Як розплачуватися гривневою карткою за кордоном

article1604

В останні роки багато українців, які подорожують за кордон, стали віддавати перевагу пластиковим карткам при здійсненні розрахунків. По-перше, це зручно і безпечно. По-друге, на вивезення готівки існують суворі обмеження. Однак ситуація з картками також неоднозначна. Ми вирішили розібратися, як відбувається конвертація при розрахунках гривневою карткою за кордоном і при цьому мінімізувати переплату.

Згідно з чинним законодавством України, фізична особа має право вивозити за межі україни готівку кошти в сумі не більше 10 тисяч євро (в еквіваленті) без декларування на митниці. Якщо сума перевищує норму, доведеться заповнити декларацію, а також підтвердити документально факт того, що гроші були зняті з банківського рахунку протягом попередніх 30 днів. До речі, перерахунок суми в євро здійснюється за офіційним курсом НБУ в день поїздки.

Якщо ж ви вирішили використовувати гривневу картку в інших країнах, вам варто ознайомитися з деякими нюансами використання таких карт для розрахунків, а також з принципами процесу конвертації. Більшість банків вважає операції оплати гривневою карткою в іноземних магазинах (в тому числі в інтернет-магазинах) аналогічними купівлі валюти в Україні. Адже якщо картка гривнева, а сума до оплати — в доларах або євро, відбувається автоматична безготівкова конвертація. Тому слід пам'ятати, що в таких випадках діє те ж обмеження, що і на купівлю валюти фізичною особою — не більше 3 тисяч гривень в день у валютному еквіваленті.

Примітно, що дане обмеження не поширюється на валютні операції для оплати відрядних витрат. Таким чином, якщо ви хочете оплатити за допомогою гривневої карти бронь готелю або транспортні квитки у валюті на велику суму, необхідно перед поїздкою надати в банк документи про підтвердження відрядження і скасувати обмеження по карті.

Згідно з вимогами НБУ, зняти гроші в банкоматах закордонних можна не більше ніж у сумі 15 тисяч гривень в еквіваленті на день. Навіть у разі наявності у клієнта в одному банку кількох карток, прив'язаних до одного рахунку, або декількох рахунків, отримати готівку в банкоматі іншої країни можна все одно на загальну суму понад 15 тисяч гривень.

card_worldПри використанні гривневої картки для здійснення розрахунків за кордоном використовується схема конвертації за курсом банку-емітента. Приміром, на сьогоднішній день при купівлі товару в європейському магазині на 100 євро, з карти буде списано в середньому 2500 гривень. Як правило, в безготівковий курс банк вже закладає комісію за конвертацію (зазвичай 1,5-3% від суми). Однак у ряду банків існує комісія крім курсу конвертації, що може призвести до додаткових витрат клієнтів.

Особливі умови конвертації існують при оплаті гривневою карткою за покупки у валюті, відмінній від валют платіжних систем Visa і MasterCard (долар і євро). До них відноситься чеська крона, польський злоти, угорський форинт і багато інших. У цьому випадку місцева валюта спочатку буде конвертована в долар або євро за курсом платіжної системи (включаючи комісію за конвертацію 3%). Потім платіжна система відправляє в банк суму транзакції в доларовому еквіваленті, після чого банк списує з рахунку клієнта суму в гривнях за своїм комерційним курсом. До речі, у законодавстві не передбачено збір в Пенсійний фонд при оплаті гривневою карткою покупок за кордоном.

Як же бути тим, хто не хоче переплачувати великі суми грошей лише за конвертацію? Одним з рішень може бути відкриття додатково валютного карткового рахунку. При цьому в поїздках за кордон можна буде користуватися саме цією картою. Варто однак пам'ятати, що відкриття такого рахунку та його обслуговування обійдуться набагато дорожче. Також експерти пропонують варіант регулярно купувати в банку іноземну валюту і розміщувати її на вклад з можливістю поповнення. Через 3-6 місяців можна буде отримати на карту накопичені кошти і розплачуватися ними при поїздках в інші країни, або при оплаті покупок на зарубіжних сайтах.

