеглих, виділимо такі види мотивації:

Вигляд Опис
1 Матеріальна мотивація Заохочення видаються як у грошовому еквіваленті (премії, надбавки до зарплати тощо), так і негрошовому вигляді (оплата путівки в санаторій, видача подарункових сертифікатів тощо)
2 Нематеріальна мотивація Трудова мотивація Створення у співробітників рушійних сил поведінки, пов'язаних безпосередньо з робочим процесом (поліпшення умов праці, зміна робочого розкладу, надання додаткових відгулів і можливості самостійно розподіляти робочий час і т. д.)
Статусна мотивація В деякому роді це психологічна мотивація   співробітником рухає прагнення до кар'єрного росту та виконання більш відповідальної роботи, а також до загального визнання і високого неофіційного статусу

Як видно з таблиці, мотивувати співробітників можна, виходячи з будь-якого рівня потреб.

Категорія 2. Види мотивації по використовуваних способів

У цій категорії виділяють три види мотивації.

Охарактеризуємо їх:

  1. Нормативна   спонукання до якоїсь дії через психологічний вплив (переконання, інформування тощо).
  2. Примусова   вплив владою та головним чинником   незадоволенням потреб   тоді, коли не виконуються обов'язки.
  3. Стимулювання   створення для працівників певних умов за допомогою стимулів, які будуть спонукати до певних дій.

Нормативна і примусова мотивації вважаються прямими способами впливу на персонал. Стимулювання — це непряма мотивація, оскільки ґрунтується на застосуванні стимулів.

Категорія 3. Види мотивації за джерелами виникнення мотивів

Тут виділяється два види, тісно взаємопов'язаних між собою.

Види мотивації співробітників за напрямом впливу:

  1. Зовнішня мотивація — це спонукання людини до певних дій за допомогою зовнішніх чинників (збільшенням або додатковою оплатою праці, встановленням правил поведінки на робочому місці тощо).
  2. Внутрішня мотивація з'являється тоді, коли у людини є внутрішній мотив для підвищення якості виконуваних обов'язків. Ці мотиви виникають, як правило, в залежності від потреб людини.

Кожному керівникові треба знати, що хоча управління і будується на зовнішній мотивації, але воно не буде ефективним, якщо у працівника немає внутрішнього мотиву. А мотиви в різних ситуаціях виникають і внутрішніми, і зовнішніми причинами.

Категорія 4. Види мотивації щодо методів стимулювання персоналу

Тут діє проста і всім знайома система «батога і пряника».

Виділяється два види:

  1. Позитивна мотивація — це система заохочень, причому і матеріальних, і нематеріальних. Це персональні надбавки до окладу і підвищення відсотка премій, оплата соцпакета, проїзду, навчання, страхування і т. д. А також нематеріальні способи   підвищення статусу працівника, особливо важливі і відповідальні доручення, публічне визнання та ін
  2. Негативна мотивація — це застосування штрафних санкцій та вплив на психологічному рівні. Це може бути переклад на менш кваліфіковану посаду, догана і т. д.

Заходи як позитивного, так і негативного характеру необхідно приймати швидко і в тому вигляді, в якому про них було заявлено. Інакше у співробітників складеться враження несерйозності намірів керівництва.

У статті «Мотивація співробітників» на вас чекає інформація про поширені помилки при розробці та впровадження мотиваційних програм.

3. Для чого проводиться розробка системи мотивації — 3 головні цілі

Серед завдань, розв'язуваних будь системою мотивації, ми обрали лише три.

Радимо звернути пильну увагу саме на них.

Мета 1. Залучення в компанію цінних кадрів

Одна з основних цілей проведення мотивації — це знайти для своєї команди нових професійних співробітників. Причому працівника може залучити аж ніяк не матеріальний фактор, а наявність додаткових, нематеріальних бонусів.

Приклад

Сергій отримав запрошення на роботу від двох компаній. Розмір зарплати, умови праці та робочий розпорядок у фірмах ідентичні. Тоді Сергій звернув увагу на додаткові переваги і вибрав ту компанію, яка оплачує обід своїм співробітникам.

Мета 2. Збереження кадрів, що працюють в компанії

Робити ставку тільки на нових членів колективу, м'яко кажучи, непрофесійно.

Щоб вже наявні в штаті висококваліфіковані фахівці працювали на вашому підприємстві і не прагнули піти в конкуруючі фірми, їм теж необхідно забезпечити гідну оплату праці, умови і мікроклімат в колективі.

Мотиваційні програми допоможуть оцінити відповідність запитів працівників умовами праці і зробити все можливе, щоб не втратити хороших працівників.

Ціль 3. Контроль витрат оплати праці працівників

Фактор доцільності витрачених коштів теж один з провідних в економіці підприємства. Раціональна система оплати праці не тільки економить кошти фірми, але і в кінцевому рахунку допомагає збільшити прибутковість бізнесу.

