Що таке мотивація персоналу   повний огляд поняття + інструкція по розробці системи мотивації співробітників за 5 кроків

Що таке мотивація та адаптація персоналу? Як проводиться розробка системи мотивації співробітників? В чому особливості змістовних і процесних теорій мотивації?

Вам доводилося керувати хоч невеликим підприємством? Якщо так, то напевно ви знаєте, що періодично виникає гостра необхідність у підвищенні результативності виробництва.

Якщо ж ви працюєте штатним співробітником, то вам має бути дуже хороша знайома ситуація, коли керівництво робить незрозумілі і часто нелогічні дії для того, щоб мотивувати співробітників.

Як досягти максимального ефекту від заходів, спрямованих на підвищення продуктивності? Як мотивувати колектив, щоб це було дієво і приносило користь?

Цією публікацією ми відкриваємо цикл статей, присвячених мотивації персоналу. У першій статті я, Ганна Медведєва, постійний автор бізнес-журналу , розгляну основні поняття і принципи цього різнопланового і цікавого процесу.

Інформація буде цікава як керівників, так і рядових співробітників.

мотивація персоналу

Зміст
  1. Що таке мотивація персоналу та для чого вона необхідна?
  2. Які завдання вирішує мотивація персоналу — 5 головних завдань
  3. Як розробити систему мотивації персоналу   покрокова інструкція
  4. Допомога у розробці системи мотивації персоналу   огляд ТОП-3 компаній з надання послуг
  5. Як управляти мотивацією персоналу — 5 основних етапів
  6. Висновок

1. Що таке мотивація персоналу та для чого вона необхідна?

У , як, втім, і в усьому світі, питання мотивації персоналу більш ніж актуальне. Зацікавленість кожного працівника в результативності його праці — це запорука успіху всього підприємства в цілому.

Дамо визначення цьому поняттю.

Мотивація персоналу — це внутрішній процес на підприємстві, мета якого   спонукати кожного працівника працювати на результат.

Мотивація персоналу — це неодмінна складова кадрової політики всякого установи. Її роль в управлінні вельми відчутна — при правильно поставленому справі мотиваційні заходи істотно підвищують прибутковість бізнесу, а при бездарному зводять нанівець усі зусилля кращих фахівців штату.

Сучасні підходи до впровадження системи мотивації полягають у тому, що потреби співробітників враховуються нарівні з застосовуваними теоріями (якими б передовими вони не були). Тільки в цьому випадку досягається максимальний ефект від майбутнього процесу.

Є різні теорії мотивації персоналу. Але цілі у них подібні   пояснення поведінки співробітника в різних обставинах і визначення рішень, які будуть мотивувати його на результат.

Занесемо в таблицю їх характеристики і ступінь ефективності.

Теорії мотивації персоналу:

Категорія Опис Ефективність
1 Традиційні Відома здавна система заохочень і покарань Сумнівна
2 Змістовні Враховують потреби і використовують окремі мотиви співробітників, які направляють і підтримують його діяльність Середня
3 Процесуальні Аналізують не тільки потреби, але й сприйняття людини, пов'язане з конкретною ситуацією; також визначають можливі наслідки вибраної моделі поведінки Висока

З мотивацією тісно пов'язане поняття адаптації. Що це таке і навіщо потрібна ця складова виробничого процесу?

Адаптація персоналу — це пристосування нового працівника до колективу і до нових умов роботи. Процес цей завжди взаємний.

За умови раціонального застосування адаптація та мотивація персоналу стають взаємовигідними і доповнюють один одного процесами.

Про види мотивації персоналу читайте окрему публікацію на нашому сайті.

2. Які завдання вирішує мотивація персоналу — 5 головних завдань

Сучасна система мотивації вирішує безліч питань. Що найголовніше — не окремо, а у взаємодії їх між собою.

Зупинимося докладніше на найбільш важливих завданнях.

Завдання 1. Утримання висококваліфікованих кадрів

Присутність в штаті фахівців високого рівня   одне з першорядних умов успіху підприємства.

