Скільки б Національний банк України не прагнув скоротити ринок фінансових послуг, щоб зробити його простіше і зручніше для громадян, успіхів це зовсім не приносить. Звичайно, вийшло позбутися величезної кількості банків, ломбардів та кредитних спілок. Але замість них почали рости, як гриби після триденного зливи, всілякі приватні фінансові компанії. Створила ліквідація банків ще більше проблем?
Звідки вони беруться?
протягом останніх трьох років, як раз після початку повальної ліквідації не виконують умови банків, на ринок фінансових послуг буквально стали нападати свіженькі компанії, прагнучи зайняти місце, що звільняється кожним знищеним банком. За три роки їх кількість збільшилася удвічі. Після того, як банки почали закриватися, на вулицю потрапляли сотні і тисячі людей колишні касири, менеджери, керівники і так далі. Всім їм треба щось їсти, в щось одягатися. А після того, як закривається банк — його місце звільняється, і його відносно легко можна зайняти.
часом потік створюваних фінансових компаній абсолютно не зменшується. Сьогодні на розгляді знаходиться ще 40 нових заявок на реєстрацію.
Чому ліквідація банків породила саме фінансові установи?
За 3 року кількість зареєстрованих фінансових компаній, проведених офіційно через Нацкомфінпослуг, зросло більш ніж в два рази. Якщо раніше їх було 324, то зараз можна нарахувати 673! Величезна цифра, особливо якщо звернути увагу на деякі факти. Наприклад, що іншим статтям небанківських установ навпаки стало набагато менше, ніж було. За рахунок цього скоротилися:
- Ломбарди.
- Страхові компанії.
- Кредитні спілки.
Інвестори дуже зацікавлені у реєстрації купи нових фінансових установ. Їм здається це, на хвилі скорочень більш серйозних конкурентів, вигідним вкладенням капіталу. І, як ні дивно, вони не помиляються. Є ряд факторів, які дозволяють зробити такий бізнес дійсно прибутковим:
- Величезна кількість вільної робочої сили з достатньою кваліфікацією. Оскільки кількість банків скорочується, зменшується і кількість робочих місць. Всі, хто працював у банку до його закриття, виявляються буквально на вулиці без гроша в кишені. Згідно з даними, отриманими від Асоціації захисту банків, таких безробітних більше 35 тисяч. При цьому всі вони мають відповідні знання та кваліфікацію. Отже, їх можна наймати, в більшості випадків не переобучая, що дозволить заощадити на персоналі.
- Необхідність у фінансових установах для населення. Оскільки кількість банків серйозно зменшилася, то відділень стало, що логічно, набагато менше число скоротилося з більш ніж 20 тисяч трохи менше, ніж 11 тисяч. А населенню це не подобається йому хочеться, щоб все було в крокової доступності і без черг. До ряд фінансових послуг стає недоступний. І нові компанії способи закрити цю прогалину.
Примітно, що чисельно фінансові установи, які мають ліцензії на переказ коштів без відкриття нового рахунку, збільшилися з 4 до 45 штук. А валютні ліцензії мають цілих 300. І з них майже дві третини (196) були оформлені за 3 року, а інші протягом 10 років до цього. А якщо врахувати той факт, що регулятор не дуже любить видавати такі ліцензії, чіпляючись буквально до кожної коми або пробілу, цифра виглядає досить внушающе. Як кажуть ті, хто особисто пройшов через це горнило, відмову можна було отримати за будь-яке, навіть саме незначне, порушення аж до неправильного відступу або відсутньою коми документі.
прагнуть відкрити власні фінансові установи не тільки успішні інвестори. Часто так буває, що до такого виходу вдаються колективи з закритих банків. Вони просто формують невелику групу, яка шукає інвесторів, які самостійно збирає необхідні фінанси, щоб відкрити приватна справа. Якщо врахувати, що в кожному банку обов'язково є топ-менеджер, то з управлінням, знаннями і вміннями у таких колективів має бути все відмінно. А якщо комусь не бракує кваліфікації, щоб працювати і успішно вести справу, вони відправляються на курси підготовці фінансових директорів.
Витрати на відкриття власного фінустанови
Звісно, щоб пройти всі кола реєстрації своєї справи, не звільнитися голим ентузіазмом. Потрібні гроші, і немаленькі, без них відкрити фінустанова не вийде. Щоб отримати свідоцтво фінансової компанії, необхідні внески:
- щоб була можливість здійснювати один вид діяльності, знадобиться капітал в 3 мільйона гривень;
- для двох видів діяльності або більше доведеться розщедритися на 5 мільйонів гривень;
- щоб відкривати філії, треба вкласти 7 мільйонів гривень.
Причому щоб внести кошти, доведеться ще довести, що вони отримані законним шляхом. Хоча якщо порівнювати ці вимоги і фінансові вкладення з переліком, необхідним для реєстрації банку тут все дуже дешево і просто.
