Чим відрізняється кредитна карта від дебетової: корисний лайфхак

Плануєте оформити банківську картку або вже користуєтеся їй? Дізнайтеся про основні відмінності між дебетовою та кредитною карткою

кредитна і дебетова картка

Кредитна і дебетова картки: основні відмінності. Фото: behance.net

Мабуть, найпопулярнішою банківською послугою для звичайних громадян є платіжна карта. Їх кількість в Україні постійно зростає, а самі клієнти все частіше використовують карту не тільки для зняття готівки в банкоматі. Бажаючи отримати цей банківський продукт, нерідко можна зіткнутися з питанням: а яку карту ви хочете оформити? Тут ми спробуємо коротко пояснити ключові відмінності між двома основними видами карт — дебетовою і кредитною.

Дебетова банківська карта — що це значить?

І так, дебетової є банківська карта, яка прив'язана до поточного рахунку клієнта в банку та дозволяє йому здійснювати розрахунки тільки на ту суму, яка в момент покупки є на цьому рахунку. Тобто, щоб отримати дебетову карту, спочатку клієнт відкриває рахунок, потім вносить на нього гроші, і тільки після цього може користуватися ними в безготівковому вигляді. По суті, така карта є вашим «пластиковим» гаманцем.

quote 1

З допомогою дебетової картки може знімати готівку в банкоматі, оплачувати покупки в роздрібних і онлайн-магазинах, в тому числі зарубіжних, переказувати кошти на інші карти. Банки стягують різні комісії за обслуговування дебетових карт: це може бути плата за випуск картки, за річне обслуговування рахунку, за зняття готівки в банкоматах (при чому як у своїх, так і інших банків). При цьому, велика кількість послуг по пластиковій картці надається безкоштовно (смс-інформування, інтернет-банкінг).

Дебетові картки класифікують за платіжним системам — міжнародним і локальним: Visa, MasterCard, American Express, UnionPay, ПРОСТІР (ex-НСМЕП). Кожна з платіжних систем має кілька підвидів, які характеризуються обмеженим або розширеним функціоналом. Наприклад, «пластиком» типів Visa Electron і Maestro іноді неможливо оплатити покупки через інтернет, як і робити покупки за кордоном. Зате їх обслуговування на рік обійдеться на порядок дешевше. Навпаки, картки Visa Classic або Mastercard Standart є універсальними, з їх допомогою можна здійснювати онлайн-шопінг та сміливо брати з собою в подорож — ці карти приймають у всьому світі.

card

cvc2-12

Основні елементи пластикової карти. Фото: Инвестор100

Різновидом дебетових карток є зарплатна картка. Вона видається в рамках так званих «зарплатних проектів». Це договір між банком і певною організацією, за умовами якого банк оформляє всім працівникам цього підприємства пластикові карти і обслуговує відповідні рахунки. На них і перераховується зарплата клієнта. Дуже часто зарплатні картки видаються безкоштовно, але їх функціонал може бути обмежений (наприклад, не можна користуватися в інших країнах).

На зарплатні картки часто надається овердрафт — тобто, можливість йти в мінус. Не плутайте таку карту з кредитної — в цьому випадку відсутній пільговий період і процентна ставка. Для погашення овердрафту банки встановлюють термін в середньому до двох місяців. Якщо карта випущена в умовах зарплатного проекту, то сума овердрафта зазвичай становить якийсь відсоток від зарплати виражається або в розмірі до двох окладів. Таким чином, таку послугу можна розглядати як страховку на випадок непередбачених обставин.

Що значить кредитна картка?

Що ж собою являє кредитна картка? Це зовсім інший банківський продукт, на відміну від дебетової картки. Власник «кредитки» також може використовувати її для оплати покупок в магазинах і в інтернеті, для зняття готівки у банкоматі, для переказу грошей іншій особі — але все це за рахунок коштів банку. Тобто, у клієнта є можливість в будь-який момент часу скористатися кредитною лінією, наданої йому банком, а повернути ці гроші на рахунок пізніше.

quote 2

Кредитна карта відрізняється від дебетової своїми характеристиками. І оформляючи саме такий продукт в банку, необхідно враховувати всі нюанси, щоб потім не потрапити в неприємну ситуацію. Основними характеристиками кредитної карти є кредитний ліміт, пільговий період і процентна ставка. Кредитний ліміт — це максимальна сума грошей, які клієнт може витратити з картки за певну комісію — процентну ставку. В українських банках вона складає приблизно від 25% до 48% для кредитів у гривнях. Пільговий період — це час, протягом якого користуватися кредитними коштами можна без відсотків. Цей період зазвичай становить від 30 до 100 днів.

Оформляючи кредитну картку, клієнтові слід ознайомитися з усіма додатковими комісіями, які доведеться виплатити банку, крім процентної ставки. Це і комісія за зняття грошей в банкоматі з кредитної картки, за переказ грошей, щомісячна комісія (відсоток від залишку заборгованості). При цьому на безготівкові операції в торгово-сервісних підприємствах найчастіше комісія відсутня.

cards

Кількість платіжних карт у світі постійно зростає. Фото: dollarsandsense.sg

Таким чином, кредитна карта є дуже зручним інструментом розрахунків, але і досить дорогим. Чим швидше вам вдасться погасити витрачену суму, тим менше ви заплатите за використання грошей банку. Погасити заборгованість по кредитній карті можна просто поповнивши її рахунок у банкоматі або касі банку.

Кредитні карти, як і дебетові, можуть бути різних платіжних систем, іменними або не іменними, оснащеними магнітною смугою або чіпом, з підтримкою безконтактної технології.

ДОВІДКА PAYSPACE MAGAZINE

у 2015 році В Україні скоротилася кількість платіжних карт. На 1 січня 2016 року кількість випущених карток склала 59,3 млн.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Коли використовувати кредитні і дебетові карти?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як дізнатися банк по номеру картки: корисний лайфхак


Путівник у світі фінансів і бізнесу » Статті » Різне » Чим відрізняється кредитна карта від дебетової: корисний лайфхак