Шахрайство при покупках і продажах в мережі Інтернет

Десятий рік я використовую онлайн-аукціони, дошки оголошень, та спеціалізовані форуми та інтернет-магазини для дистанційних покупок і продажів. У своїй замітці я поділюся особистим досвідом і розповім основні правила, як не стати жертвою шахраїв при приватній торгівлі та шопінг в Інтернет.

Чому ми ризикуємо

При традиційному способі покупки ми рідко задумуємося над питанням, де купити одяг, техніку, книги: звичайно на ринку або в будь-якому спеціалізованому магазині. Простота прийняття рішення про місце покупки пояснюється тим, що покупець може побачити, помацати товар і тільки потім його купити там, де ціна буде прийнятною і якість не нижче очікуваного.

Проте в Інтернет весь наш реальний досвід вибору товарів не приносить ніякої користі – ми позбавлені можливості чіпати, перевіряти працездатність і відсутність дефектів в об'єкті придбання. Тут на перше місце виходить шосте почуття – інтуїція, залишаючи перші 5 почуттів не у справ.

Крім інтуїції, нам допоможуть логіка, психологія, знання своїх прав і здоровий глузд. Адже Мережа просто ломиться від форумів, аукціонів і дощок оголошень, на яких можна щось потрібне купити або продати непотрібні речі за цілком прийнятну ціну.

Головним мотивом покупок колишніх у вживанні товарів є його ціна, яка на 20-50% нижче нових аналогів. При онлайн-покупках нових товарів нас приваблює економія часу в процесі вибору, легкість самої покупки і отримання замовлення, якщо обрана кур'єрська доставка додому.

Головний мотив продажу – це простота виставлення товару і мінімум витрат часу на сам процес продажу, оскільки всі дії, крім відправлення, можна виконати не відходячи від комп'ютера. Крім того, для деяких людей онлайн-продажу є способом додаткового заробітку або взагалі основним джерелом доходів, якщо мова йде про малий бізнес.

спокій і тільки Спокій – йде купівля

Хоча я і згадав бізнес, пов'язаний з продажем товарів через Інтернет, у подальшому всі міркування будуть стосуватися приватних угод. Підприємець на відміну від обивателя просто зобов'язаний прорахувати всі можливі ризики і закласти їх в торгову націнку.

Нам же залишається в будь-якій ситуації зберігати спокій і дотримуватися простих заходів обережності. Кому судилося бути повішеним, не потоне, а тому можна спокійно кидатися у водну стихію. Так і нам, при покупках треба без емоцій докладно обговорити з продавцем деталі угоди:

  • стан товару,
  • оптимальний спосіб доставки,
  • оплату.

Стан товару можна побачити на наданих продавцем фотографіях, однак ніхто не зможе гарантувати вам їх достовірність і повноту.

Особиста зустріч - це найкращий спосіб завершення операції, про яку ви домовилися онлайн. Погоджуйтеся на передоплату тільки тоді, коли ви повністю впевнені в надійності продавця. В крайньому випадку, пропонуйте скористатися послугою "післяплата". Не впевнені – не купуйте, як би привабливо не виглядало пропозицію і як би сильно не хотілося цю річ придбати тут і зараз.

В якості перевірки можна пошукати відгуки про ненадійних продавців і покупців у Мережі. Наприклад, http://klumba.ua/club/post-3583/ та інші подібні теми дозволять зрозуміти схеми шахрайства, а можливо навіть побачити знайоме ім'я і вчасно відмінити операцію.

Тільки після з'ясування всіх деталей, можна робити передоплату за вибраний товар. Варто заздалегідь попрощатися з енною сумою, яку ви вирішили віддати розташованому віддалено продавцю. Це сильно полегшить емоційний стан до моменту отримання замовлення або точного розуміння його зриву.

Непрямі ознаки шахрайства

Наведу очевидні для мене ознаки, один або сукупність яких дає зрозуміти, що перед вами недобросовісний контрагент.