Контроль оплати праці працівників

Про інших задачах підвищення мотивації читайте у статті «Мотивація персоналу».

4. Як мотивувати персонал   покрокова інструкція

Як впроваджувати систему мотивації, щоб вже з самого початку вона працювала і була захищена хоча б найпоширеніших помилок?

Складемо алгоритм дій.

Крок 1. Повідомляємо працівників про плани підвищення мотивації

Працівники повинні бути в курсі всіх змін на підприємстві, та впровадження системи мотивації — не виняток. Всі повинні бачити перспективи і переваги майбутніх заходів, і головне   вигоди.

У невеликій організації простіше зробити оголошення на загальній планерці, де можна зібрати всіх співробітників. Якщо підприємство велике, то від генерального директора направляється розпорядження керівникам підрозділів, які, у свою чергу, доносять інформацію до підлеглих.

Крок 2. Ретельно вивчаємо штатних співробітників

Часто для цього використовуються звичайні письмові опитування та анкетування. Вони дозволяють визначити задоволеність працівників умовами праці, відносинами в колективі, прагнення до кар'єрного росту та ін

Однак ми радимо провести атестацію персоналу. Це більш поглиблене дослідження допоможе вам виявити кращих співробітників, а також розділити працівників на тих, що працюють стабільно і з перемінним успіхом, оцінити рівень знань і навичок, відповідність займаним посадам і інші вельми значущі показники.

Крок 3. Аналізуємо систему мотивації інших компаній

Вивчити види мотивації персоналу в аналогічних компаніях буде особливо корисно в тому випадку, якщо ви не залучаєте сторонніх фахівців, а розробляєте програму своїми силами.

Звичайно, не варто запозичувати повністю готові, нехай навіть добре працюють, схеми, адже у кожного підприємства і колективу свої особливості. Але раціональне зерно в такій практиці, безсумнівно є.

Крок 4. Стверджуємо остаточний варіант програми мотивації

Взявши за основу якусь із систем, використовуючи досвід конкурентів і дані про свій персонал, ви зможете скласти ефективну систему мотивації для вашого колективу.

Додамо, що допомога або хоча б консультація грамотного фахівця все ж не буде зайвою. Особливо якщо команда у вас невелика, і немає окремої служби маркетологів, яка б займалася такими питаннями.

Крок 5. Впроваджуємо систему мотивації

Коли програма мотивації готова, її знову-таки потрібно в подробицях донести до підлеглих. Всім повинні бути зрозумілі системи нарахування бонусів і премій та інші нюанси процесу.

Обов'язково розкажіть про головної мети, яку переслідує комплекс майбутніх заходів. Коли співробітники не тільки прагнуть до особистих заохочень, але ще відчувають себе важливою частиною великого процесу, це виносить якість праці на зовсім інший рівень.

Впроваджуємо систему мотивації

Доповнить тему публікація «Методи мотивації персоналу».

5. Допомога у підвищенні мотивації персоналу   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг

Для тих, хто не сильний в теоріях управління, існують компанії, які професійно займаються розробкою систем мотивації, адаптованих до специфіки різних установ і колективів.

Є і різного роду навчальні організації   бізнес-школи, де можна отримати початкові або поглиблені знання в цій області.

Знайомтеся з представниками цього напрямку і вибирайте для себе найбільш підходящий варіант.

1) MAS Project

Компанія-розробник ефективної системи управління бізнесом пропонує надійне рішення   навчити співробітників планування, управління своїм часом і багатьом іншим речам, які роблять роботу максимально результативною.

З відеоролика, викладені на сайті, ви дізнаєтеся про інструменти стратегічного планування   управлінні проектами, завданнями і сумами зарплат, регламентації, картах цілей і в чому іншому. Програма допоможе вам постійно бути в курсі ефективності роботи кожного співробітника.

Система MAS Project — це онлайн-сервіс, який можна розгорнути   в «Хмарі», так і у внутрішній корпоративній системі. Ваші співробітники будуть мати до неї доступ 24 години на добу, незалежно від віддаленості.

2) Business Relations

З цією компанією ви гарантовано здійснити прорив у розвитку вашого підприємства. Business Relations пропонує тренінг, після якого рівень мотивації співробітників максимально зростає. Головна мета тренінгу   створити в колективі згуртовану команду, усунути конфліктні ситуації і надихнути працівників на нове ставлення до роботи.

Фахівці компанії рекомендують почати навчання саме з керівництва   адже, як відомо, щоб гармонізувати простір навколо себе, спочатку потрібно навести лад у власній голові.

Замовте на сайті безкоштовний тест на оцінку своєї команди і зворотний дзвінок для консультації.

