Вибираємо безпровідний інтернет: 3G в деталях

Prosto вже в будь-якому населеному пункті можна підключити бездротовий інтернет в червні-2013. При цьому на зміну 2G-технологій повсюдно прийшов 3G. А розмаїття тарифних планів і конкуренція між провайдерами дозволить підібрати оптимальний варіант по співвідношенню швидкість-ціна для будь-якого користувача. Особливості вітчизняного ринку бездротового інтернету в Україні, який 3g інтернет досліджував Prostobank.ua

Однією з головних особливостей вітчизняного ринку бездротового інтернету є те, що в Україні під вивіскою 3G провайдери продають все, що завгодно, починаючи від 2.5 G і закінчуючи 3.5 G. Однак, незважаючи на різноманітність технологічних рішень різних поколінь, всі провайдери конкурують на єдиному полі бездротового інтернету. Тому, щоб не заплутатися в термінології, ми пропонуємо почати нашу статтю з короткого огляду технологій, які використовують вітчизняні провайдери у своїй «гонці озброєнь».

2.5 GGPRS)/2.75 GEDGE)

Кілька років тому 2.5 G/2.75 G були основними технологіями, з допомогою яких українські провайдери надавали послуги мобільного інтернету. Природно, що всі провідні вітчизняні оператори зв'язку, що працюють в мережі GSM, підтримує EDGE. Нагадаємо, що швидкість передачі даних GPRS – до 171,2 Кбіт/сек, а з допомогою EDGE – до 473,6 Кбіт/сек. Зараз єдиними оператором з абонентською базою більше мільйона чоловік, які продовжують працювати тільки з цими застарілими технологіями залишаються Life (Лайф) і Київстар. Правда, варто відзначити, що маркетологи компанії Life : ) і їх колеги з Київстару воліли округлити 2.75 G  до «ваговитих» 3G.

3G

Головна відмінність третього покоління від попередніх – радикально зросла швидкість інтернету, в середньому до 3,6 Мбіт/сек, і поліпшений захист від обривів зв'язку в русі. На відміну від стандарту GSM, де використовується частотне і тимчасове розділення каналів  з жорстким перемиканням між станціями, в мережах 3G використовується «м'який хендовер», коли по мірі віддалення від однієї базової станції клієнта підхоплює інша.

Технології зв'язку третього покоління включає в себе п'ять стандартів зв'язку з різними характеристиками.  В Україні отримав розповсюдження стандарт UMTS/W-CDMA, з яким працює компанія ТриМоб. В теорії швидкість передачі інформації в рамках UMTS/W-CDMA становить до 21 Мбіт/сек. Фактично ж ми отримуємо швидкість до 384 Кбіт/сек на далеких відстанях і до 2 Мбіт/сек  на ближній дистанції.

3.5 G (EVDO Rev.A/EVDO Rev.B)

Наступним етапом розвитку стали технологією EVDO Rev.A і EVDO Rev.B. І якщо перша дозволяє передавати дані зі швидкістю до 3,1 Мбіт/сек, то друга за рахунок об'єднання декількох частотних каналів дозволяє досягти швидкостей в 73,5 Мбіт/сек до абонента і 27 Мбіт/с від абонента. В Україні високошвидкісний інтернет з допомогою EVDO пропонує Інтертелеком.

3G&Co – покриття та швидкість

Покриття 3G мереж в Україні з кожним роком зростає. За станом на червень-2013, такі мережі покривають більшість великих населених пунктів країни. При цьому якщо вірити сайтів операторів, то найбільше покриття Київстару, ТриМоба і Інтертелекому. А МТС і PeopleNet поки що  програють, особливо на заході України.  

Що ж стосується реальної швидкості вітчизняного 3G інтернету, то вона набагато нижче задекларованих компаніями 3,1-14,7 Мбіт/с і може становити в середньому і 800 і 200 Кбіт/сек, і нижче. Як правило, споживачі про це замислюються, тільки коли гроші вже сплачено, а швидкість виявилася набагато нижче очікуваної. Втім, на цей випадок у представників провайдера завжди готове виправдання, наприклад: "На сайті ми вказуємо пікову швидкість, а реальна швидкість залежить від вашого обладнання, завантаження нашої мережі" і т. д. Тому користувачам 3G інтернету слід бути уважними.

А вартість модемів для бездротового інтернету коливається від півтора сотень до півтори тисячі гривень. Все залежить від функціоналу конкретного модему, можливості підключення зовнішньої антени або посилення сигналу.