1. Ознаки шахрайства при продажі товару

  • Відсутній телефон та адреса продавця, а контакт пропонується підтримувати тільки електронними засобами зв'язку: особисте листування, email, миттєві повідомлення.
  • Ім'я продавця явно вигадану або відсутня.
  • Оголошення складено недбало, присутні численні граматичні помилки (не помилки), транслітерація, відсутні фотографії товару або ж вони не реальні.
  • Ціна товару занадто низька порівняно з аналогічними пропозиціями інших продавців. Приватним випадком може бути ситуація зі смартфонами, одягом, взуттям, косметикою, в якій вам товар все-таки пришлють, але він виявиться дешевої китайської копією вибраної брендового моделі.
  • Продавець готовий вислати накладним платежем, але вимагає невелику передоплату в якості страховки для компенсації своїх витрат на пересилку і гарантії того, що ви заберете товар при його доставки у ваше місто. Зазвичай називають суму 50-200 грн при продажу дорогих товарів: телефони, ноутбуки, планшети, дитячі коляски і т. д.
  • Продавець пропонує вам копії документів (паспорт, водійські права, читацький, студентський, ІПН) як підтвердження його особи. Насправді, такі копії, швидше за все, підроблені в графічному редакторі і нічого не гарантують.
  • Оплата за товар приймається тільки на рахунок в анонімної електронної системи платежів (LiqPay, Webmoney, Яндекс.Гроші та інші).
  • Оплата приймається лише на карту, видану на прізвище, не збігається з ПІБ продавця.

2. Ознаки шахрайства при купівлі товару

  • Покупець не цікавиться станом товару, а відразу запитує карту Приватбанку, на яку можна перевести гроші. Далі звичайно треба спроба зняти гроші з допомогою послуги даного банку "Екстрені гроші". Деталі, які можна і що не можна повідомляти покупцеві, дивіться у наступному пункті.
  • За переказ грошей на картку у вас запитують інформацію, відмінну від номера картки та ПІБ. Запам'ятайте, для переказу грошей на картку у вашу користь у більшості банків України достатньо знати тільки ПІБ та номер картки. Ні строк, ні CVV2-код, одноразові паролі, які несподівано приходять вам на телефон, не можна нікому повідомляти. Це прямий шлях до втрати коштів на картці.
  • Покупець пропонує не купити, а помінятися на його товар, використовуючи послугу обміну, яку, наприклад, надає Нова пошта.
  • Покупець після одержання завідомо робочого товару хоче його повернути, користуючись вашою порядністю. Звичайно, випадки поломки при пересиланні бувають, але відповідальність у такому разі несе кур'єрська служба доставки, якщо ви належним чином упакували товар і попросили вказати спеціальний знак-наклейку "крихке".

Якщо щось пішло не так

Засвоївши правила з попереднього розділу, ви з високим ступенем ймовірності не потрапите в неприємну ситуацію. Якщо ж зірки сьогодні не на вашому боці, то в першу чергу спокійно аналізуємо ситуацію і зв'язуємося по всіх можливих засобів зв'язку з продавцем або покупцем, які повели себе не так, як ви очікували. Намагаємося врегулювати конфлікт, з'ясувавши причини і перспективи даної ситуації.

Продавець "пропав" і не відповідає на дзвінки протягом 2-3 днів – це привід написати заяву в міліцію за фактом шахрайства, стаття 190 Кримінального кодексу України.

Слід мати на увазі, що подана і прийняте у вас міліцією заяву, є важливою умовою для відшкодування вартості покупки на аукціоні Аукро згідно з програмою захисту покупців.

Якщо ж сума невдалої угоди невелика, факт обману не можна довести або ви просто не хочете втрачати свій час, займаючись неприємною справою, то очевидним рішенням буде зрозуміти і пробачити. А собі в актив записати отриманий негативний досвід для попередження подібних ситуацій в майбутньому.

Особистий досвід і кілька прикладів з підозрою на шахрайство

Наведу кілька замальовок з життя.

