Якщо підприємець йде в декрет

Народження дитини — важлива подія в житті людини і підготується до нього, в тому числі і в питаннях фінансів, потрібно завчасно. Ми вирішили вивчити, яким чином приватним підприємцям можна піти в декрет і отримати всі визначені законом виплати.

Консультує Анна Мєшкова, головний спеціаліст відділу соціальних виплат та оздоровчих заходів Шевченківської районної виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності:

«Щоб скористатися правом на отримання допомоги з тимчасової втрати працездатності приватного підприємця, незалежно від обраної системи оподаткування, потрібно:

  1. бути застрахованою особою у Фонді;
  2. регулярно сплачувати соціальні внески або єдиний податок;
  3. саме настання страхового випадку.

Реєстрація у Фонді

Для реєстрації у Фонді приватним підприємцям потрібно пред'явити документи:

  • особиста заява встановленого зразка;
  • оригінал і копії: паспорту, ідентифікаційного коду, свідоцтва про державну реєстрацію, свідоцтво про реєстрацію в податкових органах.

Копії документів завіряються безпосередньо працівниками робочого органу Фонду і залишаються у Фонді.

Приватні підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування або сплачують фіксований торговий патент, для отримання допомоги Фонду повинні зареєструватися в робочому органі за місцем проживання на добровільних засадах. Вони можуть це зробити в будь-який період своєї діяльності. Нарахування та сплата страхових внесків ними проводиться самостійно щомісяця у встановлені строки за ставкою 1,9% від чистого доходу, отриманого від підприємницької діяльності.

Приватні підприємці — платники єдиного податку автоматично вважаються застрахованими особами. Для того, щоб отримати допомогу від Фонду, ці підприємці при настанні страхового випадку повинні стати на облік у робочому органі за місцем свого проживання. Підприємцям-«спрощенцям» не потрібно самостійно нараховувати та сплачувати внески до Фонду, оскільки це робить Державне казначейство у розмірі 11% від суми єдиного податку, перерахованого приватним підприємцем.

Сплата страхових внесків

При настанні страхового випадку нарахування страхових виплат приватним підприємцям проводиться робочим органом Фонду за місцем реєстрації на підставі оригіналів документів, що підтверджують страховий випадок, з подальшим зарахуванням сум до оплати на розрахунковий (картковий) рахунок приватного підприємця. Таким чином, крім реєстраційних документів, необхідно надати:

  1. листок непрацездатності, виданий лікувальним закладом;
  2. довідку з податкової інспекції для системи:
    • на єдиному податку — про суму сплаченого єдиного податку;
    • добровільному страхуванні — про доходи.
  3. копію договору з банком про відкриття розрахункового (карткового) рахунку з реквізитами для зарахування коштів допомоги.

Враховуючи те, що найбільша частина лікарняних листів від приватних підприємців надходить по вагітності та пологах, повідомляємо додаткову інформацію.

Розмір допомоги по вагітності та пологах не залежить від страхового стажу і завжди становить 100% середнього доходу за період, зазначений у лікарняному листку.

Згідно з абзацом 2 пункту 1 статті 38 Закону України №2240-111 допомога по вагітності та пологах виплачується жінці-підприємцю за весь період декретної відпустки, який, як правило, становить 126 календарних днів (70 календарних днів до пологів і 56 — після пологів). Розмір цієї допомоги обчислюється сумарно і незалежно від використання днів відпустки до пологів.

Строки розгляду документів у Фонді

Термін розгляду документів для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах працівниками робочого органу Фонду не повинен перевищувати 10 днів з моменту надходження документів. У разі прийняття позитивного рішення сума грошових коштів перераховується на розрахунковий (картковий) рахунок приватного підприємця.

Після отримання матеріального забезпечення приватний підприємець на єдиному податку повинен надати до Фонду звіт Ф4-ФСС ТВП, а приватний підприємець на добровільній системі зобов'язаний щоквартально звітувати перед Фондом, надаючи звіт, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним кварталом».

