Приблизно півроку тому одним з найпопулярніших було питання про те, що коштує купувати долари. Тепер ж вектор дещо змінився, і все більша кількість людей цікавиться: що робити, якщо придбали долар за високим курсом? Необхідно розглянути дану тему детальніше.
Безумовно, одній з головних причин такого становища є низький рівень фінансової грамотності населення. А також те, що більшість фінансових рішень воно приймає на емоціях, не керуючись при цьому здоровим глуздом.
хто знає, що краще всього купувати валюту у період її низькою вартістю і продавати в період високої, однак з-за паніки надходять рівно навпаки. Є також і ті, хто, до жаль, не знайомий навіть з такими базовими правилами. І, як показує досвід особистого спілкування і кількість постів на валютну тему в інтернеті, таких людей безліч, що не не розчаровувати.
Якщо людина не бажає самостійно підвищувати свою фінансову грамотність, навчаючись на чужих помилках, йому доведеться вчитися на своїх власних. Тому намагайтеся ставитися до цього як до досвіду, за який вам довелося заплатити. І добре, якщо ця оплата була зроблена не даремно.
Повернемося до нашого основного питання: як само вчинити з валютою, якщо на даний момент її курс знизився, і купили її дорожче?
панікувати: долар за високим курсом — не трагедія
Перш за все необхідно чесно визнати, що вами була допущена груба фінансова помилка. І винні в це саме ви, а не хтось інший, хто «порадив» вам купити валюту за високим курсом, будь це ваші друзі, фінансові експерти або навіть хтось, чий коментар ви прочитали в інтернеті. Далі необхідно відкинути всі емоції, пов'язані з даною ситуацією, оскільки саме емоції стали головною причиною того, що один раз ви вже купили валюту по високим курсом.
Підвищити рівень фінансової грамотності
завадило на першому етапі дізнатися про те, на на підставі чого формується курс валюти. Це необхідні базові знання, які допоможуть вам скласти своє уявлення про формуванні курсу, а також тому, в яких ситуаціях він зростає, а в яких падає. На на підставі отриманої інформації ви зможете приймати власні рішення, що стосуються того, як вчинити з доларом або іншою валютою.
Прийняти власне фінансове рішення
Розібравшись у основні принципи формування курсу, вам потрібно особисто вирішити, що далі робити з валютою, яку ви набули високим курсом. Тут можливі кілька варіантів рішення, кожний з яких володіє своїми плюсами і мінусами. Тому краще всього проаналізувати все, заздалегідь прорахувавши можливі фінансові втрати, і лише потім приймати рішення. Ми виділяємо чотири можливих варіанти розвитку ситуації, кожен з яких розглянемо більш детально:
Продати долари, зафіксувавши збиток
Цей варіант не такий поганий, як може здатися на перший погляд. Ті, хто постійно займається інвестиційною діяльністю, чудово усвідомлюють цей факт і відносяться до фіксування збитків точно так само, як і до витрат. Даний варіант логічний наступних ситуаціях:
- є всі передумови до того, що курс долара в країні в надалі впаде ще сильніше;
- є хороший варіант для подальшого вкладення фінансів у національній валюті, завдяки якому можна буде отримати більший дохід, ніж при збереженні заощаджень в валюті.
Продати долари за досягненні курсом певної позначки
наприклад, коли вона досягне того рівня, якою була куплена валюта, і при конвертації ви майже нічого не втратите. Або, принаймні, підніметься вище, ніж на даний конкретний момент.
Не з упевненістю сказати, що якщо вам вдасться продати долари за же курсом, якою ви придбали, то нічого не втратите. Весь цей період вони просто будуть лежати у вас, не приносячи ніякого, навіть спекулятивного, доходу. Тому слід визнати, що втрати доведеться понести в будь-якому випадку. А ваша головна задача полягає в те, що звести їх до мінімуму.
Можна точно стверджувати, що коли-небудь курс валюти неодмінно підніметься до того рівня, якою ви його купували. Проте ключове питання в цьому випадку: коли? Якщо це станеться тільки через кілька років, то куди більш актуальним є перший варіант зможете втратити значно менше. Можливо, вам навіть вдасться збільшити свої заощадження, якщо джерело доходу в нац.валюті зможе перекрити втрати і принести прибуток.
Тому аналіз всіх варіантів повинен бути виключно індивідуальним, з урахуванням курсу, якою був придбаний долар, чинного курсу, найближчих прогнозів і персональних можливостей.
Зберігати заощадження в валюті незалежно від курсу
Цей варіант навряд чи можна назвати єдино вірним у всіх випадках. Однак у поточної ситуації у часи нестабільного курсу він дійсно є одним з кращих. Тим не менше потрібно брати до увагу, що подібна ситуація не буде постійною, так як всі з часом змінюється.
Також слід враховувати, що навіть у цьому разі заощадження з часом знецінюються. Не варто помилково вважати, що такі валюти, як долар або євро, не можуть бути піддані інфляції. Це твердження вірне лише для США і ключових єврокраїн, але не для наших реалій.
Саме тому всі гроші повинні постійно працювати, приносити дохід, навіть спекулятивний, особливо якщо вони придбані дешево і продані дорого. Однак слід звернути увагу на що моменти загострення фінансової кризи, як зараз, подібний підхід не спрацьовує, так як на перший план виходить антикризове управління фінансами, в згідно із яким зберігання своїх заощаджень «в матраці» може виявитися єдино вірним рішенням. Головне, щоб цей варіант не був постійним.
Вкласти валюту в інші активи
Даний варіант передбачає валютні інвестиції. Сьогодні є безліч можливостей інвестування, які вимагають саме доларових вкладень або в долар яких може бути використаний як альтернативна валюта. До наприклад, долар можна вкласти в нерухомість, будь житлова нерухомість вторинному ринку, комерційна або навіть закордону. Хорошим варіантом вкладень також стануть закордонні цінні папери. Можна навіть відкрити валютний внесок у банку і отримувати дохід від доларів таким способом.
Безумовно, слід враховувати, що в кожному з цих випадків ваші фінанси будуть піддаватися додатковим ризикам. І прорахувати їх також необхідно заздалегідь.
Як вчинити з доларом в конкретному випадку можете вирішити тільки ви самі. У цієї статті розглянуті всі доступні варіанти, а також переваги і недоліки кожного з них. Який би варіант ви вибрали, слід пам'ятати про тому, що необхідно постійно підвищувати свою фінансову грамотність, щоб у майбутньому знати, як розумно розпорядитися своїми заощадженнями.