Зміна прізвища, імені в Україні: як зробити і які документи доведеться поміняти?
У цьому році мені довелося змінити прізвище у зв'язку із заміжжям. Відповідно необхідно було змінити деякі документи, на що було витрачено багато часу і трошки грошей. Ділюся своїм досвідом з усіма, хто збирається міняти прізвище або ім'я.
Хто і коли може змінити ім'я фізичної особи?
Громадяни України мають право або зобов'язані змінити прізвище, ім'я в таких випадках:
- Зміна прізвища, імені, по батькові за власним бажанням;
- Зміна прізвища, імені, по батькові у разі усиновлення, визнання усиновлення недійсним або його скасування;
- Зміна прізвища фізичної особи у разі реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу або визнання його недійсним;
- Зміна по батькові фізичної особи, досягли 14 років, у разі зміни її батьком свого власного імені або виключення відомостей про нього як батька дитини з актового запису про її народження.
Відповідно до статті 295 Цивільного кодексу України фізична особа має право змінити своє ім'я або прізвище з 16 років. При досягненні 14 років громадянин має право змінити ім'я або прізвище за згодою батьків або одного з них (у разі, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері) або за згодою піклувальника (якщо встановлено піклування).
Для зміни імені фізичної особи необхідно подати такі документи до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання (ОРАГС):
- Заява про зміну прізвища;
- Свідоцтво про народження заявника;
- Свідоцтво про шлюб;
- Свідоцтво про розірвання шлюбу;
- Свідоцтва про народження дітей (якщо неповнолітні діти);
- Свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
- Фото заявника;
- Квитанцію про сплату державного мита.
драцс м розглядає заяву про зміну прізвища до 3 місяців (максимум до 6 місяців при наявності поважної причини).
Вартість послуг: сплата державного мита у розмірі 0,3 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян = 0,3*17= 5,1 грн. Реєстрація повторної зміни прізвища обійдеться в 51 грн.
Кому можуть відмовити у зміні імені?
Громадянам України можуть відмовити у зміні прізвища у наступних випадках, якщо заявник:
- подав неправдиві відомості про себе;
- знаходиться під слідством, судом, адміністративним наглядом;
- має судимість, яка не погашена;
- знаходиться в міжнародному розшуку.
Якщо заявник отримав згоду на зміну прізвища, він повинен у тримісячний термін звернутися до драцс м. Адреси відділів драцс м можна подивитися тут
Які документи необхідно поміняти при зміні прізвища, імені, по батькові?
- Паспорт громадянина України. В першу чергу у місячний термін необхідно поміняти паспорт громадянина України. Оскільки з 1 січня 2013 року набирає чинності ЗУ про єдиний державний демографічний реєстр, новий біометричний паспорт можна буде отримати в територіальному органі Державної міграційної служби України (адреси та контактну інформацію можна подивитися тут). Для зміни паспорта у зв'язку зі зміною прізвища, імені, по батькові необхідно подати такі документи: заяву про видачу паспорта; паспорт, що підлягає обміну; 2 фото 3,5*4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому віку; документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну; квитанцію про сплату державного мита. Протягом місяця новий паспорт повинен бути готовий.
Витрати: сплата державного мита у розмірі 1 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян = 1*17 = 17 грн.;
Адміністративний штраф: за порушення терміну заміни паспорта від 17 до 51 грн.
- Ідентифікаційний код (іпн). При зміні прізвища, імен або по батькові необхідно також місячний срокпосетить податкову інспекцію. Код залишається колишнім, а довідку про його присвоєння видадуть нову (із зазначенням нового прізвища, імені або по батькові). Для отримання нової довідки про присвоєння коду потрібно надати такі документи: паспорт громадянина України; старий ідентифікаційний код; документ, що підтверджує зміну прізвища, імені або по батькові; заповнену форму, яку необхідно придбати в податковій (вартість 5 грн.). Термін отримання нової довідки – 2 тижні. Адміністративний штраф: за не надання інформації про заміну довідки про присвоєння ідентифікаційного коду – 85 грн. Зі свого досвіду скажу, що оформляла нову довідку через 4 місяці після зміни прізвища, штраф не довелося платити. Крім того, якщо ви не встигли отримати нову довідку, а банк або інша установа вимагає довідку про ІК, ви можете надати стару і відповідний документ про зміну прізвища або імені.
- Закордонний паспорт. Для оформлення нового закордонного паспорта у зв'язку зі зміною імені, прізвища або по батькові з 1 січня 2013 року необхідно подати такі документи у відділення Державної міграційної служби за місцем проживання: заяву, квитанцію про сплату держмита і послуг; паспорт громадянина України; копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (ІК); військовий квиток або документ, який його замінює. Заява розглядається не довше 1 місяця, при терміновому оформленні – до 10 днів. Вартість послуг: держмито – 170 грн; вартість послуг – 87,15 грн; вартість бланка – 120 грн. (разом 377,15 грн). Вартість послуг при терміновому оформленні: держмито – 340 грн; вартість послуг – 174,3 грн; вартість бланка – 270 грн. (разом 784,3 грн). Закордонний паспорт обов'язково треба змінювати при поїздках у країни Євросоюзу. Якщо ви збираєтеся відвідати країну, де візу можна придбати по приїзду за пред'явлення закордонного паспорта, тоді закордонний паспорт можна не змінювати. Вартість нових біометричних паспортів поки не встановлена, за попередніми даними вона не буде перевищувати 350 грн.
- Водійське посвідчення (обмінюється без здачі іспиту). Згідно з Положенням про порядок видачі посвідчення водія та допуску громадян до керування транспортними засобами обмін посвідчення водія проводиться на підставі документа, який підтверджує таку зміну. Крім того, необхідно подати наступні документи: паспорт, медичну довідку встановленого зразка про придатність до керування відповідної категорії транспортного засобу; екзаменаційну картку водія; посвідчення водія; 2 фото розміром 3,5*4,5; квитанцію про сплату вартості послуг (300 грн). Адреси та контактну інформацію про регіональних підрозділах МВС України можна подивитися тут. Хоча водійське посвідчення законодавчо підлягає зміні при зміні прізвища, імені чи по батькові, багато водіїв не змінюють їх – для підтвердження показують документ про зміну.
Крім того, є ряд документів, зміни в які потрібно вносити в залежності від їх наявності у фізособи, який змінив прізвище/ім'я:
- рахунки у банківських установах і пластикові та кредитні картки;
- заповіт;
- документи, що підтверджують право власності;
- членські картки клубів;
- дисконтні картки;
- медичні картки;
- реєстрація та страховка автомобіля;
- інформація в списках виборців;
- студентам доведеться міняти залікову книжку, читацький та студентський квиток.
Для внесення таких змін необхідне відвідати відповідну установу, подати документ, що підтверджує зміну прізвища, імені; паспорт громадянина України, ідентифікаційний код.
Документи, які можна не міняти:
- Міняти трудову книжку не потрібно – в ній закреслюється старі дані, і пишуться нові прізвище, ім'я або по батькові;
- Диплом, атестат про освіту.
Таким чином, при зміні прізвища чи імені в першу чергу треба поміняти такі документи: паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, водійське посвідчення. При зміні цих документів і закордонного паспорта доведеться заплатити мінімум 700 грн. Основні витрати при зміні прізвища не тільки гроші, але і час, оскільки кожна установа необхідно відвідати як мінімум 2 рази (при подачі заяви, при отриманні нового документа), постояти в черзі і т.д. Тому при зміні документів найголовніше – це терпіння.
.