Що радять банкіри подорожуючим за кордон? Payspace Magazine звернувся за коментарем Fidobank. Тетяна Ніколенко, начальник центру транзакційних продуктів Банку, що надала такі поради для тих, хто планує за кордоном використовувати платіжну картку в національній валюті.

1. Перед поїздкою за кордон в першу чергу рекомендуємо збільшити ліміти на операції розрахунків і зняття готівки за допомогою платіжної картки на період поїздки до необхідної суми. Для цього варто заздалегідь зателефонувати в Контакт-центр банку, щоб уникнути такого дзвінка вже в роумінгу.

2. Багато банків моніторять країну використання картки клієнтом для попередження шахрайства, тому напередодні поїздки попередьте ваш банк коротким зателефонувати у Контакт-центр про країни, які збираєтеся відвідати. Це допоможе уникнути несподіваного блокування карти.

3. Виїжджаючи за кордон, рекомендуємо оформити картки не нижче рівня Visa Classic або MasterCard Standard, бажано з магнітною смугою і чіпом, і обов'язково іменну. Таким чином, клієнт може бути впевнений, що розрахується карткою в будь-якому магазині або сфері послуг. Якщо дозволяє бюджет, то, безумовно, доцільніше оформити картки преміального рівня, які дають більше переваг, особливо при поїздках за кордон.

ukraine_cardsВартість випуску преміальної картки і надаються вигоди відрізняються в різних банків-емітентів карток. Наприклад, Фідобанк пропонує картку MasterCard Platinum з безкоштовним оформленням, безкоштовним зняттям готівки за кордоном без обмежень у кількості операцій і сумі, відсутністю комісії за конвертацію коштів, якщо валюта рахунку відрізняється від валюти розрахунків, безкоштовним відвідуванням бізнес-лаунжей аеропортів в Україні і за спеціальною вигідною ціною по всьому світу. Власникам преміум-карти також безкоштовно надається послуга консьєрж-сервісу, яка, в тому числі, доступна за кордоном і зможе виконати будь-яке доручення клієнта. Крім того, преміальні картки захищені від втрати і крадіжки наявністю опції – екстрена видача готівки та екстрена заміна картки, що дозволяє клієнту навіть у разі втрати пластику за кордоном отримати гроші з рахунку.

4. Уважно вивчайте курси валют по картах вашого банку, майже в 100% випадках – це окремі курси «для розрахунків картками». Якщо валюта вашого рахунку гривня, а валюта розрахунку, наприклад, тайські бати, то для списання з рахунку спочатку бати будуть сконвертированы за курсом платіжних систем в долари США. Потім на дату списання з вашого рахунку (як правило, через 2 дні) ця сума в доларах буде списана з рахунку за курсом банку на дату списання, тому передбачити точний курс практично неможливо. Єдине, на що слід звернути увагу на наявність і розмір комісії за конвертацію: у багатьох банків ця комісія складає більше 1% та стягується понад сконвертированной суми розрахунку. Тому уточніть у вашого банку розмір такої комісії.

Щоб уникнути максимальної переплати на конвертації, відкриваючи карту в гривні – радимо відкривати MasterCard при подорожах у країни Євросоюзу з валютою євро, оскільки в цьому випадку конвертація проходить безпосередньо з євро в гривню без участі долара. Хоча можуть бути і винятки, так як така настройка проводиться у кожного банку по-різному, і, відкривши карту MasterCard, де валюта розрахунку з банком долар, ви потрапите на подвійну конвертацію (зняті євро спочатку платіжна система сконвертирует за своїм курсом долар, а потім ваш банк долар сконвертирует за курсом банку на гривню). Тому в будь-якому випадку цей момент краще уточнити у банку – емітента вашої карти.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Як розплачуватися гривневою карткою за кордоном