Мотивація і стимулювання персоналу — як отримати максимальну віддачу працівників за 5 кроків: інструкція для початківців бізнесменів + допомогу у підвищенні мотивації і стимулювання трудової діяльності

Що таке мотивація та матеріальне стимулювання персоналу? Яким чином мотивувати і стимулювати трудову діяльність? Що таке вивільнення персоналу?

Скажіть, що вас надихатиме більше   обіцяна премія за роботу, виконану на високому рівні, або загроза штрафу за виробниче порушення?

Неважко здогадатися, що відповість кожен співробітник будь-якої організації. Але непогано було б розібратися, що рухає керівництвом при призначенні заохочень або штрафів.

Здравствуйте, шановні читачі бізнес-журналу ! Ми продовжуємо тему мотивації персоналу. Я, Ганна Медведєва, постійний автор публікацій, сьогодні розберу для вас таке поняття, як стимулювання персоналу.

В кінці статті ви знайдете поради, як закріпити досягнуті результати і підтримувати мотивацію в колективі.

Мотивація і стимулювання персоналу

Зміст
  1. Що таке мотивація і стимулювання персоналу і в чому їх відмінність?
  2. Якими способами можна стимулювати персонал — 3 дієвих способу
  3. Як отримати максимальну віддачу від персоналу — 5 простих кроків
  4. Де отримати допомогу в мотивуванні та стимулюванні персоналу   огляд ТОП-3 компаній
  5. Як не допустити втрату мотивації персоналу — 3 практичних ради
  6. Висновок

1. Що таке мотивація і стимулювання персоналу і в чому їх відмінність?

Об'єктом уваги нашої нової статті будуть два поняття   мотивація та стимулювання персоналу.

Ці терміни тісно пов'язані один з одним і часто їх приймають за одне і те ж. Але суть їх кілька різна, тому для початку підберемо визначення до кожного.

Мотивація — це спонукання кожного співробітника до роботи на результат, створене якими-небудь заходами ззовні і підтримуване особисто самим працівником. В основі мотивації завжди лежать якісь потреби.

Мотивація буває внутрішня і зовнішня. Як раз зовнішню часто плутають зі стимулюванням. Що це таке?

Стимулювання персоналу — це використання керівництвом факторів впливу, які виступають тією рушійною силою, що підвищує продуктивність праці кожного співробітника і всього колективу.

Можна зробити висновок, що мотивація — це внутрішнє спонукання до активності. Вона може виникнути і без впливу зовнішніх заходів. В цьому її відмінність від стимулювання, яке найчастіше укладається в жорсткі заходи.

Приклад

Сергій працює торговим представником. Розмір його зарплати безпосередньо залежить від того, скільки торгових точок буде в списку його клієнтів.

У компанії працює своя система мотивації, але Сергій вийшов у передовики ще до її впровадження. Він став одним з кращих співробітників просто тому, що кожне літо реалізує свою мрію   їде на відпочинок до моря. А для цього потрібно протягом року накопичувати певну суму.

Всі заходи по мотивації і стимулюванню кінцевою метою мають підвищення раціональності праці та прибутковості підприємства. Тому тут доречно сказати про вивільнення персоналу   ще одному понятті процесу управління.

Вивільнення персоналу — це зменшення обсягу робіт або повне його скорочення.

Яким буває вивільнення персоналу:

Вигляд Опис Прийоми
1 Часткове Скорочується лише обсяг робіт, колектив ж при цьому залишається тим самим Вводяться неоплачувані відпустки, скорочується робочий день, ліквідується понаднормова зайнятість і т. д.
2 Абсолютна Зменшення обсягів робіт супроводжується зменшенням числа співробітників Застосовуються звільнення і передчасні проводи на пенсію

Про сучасні тенденції у сфері мотивації читайте у статті «Мотивація персоналу».

2. Якими способами можна стимулювати персонал — 3 дієвих способу

Тепер подивимося, яким же чином можна пробудити у співробітників бажання якісно і сумлінно працювати. Щоб від процесу роботи була і практична користь, і моральне задоволення.

Відомі нам способи розділимо на 3 категорії.

Спосіб 1. Матеріальне заохочення

Цей спосіб досить надійний і всіма улюблений (працівниками — вже точно). Матеріальне стимулювання персоналу особливо актуально в період кризи, але і в інший час йому завжди і всі раді.

Які бувають види матеріального заохочення:

  1. Традиційні методи матеріального заохочення — це річні або квартальні премії, надбавки за підвищення кваліфікації, нарахування відсотків за перевиконання плану і т. д.
  2. Інший вид матеріального заохочення — так звані особливі винагороди, які за певні досягнення на роботі видаються відповідно до захопленнями працівників. Це можуть бути квитки в театр, абонемент на відвідування спортзалу, підписка на журнал, оплата туристичної путівки, навчання, страхового поліса і т. д.
  3. Є разові грошові заохочення, які не залежать від трудової діяльності працівників, але говорять про підтримку керівництва своїх співробітників в особистому і сімейному житті. Наприклад, грошові подарунки з нагоди весілля, ювілею, народження дитини або ж допомога у разі смерті члена сім'ї.

