Передплачені картки: порівняння карт трьох різних українських банків

prepaid_cards2403

Передплачені, або наперед оплачені картки, що видаються клієнтам без необхідності надання документів – паспорт та ІПН для оформлення такої картки не потрібні. Це значно прискорює процес отримання клієнтом платіжного інструменту, а також знімає обмеження на використання банківської картки особами, які не бажають з якихось причин отримувати в банку повноцінну платіжну карту.

Ми вирішили скласти огляд існуючих на ринку України карток, які оформлюються без посвідчення особи.

Наперед оплачена картка багатоцільового використання, – згідно з визначенням Національного Банку України, – це матеріальний або віртуальне засіб, який містить електронний пристрій з електронними грошима або надає доступ до електронних грошей, які зберігаються на пристрої електронного. Звідси випливає, що передплачені картки нерозривно пов'язані з електронними грошима. В Україні випускати електронні гроші мають право такі банки: Альфа-Банк, Фідобанк, Оксі Банк, Банк Львів, Полікомбанк, Банк Хрещатик, Експрес-Банк, Кредитвест Банк, Банк КІБ (Комерційний Індустріальний Банк), Банк МІБ (Міжнародний Інвестиційний Банк), Банк Михайлівський, Ощадбанк, Приватбанк, Банк Південний, Астра-Банк (Агропросперис Банк, Перший Інвестиційний Банк (ПІН-Банк), Банк Восток, Банк Форвард, Банк Юнісон і УкрСоцБанк (Юнікредит Банк). Альо тільки три банки випускають передплачені картки, які пов'язані з електронними грошима. Це Фідобанк – платіжна картка «Штука», Банк Михайлівський – карта «Електронний гаманець» і Банк Юнісон – карти «Wallet Card» і «Teen Card» (дві останні відрізняються лише дизайном).

Перша карта «Штука» Фідобанком була випущена в кінці 2013 року. До лютого 2016-го було продано 100 тисяч таких карток (детальніше). Банк «Михайлівський» почав випуск карток «Електронний гаманець» на початку 2015-го року, а Банк Юнісон почав пропонувати свої карти «Wallet Card» і «Teen Card» клієнтам в березні 2016-го.

Розрахуватися prepaid картами можна як у магазинах, так і в мережі Інтернет тільки на території України, або можливо зняти готівку в банкоматах тут же.

Основними перевагами передплачених карт є:

  • відсутність необхідності звернення в Банк – деякі із запропонованих карт можна придбати в торгових мережах, графік роботи яких не обмежується будніми днями, як у випадку з графіком роботи більшості банківських відділень;
  • відсутність необхідності надання документів для відкриття рахунку це може бути корисно тим, кому потрібно прямо зараз оформити карту, наприклад, для отримання термінового грошового переказу, коли документів під рукою немає;
  • відсутність вікових обмежень для оформлення – карту можна оформити і передати дитині будь-якого віку;
  • миттєве оформлення – карта видається і активується відразу, не потрібно чекати її виготовлення кілька робочих днів;
  • можливість подарувати карту з коштами на ній замість готівки;
  • повна конфіденційність фінансових операцій.

Також у двох з трьох банків для перегляду інформації по карті доступний персональний кабінет – повноцінний аналог інтернет-банкінгу. Реєстрація в ньому відбувається за номером телефону, який закріплений за такою картою. В персональному кабінеті доступна можливість поповнити мобільний, сплатити за комунальні послуги, ТБ, інтернет, онлайн-ігри, доступні переклади іншому користувачеві або на іншу картку, є перегляд історії операцій і багато іншого.