1. Псевдопокупатель

Дзвінок увечері в неділю. Молодий чоловічий голос цікавиться жіночої шубою, яку я виставив на продаж на Slando.ua на прохання батьків. Відразу після привітання йде питання про наявність у мене картки Приватбанку, на яку я хотів би отримати гроші, а потім вислати шубу поштою.

Це виглядає дуже дивно, оскільки, по-перше, асоціація "чоловік і шуба" зазвичай передбачає багатого чоловіка і нову норкову шубу, а не б/у товар з інтернету. По-друге, це був не перший дзвінок з приводу шуби, і я вже звик відповідати на питання про її довжині, колір, стан, де подивитися і приміряти, але ніяк не про заочної купівлі. Ці 2 деталі відразу ж включили сигнал тривоги десь у лівій півкулі, і я був готовий грати в його гру :-)

Покупець, дізнавшись номер моєї карти, почав вішати локшину про те, що зараз на мій картковий рахунок буде зроблений переклад з депозитного рахунку деякої фірми. Тому мені потрібно буде сказати співробітникові банку, який мені через час подзвонить для моєї ідентифікації, код з смс-повідомлення, яке прийде на мій мобільний номер. Я погодився з цим маренням, т. к. було цікаво розкрутити всю схему. При цьому я інтуїтивно назвав не зовсім правильний номер картки для додаткової перевірки і страховки. Граємо далі.

А хлопців виявилося двоє. І справді, через хвилину мені зателефонував інший молодий чоловік, представився співробітником Приватбанку. Попросив назвати код з SMS. Цей "співробітник" не врахував і не міг перевірити, що номер картки не співпадає з моїм ім'ям, відповідно, я не отримав код, і таким чином він видав себе.

Запам'ятайте, в поточній практиці співробітник банку ніколи не дзвонить клієнтові сам для проведення його ідентифікації. Сама процедура ідентифікації проводиться тільки при особистому дзвінку клієнта Call-центр банку. При цьому у клієнта запитують ПІБ, кодове слово, дату і місце народження та іншу особисту інформацію, яку він вказав в анкеті при підписанні договору на обслуговування в даному банку.

2. Недобросовісний покупець

Одного разу я продав на аукціоні Аукро цілком справну материнську плату зі свого старого комп'ютера. Покупець, покористувавшись нею 10 днів, вирішив повернути з якоїсь причини. При цьому позитивний відгук по угоді вже був залишений. В лотах у даного користувача я побачив велику кількість подібних товарів, а також однакову з моєї колишньої платою модель, в описі якої було зазначено, що вона неробоча. З цього я зробив висновок, що покупець хоче мені назад повернути не мій товар, а аналогічний з несправностями. Звичайно ж, цей факт неможливо довести. Тому я відмовив йому у поверненні з причини того, що пройшло вже достатньо днів, протягом яких можна було протестувати, а також був залишений відгук, що свідчить про успішне завершення операції.

до Речі, за правилами Аукро товар, що був у користуванні, не може бути повернений або замінений по гарантії, якщо продавець явно про це не написав в описі лота (див. п. 7.12 угоди).  У той же час, відсутність гарантії не дає продавцю право обманювати покупця і продавати товар з більш низькими споживчими якостями, ніж заявлено в його описі (див. Правила).

Тому завжди уважно читайте опис лотів перед їх викупом і намагайтеся вирішувати всі питання з продавцями полюбовно!

3. Липовий товар

Люди ласі на халяву, ніж шахраї, на жаль, успішно користуються. Наведу свій діалог з одним з таких "продавців", який у нас відбувся 21 серпня 2012 року в особистому листуванні на сайті Emarket.ua (зараз захоплений групою Allegro і злитий з Slando.ua). Орфографія повністю збережена. Поруч будуть мої коментарі за ознаками, які вказують на шахрайство.

Частина діалогу

Коментар

Я: Добрий вечір, Станіслав.