утримання висококваліфікованих кадрів

Звичайно, бувають молоді спеціалісти, які володіють ентузіазмом і швидко вириваються в передовики. Але, по-перше, таких не так багато. А по-друге, хороший досвід не замінити ніяким позитивним настроєм. Часто він має вирішальне значення.

Завдання 2. Стимулювання продуктивності і ефективності роботи персоналу

Щоб не бути тим начальником, який продуктивність і ефективність праці своїх працівників підвищує невпинним наглядом і контролем, чи не краще стати грамотним керівником, чиї співробітники безпосередньо зацікавлені у високому рівні виконання своїх обов'язків?

Мотивація як фактор підвищення ефективності праці допоможе вам у цьому. А в умовах кризи це особливо важливо.

Про те, як підтримувати мотивацію співробітників, ви прочитаєте у статті «Методи мотивації персоналу».

Завдання 3. Залучення в організацію нових співробітників

Звичайно, тут мова йде не про те, щоб просто набрати штат, а про те, щоб дістати в свою команду нових висококваліфікованих фахівців. Вдасться це в тому випадку, коли у таких буде пряма зацікавленість прийти працювати саме у ваш колектив, а не в якийсь інший.

Для цього ваша система мотивації повинна бути не тільки ефективної, але і в своєму роді унікальною. І, що важливо,   конкурентоспроможною, то є більш виграшною порівняно з методиками, які використовують інші компанії.

Завдання 4. Створення ефективної команди

Будь-який керівник, що працює професійно, погодиться з тим, що недостатньо тільки мати в штаті фахівців високого рівня. Потрібно домогтися ще й того, щоб з цього штату вийшла злагоджена і ефективна команда однодумців.

Тому створення такої команди — одна з обов'язкових завдань, на вирішення яких спрямовані мотиваційні заходи.

Завдання 5. Підвищення прибутковості бізнесу

В кінцевому рахунку професійна мотивація персоналу має своєю метою підвищити прибутковість бізнесу. Цій головній задачі підпорядковані всі попередні. Заради цього і здійснюється весь процес.

Погодьтеся, безглуздо створювати суперкоманду з фахівців вищого класу, якщо при цьому рівень доходів підприємства залишиться на колишньому рівні або, що ще гірше, піде на спад. А от як зробити цей процес упорядкованим і результативним, ми розглянемо у наступних розділах нашої публікації.

3. Як розробити систему мотивації персоналу   покрокова інструкція

Об'єктом нашої уваги стане розробка системи мотивації персоналу у великій організації. На невеликих підприємствах це зробити простіше, а в великих установах необхідно застосовувати комплексні системи. Тобто задіяти різні принципи і методи.

Отже, розглянемо механізм системи мотивації.

Крок 1. Повідомляємо працівників про заплановані заходи

Цей підготовчий етап необхідний, щоб співробітники були в курсі ситуації на підприємстві. Якщо організація невелика або середніх розмірів, оголошення робиться на загальних зборах, де присутній весь персонал.

У великих установах цей обов'язок покладається на директора (або менеджера) з персоналу. Можна скласти лист від імені генерального директора нижчестоячій керівництву. Так буде простіше викласти положення про майбутні заходи.

Про способи мотивації в колективі читайте у статті «Мотивація персоналу в організації».

Крок 2. Детально вивчаємо власний штат компанії

Щоб окреслити структуру підприємства, в якій будуть позначені всі категорії працівників, потрібно детально вивчити дані по характеристикам різної спрямованості.

Групи, на які умовно поділяється колектив:

  • за віком;
  • за рівнем освіти;
  • по стажу та досвіду;
  • спеціалізації і т. д.

Крім того, виділяють підрозділи, які працюють на результат, і ті, чия робота спрямована на підтримку щоденної діяльності.

Всі ці дані формуються у звіт, який надається на вивчення генеральному директору.

Крок 3. Вивчаємо систему мотивації працівників в конкуруючих фірмах

Сприймати чужий досвід дуже навіть корисно. Тим більше, що його можна перекроїти і адаптувати під структуру свого підприємства, виключивши невдалі і свідомо безрезультатні елементи.