Отже, основні параметри передплачених карт:

параметри передплачених карток

Додатковою формою передплаченої картки є подарункова картка і віртуальна. Подарункова карта надає можливість самостійного вибору подарунка, а сама карта відкриває безліч додаткових фінансових можливостей. Банківську подарункову карту можна поповнити тільки один раз. Фідобанк випускає карти з певним номіналом – 100, 250, 500 або 1000 гривень, додатково при її купівлі необхідно сплатити випуск самої карти (20 грн.). Юнісон Банк вирішив не обмежувати своїх клієнтів у виборі суми на рахунку – карту «Gift Card» перший і єдиний раз можна поповнити на будь-яку суму, до того ж вона має ті ж термін дії і тарифи, як і проста передплачений «Wallet» або «Teen Card» – 4 роки, на відміну від картки Банку, термін дії якої становить лише 6 місяців.

Віртуальна картка Банку «Михайлівський», в принципі, нічим не відрізняється від віртуальних карт будь-яких українських банків: карта призначений для операцій тільки в мережі Інтернет, оформляється онлайн, її номер буде вказаний на сторінці онлайн-банкінгу при оформленні, а CVV/CVC-код відправлений у СМС-повідомленні. Єдине – карта так само, як і передплачена, випускається без надання будь-яких документів. Термін дії картки – 1 рік, вартість випуску – 10 грн.

Повернемося ж до prepaid картками. Ліміти наперед оплачених карток регламентуються Положенням НБУ про електронні гроші в Україні, і на даний момент складають:

  • зняття готівки, у день – 500 грн.;
  • зняття готівки, у місяць – 4 000 грн.;
  • максимальна сума, яка може знаходитися на рахунку – 14 000 грн.;
  • ліміт на здійснення операцій, у рік – 62 000 грн;
  • ліміти на розрахунки в торгово-сервісних мережах не встановлені (без обмежень).

Крім лімітів на операції, є ще одне обмеження – неможливість використовувати карту за кордоном. Тобто ні зняти готівку в банкоматі в іншій країні, ні оплатити покупку в іноземній інтернет-магазині такою карткою неможливо. Однак на території України карти працюють повністю і без проблем. Так, в торгово-сервісній мережі переважна більшість операцій проходити в магазинах та аптеках (64% від усіх торгових операцій), за ним, з багаторазовим відставанням слідують операції по оплаті комунальних послуг (9%), далі – розрахунки в спеціалізованих роздрібних магазинах (7%). Детальніше з інформацією про те, як українці використовують карти передоплати на основі банківської карти «Штука», можна ознайомитися в нашій статті.

Поповнити передплачену картку можна в банкоматі з функцією прийому готівки банку, який її випустив, так і в платіжних кіосках, або ж доступний онлайн-переклад з карти на карту. Перелік каналів поповнення дуже великий, тарифи починаються від 0 грн. за поповнення в пристроях банку-емітента, до 5% в платіжних кіосках партнерів, у яких є така можливість.

Придбати передплачені картки «Штука» можна на сайті та у відділеннях Банку, в магазинах таких мереж, як «Фокстрот», «EVA», «Алло», у відділеннях «Укрпошти», а також в мережі магазинів «Мобільні фішки» у місті Київ. Картки «Електронний гаманець» на даний момент доступні у відділеннях Банку Михайлівський по всій Україні та в магазинах «Ельдорадо» в Києві. Отримати карту Юнісон Банку поки можливо лише у мережі відділень банку. Зазначимо, що перелік точок, де можна отримати передплачену картку вище зазначених банків, постійно зростає.

Як бачимо, ринок платіжних інструментів не стоїть на місці, а конкуренція – це завжди добре. Законодавці також позитивно реагують на динаміку – приміром, наприкінці минулого року НБУ спростив використання електронних грошей, збільшивши ліміти на операції, що проводяться з їх допомогою (в даній статті вказані актуальні дані; до зміни ці ліміти були майже в два рази нижче). Чекаємо появи на ринку електронних грошей нових гравців – як з банківської сфери, так і логістичних компаній, ритейлерів, телеком операторів, АЗС та інших небанківських організацій, прихід яких прогнозують експерти.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Передплачені картки: порівняння карт трьох різних українських банків