Спосіб 2. Нематеріальне заохочення

Переважній більшості членів нашого суспільства важливо усвідомлювати свою соціальну значимість. Людям не байдуже, як вони будуть виглядати в очах інших і що про них скажуть люди. Тому знаки уваги і похвали з боку керівництва мають не останнє значення в стимулюванні персоналу.

Різновиди нематеріального заохочення:

  • усна або письмова подяка;
  • вручення почесних грамот;
  • запис в трудовій книжці;
  • фотографія з характеристикою на дошці пошани та ін

Сюди ж можна віднести й різні колективні нагороди, які в неформальній обстановці згуртовують колектив. Наприклад, корпоративні вечірки, виїзди на пікнік або відвідування всім відділом театру/кіно.

Хтось заперечить, що такі способи заохочення були в пріоритеті лише в часи Радянського Союзу. Однак практика показує, що вони не втрачають актуальності і донині.

Є і зовсім нестандартні методи. Наприклад, влаштовувати позаурочні вихідні для жінок в дні розпродажів, а для чоловіків   в дні проведення важливих футбольних матчів. Або ж організувати для дітей співробітників бюджетний дитсадок.

Приклад

У західних компаніях існує практика відкриття магазинів спеціально для працівників організації. Товари там купуються за власну валюту, яка випускається і має цінність тільки всередині підприємства.

Видають таку валюту за певні досягнення на виробництві.

Нематеріальної мотивації персоналу присвячена окрема розгорнута публікація нашого сайту.

Спосіб 3. Застосування санкцій

Цей метод вважається найбільш небажаним способом стимулювання.

Застосовується він в основному не для підвищення мотивації, а для боротьби з систематичними порушеннями. І якщо домогтися деяких результатів у встановленні дисципліни за допомогою покарань і санкцій все-таки можна, то підвищити якість і вже тим більше пробудити зацікавленість у процесі праці   сумнівно.

Сюди можна віднести догани та інші заходи, але найбільш відчутні з них — це, звичайно, матеріальні покарання у вигляді позбавлення премії або, що ще гірше, штрафу.

3. Як отримати максимальну віддачу від персоналу — 5 простих кроків

Це питання   першорядний для будь-якого керівника. Яким чином застосовуються мотивація і стимулювання персоналу для того, щоб кожен співробітник вкладав у роботу всю свою силу і любов і при цьому відчував себе не робочим конем, а незамінним учасником важливого процесу?

Складемо алгоритм дій.

Крок 1. Вивчаємо потреби співробітників

Щоб вивчити потреби персоналу, пропонуємо звернутися до Піраміді Маслоу. В ній найбільш просто та зрозуміло викладені всі категорії людських потреб — від самих примітивних до самих піднесених.

Особливу увагу ми б радили приділити верхній категорії   потреби у самовдосконаленні і самореалізації. Зробіть проекцію її на специфіку роботи компанії та кожного співробітника, і ви отримаєте формулу, за якою розробите максимально ефективну методику мотивації в колективі.

Крок 2. Визначаємося зі способами мотивування і стимулювання

Саме для цього ми проводили опитування і анкетування по визначенню потреб. Але тут знадобляться не тільки дані опитувань, але і особиста допомога керівників відділів.

Чому так важливий індивідуальний підхід до кожного співробітника? Навантаживши ініціативного працівника рутинною роботою, можна вбити в ньому всяке бажання до професійного розвитку. А якщо дати творче завдання того, хто сумлінно працює, але не вміє проявляти фантазію, можна занапастити всю справу.

При виборі способів мотивації повинні неодмінно враховуватися такі фактори.

Доповнює цю тему наша стаття «Види мотивації персоналу».

Крок 3. Складаємо систему заохочень і покарань

Універсальної системи мотивації, яка підходила б абсолютно до будь-якого колективу, не існує. Однак є загальні принципи, по яких вона створюється.

При розробці системи заохочень і покарань радимо:

  • не допускати розпливчастих формулювань   наприклад, при матеріальній винагороді називати конкретні цифри за конкретні досягнення;
  • будь положення про заохочення або покарання переглядати щомісяця і орієнтуватися тільки на ті документи, які актуальні зараз, а не півроку тому;
  • хоч заохочення, хоч покарання обов'язково виконувати;
  • хвалити публічно, а карати наодинці (в обох випадках   з розбором ситуації).

І пам'ятайте: і заохочувати і карати треба не працівника, а його вчинки.

Крок 4. Реалізуємо намічені заходи

Мотиваційна система в організації запускається після того, як про це було оголошено на загальних зборах. Якщо компанія велика, то генеральний директор сповіщає керівників підрозділів, а вони роблять відповідне оголошення своїм підлеглим.

Обов'язково проінформуйте співробітників про головну мету призначених заходів. Одна справа   прагнути до певного заохочення і зовсім інше   усвідомлювати себе частиною важливого і складного процесу.

Крок 5. Отримуємо результативну роботу персоналу

Якщо всі фактори враховані і система мотивації розроблена вірно, вона обов'язково виправдає себе. І вам не доведеться довго чекати результатів.