Цікавлять Ваші процесори, зокрема

AMD Athlon II X4 645 3.1 GHz - 420 грн

AMD Phenom II X4 965 BE(3.4 GHz ам3) box - 450 грн

AMD Phenom II X6 1045T 2.7 ггц, AM3 box - 500 грн

і материнська плата

Asus M5A97 EVO sAM3+ ATX - 450,00 грн

Це нові комплектуючі на гарантії? Від якогось магазину йде гарантія?

З повагою, Євген

М(ошенник): Здрастуйте!

Та все нове,гарантія йде не від магазину,а від виробника!

1. Для тих, хто в курсі цін 2012 року, очевидно, що ціна на товар занижена навіть, якщо б він був б/у. Новий товар за такими цінами не можна було купити ні в якому опті. Хіба що на заводі-виробнику в Китаї або Тайвані :-)

2. Виробники комп'ютерних комплектуючих не продають нічого в роздріб і не дають гарантій приватним особам, а всі гарантійні випадки вирішуються через ланцюжок сервісних центрів, магазинів і дилерів.

Висновок: ціни занижені, з приводу гарантії мене обманюють.

Я: Заповнений гарантійний талон буде в комплекті?

Взяв би поки AMD Phenom II X4 965 BE(3.4 GHz ам3) box - 450 грн, якщо зможете відправити в Полтаву накладеним платежем Новою поштою.

М: Буде!

Перепрошую,ну я післяплатою не працюю

1. Відсутність накладеного платежу на не самий дешевий за моїми мірками товар.

2. За моїми спостереженнями, оголошення з великим асортиментом нового товару зазвичай дають інтернет-магазини, які шукають додатковий канал продажів. У свою чергу магазини ніколи без явної причини не відмовляються від відправки товару післяплатою.

3. Російська мова кульгає, а на позицію менеджера по роботі з клієнтами зазвичай беруть людей з грамотною мовою і письмом.

Висновок: це не інтернет-магазин, непогано було б дізнатися щось про продавця.

Я: Є телефон, щоб можна було голосом поговорити?

М: Взагалі телефон є, ну щас точно не буду говорити,вже час пізній,будити не хочеться перебувають людей зі мною в квартирі!

Якщо раптом надумаєте ось Рахунок LiqPay +380988820308

Висновок: Телефон є, але дзвонити небажано, що цілком логічно пізно вночі. Наявність телефону – вже добре, хоч якась зачіпка.

Я: ОК. Давайте, вдень завтра наберу і обговоримо. Йде?

М: відразу Поставлю питання,чи згодні на передоплату по системі LiqPay?

Я: я з цією системою раніше не працював, тільки з Приват-24.

М: Вообщем якщо у вас карта ПриватБанк, то там помойму є в Приват24 в розділі "Рахунки" є "Рахунку LiqPay" ну це не має різниці вообещем!

Заходьте на сайт Liqpay.com і пройдіть авторизацію на сайті через телефон! Потім там "Мій рахунок" і "Поповнити рахунок LiqPay" і вводите дані своєї карти і суму! потім переклад мені робите!

1. Співрозмовник пропускає моє запитання про особистій розмові по телефону і відразу ставить пряме запитання про проведення операції виключно через LiqPay. Адекватний продавець зазвичай шукає і знаходить варіанти, які зручні не тільки йому, але і покупцеві.

2. Людина знає про Приват-24, хоча потім буде стверджувати, що у нього немає жодної карти жодного банку. До Приват-24 можна підключитися, не маючи банківської пластикової картки.

Висновок: мене знову вводять в оману.

Я: до речі, Ви в розробці сайтів розбираєтеся?

М: Не сильно!

А що?

Я: просто прізвище у Вас досить відома в Івано-Франківську ;-)

М: По-перше всмисле відома?

А по друге від куди вам знати моє прізвище?

Я: Якщо я правильно розумію, що написано в назві Вашої поштової скриньки, то Ви - Станіслав Безусов. Звідси і зробив висновок про популярність :)

М: Так вибачаюся!