реєстрацією варто поквапитися. Верховна Рада відреагувала на вибухове зростання фінансових установ та тепер планує ускладнити їх реєстрацію. У найближчим часом має бути ухвалений законопроект «Про внесення змін до деякі законодавчі акти України щодо консолідації функцій державного регулювання ринків фінансових послуг», що має номер № 2413-а. У ньому буде скасована Нацкомфінпослуг, а всі її повноваження будуть передані Нацбанку. А вже він церемонитися з новоявленими фінкомпаніями не стане. Як мінімум, слід очікувати збільшення мінімального капіталу до 250 мільйонів гривень. Це не вважаючи бюрократичних ускладнень.
А в чому сенс власного фінустанови?
Способів заробити на хліб з чорною ікрою існує маса. Проте це можна сказати тільки про власників фінансових компаній всі інші установи позитивної динаміки якось не показують. Аж до того, що настає скорочення:
- страхових компаній стало менше на 88 одиниць;
- ряди кредитних спілок порідшали на 70 найменувань;
- закрилося 7 ломбардів.
При цьому з'явилося цілих 349 нових фінансових компаній. Здавалося би, що заробляти їм при такій кількості філій буде просто не на чим. Однак кожна з них займає власну нішу на ринку послуг. Оскільки необхідно визначатися, які саме типи послуг надавати, власники вибирають певний напрямок діяльності.
Прибуток можна отримати з безлічі джерел. Зараз основними для фінкомпаній вважаються кілька, саме в бік підтримується особливий інтерес з боку інвесторів.
Споживче кредитування в роздріб. Оскільки сумне фінансовий стан громадян змушує їх все частіше звертатися за кредитами на що-небудь серйозніше одягу і харчування, ця ніша має великі перспективи на принесення грошей. Тут відкриваються як усілякі фірми, що кредитують буквально до зарплати, так і більш серйозні установи. Прибутковість у них просто колосальна швидкі кредити в небанківському установ практично завжди мають кінські відсотки. Тому що і віддавати їх треба швидко. У підсумку виходить прибутковість до 600% в рік, що само по собі вважається досить вагомою сумою. Такий прибутку виходить досягти за не тільки початкової ставки за кредитом, але і різних штрафів і пень за прострочену оплату чергового внеску.
Друга секція, яка так сильно цікавить інвесторів, це операції з купівлі і продаж валюти для населення. Зараз, враховуючи, знову ж, фінансову ситуацію і стрибки курсів долара і курсів євро, це здатне буквально збагатити власників. Головне правильно вибрати стратегію і слідкувати за ситуацією на міжбанківському ринку і навколо себе. Примітно, що, наприклад, обміняти валюту в Дніпрі (Дніпропетровську) можна за різним курсам, починаючи банківськими та закінчуючи вигідними котируваннями чорних ринків. Правда, на такий вид діяльності отримати ліцензію надзвичайно складно Нацбанк України дуже не любить їх видавати і часто ставить перешкоди майбутнім пунктів обміну валюти. Наприклад, відхиляє ліцензії за найдрібніші помилки. Регулятору невигідна підтримка збільшення пунктів обміну валюти з-за планованого скорочення обсягів чорного ринку. Причому дозвіл можуть ще й відкликати, якщо результати чергового контролю не влаштують регулятора. Але і в рамках всіх вимог обмін валюти — це досить вигідне заняття.
Останній, але не менш популярний вектор розвитку прийом платежів від звичайних громадян, які є фізичними особами. Усілякі термінали, яких розплодилося досить багато, мають відношення до своїм фінкомпаніям. Саме тому було видано так багато ліцензій, що дозволяють переводити гроші без відкриття рахунку.
Довіра до новим компаніям
Правда, незважаючи на всю вигідність, можливу від подібного роду діяльності, отримати її не представляється можливим. Населення не поспішає довіряти новоявленим «банкозаменителям». Хоча якщо врахувати той факт, що вибирати особливо і не з чого, а фінансові послуги все-таки потрібні, громадяни досить активно використовують фінансові компанії для вирішення своїх питань. Втім, це також залежить і від того, що банкам населення України довіряє приблизно на стільки ж мало, наскільки і новим установам.
Хоча якщо вибирати, на чиє довіру спиратися: потенційних клієнтів або Нацбанку, будь фінкомпанія вибере останній. Тому що саме від нього залежить її подальше функціонування. Тому помилок робити не — вони можуть обійтися дуже дорого споживачеві, а за споживача обов'язково заступиться НБУ і введе немаленькі санкції, аж до анулювання ліцензій. Поки регулятор поступово просуває деякі фактори, здатні забезпечити безпеку. Перше — це обов'язкова ідентифікація клієнта, який планує провести платіж більш ніж в 15 тисяч гривень або в у разі, коли платежів більше 4 за добу. Не враховуються тільки оплата комуналки, мобільного телефону, штрафи і державні мита. Отже, через термінал не вийде провести такий платіж, так як ідентифікувати клієнта він не в стан технічних причин.
Планується, що в надалі контролюватися фінансові компанії будуть все жорсткіше і жорсткіше. Регулятору невигідно, щоб в внаслідок помилок або навмисного порушення правил страждав кінцевий споживач. Тому будуть вводитися нові умови. Робота з посилення контролю за небанківськими фінустановами, першу чергу, спровокований збільшенням частки тих на ринку, причому в великих масштабах. Звичайно, це викличе зростання ціни на послуги цих установ, але зате точно відомо, що клієнт не понесе певні втрати.