вивчаємо систему мотивації конкурентів

Доручіть відділу кадрів або маркетингу з'ясувати величину зарплати і систему премій в інших компаніях, що займаються аналогічною діяльністю. Після аналізу цих даних визначаються стимули, які будуть актуальними для персоналу вашої організації.

Крок 4. Проводимо опитування співробітників

Мета такого опитування   визначити інтереси і пріоритети співробітників. На підставі цих даних вам належить визначити стимули і прийоми мотивації в колективі.

Як правило, для опитування використовується анкетування. Краще анонімне. Як показує практика, анонімні опитування дають більш об'єктивну інформацію. Анкети просто лунають співробітникам і через деякий час збираються назад (1-2 годин на заповнення цілком достатньо).

Щоб отримати більш докладні дані, розробіть для кожного відділу компанії окремі анкети.

Крок 5. Інформуємо персонал про впроваджуваної системи мотивації

Коли опитування проведено і система мотивації розроблена, сповістіть колектив про майбутні заходи. Розкажіть про систему заохочень, передбачувані терміни та головної мети, якої ви хочете досягти.

По-перше, такий підхід буде говорити про серйозність намірів керівництва.

По-друге, кожен співробітник буде володіти повною інформацією і побачить вигоди його участі в програмі.

Донесіть до співробітників, що мотиваційні заходи однаково важливі як для кожного члена колективу, так і для всієї установи в цілому.

Приклад

В компанії, що займається продажем побутової техніки, було прийнято рішення про впровадження системи мотивації. Однак керівництво не вважало за потрібне поставити персонал в популярність про цілі і стратегії компанії на ринку послуг.

Підсумок   найважливіші розпорядження директора не були зрозумілі працівникам і викликали безліч питань. Більш того, обстановка всередині організації ускладнилася і втратилося довіру співробітників до керівництва.

У публікації «Нематеріальна мотивація персоналу» читайте про ситуаціях, коли виникає необхідність у додаткових мотиваційних заходах.

4. Допомога в розробці системи мотивації персоналу   огляд ТОП-3 компаній по наданню послуг

Розробити систему мотивації для великого підприємства не так-то просто. На допомогу керівникам працюють установи, які створюють проекти, індивідуальні для кожної організації.

Рішення проблеми пропонують багато компаній. Ми вибрали найбільші і найбільш відомі.

1) MAS Project

mas-projectЧітко поставлена система допоможе зробити максимально результативною роботу як всього підприємства в цілому, так і кожного співробітника окремо. З MAS Project працівники навчаться управляти своїми завданнями, розуміти власні зони відповідальності, складати робочий план на день і планувати свій час.

Керівникам пропонується раціональний звіт по виконанню завдань для планірок і нарад, ефективна система постановки окремих і загальних завдань, розрахунок оплати праці працівників щодо його ефективності і багато іншого. Щоб систему адаптували до вашому підприємству, бажано надати опис бізнес-процесів, існуючу систему контролю, структуру та цілі компанії.

2) Moscow Business School

moscow business schoolОдна з найбільших бізнес-шкіл РФ навчає співробітників провідних компаній російського і навіть зарубіжного ринку. Навчанням займаються професійні бізнес-тренери та практики, об'єднані в потужну і злагоджену команду.

Тут ви отримаєте не тільки диплом міжнародного рівня, але і солідний багаж практичних знань і навичок, яким знайдете застосування в будь-якому бізнесі. Навчання та мотивація персоналу — один з основних напрямів, якими займаються фахівці бізнес-школи.

Компанія регулярно проводить регіональні заходи, в яких також можна взяти участь.

Moscow Business School відкрила представництва у В'єтнамі та багатьох країнах СНД. Але мережа географія компанії цим не обмежується: компанія постійно веде освоєння нових регіонів.

3) Волгасофт

волгасофтМіжрегіональна консалтингова компанія працює з 1999 року. Накопичений досвід дозволяє фахівцям вирішувати навіть самі нестандартні питання і впроваджувати прийоми підвищення ефективності будь-яких підприємств.

Свою роботу компанія будує на 2 основних принципах:

  • системність у вирішенні завдань;
  • досягнення результату на кожному етапі процесу.

