Особливості P2P-кредитування в Україні та світі

Світовий досвід показує, що популярністю користуються незабезпечені приватні позики.

Зміст статті:
  1. Як це відбувається на світовому ринку
  2. Існує ризик
  3. Хто отримає гроші
  4. Особливості Р2Р-кредитування
  5. Як це відбувається в Україні

Українським позичальникам і вкладникам надається можливість взаємодіяти напряму, що породжує нову реальність кредитування. Вкладники можуть по-новому розпоряджатися своїми коштами, а позичальники можуть отримати гроші, не проходячи посилені процедури перевірок з боку банків. Все це стало можливим завдяки новому механізму, який дозволяє врегулювати взаємовідносини кредиторів і позичальників.

Метод Р2Р-кредитування широко використовується за кордоном. Його головна мета – залучення коштів інвестора, зацікавивши третя особа.

Ця процедура включає в себе управління, засноване на довірі та допомогу у пошуку можливих інвесторів.

Як це відбувається на світовому ринку

Р2Р-кредитування (peer-to-peer) – кредитування, в якому беруть участь рівні. Назва має ряд синонімів: від однієї людини до іншої людини, народне фінансування (croudfunding або croudlending). Терміном «народне фінансування» користуються для того, щоб позначити, що видача кредиту та отримання відбувається безпосередньо від однієї фізичної особи до іншої. При цьому участь банків в процедурі не передбачається.

Термін «P2P-кредитування» позначає взаємодія громадян допомогою реєстрації на інтернет-сайтах. Р2Р-платформи дозволяють учасникам бути кредитором або виступати в ролі позичальника. Все залежить від особистих інтересів громадян.

Світовий досвід показує, що популярністю користуються незабезпечені приватні позики. Це означає, що такі кредитні кошти одне фізична особа безпосередньо видає іншому. При цьому таке інвестування вважається досить ризикованим, оскільки держава не може гарантувати повернення виданих коштів. Тому деякі випадки передбачають участь конкретних компаній, які в більшості випадків виступають як позичальники ( в таких випадках кредитування можна мати назву – P2B).

Існує ризик

Ризик при Р2Р і Р2В-кредитування є завжди. Занадто великий ризик можна пояснити тим, що, на відміну від звичайного кредитування, Р2Р не передбачає кредитної застави. Потенційного позичальника піддають перевірок, проте їх недостатньо для того, щоб гарантувати повну безпеку інвестованих коштів.

Щоб убезпечити себе багато інвесторів видають невеликі суми багатьом позичальникам, щоб у разі неповернення коштів не втратити занадто велику суму.

Видача коштів згідно Р2Р може відбуватися за двома схемами. Перша — ставка може бути фіксованою. Друга – ставка може бути визначена внаслідок аукціону, в якому бере участь певна кількість інвесторів. Процедура відбувається так: позичальник стверджує максимальну ставку, при якій він візьме кредит, а інвестори проводять між собою торги.

Хто отримає гроші

Реєстрація на Р2Р-сайтах не представляє складності. Однак отримати гроші можуть далеко не всі. Сервер обов'язково перевіряє інформацію про клієнта, шукає «темні плями» в кредитній історії. Рейтинг позичальника визначається за показниками, які надасть бюро кредитних історій. Доступна ставка по кредиту безпосередньо залежить від рейтингу позичальника.

Особливості Р2Р-кредитування

Головною особливістю є те, що в якості кредитора виступає не банк чи приватна організація, а людина або група фізичних осіб, які укладають договір з системою тільки після згоди оплатити відсоток від кредитної суми. Світовою практикою передбачена виплата податків на доходи фізичних осіб тими кредиторами, які працюють через Р2Р-сервіси. Якщо в процесі кредитування бере участь компанія-посередник, вона отримує дохід як фіксованого платежу від позичальника або відсотка від кредитних сум як від позичальника, так і кредитора.

Як це відбувається в Україні

Українське Р2Р-кредитування ще повністю не сформувалася. Воно знаходиться на стадії свого становлення.

Які можливості відкриває Р2Р-кредитування:

  • Кредитор може кредитувати і не перебувати в залежності від посередників, при цьому отримуючи високий дохід (дохід буде транспорт, ніж від депозитних ставок).
  • Позичальник отримує доступ до недорогих кредитів та вигідними умовами кредитування.
  • Компанія-посередник бере на себе зобов'язання по перевірці клієнта, оцінки ризиків, обробці платежів, стягнення боргових зобов'язань.

Слід зазначити, що без чіткого регулювання виникає багато ризиків з-за того, що посередники беруть на себе жодної відповідальності. Кредитний ризик визначається Р2Р-платформою і не підпадає під регулювання законодавством.

В умовах вітчизняного кредитування може прижитися варіант заставного Р2Р-кредитування, яке пропонує Advance Finance Alliance — одна з фінансових організацій, що працюють на українському ринку кредитування. Детальніше про заставному Р2Р кредитуванні можна прочитати на сайті компанії (http://afa.com.ua/investicii).

Взаємне кредитування має всі шанси стати затребуваним в Україні. Воно дає можливість позичальникам самим визначати терміни і розміри одержуваних кредитів, а також бути впевненим у відсутності прихованих комісій і штрафів. Вкладники отримують високий дохід, відсотки та повернення частини виданих коштів кожен місяць. Компанії-посередники заробляють на комісії і не схильні до ризиків.

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Кредити » Особливості P2P-кредитування в Україні та світі