Ну що ми вирішуємо?

Я: я просто спитав... а потім відповів на Ваше питання.

Поки нічого не можу вирішити, т. к. довіри до ЛикПэй у мене немає. Якщо є номер особистої картки в Приватбанку, на яку можна буде скинути гроші, то такий варіант мені б підійшов напевно.

Я: під популярністю мав на увазі Вашого однофамільця і тезку

http://habrahabr.ru/users/eosunknown/

1. Я ввожу в Google пошукової запит "імені" співрозмовника (взято з адреси електронної пошти, який показується в особистій розмові Slando) і за першим же посиланням потрапляю на особистий сайт Станіслава Безусова - веб-розробника з Івано-Франківська (посилання http://eos.if.ua/). Дізнаюся про те, що скан-копія його паспорта витекла в Мережу (посилання http://habrahabr.ru/post/147331/).

2. Після цього задаю пряме запитання про причетність до розробки сайтів і отримую негативну відповідь.

3. Натякаю про свої підозри, але співрозмовник прикидається "валянком" стимулює мене прийняти рішення.

Висновок: працює грубо, ніж себе і видав остаточно.

М: LiqPay від Приватбанку,перевірена система!

А ось карти на жаль нету не якогось банку(

Для безпеки можу дати паспорт якщо бажаєте та ідентифікаційний код

Я: ок. Надішліть, будь ласка

М: Ось

  Skans (2).jpg 0.1 MB

  Skans (1).jpg 0.3 MB

  b.jpg 0.2 MB

1. Відсутність картки будь-якого банку можна було б вважати ідеалом на думку Сергія Ждана (посилання на http://www.prostoblog.com.ua/lichnye/banki/moi_tri_plastikovye_karty), але в реальності виглядає дивно, коли у людини немає картки, наприклад, Приватбанку, але він знає про Приват-24 та має рахунок у LiqPay. Адже для життя гроші з LiqPay все ж потрібно виводити.

2. Добровільне пропозиція вислати скани документів, що засвідчують особу, хоча я вже предвкусил момент з документами, скинувши посилання на профіль потерпілого від його витоку документів.

Висновок: Людина не дружить з логікою, не читає мої повідомлення, діє за шаблоном.

На цьому наш діалог з "продавцем" згас. Але не згас інтерес до ситуації, що вилилося в додаткове спілкування зі службою підтримки системи LiqPay. Весь текст бесіди приводити не буду. Виклавши їм свої аргументи і надавши номер телефону, на який "продавець" очікував надходження коштів, отримав ось таку відповідь від Світлани Гришина: "ми перевірили одержувача за рішенням нашої служби моніторингу він не є надійним але і стверджувати про шахрайство поки немає аргументів".

А в справі онлайн-покупок важлива як впевненість у продавця, так і невпевненість в його благонадійності. Адже пам'ятаєте просте правило: "Не впевнені – не купуйте!".

Фінал буде?

Ні, не буде, як показує практика :-) Судячи з тенденцій у розвинених країнах і країнах, ринок онлайн-продажів буде тільки зростати: згадуємо eBay, TaoBao, магазини, які торгують відновленої технікою. Дешевий вживаний товар завжди буде затребуваний, поки він має привабливу ціну і не втратив свої споживчі якості. Способи шахрайства будуть удосконалюватися, а нам з вами залишається за цим спостерігати, аналізувати і знижувати свої ризики і ризики близьких нам людей через обмін знаннями і досвідом.

Додаткові посилання по темі

  1. Кримінальний кодекс України, версія для печатки (посилання http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2341-14/print1371407832101696)
  2. Поради щодо безпеки ведення операцій на майданчику Aukro.ua посилання http://aukro.ua/help_item.php?tid=395&item=3537)
  3. Розділ допомогою "Як продавати безпечно" на Slando.ua посилання http://slando.ua/help/transaction/)

Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Шахрайство при покупках і продажах в мережі Інтернет