Лікарняний лист: особливості розрахунку виплат

Захворіти може кожен, навіть на перший погляд, незамінний співробітник – того, захворівши, не варто позбавляти себе можливості поправити здоров'я у лікувальному закладі або вдома.

А для того, щоб після повернення на робоче місце не втратити належні за законом гроші, краще заздалегідь ознайомитися з правилами отримання і оплати лікарняного листа.

Як розрахувати суму виплат

Порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку таких виплат затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. за № 1266. Для розрахунку суми лікарняних необхідно визначити:

  • середньоденну (середньогодинну) заробітну плату;
  • розмір страхового стажу;
  • дні (години) непрацездатності, які підлягають оплаті.

Середньоденна (середньогодинна) заробітна плата розраховується за наступною формулою:

Ср.днів.зпл = Сума заробітку : число фактично відпрацьованих робочих днів

Згідно п. 7 Постанови №1266, у розрахунок середньої заробітної плати застрахованої особи включаються всі види доходу (заробітку):

  • а) які включаються у фонд оплати праці відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати;
  • б) з яких утримується податок з доходів фізичних осіб.

Пам " ятайте, що при визначенні середньої зарплати в розрахунок включається дохід у межах максимальної величини (граничної суми) заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески до Фонду.

Не включаються в розрахунок періоди, коли ви не працювали, але за які сплачено страхові внески до Фонду, а саме при оплаті відпустки, лікарняного, простою. «Відрядження» дні в розрахунок включаються, оскільки такий годину працівника віднесено до фактично відпрацьованого часу.

Сума, яку заплатять за листком, залежить від середньоденної зарплати, розрахованої за 6 попередніх хвороби місяців страхового стажу.

Читайте Порядок оплати лікарняних згідно з новим законодавством!!!

Формула розрахунку виплат за лікарняним листком:

Сума лікарняних = середньоденний заробіток * число робочих днів, пропущених по хворобі * відсоток оплати лікарняного листа

Приклад:

Прохворівши 5 днів у грудні при середньомісячній зарплаті в 1 тис. грн. можна розрахувати суму виплат наступним чином:

1 тис. грн. Х 6 місяців = 6 тис. грн.

на Число відпрацьованих днів за період червень-листопад: 21 + 22 + 23 + 20 + 23 + 22 = 131.

Середньоденний заробіток:

6 000 грн. : 131 день = 45,80 грн.

Сума за 5 пропущених через хворобу днів:

45,80 грн. Х 5 = 229 грн.

Тепер, якщо ваш стаж менше 5 років, від цієї суми ви отримаєте 60%. Якщо він 5 - 8 років - 80%. Якщо більше 8 років – 100%.

чи допустима, ваш стаж 7 років, тоді до виплати належить:

229 грн. Х 80% = 183,20 грн.

Для отримання виплат за лікарняним листком необхідно:

  1. В день появи симптомів викликати дільничного (районного) терапевта. Заднім числом лікарняні листи не оформлюються! Пам ятайте: ви маєте право на лікарську допомогу та отримання лікарняного листа, навіть якщо не зареєстровані за місцем проживання.
  2. Надати завірений медустановою листок непрацездатності у відділ кадрів вашого підприємства.
  3. У відділі кадрів простежити, щоб документ заповнили даними про вашому страховому стажі і передали лист в комісію або уповноваженому із соціального страхування. Якщо ж у вас маленька компанія, то функції такого уповноваженого може виконувати головний бухгалтер.
  4. Відправити лікарняний лист в бухгалтерію, де розрахують суму виплат.

Лікарняний лист не мають права видавати лікарі:

  1. Станцій (відділень) швидкої медичної допомоги, станцій переливання крові, закладів судово-медичної експертизи, грязелікувальних, косметологічних та фізіотерапевтичних лікарень і курортних поліклінік, будинків відпочинку, туристичних баз, зубопротезних поліклінік (відділень), санітарно-профілактичних закладів.
  2. Приватність закладів охорони здоров'я та приватні лікарі (є фізичними особами – суб'єктами підприємницької діяльності).
  3. Лікувально-профілактичних закладів усіх форм власності при косметологічних втручаннях без медичних показань.

Лікарняний лист не видадуть:

  • при умисному заподіянні шкоди своєму здоров'ю або симуляції хвороби;
  • під годину перебування під арештом і проведення судово-медичної експертизи, а також за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
  • якщо непрацездатність настала внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'сп'янінням;
  • якщо застрахована особа перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням;
  • за порушення режиму, встановленого лікарем.

На замітку:

  1. Розміщення на лікарняному листку діагнозу пацієнта та коду захворювання незаконно. Таке рішення прийняв Печерський суд Києва, незважаючи на те, що нарахування за тимчасову втрату працездатності у певній мірі залежать від виду захворювання. Раніше в бланку листка непрацездатності, крім діагнозу, писали причину непрацездатності – внаслідок чого людина хворів: професійне захворювання, нещасний випадок, невиробнича травма, вагітність та пологи, алкогольні сп'яніння.
  2. У планах законодавців – обмежити виплати по тимчасовій непрацездатності до чотирьох місяців до одного протягом календарного року. Тобто, за рахунок підприємства вдасться повболівати лише один місяць.

Корисно знати:

Як оплачується лікарняний, якщо підприємство ліквідується

Медичне страхування: як підлікуватися за чужий рахунок

Які страховки можуть бути цікаві сім'ї з одним годувальником і маленькою дитиною?

.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Лікарняний лист: особливості розрахунку виплат