Однак, щоб результат не тільки встановився, але і не знижувався, постійно аналізуйте проведені заходи по мотивації і стимулюванню і коректуйте впроваджену систему.

4. Де отримати допомогу в мотивуванні та стимулюванні персоналу   огляд ТОП-3 компаній

Що ж робити в тому випадку, якщо власних навичок у розробці системи мотивації недостатньо?

Звернутися до сторонніх ресурсів. Тобто знайти компанію, яка займається професійним бізнес-навчанням або складанням систем мотивації для різних установ.

1) Moscow Business School

Компанія існує всього 5 років, але вже займає лідируючі позиції в сфері бізнес-освіти в РФ. Фахівці і практики найвищого рівня проводять семінари, курси та тренінги з усіх напрямків бізнесу.

Динамічне середовище бізнесу вимагає постійних змін і гнучкого підходу до системи навчання. Тому вітчизняні та зарубіжні фахівці, які розробляють тут навчальні програми, постійно використовують актуальні тенденції розвитку ринку.

Навчання проводиться у відкритому і корпоративному форматі. Бізнес-школа пропонує також навчання в найсучаснішому форматі   за допомогою вебінарів та відеокурсів.

2) Волгасофт

Ця консалтингова компанія має більш багатий досвід, працюючи на бізнес-ринку вже 18 років. Тут допоможуть вирішити найскладніші питання управління та підвищити ефективність діяльності будь-якої установи.

Фірма пропонує унікальне програмне навчання «Управління по цілям і KPI», яке враховує всі сучасні тенденції бізнесу. Завдяки цьому методичного комплексу вибудовується ефективна система управління для будь-якої моделі бізнесу.

Крім цього, вас чекають:

  • практичні методики для керівників з мотивації персоналу;
  • консалтингові послуги;
  • семінари, вебінари та інші заходи по навчанню.

Умови, пропозиції і тарифи вивчайте на сайті компанії.

3) MAS Project

«Платите співробітникам за результат, а не за присутність» — говорить головний лозунг системи управління, запропонованої цією компанією.

Досвідчені фахівці MAS Project розробили таку систему ефективності бізнесу, яка поєднує в собі управління проектами і завданнями, часом, взаємодією та інші інструменти планування.

Система пропонуємо вам більше 30 інструментів для підвищення ефективності вашого підприємства, зростання прибутковості, розвитку компанії та кожного співробітника окремо.

На сайті представлені відеоролики з наочними прикладами використання системи MAS Project. У найближчому майбутньому там же з'явиться мобільний додаток для зручності роботи з програмою.

5. Як не допустити втрату мотивації персоналу — 3 практичних ради

Навіть якщо впроваджена система мотивації дає відчутні результати, варто подумати й про те, щоб зберегти досягнуте.

Що потрібно для цього робити?

Порада 1. Віддавайте більшу перевагу мотивації, ніж стимулювання

Стимулювання персоналу буває позитивним та негативним. Найчастіше воно межує з введенням санкцій.

Тому, щоб не довелося виправляти наслідки негативної сторони стимулювання (а вона неодмінно проявиться), приділяйте більше уваги мотивації. Це більш позитивно і надійно.

Про методи мотивації персоналу читайте окрему статтю на нашому ресурсі.

Порада 2. Створюйте сприятливі умови праці

Якість життя та умов праці неодмінно позначаються на якості виконуваної роботи. Щоб працездатність була високою, людина має ще й добре відпочивати.

Як можна поліпшити умови праці:

  • обладнати приміщення додатковими обігрівачами, якщо взимку там холодно, і кондиціонерами для створення прохолоди влітку;
  • встановити кулери з питною водою;
  • відвести окреме приміщення для кімнати відпочинку;
  • на великому підприємстві   відкрити їдальню для співробітників і т. д.

Природно, що подібні заходи необхідно проводити у відповідності зі специфікою підрозділів та діяльності компанії в цілому.

Порада 3. Цікавтеся життям персоналу

Це дозволить робити правильні ходи і вчасно коректувати систему мотивації. Такий підхід зближує керівництво з колективом і створює атмосферу довіри.

Адже в основі будь-яких взаємовідносин у колективі лежить людський фактор, якими б привабливими не були перспективи кар'єрного зростання.

За схожою темі читайте публікацію «Мотивація персоналу в організації».

Про позитивні і негативні сторони мотивації та стимулювання, про різні моделі системи мотивації та багато іншого пропонуємо подивитися відеоролик.

6. Висновок

Підведемо підсумки.

Мотивація і стимулювання персоналу — це взаємозалежні процеси в системі управління. При цьому мотивація краще, так як створює внутрішній настрій на результат, в той час як стимулювання нерідко має негативне забарвлення.

Питання до читача

Як ви думаєте, чи можлива така система мотивації, яка буде безпрограшною в будь-якому колективі?

Дорогі друзі! Ми будемо раді вашим оцінками і коментарями. Не забувайте і про лайки в соцмережах!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Мотивація і стимулювання персоналу — як отримати максимальну віддачу працівників за 5 кроків: інструкція для початківців бізнесменів + допомогу у підвищенні мотивації і стимулювання трудової діяльності