3) Moscow Business School

Бізнес-школа, що знаходиться в , проводить навчання не тільки в столиці. Семінари і корпоративне навчання в сфері бізнесу можна відвідати у багатьох містах , Казахстану, Узбекистану, Білорусі та В'єтнаму.

Якщо вам потрібні практичні навички в області бізнесу та управління, сміливо звертайтеся в одну з кращих вітчизняних бізнес-шкіл, яка відповідає міжнародного рівня. Дипломи і сертифікати, видані тут, цінуються як на території СНД, так і на заході.

На сайті зручно представлено розклад навчальних заходів. Для тих, хто не може бути присутнім особисто, передбачено дистанційне навчання у формі видеосеминаров.

6. Які існують нестандартні способи підвищення мотивації персоналу — 4 основних способу

Нестандартні і незвичайні способи заохочення співробітників потрібні зовсім не для того, щоб показати оригінальність мислення керівництва.

Творчий підхід дозволяє розширити традиційні схеми мотивації і проявити увагу по відношенню до співробітників з різних сторін.

Спосіб 1. Облаштування місця для відпочинку в офісі

Навіть в невеликому офісі потрібні додаткові приміщення для роздягальні та місця відпочинку. Таким чином будуть реалізовані потреби працівників в комфорті.

Місце для відпочинку працівників

Кожен співробітник матиме можливість випити чай або каву під час робочого дня, не заважаючи при цьому іншим і не демонструючи свій п'ятихвилинний відпочинок відвідувачам, якщо мова йде про офісі, де працюють з клієнтами.

До того ж під час таких перекусів розряджається атмосфера в колективі, оскільки співробітники мають можливість відпочити від робочого ритму в неформальній обстановці, просто спілкуючись за чашкою чаю.

Спосіб 2. Премія за хороші відносини з колегами

В душевній дружній атмосфері ми працюємо більш плідно. В благополучному мікрокліматі в колективі все робиться легше, процвітає творчість і взаємовиручка.

Якщо керівництво буде заохочувати це, штат співробітників буде справжньою командою однодумців, з якої жоден конкурент не переманить цінних кадрів.

Приклад

Компанія «JapanGeneralEstateCo» встановила правило   менеджеру фірми, у якого склалися дружні стосунки із співробітниками, виплачувати премію до окладу в розмірі близько 3000 доларів.

Погодьтеся, непоганий стимул для того, щоб вийти на більш високий рівень спілкування.

Спосіб 3. Бонуси за відпустку, використаний для відпочинку

Нерідко замість відпустки люди воліють витрачати відведені для нього кошти і час на що-небудь інше. Хтось взагалі залишається на роботі, отримавши компенсацію, а хтось замість відпочинку на морі затіває черговий ремонт або на відпускні купує що-небудь корисне для дому.

Але ж людські ресурси не безмежні, і у відпочинку всі потребують так само, як у повноцінному харчуванні. Без гарного відпочинку у людини знижується продуктивність і якість праці.

Тому в деяких компаніях є практика виплачувати компенсацію тим працівникам, які заповнюють фізичні і моральні сили самим що ні на є відпочинком. Для цього співробітникові потрібно тільки пред'явити путівку в санаторій або будинок відпочинку і квитки на проїзд. Природно, на той період, коли він рахується у відпустці.

Стаття про нематеріальну мотивацію персоналу навчить мотивувати співробітників у випадку, якщо бюджету не вистачає на щедрі матеріальні заохочення.

Спосіб 4. Заохочення шлюбів між співробітниками компанії

Приклад такої мотивації подала японська компанія Nihon Shoken, яка виробляє продукти харчування.

В Японії сімейні цінності стоять чи не понад усе, і керівництво компанії прийшло до висновку, що чим більше в штаті буде працювати сімейних пар, тим тепліше буде атмосфера в колективі, а це, в свою чергу, неодмінно позначається на якості праці.

на Жаль, такий високий рівень відносин, як у Японії, спостерігається рідко. Тому більшість західних компаній поки надходить навпаки   вводить заборону на службові романи.

Про інші незвичайні види мотивації персоналу ви дізнаєтеся з відеоролика.

7. Висновок

Дорогі друзі!

Тепер ви знаєте про різні види мотивації персоналу та критерії їх добору. Ви в курсі, до кого можна звернутися при необхідності розробити унікальну систему мотивації для конкретно взятого підприємства.

Питання до читачів

А які нестандартні види підвищення мотивації співробітників ви б використовували у своїй організації?

Ми бажаємо всім нашим читачам успіхів і процвітання бізнесу! Чекаємо зворотнього зв'язку   пишіть свою думку в коментарях, ставте оцінки і лайки в соцмережах. До нових зустрічей!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Види мотивації персоналу — огляд основних видів і покрокова інструкція по мотивації працівників в організації + 4 нестандартних способи підвищення мотивації