Систему мотивації для вашого підприємства розроблять всього за 5 днів. Методика, що застосовується в «Волгасофт», виключає підводні камені і поширені помилки і передбачає найбільш дієві методи навчання.

В методику мотивації входить вирішення практичних завдань, відеоматеріали та багато іншого. Мінімум теорій   максимум практики.

5. Як управляти мотивацією персоналу — 5 основних етапів

Організований процес потрібно контролювати і робити висновки про його доцільність. Мотивація співробітників — не виняток. До того ж, в ході заходів з'ясовується, що потрібно коригувати програму.

Тому управління мотиваційними заходами   неодмінна частина всього процесу.

Етап 1. Постановка цілей в області якості

З цього починається вся система управління мотивацією в колективі.

Алгоритм цього етапу виглядає так:

  1. насамперед визначаються загальні цілі підприємства.
  2. Потім встановлюються цілі для кожного підрозділу та відділу.
  3. Після цього розписуються персональні цілі для кожного співробітника.

Встановлюйте чіткі цілі і уникати неконкретних формулювань.

Конкретика в усьому   перша умова для успіху.

Етап 2. Оцінка рівня мотивації персоналу

В залежності від того, про який рівень процесу йде мова, застосовуються змістовні або процесуальні теорії мотивації. У першому розділі нашої статті ми вже описували їх.

як оцінити рівень мотивації

Оцінка рівня мотивації виявляє слабкі місця в управлінні персоналом підприємства, а також фактори, які вплинули на це.

Етап 3. Постановка цілей мотивації персоналу

Тут визначаються загальні цілі всього процесу і детально розписуються локальні завдання по різним рівням трудової діяльності працівників. Як і в постановці цілей в області якості, вони визначаються для кожного відділу і члена колективу.

Важливо й те, щоб цілі мотивації позначалися не відособлено, а узгоджувалися з цілями у сфері якості.

У публікації «Мотивація та стимулювання персоналу» ви знайдете практичні поради, як не допустити втрату мотивації співробітників.

Етап 4. Розробка і застосування методів мотивації

Аналітична частина процесу виконана   визначено мету мотивації та якості, оцінено рівень мотивації. Тепер необхідно зробити головне   розробити таку систему, яка буде найбільш ефективною в конкретному колективі.

Стратегія повинна складатися з різних методів мотивації, оскільки на різних рівнях процесу визначені різні цілі. Крім того, методи потрібно змінювати в залежності від етапів проекту.

Етап 5. Оцінка досягнення цілей

Аналіз рівня мотивації періодично вимагає повторної оцінки. Що це дає? Ви отримаєте важливий елемент будь-якого процесу   зворотний зв'язок.

У вас буде можливість оцінити доцільність застосовуваних методів мотивації і вчасно скорегувати програму. Зміни вносяться як до мети і методи мотивації, так і в області якості.

Саме на основі оцінки визначається, наскільки вдало була обрана методика і наскільки результативною вона у вашому колективі.

Про те, які помилки можна передбачити заздалегідь і, отже, уникнути їх, читайте відповідний розділ статті «Мотивація співробітників».

Завершимо тему формулою мотивації персоналу від кращого російського бізнес-тренера.

6. Висновок

Отже, підіб'ємо підсумки.

Мотивація персоналу — це комплекс внутрішніх заходів, спрямованих на підвищення продуктивності підприємства в цілому та результативності праці кожного члена колективу окремо.

Якщо ви хочете отримати максимум віддачі від процесу, то система мотивації персоналу повинна бути розроблена індивідуально для вашої організації з урахуванням усіх факторів.

Питання до читача

Як ви вважаєте, чи виправдає себе система мотивації, запозичена без змін в успішній компанії?

Дорогі друзі! Ми бажаємо успіхів та процвітання вашому підприємству, незалежно від його розмірів. Застосовуйте на практиці отримані знання, а результатом діліться у коментарях. Не забудьте поставити оцінки статті і лайки в соцмережах!


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Фінанси » Бізнес для підприємців » Що таке мотивація персоналу   повний огляд поняття + інструкція по розробці системи мотивації співробітників за 5 кроків