Оподаткування для матері-підприємця

Пояснює Еліна Волотко, керівник сектору масово-роз'яснювальної роботи та звернень громадян ДПІ у Жовтневому районі (р. Запоріжжя):

«Якщо жінка здійснює діяльність як приватний підприємець, то вона повинна розуміти, що підприємницька діяльність ведеться самостійно з метою отримання доходу. Вона не може отримувати заробітну плату, таку як отримує найманий працівник, вона сама себе директор і отримує від своєї діяльності саме дохід, з якого зобов'язана сплатити податок з доходів фізичних осіб у розмірі 15%. У приватного підприємця немає відпустки і відпускних виплат, тобто відпочивати підприємець, звичайно, може, але рішення про те, коли працювати, а коли відпочивати, скільки грошей виділити себе на відпочинок, він приймає сам. Хочу звернути увагу читачів на те, що підприємець, навіть якщо діяльність тимчасово не ведеться, зобов'язаний своєчасно подавати всі необхідні звіти в податкову інспекцію, не чекаючи штрафних санкцій!

Але як же діяти жінкам, які ведуть підприємницьку діяльність, але планують народити дитину і піти в так звану декретну відпустку? На які виплати може розраховувати ПП-шница? По-перше, будучи застрахованою особою, жінка може звернутися в соцстрах, і їй буде оплачений лікарняний лист (допологовий і післяпологовий періоди). Крім цього їй належить одноразова допомога.

На виплати по догляду за дитиною до 3-х років можуть розраховувати не всі жінки-підприємці, а лише ті, хто є застрахованою особою не менше 6 місяців і, відповідно, сплачують належні внески. До такої категорії належать всепредприниматели, які працюють на загальній системі оподаткування.

що Перебувають на спрощеній системі і сплачують єдиний податок, на жаль, на виплати по догляду за дитиною до 3-х років розраховувати не можуть. Порадити в цьому випадку можна тільки одне: терміново перейти на загальну систему оподаткування, звичайно ж, якщо це дозволяють умови роботи.

Наприклад, «єдиноподатники» можуть вести торгівлю без касового апарату, а перейшовши на загальну систему», потрібно буде купувати касовий апарат, який коштує кілька тисяч гривень! Додадуться нові звіти. Але чим хороша загальна система оподаткування для тимчасово не працюючих підприємців? Все дуже просто. Працював, отримував дохід — сплати з цього доходу 15% податку, не вів діяльність, не мав доходів, отже, і податкових зобов'язань перед бюджетом не виникає. А перебуваючи на спрощеній системі, платити податок за певною ставкою потрібно незалежно від того, чи мав ти доходи від даного виду діяльності чи ні. Тому жінка-підприємець повинна сама визначити, що їй у даному випадку вигідніше. Можливо, вона не планує надовго залишати роботу, і «єдиний податок» їй потрібен для здійснення діяльності, дохід від якої може бути набагато вище будь-яких державних виплат. Тоді варто відмовлятися від «єдиного податку», адже не потрібно забувати, що змінювати систему оподаткування можна лише раз на рік! Слід також знати, що в законодавстві немає такого поняття, як «тимчасове закриття підприємницької діяльності». Якщо ви отримали свідоцтво про державну реєстрацію — ви підприємець з усіма обов'язками щодо звітності. Якщо ви тимчасово не працюєте — подайте декларацію з прочерками. Якщо вирішили назавжди припинити діяльність, тоді подайте відповідну заяву і після документальної перевірки ваше свідоцтво приватного підприємця буде анульовано. Але надалі, при бажанні відновити роботу процедуру реєстрації доведеться проходити заново і отримувати нове свідоцтво про реєстрацію вас приватним підприємцем.

Народження дитини — важлива подія в житті людини і підготується до нього, в тому числі і в питаннях фінансів, потрібно завчасно. Радимо отримати консультації не тільки в податковій інспекції, але й у Фонді соціального страхування і Управлінні праці та соціального захисту».

Довідка: Перейти на загальну систему оподаткування можна лише з наступного кварталу, так як звітність у приватних підприємців квартальна. Для цього слід за 15 днів до початку кварталу подати заяву в податкову інспекцію за місцем реєстрації. До заяви додається Свідоцтво платника єдиного податку.

  • Вашій увазі пропонується добірка статей на тему "Спрощена система оподаткування приватних підприємців в Україні".
  • Отримати безкоштовну юридичну консультацію з питання, що цікавить Вас можна тут.
.

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Бізнес » Якщо підприємець йде в декрет