Шахрайство в Україні не гребує ніякими способами отримання грошей у громадян. У тому числі і крадіжками з банківських карток. Однак у у такому випадку багато можуть і не знати, що ж робити в подібній ситуації, куди бігти і як повернути кровно зароблені. Платіжна система Visa раз і назавжди вирішила це питання.
Якщо раніше у користувача банківської картки міг виникнути питання «а поверне мені гроші банк?», на нього є однозначна відповідь — він повинен це зробити. Тепер будь-який, у кого є картка Visa, має право на принцип «нульовий відповідальності». Причому банки були оповіщені за півроку, включаючи Національний банк України, про майбутньому оновленні.
А в чому сенс?
Новий принцип, впроваджений Visa, передбачає, що власник карти не винен, якщо шахраї у нього вкрадуть гроші. То є подібний інцидент повинен буде скупатися перед клієнтом самим банком, а не кимось ще. А потім банк може шукати шахрая, скільки йому буде завгодно.
Отже, тепер забезпечувати особисту безпеку рахунку клієнта проблема установи, в якому цей рахунок відкрито. Але це за умови, що сам власник рахунку не взяв участь в «грабіж» його карти.
Втім, в більшості банків ще до запровадження цього принципу повсюдно щось подібне існувало. Тому що від поводження з клієнтами безпосередньо залежить імідж установи. Введена 1 серпня 2016 року «нульова відповідальність» тільки в черговий раз підкреслила.
Важливо знати про карті
При випуску картки і укладення відповідного договору великий шанс, що недобросовісно працюючому банку клієнта незнання змушували підписати неприємне для нього умова. Наприклад, якщо раптово гроші з його карти пропадуть, то винен в це буде тільки він сам, а банк відповідальності нести не зобов'язаний.
Так що при укладенні договору необхідно прочитати кожне слово і, якщо щось подібне буде знайдено, вимагати пояснень і нагадати про новому принципі «нульовий відповідальності» від Visa. Тому що платіжна система буде серйозно розбиратися з банками, які додумалися вставити в договір подібний пунктик від штрафу і аж до повного припинення співпраці.
Що потрібно робити, щоб не нарватися на шахрайство?
будь-якому випадку, навіть при наявності принципу «нульовий відповідальності» ніхто не гарантує, що гроші повернуться назад на мапу після звернення в банк. Тому важливо в першу чергу самостійно піклуватися про збереження своїх коштів на рахунку. Якщо причетність клієнта до зникнення грошей, нехай навіть і незнання, буде виявлена банк цілком може відмовити в видачу коштів назад.
Тому при будь-якої операції, яка буде стосуватися карти або даних з неї, потрібно пам'ятати декілька простих правил, які прищеплює фінансова грамотність:
- Ніколи і нікому не повідомляйте будь-яку інформацію, яка може допомогти в використанні картки. До неї відносяться: CVV-код на задній частині, номер картки, пароль від неї, дата закінчення дії і коди, які приходять від банку SMS-повідомленнях. Навіть якщо це запитує нібито представник банку телефону. Їм це до чому, вони і так всі знають.
- Намагайтеся не передавати свою картку кому-небудь в руки. Всі операції проводьте самостійно, якщо це принципі можливо.
- Якщо планується, що вона буде використовуватися в громадських місцях, де є ризик її «срисовывания» (копіювання всіх даних, коду і номери), то краще завести для цього справи окрему картку, кладучи на неї певну кількість грошей спеціально під ситуацію. То ж саме стосується і покупок у мережі Інтернет або при використанні в підозрілих обмінниках валюти.
- Поставте ліміти на зняття грошей через Інтернет, якщо це можливо, і підключіть послуги інформування при будь-яких операціях з карткою.
Наприклад, якщо ви вирішили обміняти валюту через якийсь онлайн обмінник або щось купити в маловідомому інтернет-магазині, то дані картки з високою часткою ймовірності залишаться у власників цього ресурсу. І в рідкісних випадках їх можуть викрасти шахраї. Намагаючись скористатися картою, вони можуть почати дзвонити власнику і просити у пароль, CVV і SMS-коди від банку. Ні в жодному разі не можна їх повідомляти, та бажано відразу ж перевести всі гроші з постраждалої карти в будь-яке інше місце. Також краще звернутися в банк з питанням, що робити в у разі, коли відбувається шахрайство. Адже SMS-коди потрібні не скрізь. А в Дніпрі (Дніпропетровську) подібні випадки зустрічаються досить часто, тому і важливо ретельно стежити за своєю карткою.
Ну а якщо гроші вже зникли жодному разі не можна зволікати з сповіщенням про цьому факті банку і правоохоронних органів. Останнім слід написати заяву про факти шахрайства та крадіжки. У банку також можна попросити заблокувати транзакцію, яка була зроблена без вашого відома, якщо це ще можливо.
Якщо банк норовиться і не хоче повертати гроші справу можна довести і до суду з допомогою правоохоронних органів. Але тільки в тому випадку, коли дійсно простежується банальне небажання установи розплачуватися з клієнтом, а не пряма вина потерпілого або інші об'єктивні причини.
А що залежить від банку?
Безперечно, не тільки клієнт зобов'язаний брати участь у захисту своїх коштів, але і сам банк, що видав картку. То є необхідно, щоб установа відстежувало підозрілу активність, схожу на шахрайство.
Наприклад, якщо всі платежі завжди здійснювалися в одному місті, а потім несподівано перемістилися в іншу країну або місто — це, як мінімум, дивно. І потрібно перевіряти. Або коли відразу десятки запитів з різних місць приходять на рахунок у спробі зняти різні суми грошей теж дуже підозріла активність.
Також у кожного поважаючого себе банку має бути SMS-інформування та захист паролями прикріпленим мобільним телефонам. Це рази знизить ризик того, що зловмисник, навіть знаючи пароль і дані від карти, зможе ними скористатися більшості цивілізованих країн. Тому що для цього йому знадобиться ще й SIM-карта власника, яку буде приходити перевірочний код.