Основні компанії, що пропонують послуги 3G інтернету в Україні, їх карти покриття і декларована швидкість бездротового інтернету за станом на 13.06.2013 р.

Назва компанії

Зона покриття

Декларована швидкість інтернету

Вартість модему, гривень*

Інтертелеком

карта Інтертелеком

до 14,7 Мбіт/с

128-1465

МТС

карта МТС

до 9,3 Мбіт/с

339-888

ТриМоб

карта ТриМоб

до 7,2 Мбіт/с

399-1699

Київстар

карта Київстар

до 3,6 Мбіт/с

299**

PeopleNet

карта PeopleNet

до 3,1 Мбіт/с

349-999

Life : )

немає даних

до 384 Кбіт/сек

299

* при умові підключення до певних акційних пакетів ціни на модеми у всіх компаній будуть нижче

** з модемом надаються 100 мегабайт трафіку

3G&Co – вибираємо оптимальний тарифний план для роботи

Зараз на ринку багато пропозицій на будь-який смак, так що інтернет-користувачі зможуть вибрати для себе оптимальний варіант, навіть якщо інтернет потрібен лише для перегляду пошти по роботі.

При цьому ціна за один мегабайт значно різниться в залежності від конкретної компанії і тарифного плану. При середній по ринку вартість одного мегабайта в 5 копійок для бюджетних пакетів об'ємом до одного гігабайта провайдери знімають від 2 до 10 копійок за метр. Так, наприклад, в найдешевшому пакеті від PeopleNet один мегабайт коштує 2 копійки, а у Київстару – 8,3 копійки.  

Трохи краще йдуть справи з тарифікацією інформації, завантаженої понад ліміт. Тут практично всі компанії беруть в середньому по 10 копійок за мегабайт.  У цілому ж по ринку, абонплата за такими бюджетними пакетах становить від 25 до 60 гривень в місяць.

найдешевші тарифні плани від основних провайдерів бездротового інтернету за станом на 13.06.2013 р.

Провайдер

Назва тарифу

Щомісячний обсяг пакета, Мб

Ціна 1 Мб понад нарахованого обсягу, гривень

Щомісячна абонентна плата, грн/міс

Інтертелеком

"3G Старт"

0

0,09

0

Life :)

"Інтернет на день"

не обмежений

-

7*

МТС

"Коннект 3G 25"

500

0,12

25

ТриМоб

"ОГО! Мобільний Старт"

550

0,10-0,40

30

Київстар

"Інтернет 3G 600"

600

0,1

50

PeopleNet

"Безліміт L"

3000

0**

60

* за день, протягом якого користувалися інтернетом

**швидкість обмежується до 128 Кбіт/сек

3G&Co – вибираємо оптимальний тарифний план для будинку

Якщо ж вам потрібен безпровідний інтернет для скачування торрентів і перегляду кіно, то у кожного провайдера є безлімітний тарифний план, правда, і коштувати це задоволення буде в рази дорожче.

зокрема,  ціна таких пакетів становить від 100 до 300 гривень в місяць. А в перекладі

гривні/мегабайти ціна одного мегабайта інформації – від 0,4 до 1 копійки. А вартість одного мегабайта понад ліміту – 1-6 копійок.

Тарифні плани безлімітні або з максимальним обсягом трафіку станом на 13.06.2013 р.

Провайдер

Назва тарифу

Щомісячний обсяг пакета, Мб

Ціна 1 Мб понад нарахованого обсягу, гривень

Щомісячна абонплата, грн/міс

Life : )

"Безлімітний інтернет тиждень"

не обмежений

-

29 (щотижня)

Київстар

"Безлімітний інтернет"

20 000

0,01

145

МТС

"Коннект 3G 200"

20 000

0,03

200

PeopleNet

"Безліміт XL"

30 000

0*

300

Інтертелеком

"Турбо день 200"

1500 (в день)

0,06

200

ТриМоб

"ОГО! Мобільний Ультра"

51200 **

0,01-0,06

200

швидкість обмежується до 128 Кбіт/сек

** з них - 5120 по Україні

Інтернету «буде більше», а ціни залишаться колишніми

Незважаючи на те, що провайдери продовжують розширювати зони покриття і збільшують швидкість передачі даних, в осяжному майбутньому тарифні плани навряд чи порадують нас наднизькими цінами. Вітчизняні компанії воліють не розв'язувати цінові війни і утримують  ARPU (середню виручку з одного користувача) на прийнятному для себе рівні. Основна ж боротьба за абонентів буде розгортатися в сегменті швидкостей, якості обслуговування і додаткових сервісів.


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Вибираємо безпровідний інтернет: 3G в деталях